Pád legendy

• Česko The Program: Pád legendy (viac)

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry svetoznámeho Lancea Armstronga (Ben Foster) z prelomu tisícročí. V tom čase zápasil s rakovinou a spolu s jeho americkými cyklistickými kolegami zbierali jeden úspech za druhým, pričom z tohto európskeho športu urobili svetový fenomén. Ako sedemnásobný víťaz Tour de France odchádza Lance Armstrong do športového dôchodku. Je vnímaný ako jeden z najväčších športových hrdinov. Írsky športový novinár David Walsh (Chris O'Dowd) je spočiatku tiež okúzlený Armstrongovým talentom a charizmou. Avšak po niekoľkých víťazstvách na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh hnaný túžbou dokázať pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu. (TV Markíza)

silentname

Myslím si, že očakávania, ktoré som od filmu mal sa naplnili, no súčasne musím povedať, že by som bol radšej, keby z toho bol dokument, alebo keby to poňali trošku objektívnejšie a spravili by z Armstronga trošku zaujímavejšiu postavu. Nemyslím si, že je to vyslovene zlé, len myslím si, že to Lanca ukazuje len v jednom svetle a nemyslím si, že bol iba arogantný a namyslený ako ho tento film prezentuje. Ale na druhú stranu je to technicky zvládnuté dobre. Zrežírované je to dobre, herecké obsadenie je dobré. Najradšej som ale sledoval asi Chrisa O´Dowda ako Davida Walsha. Je celkom super vidno, že vie zahrať aj niečo iné, než len komédiu a sedí mu to skvele. Jesse Plemons je tiež výborný a celkovo musím priznať, že som s celkovým výsledkom spokojný. Dalo mi to dosť informácií, pozeralo sa na to dobre, len to nemá ten feeling, aký som cítil napríklad pri filme Rush. A možno práve to je to, čo som dúfal, že mi tento film prinesie. Celkovo ale môžem povedať, že som s filmom spokojný. Som rád, že som ho videl a myslím si, že ho môžem aj doporučiť k zhliadnutiu. Len možno netreba od neho očakávať príliš. Hodnotenie: B ()

Slarque

Asi jsem nečekal, že by se takhle zajímavý příběh dal natočit takhle nudně. A určitě ne od Stephena Frearse. V celém filmu se děje přesně to, co divák čeká. Proto bych rád věděl, který vtipálek označil film štítkem thriller. Bohužel to vlastně není ani o Lanci Armstrongovi, ani o dopingu, ani o sportovních novinářích. Je to jen rekonstrukce jednoho dopingového skandálu natočená zcela bez invence. Škoda času, lepší je strávit tu hodinu a tři čtvrtě na kole. ()

eLeR

Toto nie je film o Armstrongovi. Je to film o dopingu, o zákulisí vtedajšej profesionálnej cyklistiky, o vyšetrovaní, zháňaní dôkazov ... očami Davida Walsha a vyšetrovacej komisie. Armstrong mi z tohto filmu vychádza ako jeden nesympatický človek a ani tých pár sĺz v jeho očiach a to jeho priznanie ma nedokázalo zlomiť, a preto nechápem, kde sa teda zobrali všetci tí jeho nadšení fanúšikovia. Film je dynamický, má o čom rozprávať, má výbornú hudbu, dobré herecké výkony a aj napriek tomu ma extra nebavil. Apropo, keby do toho tímu zobral vtedy aj Floyda, tak by sme doteraz žili v blaženej nevedomosti asi. ()

classic

Docela nepovšimnutý, či skôr ignorovaný film, že ? Pritom, príbeh, je nadmieru zaujímavý, pričom som mal reálny pocit, že sledujem autentický preodbraz - skutočného cyklistu Lanceho Armstronga, ktorého si s chuťou zahral, Ben Foster ! A to je najväčšie devízum, samotného filmu ! Lance bol niekoľko - násobný šampión - Tour de France v rokoch 1999 - 2005, neuveriteľných : 7. krát ! Ako je to vôbec možné, keď prekonal - rakovinu semenníkov ! Všimol si toho, novinár, David Walsh, ktorého nikto nebral vážne, lebo Armstrong všetkých totálne oblbol ! David bol inteligentný človek, ktorý si pospájal všetky súvislosti, ľady sa pohli o milimeter, Armstrong to všetko odmietal, skrátka, hodil to do autu ! Cyklistický tím - US POSTAL, bol tímom, s ktorým Lance podpísal kontrakt, s tým, že sa všetci zúčastňovali na podvode, ktorého obsah, bol doping, ktorým si nielen Armstrong, zvyšoval nadmernú výkonnosť ! Všetci boli zapletení do mega - podvodu, ktorým retušovali, predošlé neúspechy, ich lídra, ktorý sa zázračne znovu postavil na nohy, Armstrong, je očividne, extrémne arogantný, ziskuchtivý, cieľavedomý, výkonný, založil nadáciu na výskum proti rakovine s názvom Lance Armstrong Foundation, za ktorú sa schovával, aký je samaritán, kompenzoval si niečo, prečo nemal - výčitky svedomia ! Walsh bol spúšťač, katalyzátor, ale až, iný cyklista, z jeho tímu, sa priznal, lebo aj on bol zainteresovaný v podvode, cyklista - Floyd Landis, ktorý de - facto, žiarlil na „najväčšie eso” v tíme i na svete ! Dej sa sústredí, najmä na Armstrongové požiadavky, maniére, i taktiež - návštevy v nadáciach, pričom samotné preteky, pasáže z Tour, sú dynamicky sprostredkované, majú výbornú kameru, vôbec som sa nemal čas nudiť ! LANCE ARMSTRONG, je obyčajný jebnutý podvodník, ktorý mal možnosť ovplyvniť, nielen celý cyklistický svet, široké masy mu fandili, boli hlúpi, lebo nevedeli, že je podvodník, klamal, podvádzal, len aby sa udržal na piedestáli víťazov, istý novinár si toho všimol, až následne, samotný cyklista sa priznal v šou - Oprah Winfrey, lebo to už nemalo žiadny zmysel, pokračovať v klamstvách. Nebyť kmeňového cyklistu - Floyda Landisa, tak neviem, ako by to skončilo, či by raz tá bublina, praskla ?! ()

Chrustyn

I přes přítomnost výborného režiséra (jakým Frears skutečně je) se jedná o překvapivě nezajímavý a nudný pohled na vzestup a pád legendárního cyklistického šampiona Lance Armstronga. Výsledný dojem nezachrání ani fakt, že mu je Foster neuvěřitelně podobný. ()

Marze

The Program: Pád legendy má všechno, co dělá snímek atraktivním - hodně nosný životní (filmový) příběh se silným nádechem kontroverze, bravurní filmové zpracování, silný herecký výkon, atraktivní herecké obsazení vedlejších rolí a ještě něco navíc. To si ale už doplňte sami. ()

BMW12

Film nás seznámí s možná nejlepším cyklistou všech dob Lancem Armstrongem a jeho dopingem. Vidíme, jak se to všechno dělo, dozvíme se pár nových informací, i když většinu už známe. Film je určitě zajímavý a poutavý, Ben Foster hraje Lance Armstronga opravdu skvěle. Na filmu mi však vadí jedna věc a to ta, že Lance vykreslují jako největšího podvodníka cyklistiky, s čímž já nesouhlasím. Ano Lance dopoval a je to špatné, ale v té době dopovali snad všichni cyklisté. Navíc to, že si dáte doping vám ještě Tour de France nevyhraje, stejně ty 3 týdny musíte na tom kole jezdit vy. Nikdo to za vás neodjede. A Lance byl prostě nejlepší. Pro mě je sedminásobným vítězem Tour de France. Takže hlavní vada tohoto filmu je, že je natočen podle knihy toho novináře, tudíž je tam jenom jeho pohled. Ale jaksi chybí pohled Lance Armstronga. ()

Xeelee

The Program je poněkud ploché a zkratkovité drama. Sice je slušně řemeslně natočené, ale povrchně vykreslené postavy připomínají spíš figurky na šachovnici. A život v tomhle případě nenapsal ani moc dobrej dramatickej oblouk, takže Walsh byl v závěru dost upozaděn. Jako drama ale film funguje a daří se mu budovat napětí a zprostředkovat pohled do skrývaného zákulisí jednoho z nejnáročnějších závodů na světě. Atmosféru snímku krásně dokreslovaly i autentické záběry ze závodů, které poznáte podle výrazně snížené kvality obrazu. Jak naznačuje už název filmu, příběh je o největší dopingové aféře všech dob a touze vyhrávat za jakoukoliv cenu, ale právě díky striktnímu držení se tématu příběh nevyčerpal potenciál, který tahle látka nabízí. Vše okolo Programu každopádně film pokrývá velmi detailně. ● Děj začíná Lancovým prvním Tour de France (1993), kde se stal nejmladším jezdcem, který vyhrál etapu závodu. Taky to už byl zkušený profesionální cyklista, který za sebou měl dost významných úspěchů. To, že celý závod dokončil až o tři roky později, už se z filmu nedozvíme. Skončil na 36. místě a příští rok se začal rvát s rakovinou varlat v nejtěžším stadiu a s metastázemi do plic po tom, co několik měsíců ignoroval příznaky. Ve filmu prostě jen z ničeho nic začne zvracet krev. Příběh ani náznakem nezmínil jeho závodní úspěchy a neúspěchy v sezóně 1998 a sledujeme až jeho triumf na Tour de France následující rok a pak vždy až další Tour, stejně jako tomu bylo už od začátku filmu. Naprosto tu absentuje Lancův osobní život. Záběr na svatbu se objeví po pár větách po tiskovce, manželka ve filmu nehraje žádnou významnou roli, o dětech tuším nepadla ani zmínka a stejně tak o rozvodu krátce před ohlášením konce kariéry. ()

Morholt

On je to vlastně zrežírovaný souhrn Armstrongova případu, který vůbec neodbíhá do nějakých vedlejších linií, které by celkovému obrazu přidaly něco navíc. Vše pak působí celkově hodně stroze, což může být plusem i mínusem. Pozitivním faktem ale je, že díky tomuto přístupu zůstal Frears pouhým pozorovatelem a nechal diváka, ať si to přebere jak chce. Armstronga samotného výborně a hlavně přesně ztvárnil Ben Foster a ukázal přesně toho chameleona, kterého bych charakterizoval jako hajzla se srdcem. Ale ještě o něco víc mě bavil Chris O´Dowd ve vedlejší roli novináře Davida Walshe a je velká škoda, že ta novinářská linia nebyla výraznější. Dobrá práce, ale i tak se vkrádá pocit, že to mělo na víc. 70% ()

Listeroman

Příběh Lance Armstronga potřeboval film dřív, než se na něj pomalu zapomene. The Program si rozhodně nebere servítky co se týče jeho osobnosti. Hlavními tématy jsou doping, novináři, rakovina a charita. Samotná cyklistika dostala bohužel minimální prostor. Trošku mi to v tomto ohledu připomíná Rush (2013), protože i tam byl samotný sport upozaděn. Na druhou stranu emotivní příběh dvou závodníků a skvělé záběry z trati to dokázaly slušně zamaskovat. Tady mi trošku přijde, jak kdyby někdo kdo neví naprosto nic o profesionální cyklistice natočil film o profesionální cyklistice. Rozhodně nejsem žádný expert přes tento sport, ale právě proto jsem očekával něco víc. Film prakticky nepoukazuje na nic jiného, než na doping a na to, jak špatný člověk je Lance Armstrong. Občas režisér vložil pár záběrů o jeho charitě, aby z něj neudělal úplnou zrůdu. Celkově to ale není nějak špatný film. Donutí člověka si udělat názor. Trošku představí zákoutí Tour de France a potěší pěkným výběrem hudby. Nutno ocenit i výkon Bena Fostera. ()

Johny_fork

Oceňuji dokumentární hodnotu této etapy cykloepo sportu, ovšem zkratkovitě natočené scény a naprosto ploché až tupé (Armstrong) charaktery neumožňují plnohodnotný filmový prožitek. ()

TaxiDriver

Převyprávěná wikipedie, největší bomby jako Motoman, Rolexky na Champs Elysées, rozbití řidiče kolem jedoucího auta, přeprava krve soukromým tryskáčem, kokainový Pantani, Ullrich čeká na Lance po pádu, Sheryl Crow, hádka s Hamiltonem v Coloradu, Ben Stiller a balení modelek s Mcgonaghey bohužel nikde. Hlavně že Oprah. ()

berny2468

Na tento film jsem se už hodně dlouho těšil a výsledek nezklamal. Začátek filmu byl ale špatný, zbytečně krátký a pro člověka bez větších znalostí armstrongova života byl i téměř k nepochopení. Ale pak se film rozjel a všechno to, co jsem mu vytýkal na začátku rázem zmizelo. Fakt, že film neukázal něco z armstrongova soukromého života, mi vůbec nevadí. Spíš si myslím, že to filmu pomohlo. Bylo to poučný a hlavně jsem se vůbec nenudil. Ben Foster skvělý a nechápu, že chybí v nominaci na nějaké slavnější ocenění. Bál jsem se, že to bude nezáživný a prostě špatné, ale výsledek je pro mě velké překvapení. I přes to všechno si myslím, že Armstrong a vlastně všichni cyklisté, kteří ujeli Tour de france, ať už dopující nebo ne, jsou prostě borci. 75%. ()

F.man

Jako svižný sportovní film pro širokou veřejnost moc dobré. Je ale potřeba k něme přistupovat s vědomím, že není čistě o Lanci Armstrongovi a nemá za cíl s dokumentární přesností zachytit všechny všech důležité momenty jeho dopingové kariéry. Důležitou roli ve filmu má totiž také reportér David Walsh, který postupně Armstrongův příběh rozklíčová, což slouží jako hlavní dramatická linka přiběhu. A to vše je, i přes určité zkratky, strvárněno i zrežírováno moc dobře. Kdo hledá více faktických informací, najde je v Armstrongově lži nebo v Králi švindlu. ()

maddy

Technicky síce zvládnutý film s výborne nasnímanými cyklistickými závodmi a vynikajúco hrajúcim Benom Fosterom, ale inak priveľmi „vychcený“ film, v ktorom nič iné nestojí za pozornosť, nijako nezaujme, ani nestrhne. Na drámu o dopingu to je veľmi ploché, príliš jednostranné, skratovité a divákovi neponúkne ani na chvíľu si na celú situáciu vytvoriť vlastný názor, ale neustále ho vodí za ručičku. Aby však takýto príbeh mal aj potrebný emocionálny dopad musel by namiesto celého času rozoberania dopingovej kauzy poskytnúť aj komplexnejší obraz do života Armstronga. To sa však nedeje. V prvej scéne je Armstrong prezentovaný ako začínajúci cyklista, aby po jednom strihu bol z neho ten svetoznámy športovec ako ho poznáme, jeho život je obmedzený do pár sekundových záberov (svadba), ktorým sa už ďalej nevenuje a inak sa to celú stopáž točí o tom istom. Čo by nemusel byť problém keby, ako som už spomínal, dokázal film divákovi ponúkol možnosť utvorenia si vlastného názoru, občas ho zneistil, prípadne až šokoval . No Program prezentuje udalosti vždy priamo a od diváka očakáva, že práve v tom momente ako žiada film bude Armstrongovi fandiť, opovrhovať ním, ľutovať ho. A takéto „prikazovanie“ zážitku z filmu nemôže fungovať. Vo výsledku to je tak ako dráma ploché, ako životopisný film nezáživné a hlavne bez skutočne silných scén. Až mi je ľúto toho Fostera, že svojím výkonom musí plytvať v takomto filme. Po jednom pozretí už Program u mňa určite nebude viac na programe. CEKOVO: 2,5* (5/10) ()

agentmiky

Sportovní film o Armstrongovi s dokumentárními vložkami se mi docela líbil.Jelikož byl Lance Armstrong hvězdou světového měřítka,tak je v tomto filmu zajímavé vidět,jak vše v jeho soukromí tak nějak probíhalo.Ben Foster zahrál roli Armstronga vskutku dobře a vzhledově mu byl taktéž podobný.Určitě bych ocenil větší působení samotného ježdění,které je zde převážně ukázáno na archivních záběrech.Chvilkami mi to přišlo nudné,ale tyto chvíle zase vystřídaly monety,které byly bravurní.Za mě 75% ()

qualkalim

Svizny "sportovni thriller" s presnym Fosterem a pro me osobne neokoukanou atraktivni tematikou... Frears ma takoveto filmy v maliku a byt by se dalo tu a tam pritlacit na pilu ci rozvinout nektere dejove linky (ta novinarska je trochu povrchni), celek drzi dobre pohromade a ma na to zaujmout i anti-sportovce. :) Spokojenych 7+/10. ()

kaylin

Snímek je opravdu ubíjející v tom, jak je jednostranně zaměřený, ale vzhledem k tomu, že se mnohé roky Lance definoval jako svatý, tak je to příjemný pohled. Navíc jsem až teď zjistil, jak hluboce to vlastně všechno šlo a jak to i vypadalo. Zase tolik mě před tím celá aféra nezajímala. Ben Foster i Chris O'Dowd výborní! ()

Rakosnicek77

Když bych měl hodnotit sportovní stránku filmu, tak až na pár scén to byla hotová mizérie. S ohledem na to, že jde o film pojednávající o reálné dopingové kauze, jsem s tím ale trochu počítal. Když si tedy vemu to, že jako milovníkovi filmů ze sportovního prostředí, byl pro mne tento filmově naprosto nezáživný, tak s pohledu zjištění pozadí dopingové aféry, byl jistě velice zajímavý. Když jsem se tedy přenesl přes všechny ty kapačky, injekce a krevní transfůze, tak přišlo jen zjištění že pan Tour de France, je celkem arogantní bezpáteřní hovádko. Tak pro mne film vyzněl. Navíc to byla ale celkem nuda... ()

ČSFD Award pro Bena Fostera

ČSFD Award pro Bena Fostera

08.09.2022

Při příležitosti uvedení nejdražšího českého filmu do kin přinášíme všem filmovým fanouškům radostnou zprávu o udělení “ČSFD Award” americkému herci Benu Fosterovi, představiteli Jana Žižky. Foster,… (viac)

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádájí od 10. do 16. prosince tohoto roku BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2015 za jednotné… (viac)