Pozůstalí

• USA The Leftovers
Dráma / Fantasy / Mysteriózny
USA, (2014–2017), 26 h 58 min (Minutáž: 51–73 min)

Predloha:

Patrick Somerville (kniha)

Hudba:

Max Richter

Justin Theroux, Amy Brenneman, Ann Dowd, Christopher Eccleston, Michael Gaston, Natalie Gold, Marceline Hugot, Emily Meade, Liv Tyler, Max Carver (viac)

Když dvě procenta lidské populace náhle beze stopy zmizí, svět se usilovně snaží pochopit, co se stalo. Děj nového dramatického seriálu HBO z dílny Damona Lindelofa a Toma Perrotty se odehrává o tři roky později a vypráví příběh těch, kteří zůstali. Adaptace Perrottova bestselerového románu přináší originální pohled na fenomén biblického Nanebevzetí - není totiž zcela jasné, zda šlo skutečně o něj. Seriál se odehrává na malém newyorském předměstí a sleduje postavu Kevina Garveye (Justin Theroux), náčelníka policie a dvojnásobného otce, který se snaží udržet zbytky zdravého rozumu ve světě, v němž tento pojem dávno ztratil význam.

Dramatický seriál z produkce HBO od Damona Lindelofa (držitel ceny Emmy® za seriálový hit Ztraceni), natočený na motivy bestsellerového románu Toma Perrotty (spolutvůrce a výkonný producent), se soustřeďuje na obyvatele malého města, jejichž předsudky jsou rozmetány následkem globální události zvané Nanebevzetí, při níž dvě procenta světové populace zmizela beze stopy, zatímco ostatní zůstali. Ve druhé řadě, která se odehrává čtyři roky po osudném Nanebevzetí a rok po událostech zachycených v první sérii, se nyní již bývalý náčelník policie Kevin Garvey a jeho nově vzniklá rodina - dcera Jill, přítelkyně Nora Durstová (která při Nanebevzetí přišla o manžela i děti) a nemluvně Lily (jež bylo na konci předchozí řady odloženo před Kevinovým prahem) - stěhují z hořících trosek Mapletonu ve státě New York a zapouštějí kořeny v Jardenu v Texasu, desetitisícovém městečku, kterému se přezdívá Zázrak. Je to totiž jediné město na území Spojených států, ze kterého nikdo nezmizel. Kevin se zde spřátelí s afroamerickou rodinou Murphyových a doufá, že v tomto moderním ráji konečně najde klid a úlevu. Jenže i tady nakonec svádí boj s novými démony (a duchem Patti Levinové), neboť bolestně blízko jeho nového domova dojde k tragické události, jež nápadně připomíná Nanebevzetí. V New Yorku mezitím Kevinova bývalá manželka opouští Provinilý zbytek - ty tiché, bíle oděné nihilisty, kteří kouří jednu cigaretu za druhou - a přesvědčí svého syna Toma (bývalého chráněnce zesnulého léčitele Holyho Waynea), aby jí pomohl členy společenství zachránit a změnit k lepšímu, sem tam i k horšímu. (HBO Europe)

stret

Toto je cez hranicu. Rozhodne nepatrím k tým, čo v Fantasy / Mysteriózní musia mať nejakého Gandalfa alebo nejakého "Ohyzda". Videl som prvú sériu a dva diely druhej. A - je to blbý, je to blbý, je to blbý. Ľudia zmizli a to je jediné Fantasy / Mysteriózní, ktoré sa tam objaví. Že niečo také vyvolá horu emócií a psychických porúch je pochopiteľné. Ale obmedziť seriál na opis životov "pozustalych" a ich emócií a post-traumatických dopadov - je setsakramentsky málo. V prvej sérii nám aj tajomne popisovali mentálne vadného jeleňa a kamera tajomne zaostrovala na holubov. Povedali sme si tajomne - "Ahaaaa, zasa tie holuby". Boli tam aj zblblé psy. Povedali sme si tajomne "Ahaaa, zblblé psy!". Sektári hulili cigaretu za cigaretou a mlčali. Povedali sme si tajomne "Ahaaa, hulia a mlčia". Ešte že si autori nezmysleli že budú aj často poprdkávať. Povedali by sme si tajomne: "Ahaaaa, poprdkávajú, teraz budeme o tom silno rozmýšlať, prečo poprdkávajú!!!". Tiahlo sa to ako sopel a stálo to dobrých hereckých výkonoch a údive "kam len toto povedie"? Druhá séria nás v úvode umelecky oboznámi s príbehom z praveku, kde had uštipne tetu lebo na hada šáhne holou rukou, tá umre a niekto si vezme jej dieťa. Predpokladám, že na konci 64 série nám vysvetlia tento vysoko umelecký záhadný úkaz. Takisto zmenili úvod seriálu, ktorý bol zaujímavý, nahradili ho banalitou, a..... keby ste občas nepočuli známu melódiu, nebudete veriť, že ide o pokračovanie seriálu: prihlásili sa černošské odbory a zabezpečili prevahu černošských hercov v seriáli. V druhej sérii sa dokonca objaví niečo, čo nebolo finančne lacné - vypustené jazero. Je jeden dôvod prečo tento seriál pozerať - môžete pri ňom sledovať svoj údiv nad tým že "čo len toto malo byť, a kam to len môže poviesť". Dá sa ale štatisticky očakávať, že záver bude blbý a lacný rovnako, ako celý priebeh tohoto seriálu. ()

BranuliQ

Pozostalých som začal pozerať z dvoch hlavných dôvodov: Za prvé, za seriálom stojí Damon Lindelof, ktorý na obrazovky priniesol nezabudnuteľných Nezvestných a za druhé, čakal som mysteriózny seriál od mrku kostí, s postupným odkrývaním záhady onoho zmiznutia následným vyšetrovaním. Prvý šok prišiel hneď na začiatku z nápisom "Three years later". Keďže ľudstvo netušilo, čo sa udialo, svet bežal tak ako predtým, žiadne odpovede som nedostal. Prišlo mi to akoby som pozeral na niečo, čomu chýba flexibilnejší scenár a úvod celkovo pôsobil dosť divným dojmom. No pozeral som ďalej, dúfal som, že všetko bude zodpovedané v neskoršej fáze, nemôžem totiž povedať, že som nebol zvedavý, kam sa tí ľudia podeli. Asi až v druhej polovici prvej série mi začalo postupne dochádzať, že zrejme otázky zostanú nezodpovedané a konečne som začal chápať pravú podstatu celého seriálu. Tu nejde o to, čo sa stalo, ide tu predovšetkým o to, ako to ovplyvnilo a zmenilo životy tým, čo nezmizli. Je to vlastne premyslená psychologická dráma ukazujúca vnútro týchto ľudí s menšími mysterióznymi prvkami, ktoré sú ale odstavené na vedľajšiu koľaj. Prvá séria ale vrcholí vo veľkom štýle, celé je to postavené na hereckých výkonoch, ktoré sú mimochodom brilantné (najmä Justin Theroux a Carrie Coon) a je to podfarbené celkom dobrou hudbou. 1. SÉRIA: 70% Druhá séria je ale úplným opakom prvej. Bol som vtiahnutý do deja hneď v úvode, zmena prostredia výborne zafungovala a to, čo sa v prvej sérii pomaly rozbiehalo, bolo v sérii druhej hlavným oporným pilierom celej zápletky. Na požadované odpovede som už dávno zabudol, bol som namiesto toho zvedavý, aké osudy čakajú týchto možno len na prvý pohľad šťastných ľudí, ktorý ale skrývajú svoje zničené životy. Celá séria je dynamickejšia, tie všetky prvky, ktoré stáli len v pozadí sa dostali do popredia a z Pozostalých sa rázom stáva plnohodnotný mysteriózny seriál, na ktorý som čakal už od samého začiatku. K stáliciam z prvej série, ktoré stále hrali výborne, sa pridali postavy nové a žiadna z nich nebola nijako otravná, ba priam naopak. Zmieniť treba najmä Reginu King. Chápem len tých 75%, je nad slnko jasné, že to niektorý vzdali po tom nemastnom-neslanom úvode, ktorý odrádzal aj mňa, no po zhliadnutí série druhej, musím skonštatovať, že tí, ktorí prestali so sledovaním, urobili veľkú chybu. A samotný záver je priam geniálny, no aby som dal aj tú piatu hviezdu, musí byť tretia séria aspoň taká dobrá, ako bola táto. 2. SÉRIA: 95% Dopozerané a musím povedať, že z The Leftovers sa stal jeden nádherný seriálový klenot. Už séria druhá ma presvedčila o nesmiernych kvalitách tohto seriálu, no tá tretia doslova berie dych. Tvorcovia idú ešte ďalej a ukazujú divákovi, že aj tá najväčšia absurdnosť môže byť dokonalosť. Herecké výkony sú nezabudnuteľné, presne ako scenár, hudba, a vlastne spolu so všetkým ostatným. A posledná epizóda je presne tým, čo som čakal a v čo som dúfal. Splnený sen a jeden z nezabudnuteľných zážitkov. Mrzí ma len to, aký nedocenený tento seriál je, mnoho ľudí totiž ani netuší, že vôbec existuje. Poprosím ceny, a mnoho cien pretože Lindelof si to zaslúži. 3. SÉRIA: 100% () (menej) (viac)

d-nao

Nie. Toto je tak zle vymyslene, sekta marlboro v bielom, bez kecov. Dalsia nezmyselna sekta s cokoladou, ktora miluje aziatky, ci sused cistiaci mesto pred potulnymi psami? Sherif s rodinkou uzasnych, na cele s dcerou, ktora by mala dostat dve facky a kamaratkou, ktora dala asi celemu mestu? Fararko bez kostola so zenou v polokome alebo primitivni dorast na Priuse? Zenska z poistovne s nepriestrelnou vestou a chutou po vystrele od dominy bola vyslovene smiesna. Epizoda s ukradnutym Jezisom z Betlehemu ma dostala totalne. Precenovana sracka, ktora sa hra na Fincha, ale je to len zlatanina bez celku. Snazi sa to obcas sokovat, ale nema cim. Hodnotim prvu seriu a prepokladam, ze tie dve dalsie su rovnako na hovno. ()

stuj

První série: trvalo dost dlouho, než alespoň trochu zaujalo, ale bez zrychleného přehrávání bych to rozhodně nedal - 2 hvězdičky. / Druhá série: úroveň šla dost nahoru a cca od poloviny byly některé díly vyloženě perfektní - hodně silné 4 hvězdičky a jsem zvědav, co přinese třetí série... / Třetí série: pokračuje v úrovni té předchozí, takže opět silné 4 hvězdičky. Nebýt zmršené 1. série, tak bych dal celkově pět hvězd. Divák neví, kam bude děj směřovat, jsou tam překvapivé momenty a na konci seriálu je člověku i líto, že se s některými postavami musí loučit. A to nebývá často. Až zapomenu, o co šlo, mohu s klidným svědomím znova pustit. Tedy se zrychleným přejetím Série 1. :) ()

Simons

The Leftovers▐ Najlepší diel: I Live Here Now / Internation Assassin▐ Od najlepšej série po najhoršiu: S02 - S03 - S01▐ 1. Séria - 80% 2. Séria - 101% 3. Séria - 95% ()

rostsoft

Tento seriál trpí velmi silnou časovou nesourodostí. Autoři jsi tam poskakují v čase naprosto nelogicky a celý děj působí že jsi jej vycucali z palce u nohy. Tímto neduhem bohužel trpí všechny řady. ()

alienable

Myslim, že jsem už viděla hodně seriálů, ale nevzpomínám si na něco tak zvláštního jako The Leftovers. První dvě série jsou spíš komorním dramatem na pozadí mysteriózní události. Třetí série konečně zabíhá víc mimo realitu a je místama fakt divná a šílená. Bavil mě celkovej mírně dystopickej nádech, užívám si i téma rostoucích náboženskejch sekt a všechno, co k tomu patří. Miluju Ann Dowd a mám teda huge crush na Justina Thereuxe. Strasně mě ale zklamal poslední díl. Působilo to, že došel rozpočet, tak si teda sednem a dovyprávíme si to během deseti minut jen tak mezi čtyřma vočima, když to teda musí bejt. Nevadí mi, že se nakonec nedozvíme "proč". Vadí mi, že někdo chtěl rychle dopsat scénář a jít třeba (cojávim) hrát šipky. ()

absurdian

Chytře vymyšlené, jak se všechny nitky proplétají a věci do sebe zapadají. Už první série je výborná - a to má hlavní nářez teprve přijít. Druhá série je už bomba a ve třetí, která trochu klame tělem, vše zaklapne. Tenhle seriál mě fakt dostal. ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (viac)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů