Pozůstalí

• USA The Leftovers
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Predloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (viac)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

VanTom

První série se rozeběhla hlavou proti diváckému očekávání, proto se jí také dostalo tolik rozporuplného přijetí a mnozí s ní hned po pilotu skončili. Jenže tvůrčí tým zkrátka vůbec nehodlal pátrat po příčině "náhlého vytržení", kdy v jediném okamžiku beze stopy zmizela 2 procenta lidské populace, ale na malém vzorku lidí chtěl ukázat, jak takováto iracionální a nevysvětlitelná událost zahýbe lidskou společností (a že psychiku "pozůstalých" rozložila doslova pekelně). Druhá série poté znamenala naprostý emocionální očistec, jemuž se již poněkud roztříštěnější třetí nevyrovnala. Nicméně ta zase přinesla uspokojivé zakončení všech důležitých osudů, nejenom Kevina a Nory (ať už jsme jejímu monologu uvěřili); nikoliv exaktní vysvětlení 7 (vlastně více) let staré události, protože zde opravdu v každém okamžiku šlo o postavy, jejich city, vztahy, psychózy. Když k tomuto připočtu veskrze špičkovou filmařinu, z níž zejména práce s hudbou (písničkami i signifikantními motivy Maxe Richtera) stojí za vypíchnutí, dostávám pro mne jeden z nejzásadnějších, nejsilnějších i nejhlubších "mysteriózních aka mindfuckových" seriálů vůbec. ()

Eleanor05

14. října zmizela dvě procenta lidské populace na planetě Zemi. Mezi zmizelými byli jak děti, tak starci, dobří i špatní, milovaní i nenávidění, lidé s rodinou i osamělí. Jak se se ztrátou svých blízkých vyrovnat? Je v pořádku jít dál, nebo je lepší po nich neustále truchlit? Kam ti lidé odešli? A proč zrovna oni? Čím byli výjimeční? Zmizeli díky Nanebevzetí, tajnému armádnímu projektu, anebo kvůli nějakému fyzikálnímu fenoménu? Vrátí se ještě? Jsou živí, nebo mrtví? A jaký mělo jejich zmizení vůbec smysl, mělo-li nějaký? /// Tyto a mnohé další otázky o samotné podstatě života a smrti si kladou hrdinové výjimečného seriálu Pozůstalí. Seriálu, v němž děj a jeho tempo nejsou tak podstatným faktorem, jako hutná skličující atmosféra, zajímavé postavy a surrealistické výjevy. Tenká hranice mezi snem a skutečností, mezi racionalitou a šílenstvím, mezi životem a pouhým přežíváním. Netvrdím, že Pozůstalí nemají slabé místo, vždyť minimálně třetina dílů by se klidně mohla vypustit a nic by se nestalo, a spousta dílčích zápletek slouží pouze k tomu, aby zdržovaly hlavní děj. Také netvrdím, že časté blouznění hlavní postavy neleze na nervy, a že všechny postavy jsou zábavné a sympatické. Ale závažnost a originalita nápadu, hloubka hlavních postav (!Nora Durst, Kevin Garvey!), výborné herecké výkony (Justin Theroux, Carrie Coon, Amy Brenneman), a depresivní atmosféra spolu s krásnou hudbou Maxe Richtera převáží misky vah nakonec stejně Pozůstalým ve prospěch. Seriál, který je těžké srovnávat s nějakým dalším, který opravdu nutí k zamyšlení, a na který budete vzpomínat ještě dlouho po jeho skončení. Silné 3*. ()

Ichabod

Jak se dívám, tak většina diváků očekávala našlápnutý ale uhlazený dojemný a záhadný seriál přesně ve stylu Flashforward. Leftovers jde ale jinou cestou. je to vize opravdu zblázněného světa, kde se snaží ti co se nezcvokli nepřijít o rozum a vypadá to na docela těžký boj, když si část obyvatel tohoto předměstí oblíkne bílé pyžamo a zapálí cígo a přestane mluvit. Po pilotu nic nedává smysl, nic se nevysvětlilo herci jsou velmi dobří, WTF scén není málo. Skoro mi přijde jako bych se díval na nějakou epizodu Twin peaks říznutou Americkou krásou. Prostě tohle je zase něco nového a u mne je to jednoznačně seriál co si zaslouží pozornost. Nových příběhů na pokračování je řada, ale něco jako Leftovers jsem ještě neviděl. Depresivní, místy silně procítěné a zároveň vlastně docela cool. Několik velmi divných momentů z toho právě dělá neopakovatelnou podívanou. Jaký pilot, taková sezóna. Finále prezentuje jak rozdrásané duše Leftovers mají. Theroux i další jsou výborní (až na Liv Tyler) a napětí ze situací i z už tak značně vypsychlých postav je skoro hmatatelné. ()

MiGi87

No, pilot se mi celkem pozdával, u druhého dílu jsem tak trochu usnul. Když vás ale Carverovic dvojčata osobně požádají, ať tomu dáte šanci... Zatím za 3*, hvězdička dolů hlavně za to, že ještě nikoho nenapadlo checknout kamery ze 14. října. ()

Bagr_007

Lost bez atraktivního prostředí, bez očekávání velkého rozuzlení, s menším počtem epizod a méně zajímavými postavami. Třeba ale epizoda o knězi, jako kdyby vypadla z první série Lostu a to je asi pro hodně lidí (včetně mě) dostatečný důvod, proč na tohle koukat. Vlastně se bojím Leftovers lidem doporučovat, přesto že se domnívám, že je to vynikající seriál. ()

MI-380

Po sedmi dílech stále ještě mystery vítězí nad rozumem. S každou epizodou přibývá několik nových záhad, vysvětlení žádné. Herci hrají své role bez logiky jednajících zoufalců skvěle, každý díl je velice poutavý, ale všechny konce jsou buď depresivní nebo depresivnější. Končím, 65% (975 hodnotících, 72%). ()

TroiMae

Po čtvrtém díle to vzdávám. Zatímco v 4400 se lidé vrátili, zde zmizeli… (mě) je jedno, co se s nimi stalo, pozornost je zaměřena na (skoro postapokalyptické) trauma pozůstalých. Základní premisa tedy originální, ale pravděpodobně se dívám už jen kvůli Justinu Therouxovi a to je málo, i kdyby v dalším díle spal nahý úplně. Nějak mě nezajímá, co se děje v jednom malém městě, tak jako mě to zajímalo v ukončeném postapokalyptickém seriálu „Jericho“. Ani nežehrám, tak jako (aspoň se mi zdá) většina ostatních, že nemám odpovědi! Protože to si rovnou můžu číst návod nábytku IKEA. (Předapokalyptický) Carnivale byl jedinečný seriál a přitom vysvětlení unikala jako brouk z pod kamene. A taky skončil. Chci další řadu The Fall. O Pozůstalých mi stačí číst si obsahy dílů na Wikipedii. ()

Gunslinger

Po 1. sérii * * * * * : Komorné mystery s hutnou atmosférou, ktoré sa ani tak nezameriava (ako väčšina dnešných plytkých sci-fi/mystery seriálov) na samotný fakt, že sa stalo niečo nadprirodzené a nepochopiteľné (okamžité zmiznutie 2% ľudskej populácie), ale na dopad tejto udalosti na psychiku pozostalých (leftovers). A tak náš svet križujú šialené kulty, falošní (a možno nie) proroci, fanatici, zúfalí kresťania, organizácie snažiace sa prostredníctvom dotazníkov zistiť spoločné znaky zmiznutých osôb a náš sympatický hlavný hrdina – tak trošku prepnutý policajný "číf" z malého mestečka, v ktorom pôsobí sekta z kategórie extra-šibnutých. Celá táto bezútešná melancholická depka je zabalená do hudby pána Maxa Richtera a kto ho trochu pozná.. tuší, že na optimizme seriálu to určite nepridáva. Takže na upršané jesenné večery ideál (osobne som prvú sériu zvládol za tri také). ()

pavcas

Druhá řada je prozatím mnohem záživnější než první,což nebývá zvykem, takže mně donutila zvednout hodnocení. Po dramatickým závěru první serie se rodina hlavních hrdinů vč. bývalého šerifa Therouxe přestěhuje do městečka zvaného Miracle, v naději, že na místě kde bylo procento zmizelých 0, najdou znovu smysl života, zapomenou na minulost a začnou nový život. Bohužel ani zázračné městečko nepřinese vytoužený klid, ba naopak, přinese spíš nové otázky. Druhá řada dodá nové rozporuplné postavy, je akčnější, nabitá emocema a zase plná záhad. Baví mně to. Baví mně to moc! ()

KR4T4S

LOST 2.0. Jeden z emotivně nejdrásavějších seriálů, co jsem zatím viděl. Líbí se mi, že se záhada řeší jen okrajově, v náznacích, že se seriál soustřeďuje na postavy a jejich činy po "apokalypse" (to, co v The Walking Dead naprosto selhává, tu šlape na maximum). Lost bylo o záhadách a o postavách, tohle je podobné, jen se tu víc řeší příběhy charakterů. Fantastická hudba Maxe Richtera, Garveyovic rodina skvěle zahraná, jména Theroux, Tyler a Lindelof (a i vlastně záštita HBO) mě k tomu přitáhly, ale největším překvapením a objevem je pro mě Carrie Coon. Její Noru je radost sledovat, jednoznačně moje nejoblíbenější postava. Po s02e06 řadím do top 10. ()

Forsberg11

Seriál, ktorý vie poriadne zamotať hlavu. Prvá séria pôsobí na diváka zo začiatku pomerne komplikovane a neprehľadne. Ale pribúdajúcim časťami sa v tom dá už ako tak orientovať. Príbeh aj keď zložitý, má svoju logiku, zvraty sú dobre zakomponované a divák si obľubuje hlavné postavy. Tie sú napísané skutočne fantasticky. Od hlavných hrdinov, cez členov GR, až po vedľajšie postavy. Dobre sa na to pozeralo, dej odsýpal a nenudil, to je dôležité. U mňa mierny nadpriemer a 75 %!! Séria druhá už je trošku iná káva. Od prvej časti to šliape do plných a divák nemá ani sekundu na odpočinok. Hrnú sa na nás zvraty, nepredvídateľné odbočky a seriálové vychytávky, ktoré niektorí ani nerozdýchajú. Niekde v polovici druhej série som sa do tohto nenápadného seriálu tak zamiloval, že som sa tešil na každú ďalšiu časť. Mám rád takýto druh seriálov. Je to poriadne divoký "meta" svet, kde sa môže stať všetko. Najlepšie a zároveň najnepríjemnejšie na tom je, že všetko je zahalené tajomstvom, tvorcovia nechávajú diváka pri niektorých udalostiach poriadne tápať a ten nevie čo si vlastne myslieť. Takéto niečo tu nebolo od čias legendárneho seriálu Lost. Herci sú na seriálové pomery fantastickí, remeselná stránka taktiež super. Ale najviac boduje hudba skvelého Maxa Richtera, ktorá presne vystihuje to čo sa práve na obrazovke odohráva a krásne pasuje do deja. Naviac je aj veľmi príjemná pre uši a takisto veľmi smutná. HBO opäť urobilo skvelú robotu a jasne ukázalo, kto tu robí najlepšie seriály. Pomaly mi už dochádzajú superlatívy tak len dodám, že po poslednej časti druhej série sa The Leftovers pretlačili do mojej seriálovej topky. Je to oveľa lepší seriál ako ukazuje tunajšie hodnotenie. Ja ho musím len odporúčať a maximálne očakávam ďalšie série. Stále totiž nevieme čo to vlastne....? Seriálová bomba! 3. Séria 85 %! 90 %!! ()

chmíří

Po první řadě opravdu doporučuji a vrhám se na další sérii. Tak 3. série a je tu konec. Viděl jsem vše co jsem chtěl a potřeboval. Děkuji 100% ()

purekritik

Not bad. Scénář od Lindelofa, kterej dělal Lost, nám napoví, co můžeme očekávat. Seriál má potenciál, je určitě originální, avšak místama je děj hrozně random a ne vždy v tom dobrym slova smyslu. Filmařina mě tu obecně nijak extra nezaujala, nic světabornýho se nekoná. Co se týče herců, tak zaujala hlavně výborná Carrie Coon. Taky Liv Tayler, která vypadá furt stejně dobře a Margaret Qualley, jejíž kukuč mi hned někoho připomínal, po rokliknutí profilu jsem nebyl překvapen. Bohužel je tu taky spoustu vedlejších postav/herců, který mi zajímaví nepřišli a v seriálu jsou jim věnovaný celý epizody. Na 4* mě to celkově nebavilo. 70%. ()

MareT.

Po pilotu se priklanim k tomu lepsimu. Je to po dlouhe dobe jeden z tech Ztracenovskych, kde nemuzete ani pocitat s tim, ze vam to bude davat smysl. Proto si pustite ten dalsi at vas to jeste vice zmate a tak to jde dal a dal...:) uvidime, rozhodne nad tim nelamu hul. ()

Hanys_

Netradiční drama s mysteriózním podtextem, které si mě slušně omotalo kolem prstu. Theroux je neskutečný sympaťák._Druhá série šlape ještě o chlup víc a z Pozůstalých je rázem jeden z nejzajímavějších seriálů současnosti. S01 4/5, S02 5/5_S3 5/5 Kvalit fantastické druhé řady to nedosáhlo, ale pořád těžká paráda. Emoce se ždímou po litrech, závěr hodně uspokojivý...tahle nedoceněná pecka mi bude fakt dost chybět. ()

HonzysKISS

Pokud hledáte něco opravdu mysteriózního, tak The Leftovers je přímo pro vás. Tenhle seriál buď budete milovat, nebo necháte být. Postupem času sledování jsem se do toho vžil natolik, že všechny ty otázky, na které nebyly (na začátku) odpovědi, tak už mě už tolik nezajímaly. Protože mi už to jako by přišlo normální. Jestli vás nenadchne první díl, tak už to ani nesledujte, protože takhle to bude po celou dobu. Příběh se odehrává v malém městečku a jedna z hlavních postav, kterou si zaručeně zamilujete, je náčelník. Jelikož je to polda, snaží se o vše zajímat a prošetřit to. Takže jak dění ve světě bude cítit on, ponoříte se do toho hned i vy. Bavila mě také moc jeho rodinka, hlavně dcerku jsem si nejvíc oblíbil. Pak tu máme kněze Matta. Nejsem nějak pro náboženství, ale postupem času ho budete stoprocentně zbožňovat. Přes všechny jeho božské bláboly má totiž parádní rozhodnutí. Kromě postav nabízí seriál naprosto luxusní soundtrack, který dává celému seriálu největší grády. Mockrát jsem měl u hudby totální mrazení v zádech. Vždycky, když se známá skladba spustí, tak vás scéna dostane do kolen. Skladatel Max Richter je prostě frajer, akorát té jeho hudby možná mohlo být i krapet víc, ale co už. Taky se tu pořádně zasmějete. Je v tom humor a strašně nadávek. Snad okamžitě si všimnete, že v každé druhé větě někdo řekne slovo „fuck“. Já už jsem to chtěl snad začít počítat. Teďka něco o sériích. První série je úplně ze všech nejlepších. Atmosféra malého městečka k tomu patří. Všichni se znají a všichni se mají rádi. Teda až na sektu, která je výborně zpracovaná. Druhá série je pořád skvělá. Objeví se tu nové postavy, nová místa, víc hudby, a hlavně další mysteriózní kousky. Třeba lokace hotelu byla naprosto geniální. Ovšem jsou tu dvě věci, které mě na druhé sérii neskutečně štvaly. Je jinak vyprávěná, skoro každý díl je kompletně o jiné rodině nebo postavě. Například když vás zrovna moc nezajímá příběh někoho, koho moc nemusíte, tak je potom celý díl takový nezábavný. Druhá věc mě strašně mrzela ta, že se vytratilo úplně zbytečně mnoho postav z první série. Neříkám samozřejmě jak a kdo. Třetí série je už o něco horší. Jde opravdu vidět, že ji natočili z donucení, což není tajemstvím. Je tu hrozně málo postav, točí se to jenom kolem těch úplně nejhlavnějších. Něco (co nebudu říkat), co měl seriál docela výjimečné, tak úplně zmizelo (nemyslím zmizení). A nejvíc mě mrzelo to, že to bylo minimálně mysteriózní. Celé je to prostě takové pomalé rozloučení se seriálem. Každopádně The Leftovers musím stoprocentně doporučit. Zhlédl jsem to tak rychle, až mě to štve. ()

jasiska

Prvé dva diely boli dosť divné, ale veľmi dobré. Po treťom dieli som totálne deprimovaná... Som zvedavá ako sa to vyvinie, ale zatiaľ seriál vyzerá sľubne. ()

Ondracius

Trošku se divím negativním komentářům. Proč to srovnáváte s LOST? Dyť je to úplně o něčem jiném a to, že po pilotu zůstává spoustu otázek nezodpovězena mi nepříjde špatné. Ano, pilot byl velmi zmatený, nepřehledný a chvilku jsem nevěděl, co se to děje, ale už u druhého dílu se v tom zorientujete. A prosím pochopte, seriál není o tom, proč zmizely 2% lidské populace, ten seriál je o životech potom. O tom, jak se s tím lidé vypořádavájí. Přesně, jak se řiká v pilotu, tak 2% není zas tak moc, šance, že vás to ovlivní není zas tak velká, ale pořád je to něco, co si lidé nedokáží racionálně vysvětlit. Neví, co se stalo, proč se to stalo, a co se bude dít teď. Proto některé instituce a vzorce chování zůstavají, ale naopak některá se zcela bortí. Takže strhávat tomu procenta a kritizovat, že se tomu vůbec nevěnují, kam lidé zmizeli, mi přijde lehce mimo. Mám za sebou 4 díly a zatím se mi to dost líbí, ale taky je to možná tím, že narozdíl od valné většiny jsem o seriálu vůbec nic nevěděl a narazil na něj zcela náhodou. Takže pro ostatní, nenechte se ovlivnit většinou a aspoň to zkuste. ()

_ksilt

Tohle je tak strasne divnej serial, ze me to uplne nejvic moc bavi. Pri sledovani druhe sezony jsem si specielne v jednom dile pripadal jak kdyz znovu koukam na Lost,. Docela prijemnej flashback. 1.sezona: 80% 2.sezona: 80% ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů