Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvorcovia:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (viac)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (45)

Season 1 (2014) (S01)

První sezónu seriálu Fargo jsem si opravdu užil. Kupodivu mi příliš nevadily některé pasáže s téměř nulovým dějem, pokud nepřišly hned po některé z akčnějších epizod. Celé první řadě jasně dominovali Billy Bob Thornton a Martin Freeman, s určitým odstupem se za nimi držel Colin Hanks. Je mi trochu líto, že více prostoru pro svou postavu nedostal Keith Carradine, ale jinak jsem byl s první sérií velmi spokojen a dobře jsem se u ní bavil. ()

Krokodýlí dilema (2014) (S01E01)

Úvodní epizoda první sezóny rozjela seriál skvělým způsobem. Tvůrci vsadili na kvalitní atmosféru a jemné napětí, aby závěr nabili brutální akcí, a naladili tak diváka na pokračování, což se jim u mě podařilo. Obsazení Billyho Boba Thorntona do role Lorne Malva a Martina Freemana do role Lestera Nygaarda bylo přímo geniální, ti dva dávají svým postavám možnost opravdu ožít. ()

Kohoutí král (2014) (S01E02)

Ve druhé epizodě sice děj trochu usnul, přesto jsem si v něm našel nějaké slibné momenty, které se jistě v dalších dílech projeví. Velmi slibně se jeví dvojice mužů z Farga, kteří pátrají po Hessově vrahovi, za herecké výkony musím znovu pochválit Billyho Boba Thorntona a Martina Freemana. ()

Blátivá cesta (2014) (S01E03)

Příběh zmrzlého muže otevřel třetí epizodu, a přestože nebyl ani tento díl zrovna nabitý akcí, seriál mě baví stále více, užívám si i tu spoustu debat, které se tu neustále vedou. Jen mě mrzí, že Malvo už neprovádí nic netušícím obyvatelům ty své malé zákeřnosti. K dříve jmenovaným hereckým výkonům musím přiřadit i ten, který předvádí Colin Hanks. ()

Pozření viny (2014) (S01E04)

Fakt jsem si oblíbil předtitulkové záležitosti, které vysvětlují části příběhu, jež předchází současnému ději. Děj čtvrté epizody opět postupoval velmi zvolna, ale mocně ho oživilo zadržení Lorne Malva i zajímavé zážitky Lestera Nygaarda. Mr. Numbers a Mr. Wrench mě nezklamali a velice mě baví. ()

Šestero nepochopitelností (2014) (S01E05)

Po příběhu o tom, kterak Lester k brokovnici přišel, se děj páté epizody i mně trochu táhl. V podstatě všechno šlapalo jako obvykle, ale měl jsem pocit, že mi tentokrát chybí nějaký impuls, který by fungoval jako malé oživení. Bez něj na mě tento díl působil lehce ospalým dojmem. ()

Buridanův osel (2014) (S01E06)

Tentokrát jsem o ničem jiném, než o plné palbě vůbec neuvažoval. Líné tempo předchozích dílů bylo v šesté epizodě vystřídáno akčním nářezem a transformací Lestera z šedé myši v chladně uvažujícího manipulátora. Aby toho nebylo málo, Lorne Malvo připravil skvělou návnadu k odlákání pozornosti a setkal se s oběma gentlemany z Farga, u toho se nedalo nebavit. ()

Kdo holí holiče? (2014) (S01E07)

I sedmá epizoda patří mezi ty velmi vydařené. Změna osobnosti Lestera Nygaarda se stále prohlubuje, což by mohla dosvědčit i vdova po panu Hessovi a efektivní akce Lorne Malva ve Fargu snad ani nepotřebuje komentář, to byla paráda. Atmosféra, napětí a akce na výbornou a příběh nabral pěkné tempo. ()

Paradox hromady (2014) (S01E08)

Po předchozí skvělé epizodě přišlo mírné zklamání nad tím, že se opět vrátilo pomalé tempo a nedošlo prakticky k žádnému vývoji, pokud nepočítám titulek: "o rok později", a rodinné změny některých postav. Příběh tentokrát jaksi stagnoval, ale pevně věřím ve velké zlepšení. ()

Vlk, koza a zelí (2014) (S01E09)

Po oddechovém osmém dílu přišla brutální akcí nabitá devátá epizoda s naprosto strhujícím dějem a jako bonus přidal Lorne Malvo jednu ze svých zdánlivě neškodných záludností. Zdá se, že Lester svým chladnokrevným rozhodnutím v závěru dokončil svůj přerod v odporné monstrum. Vývoj postavy Martina Freemana patří k tomu nejlepšímu, co jsem v seriálové tvorbě viděl. ()

Mortonova vidlička (2014) (S01E10)

Ani jsem si nemyslel, že by tvůrci mohli přijít se slabým závěrem, takže jsem jeho kvalitou nebyl překvapen, spíše jsem dostal přesně to, co jsem očekával. Skvělé zakončení první sezóny s atmosférou vyladěnou k dokonalosti, plné napětí a strhující akce. ()

Season 2 (2015) (S02)

Druhá sezóna Farga mě překvapila víc, než jsem čekal. Předpokládal jsem, že mi budou velice chybět tahouni první řady Lorne Malvo a Lester Nygaard, ale opak byl pravdou. Tvůrci se vrátili v čase, zapojili taťku Loua, tragikomickou dvojici Blumquistových, terminátora Ohanzeeho Denta a s nadšením se vrhli do války dvou mafiánských rodin. Ani tentokrát nezapomněli na vytvoření skvělé atmosféry, napětí, brutální akce a celé řady situací, v nichž umíraly postavy úplně zbytečně a jen kvůli lidské blbosti. Problém jsem měl jen s výskytem UFO, na druhou stranu jsem byl naprosto nadšený provázáním obou řad seriálu. Parádní seriálový počin! ()

Čekání na Holanďana (2015) (S02E01)

Úvodní epizoda druhé sezóny mě potěšila pořádnou dávkou černého humoru, slibně vypadajícím příběhem, mladým taťkou Solversonem a hlavně tím, že se zřejmě konečně dočkám vysvětlení masakru u Sioux Falls, o kterém jsem v první řadě nejednou slyšel. Tvůrci tentokrát nešetřili akcí, takže start série hodnotím jednoznačně kladně. ()

Před zákonem (2015) (S02E02)

Tempo druhé epizody bylo výrazně pomalejší, a přestože atmosféra z prvního dílu zůstala, akce se prakticky vytratila a příběh osvěžuje pouze přítomnost Mika Milligana et consortes a úklid, který tak důsledně provádí Ed Blumquist. Po shlédnutí tohoto dílu jsem se rozhodl, že si budu mleté maso připravovat pouze sám, abych měl jistotu, co se týká použitých surovin. ()

Mýtus o Sisyfovi (2015) (S02E03)

Pro mě byla třetí epizoda opět čtyřhvězdičková, protože tempo celého příběhu zůstalo příliš pomalé, akce se znovu prakticky nedostavila a vítaným rozptýlením byla jen debata před sídlem Gerhardtových a rozloučení se Skipem. Musím přiznat, že jsem trochu zklamaný, po prvním dílu jsem měl větší očekávání. ()

Dar nedar (2015) (S02E04)

Ve čtvrté epizodě silně zhoustla atmosféra, a přestože nešlo zrovna o akční díl, proti těm předchozím se tempo lehce zvýšilo. Pravda, převážně se jen debatovalo, jenomže tentokrát mě dokázaly rozhovory, plány a skryté hrozby zaujmout, takže jsem se dobře bavil. ()

Bázeň a chvění (2015) (S02E05)

No vida, pátá epizoda mi přinesla přesně takové Fargo, na jaké jsem se těšil. Naprosto zběsilá a brutální akce tomuto seriálu opravdu sluší a Reaganovo volební turné bylo jen třešničkou na dortu. Atmosféra byla skvělá, napětí se tvůrcům dařilo pěkně stupňovat a akce byla fantastická i díky tomu, jak byla brutalita doplněna černočerným humorem. ()

Nosorožec (2015) (S02E06)

Atmosféra zůstala skvělá i v šesté epizodě, výprava Gerhardtových do města s sebou přinesla zvláštní formu napětí, kdy jsem nebyl schopen odhadnout, jestli někomu ujedou nervy a bude o postavu méně, nebo se všichni ovládnou. Zvláště v případě právníka Karla jsem chápal stav jeho kalhot. Konečně mi došlo, proč tvůrci místy odkazují na UFO, Blumquistovi se totiž při jednání s policisty chovali jako mimozemšťani. ()

Tos udělal ty? Ne, ty! (2015) (S02E07)

Tentokrát šlo skoro vše stranou a sedmá epizoda se změnila hlavně v souboj dvou mafiánských rodin, přičemž se ukázalo, že obě mají své vnitřní problémy, na které si musí najít řešení. Výborně jsem se bavil i díky tomu, že jsem se dozvěděl, po kom má Molly Solverson z první řady svou buldočí povahu. ()

Loplop (2015) (S02E08)

Tvůrcům se opět zadařilo, atmosféra, napětí i akce byly perfektní, ale nejvíc mě pobavil osobnostní vývoj Peggy Blumquist. Přerod v Pozitivní Peggy a její následná práce s nožem mě fakt dostaly, stejně zajímavý, ale mnohem pochmurnější byl myšlenkový přerod Ohanzee Denta. Skvělá epizoda. ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (viac)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (viac)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020

Dnes ráno sfoukneme dvě novinky naráz. Tou první je, že nová prezidentka studia Paramount Pictures Emma Watts stopla vývoj všech tří chystaných Star Trek projektů. Ty zahrnovaly Tarantinův mládeži… (viac)