Knick: Doktoři bez hranic

• USA The Knick
USA, (2014–2015), 18 h 5 min (Minutáž: 43–58 min)

Clive Owen, Eve Hewson, André Holland, Eric Johnson, Juliet Rylance, Chris Sullivan, Cara Seymour, Zuzanna Szadkowski, Lucas Papaelias, Suzanne Savoy (viac)

Knick: Doktoři bez hranic je nový dramatický seriál z produkce Cinemaxu od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Odehrává se v centrálním New Yorku roku 1900 a soustředí se na legendární nemocnici Knickerbocker Hospital, kde na začátku dvacátého století pokrokoví lékaři, zdravotní sestry a všechen ostatní personál posouvali hranice medicíny v době, kdy úmrtnost lámala rekordy a antibiotika neexistovala. Clive Owen ztvárňuje hlavní roli doktora Johna Thackeryho, skvělého chirurga, jenž je průkopníkem nových metod v oboru, navzdory své vážné závislosti na kokainu. Thackery vede tým lékařů, který zahrnuje jeho chráněnce Dr. Everetta Gallingera, mladého Dr. Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardse, nadějného chirurga, který byl Thackerymu nedávno vnucen. Dalšími zajímavými postavami v nemocnici jsou: Cornelia Robertsonová, dcera patrona nemocnice; mrzoutský řidič sanitky Tom Cleary; Lucy Elkinsová, sestra, jež nedávno přišla z venkova; nečestný ředitel Herman Barrow a Sestra Harriet - jeptiška, které nečiní potíž říci svůj názor.

Cinemax uvádí druhou řadu dramatického dobového seriálu, nominovaného na cenu Emmy®, od oscarového režiséra Stevena Soderbergha. Clive Owen se vrací v hlavní roli jako John Thackery, vynikající chirurg v newyorské nemocnici na počátku 20. století, který navzdory své závislosti na drogách posouvá hranice medicíny, morálky i rasové rovnoprávnosti. Nemocnice Knick, jak se The Knickerbocker Hospital zkráceně nazývá, je od začátku druhé řady zmítána dramatickými otřesy, jelikož nepřítomnost Thackeryho (je hospitalizován v Nové Anglii kvůli závislosti na kokainu), nedostatek bohatých pacientů a četné finanční přešlapy dovedly představenstvo k rozhodnutí přemístit legendární nemocnici z centra města na jeho okraj. Jak plány na stěhování postupují, Algernon Edwards (André Holland) - nadaný chirurg černé pleti, jehož milostný románek s patronkou nemocnice Cornelií Robertsonovou (Juliet Rylanceová) skončil potratem a Corneliiným sňatkem se zámožným bílým dědicem - se snaží zaujmout Thackeryho pozici hlavního chirurga. Ostatní lékaři, zdravotní sestry, jeptišky a správcové se mezitím potýkají s řadou problémů jak v profesním, tak v soukromém životě. (Cinemax)

DavidS.

Zapoměnte na doktora Sovu, Zedníčka za volantem sanitky, na doktora Kronka s motorovou pilou i doktora Cartera, protože přichází chirurgicky přesný Soderbergh a s ním Clive Owen a medicína New Yorku léta páně 1900...KREV, MASO A KOKAIN!!! ()

joora1

Před časem jsem tvrdil, že Clive Owen je vynikající herec, který ale jakoby čekal na svou životní roli. Byť měl hodně filmů, kde byl skvělý, tak právě v The Knick ukázal, že tato je role přesně pro něj ušitá na míru. Žádný akční hrdina nebo špión, ale špičkový chirurg v roce 1900, kdy věda a doktorské postupy byly v počátcích. Seriál je natočen mistrně. Nebere si servítky a vše nám předkládá v neobroušeném hávu. Prostřední nemocnice v New Yorku je hodně autentické a ostatní herci báječně doplňují Owenovu genialitu se skalpelem. Budiž mu kokain i valších dílech dobrým průvodcem. ()

M.Niccals

Po prvním díle cítím veliký potenciál. | Po první sérii: Na tento seriál neexistuje precedens. Soderbergh ho hněte z masy naprosto dokonalé dobové výpravy, výborného castingu (kde na jedné straně stojí známá tvář, jíž sekundují neokoukaní ale talentovaní herci, často na začátku svých kariér), ze soundracku, který naopak absolutně kontrastuje s dobou (a tím seriálu vtiskává osobitý element - nutno podotknout že značně znepokojující), ze skvělého scénáře a charakteristické kamery, která nikdy nestojí na stativu (Bůh žehnej jeho kameramanům), nýbrž jemně poletuje v prostoru nebo je alternativně připevněna na hercovo tělo, aby lépe vykreslila jeho momentální pocity (Edwardsova opilá rvačka před hospodou). Tohle všechno vytváří takřka až mysteriózní atmosféru, přestože se jedná o seriál čistě vědecký. Avšak tehdejší věda se optikou dnešního člověka zdá být spíše magií. | Po druhé sérii se už nebojím tento seriál zařadit k tomu nejlepšímu, co jsem kdy na televizní obrazovce viděl. Celé je to tak ohromně originální a sexy, že bych plakal a každý díl si užívám jako největší gurmánský zážitek. Vybrat si tohle téma a zasazení do historického období byl pro Soderbergha opravdu jackpot. Navíc měl ještě stěstí na hromadu lidí, kteří spolu s ním seriálu dodávají jeho unikátní ráz. Audiovizuálně úchvatné, scénáristicky perfektně napsané, prostě geniální! --- PS: u sledovaní tohoto seriálu nejezte! ()

korndaddy

Mě ten Owen prostě nesedí a tím pádem jsem si prostě nemohl vychutnat seriál naplno. Jeho hraní mi nejspíš k srdci nepřiroste a je to škoda, protože potenciál to mělo obrovský. Co víc si přát než nemocnici z počátku moderní medicíny a závislého doktora... Pěkné napsaná a zas trochu jiná podívaná než jste zvyklí, avšak s nezajímavým a nesympatickým hlavním hrdinou, jenž to celé táhne o minimálně jednu bambuli dolů.. ()

leon_id

s1 95% - s2 90%, klobouk dolů před Soderberghem...odtočit sám všechny díly v takhle rozjetém tempu a udržet si po celou dobu výbornou atmosféru, to pak vydá za několik filmů které kvůli Knick nejspíš promeškal. ()

Wally

Docela jsem se na tento seriál těšil...konečně něco jiného než ta předlouhá řada severských detektivek. Navíc seriál, který má skvělé hodnocení a odehrává se v nemocničním prostředí. Čekal jsem něco na způsob Nemocnice na kraji města nebo Chicago hope, akorát v kulisách počátku 20. století. Asi dva díly opravdu splnily moje očekávání, většina byla průměr a byl tam i díl, který neměl vzniknout... Ve finále musím konstatovat, že místo brilantních operačních zákroků a lékařských objevů počátku 20. století, sleduji příběh jedné smažky...a to mi vadí... Snad bude druhá řada v tomto lepší. No to teda byla! Druhá řada je o takový kus lepší! Destrukce dosáhla maximální úrovně v posledních dvou třech dílech...a poslední díl byl už jen masakr. ()

ti88na

Dosť dlho trvalo kým si ma seriál získal, rozhodne to nebolo od prvej epizódy. Postavy mi boli viac menej ukradnuté, poväčšine boli dosť nesympatické a musím povedať, že epizódy sa mi zdali trochu nevyvážené. Lepšie striedali horšie a skvelé striedali úplne zlé. To by bol výpočet negatív, no seriál má veľké množstvo kladných stránok, pre ktoré sa rozhodne oplatí ho sledovať. V prvom rade je to fascinujúce obdobie, do ktorého je zasadený jeho dej. Prelom týchto dvoch storočí v lekárstve je akoby aj prelomom stredovekých praktík, a modernej medicíny, doba experimentov objavov, ale aj množstva omylov. A toto je v seriály skvelo a veľmi pútavo stvárnené. Škoda len, že tvorcovia sa nevenovali len lekárstvu, ale pojali až príliš široký záber a tie odbočky mimo Knick boli zbytočné a väčšinou nezaujímavé. Neradím tu však problematiku černochov, v tomto skláňam pred tvorcami a scenáristami klobúk, nakoľko sa nebáli a stvárnili to bez obalu a hamby. Najlepšie však prišlo nakoniec a bola to samá posledná scéna, pri ktorej človek nevedel či má plakať alebo sa smiať. ()

SpaceOdyseus

1. serie: Doufam, ze se Soderbergh nikdy nevrati k celovecernim filmum a bude si tocit podle sebe do televize. Jeho serial je proste uzasny. Disponuje snad nejlepsi televizni kamerou, kde by stacilo i vypnout zvuk a kochat se, jak inovativne ruzne sceny nataci. K tomu se ale jeste prida skvele herecke obsazeni, jista dobova explicitnost a neotrela story, ktera NENI rozplizla, aby vystacila na x dilu, jak byva u normalnich serialu zvykem. Kratce receno: jde o lahudku pro kazdeho cinefila. 2. serie: nektere dejove linky pusobi uz trosku natahovane, ale reziini nadstandart si Soderbergh udrzel, stejne jako strasne zajimavou kameru. Diky dlouhym zaberum, narocnym kamerovym presunum a nekdy az divadelnimu prodani sceny se na to skvele kouka celych deset dilu. Klidne bych si dal nasup. ()

Litvicek

Brutálně krásná podívaná. Nejsem na seriály zaměřený ale zde je každá epizoda vytěžené zlato. Zatím dávám plný počet, tohle se jim ve zkratce opravdu povedlo. ()

Merkin

Fascinují mě operační zákroky a zejména jejich kamerové detaily. Dokonce mně připadá, že herci někdy vskutku museli nasazovat životy a mrzačit se, jinak si nedovedu onu realistickou atmosféru vysvětlit. A Clive Owen konečně v roli, během níž má šanci dokázat, že je nejen přitažlivý, ale ovládá své řemeslo. V tomto ohledu jsou seriály pro herce výzvou a je skvělé, že se v poslední době objevují čím dál častěji a série jsou lepší a lepší, mnohdy kvalitou předčí celovečerní snímky. ()

Hanys_

Dost dobré, ikdyž jsem to čekal ještě trochu drsnější a temnější. Po řemeslné a herecké stránce ale bezchybné a fakt, že jsem celou sérii dal za dva večery, taky o něčem svědčí. s01 4/5 ()

HonzysKISS

Výborný jedinečný seriál o tom, jak se operovalo na začátku dvacátého století. Ono je pravda, že jde opravdu spoustu věcí vidět přímo na kameru, ale většinou jsou to spíš jen střeva a krev. Velmi zajímavý je i příběh, ten za to fakt stojí. Ve zkratce: je tam černoch (tihle barevňáci v té době samozřejmě nic neuměli), který se snaží všem dokázat, jak umí taky léčit a bude strašně chtít zapadnout mezi ty bílé. Potom se mi na seriálu ještě hrozně líbily ty vynálezy a celkově nové nálezy z operování. Je to celé vážně fajn, ale místy mě to i trochu nudilo. Uvítal bych každý díl 40 minut než skoro hodinu. 9/10 ()

F.W.Colqhoun

It seems... It seems we are still lacking. Má to jedinou vadu: Steven Soderbergh nepsal, jen točil. Příběh z per Amiel, Begler & Katz se kvalitativně nachází na hraně nastupující éry quality TV. Představuje životné postavy, procházející věrohodným vývojem; série vykazuje (přes záměrnou anachroničnost, podtrženou skvělým elektronickým soundtrackem Cliffa Martineze a Sodeberghovou digitální kamerou) historický smysl a až sociologicky důkladný přehled dobových podmínek. Epizodičnost, související s jednotlivými lékařskými problémy, kazuistikami, a pár dalších much jsou to jediné, co lze Lékařům, pardon Doktorům bez hranic vytknout. Nafrčený doktor Thackery je vědec a zároveň alchymista, zápolící urputně nejen na poli vědy, ale i s vlastním tmářstvím. Obr, jehož divák pozoruje z perspektivy trpaslíka usazeného na jeho ramenou. Brutální nástup Owen, kokain, sebevražda, syntetizérové ataky Cliffa Martineze stanovují niveau hned v prvních minutách: The Knick narovnává falešnou optiku seriálů jako Nemocnice Chicago Hope, Pohotovost (a Nemocnice na kraji města), které nekriticky oslavují pokrok medicíny a čisté motivy oboru. Soderberh & co. činí naopak sadistickou zábavu z odkrývání nepříjemných pravd o tápání po slepé mapě lidského těla i podhoubí, z něhož tato potřeba rostla - korupce, prostituce, potřeb movitých a honby za ziskem. Tvůrci snoubí témata počátku jedenadvacátého století, když akcentují problémy jako gender, rasismus, předsudky, socioekonomické poměry a slepou víru v pokrok a dilemata raného kapitalismu, s dávnými hrdiny v pláštích (na speedu) vynalézajících vynalezené a zároveň tápajících ve slepých uličkách rodících se oborů chirurgie, porodnictví, i dodnes temné psychiatrie. Popás v krvi, výkalech, masu a věrohodně vyhlížející syntetické kůži. I need more bodies. ()

Perverz

Začíná to pěknou řezačkou, a prvotní "operace" je nasnímána pěkně zblízka, a tím myslím opravdu detailně. Ten námět je super, rozvojové lékařství roku 1900, kdy doktoři, museli hlavně podstoupit kvalitní zámečnický výcvik, aby se se všemi těmi udělátky mohli v pacientovi rjádně porýpat. Sympatické je i to, že hlavní doktor je závislý na kokainu. První díl to pěkně rozběhnul, a ukázal, že se nebojí, tak jak pilot začal i skončil, řezačkou. Pojďte a nakoukněte na lékařské oddělení a nově vznikající postupy roků 19náct set. Navíc, já těch 10 dílů, prozatimních, zvládnu, a to velice rád. Let's go. ()

ondrula

The Knick. Co je to Knick? Nic, co by se dalo přeložit do češtiny. Jak tomu tedy budeme říkat? Co třeba Doktoři bez hranic? A proč? No, jednak to poněkud připomíná prestižní organizaci Medicins sans frontieres, jednak to evokuje mysteriozní překonávání medicínských limitů a jednak jsme moc blbí, abychom vymysleli něco pořádnýho. Seriál samotný je nic moc. Natočený je docela pěkně, atmosféra doby super a Clive Owen se snaží, ale ono se v tom seriálu krucinál skoro nic neděje! Rozhodl jsem se, že to přestanu sledovat v okamžiku, kdy nastal konflikt mezi Owenem a sestřičkou, který dává do budoucna tušit rozvíjející se milostný román a kdy do děje vstoupil opomíjený lékař - čerňoch, což myslím bude úlitba hloupé americké korektnosti, neboť předpokládám, že se s ním časem všichni skamarádí, nechají ho operovat a dokonce budou bojovat za jeho práva. ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz