Rukojemník

Predloha:

Peter Pišťanek (kniha)

Kamera:

Diviš Marek

Richard Labuda, Milan Lasica, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias, Milan Ondrík, Ady Hajdu, Ondřej Malý, Miroslav Noga, Robert Roth (viac)

Malý Petr (Richard Labuda, vnuk Mariána Labudy) vyrůstá v péči prarodičů (Milan Lasica, Libuše Šafránková), protože jeho rodiče emigrovali do Vídně a od té doby se ho prostřednictvím úřadů marně snaží získat. I proto Petr vymýšlí nejrůznější způsoby, jak se přes čáru dostat, pro což má čím dál menší pochopení velitel místních pohraničníků (Ondřej Vetchý). Mnohem větší problémy má ale Petr s partou černogardistů, kteří si libují v trápení slabších dětí. Třeba i jejich občasným přivazováním k mučednickým kůlům. Mezi ty, kteří jsou na Petrově straně, patří „pomalejší" spolužák a velmi sympatická kamarádka, kvůli nimž se s černogardisty neváhá opakovaně a důkladně poprat. Jak se šedesátá léta chýlí ke konci a poměry v zemi se dramaticky mění, otevře se nakonec i před Petrem vysněná cesta přes hranice. Vyrazit na ni ale znamená ztratit prarodiče, kamarády a nezapomenutelná dobrodružství. Když je vám „náct", máte v životě přece jen jiné priority. (Cinemart)

klukluka

Slušně udělaný film o tom, že děti mívaly svůj svět, do něhož dospělí nepronikali ani zdaleka tak moc, jako do něj pronikají/pronikáme my dnes. A trochu hůř udělaný film o tom, že lidi nejsou ani černí, ani bílí, ale minimálně černobílí. A to tady stihlo snad každou postavu, byť měla třeba jen minimální prostor (agrese táty navrátivšího se jen na skok z Rakouska, nebo vsuvka o hloupém spolužákovi, který měl ale zase na druhou stranu pěkný vztah ke zvířátkům). Tahle linka byla pro film v podstatě signifikantní. Na jednu stranu nám nastavoval zrcadlo, na stranu druhou nám nikdy nezapomněl ukázat i naši - lidskou odvrácenou, vlídnou tvář. A já jsem z toho cítil poměrně laciný kalkul, snahu mentorovat, ale udělat to líbivě. Tu disharmonii podvědomě registrovala většina diváků, kteří tady ten film hodnotili - z těch hodnocení je to znát. Obě ty polohy byly takové těžkopádné, školometské, stejně jako Szidi Tobias v roli učitelky - ta jako by tu moji výtku zhmotnila. Karikatura učitelky, karikatura Pelíšků. ()

klúčik

Pekný film. Výborné herecké výkony, hlavne detské postavy boli výnimočné. Osobne si myslím, že filmu uškodilo predabovanie do češtiny, tá verzia je strašná!!! Dvojica Lasica + Šafránková je skvostom tohto filmu. Hodnotím 80%. ()

bloodline

Snáď aj niekoľko miliónov kubíkov vody pretieklo dole Dunajom od chvíle, kedy som naposledy a dobrovoľne načrel do modernej SK/CZ tvorby. Paradoxne, symbolicky v deň, žiaľ, nedožitých 55. narodením autora Petra Pišťaneka. Vysoko zaujímavému námetu transformácia na celovečerák ubrala na atraktivite. Herci tieň neprekročili. Lasica, Šafránková, Vetchý odviedli štandard a v mladom Labudovi drieme talent, ale pri chýbajúcom emočnom (a aj humornom) ťahu na bránu tkvelo najslabšie očko reťaze v réžii. Jediný silný moment doprial záver a Lasica ako archetyp milujúceho starého otca dojal. ()

jakeer

Keď máte hercov tak radi, že neviete objektívne posúdiť kvalitu filmu. Veľmi príjemne sa mi na to dívalo, hoc je ten film v podstate priemerný... ()

Janega

Hlavnej zápletke, dostať chlapca za hranice, sa film venuje len vlažne, zopár viet ohľadom toho počas filmu padne, ale inak sa film zameriava na bežný detský život, pričom chýba tomu trocha dynamika. Problémom je potom v tom, že sa to celé ku koncu až príliš rýchlo a ľahko vyrieši, a pritom by sa tam dala dráma stupňovať. Napríklad, keď sa Peter dozvie, že má súrodenca a začne pochybovať, či ho rodičia ešte chcú, je výborným nápadom. A keby tam bolo viac takýchto podobných vecí, ktoré by sa naznačovali postupne počas príbehu, mohlo to mať oveľa emocionálnejší náboj. Slabšie 4 hviezdy. ()

Pavkan

Pohled na svět dětskýma očima může nabízet zcela nečekanou perspektivu. Juraj Nvota s přehledem potvrdil, že je nejlepší slovenský režisér (Bacha, žádné Jednooký mezi slepými králem), konečně někoho napadlo postavit vedle sebe Libuši Šafránkovou a Milana Lasicu, malý Richard Labuda potvrdil, že herecký talent se může přenášet v genech... Za mě velká spokojenost a příjemné překvapení. ()

Rejže

Je příjemné vědět, že i Slovenské Mikulášovy patálie jsou ještě na lepší úrovni než samotný Mikuláš. S tím rozdílem, že tento film není směrovaný pouze na děti, ale dospěláci si tam najdou své. Viděno na festivalu Finále Plzeň v originálním znění. Takže aby to nebylo málo, film je prostě "československý". ()

peetriss

Taková směsice mnoha dříve viděného (viz komentáře ostatních, tituly nebudu opakovat), jejímž motorem je líbivá, občas možná až příliš vyumělkovaná, retro atmosféra, výborná kamera a výborné herecké obsazení dětských rolí, stejně jako těch dospělých (Milan Lasica, Ondřej Vetchý, Szidi Tobias), snad s výjimkou Libuše Šafránkové, která se (při vší úctě) na stará kolena herecky stále hledá. Dějově se jedná o pohodovou záležitost, která dokáže pobavit, potěšit, udržuje si poctivý nadhled, na druhou stranu dokáže také zvážnět. Vcelku příjemná záležitost, které ke čtvrté hvězdičce chybí trocha hloubkovosti a preciznosti v ději. ()

Randyz

Nějak mi občas některé role a charaktery postav přišly umělé a podivné a taktéž jejich mluva, ale to nevím, jestli nemohlo být případným předabováním ze slovenštiny. Ale jinak celkem fajn film... ()

cmenda

Trochu mě mrzí že tomuto filmu nebylo věnováno dostatek pozornosti ,přitom téma je super a herecké obsazení také ale v kinech se to jen mihlo a nebylo tak možno docenit celkovou hodnotu. ()

ArthasKarfa

Poměrně hezký film z před srpnového období roku 68, který se pokouší zachytit vztah malého chlapce k socialistickému zřízení ČSR, kterou vnímá jen jako překážku mezi ním a jeho rodiči, kteří emigrovali do Rakouska. Možná bych vytkl jen dialogy mezi dětmi a jejich dost vyumělkované osobnosti, často nevíte jestli mluví dítě, nebo zkušený dospělí, který má již spoustu zkušeností. "Rozdíl mezi dětmi a dospělými, není jen v tom, že jedni jsou velcí a druhý malý". Výborné výkony Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Milan Lasica. ()

mira007

Krásný poetický retro film lehce posmutnělý lehce dětský ve vážné době. Lasica a Šafránková ( plus ve vedlejších rolí Vetchý Malý) herecký koncert a k tomu jim sekundovali dětské hvězdičky, z kterých si vybral i Hřebejk do své Učitelky. ()

bobstock

Příjemné překvapení a o to víc se divím, jak je tento filmek u nás upozaďený. Přímočaře ukazuje dobu a pohled kluka vyrůstajícího bez rodičů nacházející se za oponou, která se čím dál více zatahuje. Juraj Nvota citlivě posbíral artefakty známé z ostatních kousků o min. režimu a v poslední menší filmové roli předvedl Libušku Šafránkovou, které se musel uklonit každý filmový a divadelní fanoušek....nechť je ji nebe lehké...75% ()

ČeskýTulák

Kdybych dobu, která má být ve filmu prožívána, neprožil, dal by se to nazvat průměrný film zobrazující dobu v šedesátých letech. Řada detailů je brána z jiné doby , také použité ve filmech. U některých postav to vypadalo, že film se odehrává v padesátých letech a jen president Ludvík Svoboda film zasazuje jinam. Vybavení učeben školy patří do doby, kdy jsem já nastoupil do prvé třídy (pomůcky visící na zdech těžko mohly vydržet dvacet let). Souhlasím s tím, co píše Enšpígl, že je obdivuhodná a náročná práce s dětskými herci. Ale zase tolik jich tam v hlavních rolích nebylo. Na filmu je jasně vidět, že poválečná historie je řadě scénáristů a zejména režisérům značně vzdálená. Film nemohu jinak hodnotit než nekvalitně zpracivaná historie se zneužitím pohledu dětí. ()

gonga

Výjevy z dětského života působily značně nevěrohodně, zejména kvůli příšerným dialogům, děti v té době spolu nikdy tak nemluvily a že by byly tak uvědomělé, o tom ani nemluvim a kontrastovaly s výbornými Lasicou, Šafránkovou i Vetchým. Scénář byl bohužel dost slabý, složený z nezajímavých historek a prokládaný vatovitými záběry typu přestávka. Ale Lasicova postava je bezesporu nejkultivovanějším hospodským českého filmu. Bohužel jsem viděl film nadabovaný do češtiny, což tedy bylo čisté peklo, takřka nesnesitelné. Holt, co naplat, filmy tohoto typu, které by chytly za srdce, u nás točil leda Karel Kachyňa a nikdo jako on se od jako smrti neobjevil a tak to vypadá, jak to vypadá. ()

allebra

Takové malé "filmové pohlazení." M. Lasica, L. Šafránková, O. Vetchý, S. Tobias i ostatní předvedli výborné herecké výkony. Skvělá byla také volba při výběru dětských herců, v případě Richarda Labudy je vidět, že jablko nepadlo daleko od stromu! Ve filmu se objevily snad všechny povahové rysy a ten konec neměl chybu! ()

Zemřel Milan Lasica

Zemřel Milan Lasica

19.07.2021

Ve věku 81 let včera večer zemřel slovenský herec, režisér, textař a humorista Milan Lasica. Rodák ze Zvolenu má k dnešnímu dni na svém kontě přes stovku filmových a televizních rolí. Umění se… (viac)

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)