Diplomacia

• Česko Diplomacie (viac)

25. augusta 1944 Spojenci vstupujú do Paríža. Krátko pred úsvitom sa nemecký vojenský miestodržiteľ Paríža Dietrich von Choltitz chystá vykonať krutý príkaz Adolfa Hitlera, a to, a to vyhodiť do povetria pýchu všetkých Francúzov – hlavné mesto Paríž. Všetky mosty a historické budovy sú už podmínované, no Paríž stále stojí a vyčkáva. Z akého dôvodu Dietrich von Choltitz odmieta splniť Führerov príkaz, aj napriek jeho bezhraničnej vernosti Nemeckej ríši? Má v tom prsty švédsky konzul v Paríži Raol Nordling alebo sám generál mení názor? (Film Europe)

mosem

I když je zcela zřejmý výsledek tohoto dialogového duelu, divák jej s napětím sleduje a fakticky na známost výsledku zapomíná. Film nestaví na megalomanských scénách - popravdě, scény odehrávající se mimo hotelový pokoj mně přišly téměř nejslabší. Dialogy jsou brilantní a myslím, že mnoho diváků po shlédnutí filmu nahlédne na wiki, aby se podívalo na celou biografii generála Choltitze. A osobně mně nejsilnější scénou přišla Choltitzova otázka na konzula - Jak by jste se rozhodl na mém místě vy? A tak jestliže spousta scén z filmu zůstane zapomenuta a překryta dalšími filmy, možná tahle otázka bude dál znít i nám - Jak bychom se rozhodli na jeho místě my? A nejen v tomto případě. ()

MirkaP

Nikdy bych nečekala, že budu kvůli městu brečet. Ale po tom všem mě záběry na nevybuchlé krásné město normálně dojaly. Mimochodem André Dussolier je neuvěřitelný fešák, a to nejen v tomto filmu. ()

nula87

Jde vlastně jenom o dialog dvou stárnoucích mužů, ale natočený tak zajímavě, tak dynamicky a napínavě, že je to až k neuvěření. 80% ()

a0001

,,Nech žije Paríž"! Film kvalitne zobrazuje vojnu v "diplomatickom" prostredí. Rozkaz, ktorý mal zapríčiniť smrť mnohých ľudí a zničiť pýchu Francúzov. Dejovo jednoduché, ale vďaka skvelým hereckým výkonom doslova atmosférou pohlcujúce. 75% ()

blondboss

Klasický vojnový film založený hlavne na dialógoch, ktoré ovplyvnili históriu a v istom zmysle aj priebeh druhej svetovej vojny. Scenár napísaný životom, zároveň románom, s prispením dobových záberov a ukážky diplomacie v praxi. Celkom vkusný film, avšak vo veľa pasážach ma to nudilo. Žiaľ u mňa je to len priemer. 50 % ()

DonBraso

Film,kterýmu chybí napětí,protože každý divák ví.Tvůrci tedy lišácky přijdou na to,že nejlepší bude kecat v jedné místnosti o tom,proč to neudělat.Chvílema dialogy doopravdy povedené,ale někdy si říkáte,že koukáte na Columba jak se neustále vrací a nechce dědek už konečně vypadnout.Občas je už přes čáru,jak vše na tutti vychází podle představ.Bohužel jak jsem napsal na začátku,vše ztrácí napětí,protože zde nebylo místo.Jediná snaha je,že jeden to vyhodí místo Choltitze,ale to je náplast vskutku dětinská.Je to žánrovka a ta se povedla díky stopáži,která to zbytečně nepřehnala,protože už i tak by neměla co nabídnout.70% ()

wick

Výborně natočené drama...prakticky v jedné místnosti. I když víte, jak to dopadne, vůbec to nevadí. Volker S. překvapil, mně už jen tím, že ještě žije. ()

mouzi

Nevím, jak generála Choltitze, ale mě by diplomat Nordling nepřesvědčil ani náhodou. Buď měl tak blbě napsaný scénář nebo jako herec prostě nedokáže přesvědčivě zahrát. ()

Astonko

Námet, o ktorom som ani netušil, že sa odohral (resp. sa mohol odohrať) prevedený do konverzačky takej dobrej a vťahujúcej, až mi na konci to máličko akcie dokonca vadilo. Inteligentne a pútavo napísané dialógy v podaní skvelých hercov ma s postupnou gradáciou a odhaľovaním dilemy držali pri obrazovke počas celej, najmúdrejšie nie príliš dlhej, stopáže. Ešte sa vrátim k tým hereckým výkonom, pretože sú také presné, že som sa pristihol sympatizovať s Nacistom, na čo síce nie som hrdý, ale filmári by mali, pretože sa im podarilo presne to, čo chceli, myslím 7.8/10 ()

PTuranyi

Slušne natočená vojnová dráma odohrávajúca sa viac menej v jednej miestnosti. Súboj slov a myšlienok medzi guvernérom Paríža generálom Dietrichom von Choltitz a švédskym veľvyslancom v Paríži Raoulom Nordlingom o záchrane civilistov a kultúrnych pamiatok na konci vojny. Veľa akcie si tu neužijete, ale napriek tomu o napätie nie je núdza. Výborný príbeh, dobre napísaný scenár a slušné herecké výsledky sú hlavnými ťahúňmi filmu. Žiaľ produkcia už nie je taká dobrá. Absencia hudby a nie veľmi dobré prepojenie interiérových scén s exteriérovými spôsobuje, že výsledok dosahuje úroveň kvalitnej televíznej inscenácie. 70% ()

terordemon

Skvelá dialógová historická dráma, so fantastickými hereckými výkonmi. Film v podstate obsahuje len jeden rozhovor dvoch postáv, ktoré hľadajú riešenie neriešiteľnej situácie. A koniec je vlastne hneď jasný. Veď keby to skončilo inak nikto z nás by sa už do Paríža nikdy nemohol isť pozrieť. To však neznamená že by film bol nudný. A s jeho príjemnou dĺžkou by mohol fungovať ako zábavné oživenie vyučovacích hodín dejepisu. 70% ()

ssarka

u tohoto filmu jsem dost na vážkách...téma hodně silné o kterém si myslím,že mám docela dost vědomostí a hodně se o ně zajímám...herecké výkony výborné,dialog tak asi opravdu probíhal,ale nějak jsem se pořád nemohla dostat do té situace,atmosféru mi tento film nevytvořil....byla jsem pořád jako bych to sledovala z dálky-přes to již zmíněné zrcadlo...proto dávám jen průměr v hodnocení a pokud chcete vyrazit dech,tak doporučuji knížku Hoří už Paříž?... ()

006.Trevelyan

Již dříve jsem si pokládal otázku, proč po sobě nacisti, při jejich pohrdání hodnotami, nelikvidovali rovnou celá města. Dostalo se mi odpovědi pomocí vybroušených dialogů. Film rekonstruuje opravdové historické události, což je mi sympatické. Jak místo, Paříž, tak čas, konec druhé světové války. Výběr herců ideální, jak nacistický generál, tak švédský elegán. Doporučuji ()

codyak

Jedním sloven NÁDHERA. Vzhledem k tomu, že jsem do této doby pány Dussolliera a Arestrupa ani pořádně neznal, znamenal pro mě tento film naprosté herecké zjevení. Úchvatné minimalistické herectví, které znamená rozdíl mezi hercem a loutkou, je v tomto snímku naprosto hmatatelné - těžko se ubránit srovnání s Expresem na západ, které zde již bylo zmíněno. Oba tyhle snímky totiž netáhne kýčovitá akce ve stylu "čím víc mrtvol, tím víc peněz v pokladnách" nebo naopak rádoby novátorství sázející na to, že kdo film nepochopil je jouda, ale nikdy to nepřizná. Tady je herectví herectvím a odhaluje všechny nedostatky scénáře ...ovšem s jednou "chybou". V tom scénáři žádné nedostatky nejsou. ()

Kamil111

Taková malá lahůdka pro ty, kteří mají rádi inteligentní dialogovky, obvykle přepisy divadelních kusů. Což je i tento případ. ()

DrifterSoul

Tak tohle byla dokonalá varianta thrilleru (!)  Tolik napětí, tolik inteligence a tolik moudra - prakticky výhradně v jediném dialogu na ploše 30 m2.  Herecký koncert. Tolik nadčasových, bohužel dnes opět velice aktuálních úvah. Na téma válečného běsnění, vymývání mozků a krutosti. Dějiny dělají lidé. Kéž by těch dobrých a inteligentních bylo více, než zbývajících.... ()

Ferguson

Pro milovníky dialogových historických fresek velice uspokojivé. Občas příliš mnoho filozofování a moralizování a pohledy konzula občas ve stylu hollywoodského melodramatu. Tíživé téma, zpracování a výkon pana Dussolliera všechny malé nedostatky přebijou. ()

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou… (viac)