Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (45)

Zámek (2015) (S02E09)

Díky deváté epizodě jsem se konečně dozvěděl, o co šlo, když jsem po celou první sérii poslouchal řeči o masakru u Sioux Falls. Tohle byl skvělý díl s vynikající atmosférou, plný brutální akce, napětí a zajímavého vývoje. Je mi jasné, že se už poněkolikáté opakuji, ale co mám dělat? Já jsem to tam viděl. Mám jedinou výhradu- mimozemšťani? Proč? Mě bohatě stačí Blumquistovi. ()

Palindrom (2015) (S02E10)

Závěrečná epizoda se sice tvůrcům povedla přesto hodnotím pouze čtyřmi hvězdičkami, po předchozích dvou dílech jsem byl tak namlsaný, že se mi tentokrát zdálo být tempo příběhu příliš pomalé. Každopádně šlo o kvalitní a důstojné uzavření druhé sezóny, pobavila mě odměna pro Mika Milligana i první setkání s pány Wrenchem a Numbersem. ()

Season 3 (2017) (S03)

Třetí řada Farga přinesla výborné postavy v podání Davida Thewlise, Mary Elizabeth Winstead a Gorana Bogdana i dobře propracovaný příběh, ale závěrečná epizoda mi přišla slabší. Závěry obou předchozích sérií ve mně zanechaly mnohem hlubší dojem, na druhou stranu jsem musel ocenit návrat Mr. Wrenche. Třetí sezóna mi připadala jako nejslabší, protože jsem měl pocit, že až příliš vychází z první řady, někdy ji téměř kopíruje. Ale i přes všechny výhrady musím říct, že se mi líbila a že jsem se dobře bavil. ()

Teorie prázdných míst (2017) (S03E01)

Prvnímu dílu třetí řady jsem musel udělit pět hvězdiček, protože mě okamžitě vtáhl do děje a s radostí jsem zjistil, že zápletku znovu tvoří směsice náhod a všudypřítomné stupidity. Navíc tady hraje Mary Elizabeth Winstead a to mě nemohlo nepotěšit. ()

Princip omezeného výběru (2017) (S03E02)

Tentokrát sice nebyla epizoda nabita událostmi, takže tempo bylo pomalejší, ale tím nechci říct, že bych se nebavil. Naopak. V. M. Varga je tajemný chlapík a David Thewlis mu propůjčil notnou porci slizké nechutnosti, doufám, že mi jeho zuby nezpůsobí noční můry. Oslík neměl chybu. ()

Zásada sporu (2017) (S03E03)

Návraty do roku 1975 mi nepřišly zajímavé, pobavily mě nástrahy velkoměsta, které na Glorii čekají při jejím soukromém vyšetřování, ale víc mi to nedalo a lehce jsem se nudil. ()

Problém těsného úniku (2017) (S03E04)

Vynikající hudba a druhý skvělý plán dvojice Nikki/ Ray. Druhý jmenovaný ani nemusel ochutnávat popel, aby mi bylo jasné, kdo je v této dvojici mozek a kdo sval. Proti předchozímu dílu příjemná změna, bavil jsem se a nenudil. ()

Dům zvláštního určení (2017) (S03E05)

Nikki a Ray přišli s dalším "dokonalým" plánem, byl opět o něco "lepší" než ten předchozí, Sy zažil mnohé nové věci a děj byl pro mě velice zábavný. V. M. Varga je magor až na půdu a jeho kozák zajímavě filozofuje. Kdo by to do něj řekl? Jen jsem jaksi nepobral ten závěr, čekal jsem přece jen definitivnější řešení. ()

Bůh nemilosrdenství (2017) (S03E06)

Tentokrát jsem se dočkal velice kvalitní epizody. Děj nabírá spád na všech frontách a všechno směřuje stále rychleji k očekávanému závěru. A přestože je naprosto jasné, že bude Fargo zakončeno tradiční krvavou lázní, těším se jako malý na to, jak přesně to tvůrci vyřešili. ()

Zákon nevyhnutelnosti (2017) (S03E07)

Sedmý díl pro mě nebyl tak strhující jako ten předchozí, ale i tak jsem se výborně bavil. Srážka Glorie s policejní byrokracií mi silně připomněla Wogony ze Stopařova průvodce po Galaxii. ()

Kdo je králem popírání? (2017) (S03E08)

Bavil jsem se hned od začátku, když vlk, koza a prasátko přepadli autobus, ale řval jsem smíchy, když se ukázalo, že není dobré chodit do lesa s vlčí kožešinou na hlavě. Parádní zábava. ()

Aporie (2017) (S03E09)

A zase přišlo zvolnění, je to taková sinusoida, kdy se střídají "jen" kvalitní a výborné díly, takže očekávám, že závěrečný díl bude vynikající. Byl bych tím pádem těžce zklamaný, kdyby to tak nebylo. ()

Mít koho milovat (2017) (S03E10)

Hmm, tak jsem se těšil příliš. Závěrečná epizoda nebyla takový odvaz, jaký jsem čekal. Tvůrci se tentokrát drželi příliš při zdi a já jsem byl příliš namlsaný z předešlých sérií, takže cítím lehké zklamání. Navíc mě moc nepotěšil úplný konec, který vyšuměl do ztracena, takže jsem pátou hvězdičku přidat nemohl. ()

Season 4 (2020) (S04)

Už z mých komentářů k jednotlivým epizodám je jasné, že ze čtvrté sezóny seriálu nejsem nadšený. Nejenom to, jsem silně zklamaný. Fargo je pro mě seriálem, v němž se má střídat explicitní násilí s černým humorem, očekávám od něj taky napětí a pořádnou atmosféru. Atmosféra padesátých let byla sice slušná, napětí jsem se ale nedočkal, s násilím se tentokrát nepochopitelně šetřilo a humoru tady bylo tak málo, že jsem ho téměř nepostřehl. O tom, jak se jediní praví "Američané" chovají ke všem ostatním, poučovat nepotřebuji, takže mě minula i neustálá agitka BLM. ()

Úvod do alternativní ekonomie (2020) (S04E01)

Ajaj, tak ani seriál, od jehož pokračování jsem si tolik sliboval, se nevyhnul současnému trendu a nadšeně podlézá BLM, přičemž to dovedně maskuje atmosférou padesátých let. Mohlo by mi to být jedno, jen kdyby byla ta černošská hrdost pravá. Jenže jsem viděl upoutávku na seriál Bridgerton, kde se radostně kašle na kořeny a černoši tam křepčí v rolích britských šlechticů, aniž by jim vadilo, že tatáž šlechta zotročovala jejich předky. To by jeden zvracinkal. ()

Země vražd a únosů (2020) (S04E02)

Bez mučení přiznávám, že ode mě první i druhá epizoda čtvrté řady dostaly třetí hvězdičku spíše z nostalgie, protože jsem zatím neviděl nic, čím by se tato sezóna alespoň přibližovala kvalitám předchozích sérií. Vypadá to, že se tvůrci tak mocně soustředili na rasové ústrky, až jim nezbyl čas na tradiční černý (to není ironie) humor a akční chaos, kterými byl seriál tak typický. ()

Raddoppiarlo (2020) (S04E03)

Oběma předchozím epizodám jsem subjektivně přidal na hodnocení, ale donekonečna to tak být nemohlo. Mormonský pronásledovatel uprchlých vězeňkyň sice dal vzpomenout na typicky ujeté figurky z předchozích sezón, všechno ale spolehlivě srážel dolů Gaetano Salvatore Espozita, který jakoby se vynořil z časů němého filmu. Tam by se s tím svým pološíleným výrazem a koulením očima jistě uplatnil. ()

Hra na válku (2020) (S04E04)

Až čtvrtá epizoda této sezóny mě vcelku bavila. Tentokrát mi už děj připomínal seriál, od jehož předchozích řad jsem se nemohl odtrhnout. Nebylo to sice ještě to pravé ořechové, ale náznaky by tu už byly. Jen ten nešťastný Gaetano na mě pořád působí jako karikatura mafiána říznutá strýkom Festerom, to se už ale nezlepší... ()

Zrození civilizace (2020) (S04E05)

Už, už jsem si po předchozí epizodě myslel, že už je všechno na dobré cestě, ale zase to bylo jen za slabší tři kousky. Tvůrci totiž dali velké množství prostoru postavě, kterou bych radši neviděl, takže jsem si myslel, že půjdu s hodnocením ještě níž, ale děj kolem lesbické dvojky to zachránil. 3*- ()

Camp Elegance (2020) (S04E06)

Musím uznat, že mě tvůrci seriálu ve čtvrté epizodě slušně oblbli. Trapně jsem jim skočil na to, že se rozhodli vrátit k tomu, co dělalo Fargo Fargem, ale přitom to bylo jen hezky zvládnuté klamání tělem. Osvěty o rasové diskriminaci dostávám v každém dílu dostatek, ale zajímavý děj, atmosféra a napětí pouze živoří. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)