Psychologická a spoločenská dráma, ktorá sa odohráva v luxusnej vidieckej vile počas rodinnej oslavy šesťdesiatych narodenín úspešného hoteliera, sa zameriava na rozkrývanie skutočných charakterov jednotlivých postáv. Tvorca vykresľuje individuálne rysy a psychologické problémy svojich hrdinov, ktorým sa počas oslavy vracajú traumatické spomienky na detstvo. Obraz harmonického rodinného stretnutia, ktoré sa postupne preklenie do vzájomných slovných i fyzických konfliktov medzi jednotlivými členmi rodiny, vypovedá o morálnej a etickej kríze dánskej spoločnosti. (Film Europe)

WinstonS

Vinterberg umí. Během hodiny a 3/4 rozehraje výtečné psychologické drama, jehož pýchou je výtečně napsaný scénář. V momentě, kdy Christian pronese netypicky pojatý přípitek věnovaný otci slavícímu šedesáté narozeniny, se spouští lavina tiché bolesti, mnohaleté bezmocnosti či sourozenecké něhy, která se jako sněhová koule valí ze svahu a s blížícím se koncem filmu připomíná uragán. Nakonec strhne vše, co jí stojí v cestě. Festen je silné především ve vylíčení pokrytectví a zvrácenosti ukryté pod pozlátkem bohatství a autority. Takhle vypadá skutečný film s honosnou visačkou ART. ()

kluk z Na

moje první zkušenost s Dogmou 95...velice hutná atmosféra, avšak nedochází k patřičnému zadostiučinění, krom podpory sourozenců a několika emocionálních výlevů otce... tato výtka je opravdu drobná vada na kráse, přesto se přikláním spíše ke 4* v jednoduchosti je síla, ale proč si s filmem trochu nepohrát, když máte možnost... ()

bolan

Byť jde o závažné téma, film se stal jednou neuvěřitelnou komedií, které vévodí neurotický rasista. Škoda záměrně amatérské kamery, ale druhou stranu působí opravdu velmi velmi věrohodně. ()

BorisHron

(trochu spoiler). Pěkný a působivý. Na to že to je art/dogma, tak je to i docela zábavný. Ale stejně mi přijde, že se nemusejí vytahovat sebevraždy a zneužívání dětí, aby rodinná oslava bylo pořádný psycho. ()

waits

Nepříjemná podívaná, ale tak to Vinterberg zcela jistě chtěl. Pravidla manifestu Dogma 95 pocit nepohodlí ještě zesilují, ručně držená kamera je na hraně amatérského snímku, často nezaostřená, někdy vědomě proti nejzákladnějším filmařským poučkám, schovává se za zdí (není to náhodou proti manifestu?), těká, jako kdyby točil někdo, kdo má kameru poprvé v ruce. Výběr nesympatických postav (otec, německý bavič!), reálné osvětlení, dokonce i formát filmu, který jakoby posouval děj filmu někam do 70.let, to vše podporuje drásající konfrontaci otce a jeho dětí během rodinné oslavy. Film někdy působí až strašidelně, chování hostů by jistě ocenili Bunuel nebo Kafka, celé to může být sonda pro psychologa o vytěsnění a traumatu nebo třeba taky (och, už zase) podobenství o společnosti (to samé vytěsnění nepříjemných historických událostí, otevřený rasismus). Anebo prostě jen Vinterberg natočil film podle pravidel, na které přistoupil. Každopádně kdo by se chtěl prohrabat zanešenou špínou, tohle je pro něj. ()

Muel

| Nimbus Film | Je pomerne fascinujúce, že s málom dokázal vyťažiť Vinterberg tak veľa. Dogma 95 filmy musia byť super, toto je prvý, ktorý som videl a smekám. Tie pravidlá sú veľmi obmedzujúce a možno práve preto dodávajú tvorcom paradoxne viac slobody. Dramaturgicky to totiž funguje takmer bezchybne. Možno by som tie situácie vyhrotil ešte viac, ešte viac pritlačil na pílu s kuchyňou, preplietol linky a na konci to krvavejšie ukončil. Škoda ale, že by to bolo proti pravidlám. Celkovo ale super zážitok. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | ()

ddf76

Skvely film. Realistycke vykresleni rodinne oslavy, kde vyplova na povrch pravda o otci a propletene rodinne vztahy. Herci, kamera a scenar jsou vyborni. Tohle by si nemel nechat filmovy fanda ujit. ()

Martyr

Ake kriteria musi splnat film aby bol pre vas velkym zazitkom. Ak nepotrebujete velke zabery, zname herecke tvare, mrazivu hudbu, super obraz a dalsie pre severanov zbytocnosti, Festen je filmom ako stvorenym pre vas. Jedinymi zbranami su scenar, herci ktori ziju svoje ulohy a schopnost davkovat vazne dialogy, ktore zastavuju dych v tych spravnych momentoch. Vytkol by som len slabu odvahu tvorcov, urcit pre vinnika silnejsi a kompenzujucejsi trest za hriechy jeho minulosti. Velmi silne 4. ()

RadimFišer

Na tento film jsem se chystal velice dlouhou dobu. Nemohl jsem ho nikde dostat. Až přišel ten čas a já jsem si k němu mohl lehnout s notebookem na peřině. A jak plynul čas tak prvních pár minut již mi vyrazili dech. Ta drzost a nadšení z toho, když muž vyhodí ženu z auta, protože musí svést svého bratra. Příběh postupně graduje a zaplétáme se do skutečnosti mimo lží. Pravdivý jsou vyhazování a vše je skutečné díky Dogma 95. Domluvili se v té době, že bude vše natočeno z ruky. Bude to vypadat částečně amatérsky a aby ještě dodali další změnu, tak jméno režiséra nesmí být uvedeno v titulcích. Nás pošahaný blázínek si stejně stojí za svým a vzpomíná na své dětství, kdy mu otec ubližoval. Vše probíhá v zajetí takové rodinné oslavy kolem stolu. Rodina je velice společensky spořádaná a na výši, ale každý si nese nějakou tu boléstku. Bohatý hoteliér svědomí čisté zdaleka nemá a tak mě překvapovali jeho krotké reakce na kritiku, kterou se mu dostávalo. Často si u stolu vyměnují proslovy se symbolickým začátkem poklepání do skleničky. Tak jak se hodnotí počet slova fuck, tak tady uslyšíte nejvíce pinkání skleniček. Závěr vrcholí, kdy je přečten usvědčující dopis na otce a ten se odebírá od rodiny. Kvůli své vině ji má vidět naoposled. Je vyzván svým synem a odchází sám. Bez manželky... napětí střídá frustrace a vzpomínky na moje mládí, kdy jsem byl taky postrkován od hloupějších a méně chápajících lidí, kteří si nedali tu práci, aby si zjistili skutečné informace. Obhajuji metodu Dogma 95 jako kulturně přínosnou a zajímavou. Podívám se na jejich další výtvory. Přesto nemohu hodnotit pěti hvězdami. Soumrak dne, který je zde stejného společenského prostředí na mě udělal moc velký dojem. ()

grerar

Tohle je něco o tom, když... ale co už. Prostě dospělý má obrovskou zodpovědnost a autoritu. Je lehké ji zneužít, je těžké se přes ní přenést nebo jí odporovat. Je to o tom, že nemáme blbnout, a máme se k věcem stavět čelem. Mimochodem skvělá kamera. 5* ()

Saur.us

Dogma 95 tvrdě a nekompromisně. Incest, racismus a společenská přetvářka. Velká kritika společnosti zabalená do efektní ruční kamery, která už od začátku díky žabímu oku, hektickému švekování s šíleným rámováním ala opilý kameraman na oslavě, nás ještě více vtahuje do prostředí dánského hotelu. Zelený gauč nastavuje zrcadlo naší společnosti. ()

adriane9

Neuvěřitelně syrové drama, které vás dožene do emočního kouta a nebudete se moci pohnout.. A já jsem po zhlédnutí tohoto snímku zrovna v něm. ()

Fifer

Tahle severská jízda dokazuje, že umělecké hnutí Dogma 95 nebylo pouhou manýrou, ale svébytným směrem. Příběh je zajímavý, ale klíčová je tu spíš práce s kamerou a střihem. Mistrné. ()

edie sedgwic

Ja viem, ze to nebola komedia, ale...tak dobre som sa uz dlho nezasmiala. Rodinne vztahy zobrazene vo filme su take groteskne, az sa na nich clovek musi bavit. Miestami mi to pripomenulo prvu cast Von Trierovej Melancholie. Absurdnost za absurdnostou, aby to napokon vyvrcholilo bravurnym a tak trochu sialenym koncom. Pre mna zatial jednoznacne vrchol Vinterbergovej tvorby. ()

KOZEL84

Tradiční dánské fílgut pohlazeníčko.Strhující to teda není ani omylem a ani herci nejsou,kromě Thomsena(přípitky už nikdy nebudou co dřív),nijak dobří,ale scénář je na pozvednutí sklenic.Dokonce přebije i hnusný styl Dogma 95,na který už se naštěstí vykvákli už i jeho autoři (kluci vyrostli a došlo jim,že je to hovadina).Stejně byl nejlepší borec co se jim měl starat o zábavu.Toho něco jen tak nerozesralo v jeho poslání ;).Hlína celkem.Tak všechno nejlepší tat'ko. ()

troxor

Majitel velkého hotelu, Hansen, sezval celou ( značně rozvětvenou) rodinu na oslavu svých 60. narozenin. Do hotelu se sjíždějí hosté,vřele se vítají - prostě rodinná idyla. Náladu hostům kazí pouze výstřelky mladšího bratra, a také fakt, že jedna z hoteliérových dcer spáchala před časem sebevraždu. Nikdo neví proč. Pak začíná hostina. Kuchaři přínášejí jídlo, pronášejí se přípitky. Nejdřív promluví otec rodiny. Potom se ujme slova nejstarší syn. A pro nic netušícího diváka přichází ŠOK! Ohromný a naprosto nečekaný. A jak se v nastalé situaci zachovají ostatní členové rodiny? To dokonale ukazuje zbytek filmu. Festen jsou podle mě jedním z nejlepších filmů poslední dekády a rozhodně absolutní špičkou všech Dogma filmů. Myslím, že právě prvky, které Dogma vyžaduje (ruční kamera, žádné umělé efekty, naprostá přirozenost) filmu ohromným způsobem prospěla, působil díky tomu autentickým dojmem, téměř, jako by byl jen rodinným videem z jedné oslavy, kde se děti svému tatínkovi odvděčí za péči, kterou jim věnoval v jejich dětství... ()