Sliedič

• Česko Slídil (viac)

Lou Bloom je mladý muž, posadnutý túžbou preraziť. Keď spozná svet reportérov, zbierajúcich materiál pre čiernu kroniku v lokálnom spravodajstve, zacíti životnú šancu. Stáva sa sliedičom, pre ktorého každá policajná siréna znamená potenciálny zárobok a obete zločinov sa stávajú zdrojom peňazí. V honbe za úspechom Lou postupne stiera hranice medzi pozorovateľom a účastníkom udalostí. Ako ďaleko je až ochotný zájsť? (STV)

maddy

...if you're seeing me you're having the worst day of your life. Ja som síce Slídila aka Nightcrawlera nestretol v najhorší deň života, ale vďaka jeho kvalitám mi ho urobil jedným z najlepších, aj napriek tomu, že je výhradne len o tých hnusných ľudských vlastnostiach, o tom čo všetko sme schopní urobiť pre peniaze, ako ďaleko sme schopní posunúť kvôli úspechu svoje hranice morálky, využívať ostatných ľudí výhradne pre svoj osobný prospech a priživovať sa na cudzom nešťastí. Nightcrawler ide doslovne až na dreň a je to vlastne taký americký sen naruby, je to kritika dnešnej doby plnej médií, ktorým dobré mravy nič nehovoria a dôležitá je iba snaha o čo najvyššie čísla sledovanosti za každú cenu. Ako človek ktorý televízne správy zásadne nepozerá mi neostáva nič iné len náležite prikyvovať. Scenár totiž využíva mnoho tém (okrem spomenutých vyššie aj násilný obsah spravodajstva, antisociálnu povahu dnešnej spoločnosti, závislosť na médiách a to, že ľudia podobné krvavé prípady vlastne sami chcú vidieť), ale zároveň sa netvári ako prehnaná sociálna kritika. Skôr než do drámy štylizuje Gilroy film do thrilleru. Tempo odsýpa od prvého momentu, príbeh sa ženie od jednej reportáži k druhej, nechýba napätie a v závere prekvapí aj akciou. Vlastne každá reportáž je taký malý film, ktorý postupne pritvrdzuje na morálnej skazenosti hlavnej postavy. Príbeh síce nijako neprekvapí a viac menej sa vyvíja po celý čas očakávane, no o príbehu Nightcrawler ani nie je. Je sústredný výhradne na hlavnú postavu a jej čoraz väčšie posúvanie morálnych hraníc. Tradične vynikajúci Jake Gyllenhaal (tento krát so zjavne vychudnutým vzhľadom a znepokojivo zvýraznenými črtami tváre – oči) však nie je plochým charakterom, ktorý by bol magorom jednoducho preto lebo to je v scenári. Je to komplexná postava, ktorá je na jednej strane podivným voyerom a sociopatom, na tej druhej sa však jeho činy a odhodlanie dajú pochopiť a z časti s ním v niektorých momentoch sympatizovať alebo ho minimálne aspoň chápať. Rovnako hravo ako film zobrazuje charakter hlavného hrdinu (raz ako obyčajného slizkého zvrhlíka, ktorého by ste v živote nechceli stretnúť, inokedy ako racionálne uvažujúcu postavu ktorá si ide strmhlav za svojim cieľom až budí obdiv) s takou ľahkosťou dokáže striedať aj nálady. Na jednej strane deptá svojim prístupom bez emócií, zobrazovaním skazenosti ľudského charakteru a štylizovaním výhradne do nočných ulíc Los Angelese pôsobí vyložene temne, tak dokáže v ďalšom strihu, v ďalšej sekunde prepnúť mód z temného, drsného a znepokojivého thrilleru do odľahčenej zábavy, pri ktorej začne hrať štýlový song a celé to nebrať smrteľne vážne (viď hlavne záver, kde divák po dusnom výsluchu na policajnej stanici očakáva deprimujúci koniec a namiesto toho film zmení atmosféru o stoosemdesiat stupňov). Režisér Dan Gilroy má jednoducho pod palcom každý moment a na debut to je až neuveriteľná práca. Réžia je totiž sebaistá v každom momente, výborne kombinuje zábery ručnej kamery (znepokojivé nakrútenie vraždy v dome v štýle found-footage) so širšími zábermi kamery a film tak predáva aj pútavou formou. Dej pomaly graduje s každým ďalším prípadom/reportážou a prekvapí aj odklon k akčnému poňatiu v závere, kde automobilová naháňačka je natočená surovo, ale zato priam bravúrne. Výrazne zamrzí len posledná štvrtina filmu, ktorá sa nasilu odoberie k riešeniu jedného prípadu a odrazu by film chcel naservírovať nejaký ucelený príbeh. Samotná story o pátraní po vrahoch však nefunguje v dostatočnej miere. Pôsobí to ako taký jednoduchý krok smerom k prvoplánovému thrilleru. Ich sledovaniu a konečnému dopadnutiu chýba potrebné napätie a film po predošlých minútach aj mierne stráca tempo. Vynahradí to síce jeden prekvapivý moment, ktorý z Gyllenhaala urobí ultimátnu sviňu (narážam na situáciu po havárii), ale vo výsledku tu chýba nejaké výraznejšie vyvrcholenie. Samotný záver je už následne vyriešený dosť na rýchlo a nenastal dostatočný pocit satisfakcie. Napriek tomu však veľká spokojnosť! Je to podmanivé, temné, nebojí sa to drsnej kritiky spoločnosti, ale zároveň aj správne odľahčené, štýlové a zábavné. Správne vyvážený pomer. CELKOVO: 4,5* (9/10) () (menej) (viac)

agentmiky

Tak tohle byla filmová lahůdka vyšperkovaná nadmíru skvělým výkonem Gylenhaala, který svou roli slizkého reportéra už nemohl zahrát věrohodněji. Slídil byl již natočen v roce 2014, ale dostal jsem se k němu až teď a jsem za to doopravdy rád. Dan a Tony Gilroy natočili film, který ukazuje, jak mohou lidé chtějící pouze svůj úspěch jednat jako úplná monstra, co se týče chování k ostatním lidem. Hlavní hrdina prožívá ve filmu postupný výstup na vyšší a vyšší příčky, ale nezajímá ho, co během své cesty udělal za morální a etické prohřešky. Samotná gradace filmu je děsivě mrazivá, dialogy nahánějí husí kůži a prostě nevíte, co Gylenhaal jako magor a neuvěřitelný slizák může provést během následujících minut. A nejsou tyto aspekty to, co divák chce u každého thrilleru ? Slídil je všechny má, v hlavní roli má herce, který film posouvá do kategorie TOTO SI NESMÍTE NECHAT UJÍT. Varovným ukazatelem taktéž bylo, jak snadno se šéfka televizních zpráv dala zmanipulovat, neboť jí šlo o úspěch její televize a nezajímalo jí, že její počínání už překročilo všeobecně dané morální hodnoty. Finální akce byla napínavá. Konec bych asi trochu změnil, ale nic to nemění na tom, že Slídil se v mé paměti zakutá na hodně dlouhou dobu. Za mě dávám 92 % ()

MartinezZ

Že to bude o maniakálním úchylovi bylo patrné už z trailerů, ale musím uznat, že na mém nižším hodnocení se odráží i skutečnost, že mi skoro až místy nedělalo dobře sledovat pomalu a rozvláčně až takového sociopata silně psychicky narušeného. Nicméně, bylo to napínavé, ale minimálně v tom ohledu, kam až Jakeův magor zajde a v jaké chvíli mu rupnou nervy. To úchylaření bylo možná i na necelých 120 minut docela dlouhé a občas jsem kouknul na hodinky ani ne tak kvůli tomu, abych zjistil kdy to končí, jako abych si ujasnil, v jaké fázi filmu se nacházím, protože vykreslování magora bylo skvělé, ale nějak zdlouhavé a pokud se zpětně zamyslím, tak vlastně jsou tam dva velké nosné pilíře - vybitá rezidence a závěrečná akce, a ty jsou teprve doplňovány jednotlivými více či méně důležitými epizodami "ze života maniaka". Film to nebyl špatný, ale znovu už na to koukat nechci. ~ Významným kladem je ale Jakeův výkon, protože to zahrál výborně, nicméně zahrál postavu tak lidskosti prostou a nemohoucí vzbuzovat jakoukoliv sympatii nebo alespoň záblesk pochopení, že se i přes výborně zahraného sociopata nedivím, že Jake ostrouhal i na samotných nominacích na Oscara 2015. Tam totiž výkon není tím jediným závažíčkem na váze. ()

SaNcHeZ_cz

Dan Gilroy se tentokrát vytáhl. Slídil je impozantní portrét vyšinuté osobnosti, která se rozhodla jen využít poptávky po tom, na co nikdo jiný neměl žaludek. Fenomenální Jake Gyllenhaal, atmosféra, která by se dala krájet, skvělá kamera i hudební doprovod a scénář, který vás místy až odzbrojí svými precizními dialogy. Za mě jednoznačně pecka, která mi v hlavě bude rezonovat ještě hodně dlouho. [95%] ()

Bakllazaan

Má to svoje momenty, ale jaksi katarze žádná. Natočené je to tak nějak průměrně a nejvíc to shazuje hudba, která je místy až ironicky přeslazená. V tu chvíli jsem opravdu nevěděl, jestli si režisér nedělá ze mé srandu. Téma je to jinak zajímavé, ale jedině Jake to drží pohromadě. Bohužel jsem z toho očekával větší ponurost. Velké zklamání ()

Paxxx.cz

Film, ve kterém zahrál Jake tradičně skvěle. Jeho postava začíná od úplné nuly, až se vypracuje na totálního zmetka co jde přes mrtvoly a umí se prodat. Počátek filmu byl super, pak to trochu ztrácelo grády, pro mě 6/10. ()

Praxis

OMG. To byl asi první film, u kterého jsem hlavní postavě přál smrt ze všech nejkrutějších. Jake Gyllenhaal zahrál opravdového humusáka, lidskou hyenu, která se neštítí prodat úplně každému, která se neštítí nejodpornějších vyjednávacích taktik, která je prostě lidský odpad. Jake zahrál naprosto famozního nesympaťáka, kterému nefandíte od začátku až do konce. Naopak velmi potěšila Rene Russo, i jeho kamarád Rick, který se z no-name herce dostane určitě někam výše. Taky budete mít zároveň jedinečnou možnost nahlédnutí do světa odporných masmedií, které za trošku krve jsou schopny udělat cokoliv. Jo, TV NOHA by se mohla učit. Myslim, že tenhle kanel by zasloužil stopku. 85% ()

kolda1990

Tyo tak co k tomu říct, Jake Gyllenhaal naprosto slizkej a hroznej ve smyslu postavy. Ještě jsem snad neviděl film, u kterého bych tak neměl rád hlavní postavu a zároveň se mi tak líbil. Novinařina to je byznys panečku, jestli sem někdy neměl rád média, tak po tomhle filmu je nesnáším 2x tolik. ()

Feek92

Strhujici podivana... Ani jsem necekal, ze budu cely film napjaty z toho, co prijde. Vyborny Lou, krasny soundtrack ci jen vyborny namet dodavaji filmu dvouhodinove kouzlo. ()

Lukrecie

Scénář mi nepřišel nikterak úchvatný a i přes moc pěkný výkon mého hereckého oblíbence Jakea Gyllenhaala v roli slizouna a občasné vtipné momenty nemohu dát víc jak 3*. Pro mě průměrná komerční záležitost. ()

javak810i

Hodně creepy film, při jehož sledování zažijete pocity žaludeční nevolnosti i mrazivého napětí. Gyllenhaalův výkon zde taky působí zajímavě. Na jednu stranu byste si mohli říct, že jeho poněkud toporné herectví zde za moc nestálo. Na stranu druhou ale působí společně s jeho výrazem a mluveným projevem celkem psychopaticky, což byl nejspíš záměr a v tomto případě palec nahoru. S hodnocením je to také složité. Mě připadá Nightcrawler jako nepříjemný film pro zhlédnutí, který má ale co nabídnout, ať už jde o několik silných momentů, či zajímavé myšlenky ohledně osobním i kariérním růstu, mnohdy na úkor morálky a mezilidských vztahů. Rozhoduji se mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale zatím to asi nechám na lepších 3. ()

GodComplex

Spetku nocni atmosfery LA ala Collateral, k tomu pricmrdnout kapku spolecenske kritiky z televizniho prostredi ala Network, zamichat a cele to korunovat sociopatem v hlavni roli ala Taxi Driver. Voila, podava se Nightcrawler. Vsechny zminene prisady jsou sice hodne light verze a TV tema uz je v dnesni dobe kapku pase, ale i tak je to ve vysledku velmi prijmeny nocni film. 8/10 ()

Baronne

Je to zajímavý pošpinění medií (chápej jako špinit odpad, jestli se to teda taky počítá). Bohužel Gyllenhaal je v těchhle rolích prkno, a s žádnym z "charakterů" tady nenavážete nějakej citovej kontakt, spíš naopak. Koukat dvě hodiny na někoho kdo je neskutečně nechutnej taky nedělá dobrotu. Ale určitě palec nahoru za originalitu. ()

Džejkop

Kdybych byl úchyl, tak u toho chrochtám blahem, místo toho jsem se jen potil a nervózně převaloval. Hlavní postava je antihrdinou první kategorie. Instruktážní snímek pro začínající podnikatele. ()

Jillen

Nelíbí se mi to. Stejný problém mám i s Vlkem z Wall Street. Bulvární a jiná m*dka je za kovboje a tvůrcům to tak vyhovuje. ()

Laxik

Že Nightcrawler už dle původní intence nenabízí divákovi jedinou postavu, s níž by se mohl ztotožnit a aspoň na pár vteřin jí fandit, nepovažuju za negativum. Naopak, jsem rád, že doba uzrála na film, který je čistočistě jen o hajzlech a jejich záporných vlastnostech. Průšvih ale je, že příběh Gyllenhallovy postavy není o strmé jízdě na scestí, která končí hlasitým šplouchnutím o fekálem tvořenou hladinu morálního bahna, ani o úporném šplhání vzhůru. Lou Bloom se už od začátku filmu brodí v těch sračkách až po krk a jen pomalu (a velmi ochotně) klesá ke dnu. ()

andreas2

Tento motivační snímek funguje skvěle jako návod pro všechny ty, kteří chtějí kariérně růst. Gyllenhaalovi se daří vystihnout postavu sympatického, mladého, perspektivního muže, jenž díky svému talentu boduje v mediálním průmyslu, jehož českým ekvivalentem by mohly být Televizní noviny na TV Nova, kde možná v prudukci figuruje plejáda podobně sympatických človíčků. Krásné poselství filmu lze tlumočit slovy: Poslouchej své srdce a jdi za svým snem! ()

erased

Bez sebemenších pochyb Jake Gyllenhall v životní roli, právě jeho úlisný úsměv je totiž tím, co v celém poměrně uondaném, a na mě především zbytečně tendenčním snímku, fascinuje nejvíce. Autor je totiž ve své kritice až příliš účelově umanutý, a přestože se mu tento účel daří vyplnit bezezbytku, ten extrém zde zobrazený už se zdá až příliš odtržený od reality (a nedá mi to nepřirovnat takový pseudorealismus k House of Cards). Proto mě také podstatnou část filmu nejvíc šokovalo to, že mě na jeho obsahu nic nešokuje. Stejně jako zmíněný seriálový hit je tak Nightcrawler hlavně hereckou a atmosferickou kakofonií drnkající na rozladěné struny dnešní rozkolísané morality, a jako takový dokáže kvalitní filmařinou uhranout. Jinak se však míjí účinkem, a v kontrastu s přehnanou premisou všehoschopného sociopata mě tak spíš nutí mnou jinak nenáviděnou novinářskou branži obhajovat, než naopak. ()

Freemind

Sedmdesátková atmosféra s osmdesátkovým vizuálem - snímek komorní jako nezávislý film, ale napínavý jako blockbusterový akčňák. Jediným mínusem jsou slabé výkony herců ve vedlejších rolích a absentující prvek výraznějšího překvapení, jinak je to od začátku krásná jízda na zádech rozkvétajícího sociopata. Režijní debut jako trám, těším se na další. ()

vorheese

Mrazivý zážitek. Ne že by kinematografie neoplývala nějakým tím psychopatem ztvárněným charismatickým hercem, ale tenhle má prostě originální a velmi aktuální koníček. A nejděsivější na tom je, že to na rozdíl od většiny filmových psychopatů nedělá ani tak pro vlastní potěšení, jako spíš na celospolečenskou objednávku... ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

Spider-Man vs. Jake Gyllenhaal?

22.05.2018

Po Princi z Persie se Jake Gyllenhaal vzdal blockbusterových ambicí a začal hrát v menších filmech. Díky Patrole, Zmizení nebo Slídilovi se z něj však znovu stalo žhavé zboží, po němž touží i drahé… (viac)

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

Gyllenhaal si zahraje Bernsteina

02.05.2018

Jake Gyllenhaal má za sebou Patrolu, Zmizení, Slídila nebo Demolici a do každého svého projektu jde na sto procent. Naposledy se Jake objevil v dramatu Silnější, kde si zahrál jednu z obětí výbuchů u… (viac)

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců

Zemřel Bill Paxton, Hudson z Vetřelců