Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

laik_60

Nie som veľkým vyznávačom scifi futura, ale nevidieť Aliciu znova hrať, mi nedalo pozrieť si aj tento film. Zahrala opäť dobre, aj keď má určite aj lepšie filmy, tu bol troška stiesnený priestor obmedzený presklenenými stenami. Ten záver filmu sa dal tušiť. Čo sa týka scenára ... chce sa mi poznamenať, že určite sa s podobnými myšlienkami budúcna zahrávajú mnohí nielen scenáristi ale aj v praktickom vedeckom svete aj preto si myslím, že takáto budúcnosť nie je až tak ďaleko pred nami (chráň nás Bože pred ňou !!!!) :)) . ()

C0r0ner

Totální kurevská paráda, kde se se třemi herci v jednom objektu člověk zabaví na necelé dvě hodiny tak, jako by se jednalo o výpravný film. A přitom je atmosféra tak komorní, že člověku připadá, že se nic neděje. Celou dobu ale divák ví, že se něco zákonitě musí posrat, což se nakonec taky (naprosto špičkově) stane. Excelentní ve všech ohledech. 100% ()

pakobylka

Může mít stroj vědomí ? Může po něčem toužit ? Může před námi skrývat své myšlenky ? A může snad projevit i vlastní vůli ? Když mu přiznáme inteligenci, co ho vlastně bude odlišovat OD NÁS ? A co my ? Jak se zachováme, co si počneme se svým výtvorem ... POTOM ? Pokud čekáte odpověď, pak vězte, že TENHLE příběh na to jde po svém. Netlačí na pilu - právě naopak: Je velice komorní ... ale i velice znepokojivý. Hlavní hrdinka sice není z masa a kostí, nicméně její krása je až bolestně skutečná. Má souměrnou, vnímavou a otevřenou tvář, ideální proporce, bezelstný půvab a neuvědoměle ladné pohyby mladé ženy. Její hlas je teplý a vnímavý ... a klade otázky, které se zdají být upřímné a přirozeně zvídavé - jako u dítěte. Projevuje se jako inteligentní bytost z jiného světa neznalá pozemských nástrah ... uvězněná jako exotické zvíře za nerozbitnou skleněnou stěnou. Maličko klaustrofobní prostředí uzavřeného, téměř nedobytného sídla s povahou snímku neobyčejně ladí, neboť pomáhá navodit poněkud tísnivou atmosféru, která doprovází pozoruhodný ... a přiznejme si to - zároveň nepříliš etický experiment. Některé dějové zvraty odhadnete - a jiné ne ... tudíž vás pointa může i nemusí překvapit, nicméně svým způsobem je DOKONALÁ. Víte ... abych sebe i vás uklidnila: Mějte na paměti, že dostanete jen JEDNU z mnoha možných odpovědí. ()

Morzael

Máte občas pocit, že ženský jsou mrchy? Tak počkejte co teprv ženský roboti. Velmi solidní sci-fi drama s trochu erotickým podtextem, které klade hodně zajímavé otázky. Myslím, že snímek více ocení lidé s technickým (obzvlášť IT a kybernetickým) zaměřením kvůli množství pojmů a teorií, co jsou tu zmíněny. Čistý geekasmus. Atmosféra parádní, herci hrají jedna báseň a od začátku do konce čekáte odkud přijde ten podraz. Obzvláště chci ocenit příběh, protože ten prostě nemá ani slovo, ani čárku, ani vteřinu navíc. Ani sám Hemingway by tu neměl co škrtat. Poslední dobou mám problém najít příběhově film, který by mě uspokojil, Ex Machina to dokázala. Navíc Ava je jedna z nejlepších UI, co jsem kdy ve filmu nebo knize viděl. ()

eaten

Film bol podla mna skvely, napinavy, nemal som tomu az tak co vytknut az do zaveru, ktory ma znacne sklamal. Viem ze nemusi kazdy film koncit "wow" ale predsa len chcelo to o cosi viac. Preto len 4*. ()

Pajky3

Fíha, to bylo náročný pokoukání. Nádherný norský exteriéry a k tomu hodinu dlouhá robotí konverzačka, která vyústila v dechberoucí finále. Sám jsem byl opravdu zvědavej na to, jak to dopadne a kdo bude ten špatnej a kdo ten dobrej. Finále mě vcelku překvapilo, takhle jsem ho úplně nečekal. Tohle ještě bude chvilku rezonovat. ()

zette

Ackoliv nejsem zanrovym fanouskem, bavilo me to. A to predevsim diky dobre budovane atmosfery a napeti. Dobry je i vyber lokality a hercu. Pribeh uz tak dobry neni, vlastne ani neni originalni. Na jedno zhlednuti optimalni. ()

PainM8

Je to dobře zpracované a dost zajímavé, zároveň ale strašně předvídatelné. Je jasné, že v současnosti ještě umělá inteligence není schopna překročit hranice té naší, ale někteří lidé asi věří, že ano. ()

necisty

Ale fakt hodně slabé 4. Čekal jsem nějaký mega zvrat a přitom mi většinu děje prozradil už trailer. To, co předvedli na konci mohlo vypadat úplně jinak. Myslím, že jsem již něco podobného někde viděl a prostě tomu chyběla šťáva. ()

Martrix

Zatímco v komedii, nebo akčním filmu člověk logiku primárně nehledá a spokojí se tím, že se aspoň pobaví, v žánru sci-fi/thriler, je to často absence logiky nebo uvěřitelnosti, která udělá i z triky nabušené podívané, odpadovou/béčkovou záležitost. Ex Machina s divákem nemanipuluje, nevtlačí vás do sedaček překvapivými zvraty a nemá pointu, která by vám vyrazila dech. Má ale pečlivě vytvořenou atmosféru(vynikajícně zvolené prostředí, kde se příběh odehrává), postavy se nechovají afektovaně, dialogy mají smysl a přestože víte kdo lže, nevíte proč. My, které iritují snadno předvídatelné filmy, tak s radostí vnímáme, že je z čeho vybírat. Umře někdo? Uteče někdo? Je Ava jediný robot? U většiny filmů se dá odhadnout po polovině filmu, co je scénárista zač; jestli je schopen vyhnout se klišoidním zkratkám, prvoplánovitému mlžení a jestli se bude hloupému divákovi podbízet vysvětlováním nejednoznačností. Garland těmito nešvary prokličkoval bez výraznějšího zaváhání a nejenže nabídl trochu jiný pohled na problematiku umělé inteligence; nabídl myšlenku, že vedle zachování vlastní existence, může být jedním z motivů i tak prostá vlastnost, jakou je zvědavost. A co se bude dít pak, když bude zvědavost uspokojena...to už je ten prostor pro vlastní fantazii, nebo klidně druhý díl. Doporučuji zhlédnout v klidu, bez vřeštících ratolestí, či kibicování drahé polovičky, kterou to nejspíš nebude bavit. Herecké výkony moc hodnotit nelze, triky jsou velmi dobré, scénář solidní...výsledek sice není ohromující, ale je nad očekávání dobrý. ()

Juto

Toto je očarujúci múdry sci-fi film typu, ktorý je príliš vzácny. Jeho inteligencia je všetko, len nie umelá. 7,5/10 ()

Icefist

Materiál k zamyšlení, to jo. Zajímavý a poutavý na začátku (kdy je divák v očekávání co všechno se bude dít), poněkud znepokojivý čím více se blíží závěrečné titulky. Já nejsem žádný expert na umělou inteligenci, takže rozbor této stránky po mě nikdo nemůže chtít. Ale co se týče celkového pocitu, tak šlo o mírný nadprůměr s občasnou tendencí začít nudit, přestože až k tomu nakonec nikdy nedošlo. Jednou vidět ano, proč ne. Opakovaně už ale asi těžko. 60 % Oblíbená část- Calebovo testování sama sebe pomocí břitu ()

campix

Režijní prvotina velice kvalitního scénáristy Alexe Garlanda mě nalákala do kina a rozhodně jsem nebyl zklamán. Přesně takovéhle ''malé-velké'' filmy mám rád. Všechno se odehrává velice minimalisticky. Na minimální prostoru s minimem herců. Vše umocněno perfektně padnoucí hudbou. Toto dokresluje atmosféru, která se dá rozhodně hodnotit jako jeden z největších kladů celého filmu. Místy by se dala opravdu krájet. Navrch zde máme velice příjemné a hlavně kvalitní herecké obsazení. Nebýt lehce nepovedeného filmu, tak by Ex Machina byla pětihvězdičkovou záležitostí. Stačilo všechno nějak zaonačit inteligentním koncem, který by vás dokonale usadil a nebylo by co řešit. Takhle tu máme pouze velice zajímavý příslib do budoucnosti. Budu tě sledovat Garlande. ()

dr.fish

Mokrý sen programátora :-ooo. SPOILER- Lúzr, který si neumí najít babu se zamiluje do robo-kočky, udělá palácový převrat. Kočka ale není blbá, jelikož má úžasnou inteligenci, tak se na lúzra vykašle, a vyrazí do světa sbalit si pořádnýho chlapa. Neuvěřitelná porce nudy. Něco jako Jackson Pollock- někdo vidí jenom blitku na zdi, někdo úžasné dílo. Já tedy rozhodně tu blitku. Studené jak psí čumák. Tragický výběr herců. Jsem znechucen. 10% ()

Šimpy

Nakonec celkem zklamání. Nápad skvělý, zpracování uchazejici, byť některé zápletky odhadnutelne, jenže... Největší problém je v tom, že ke konci filmu se oba lidští hrdinové chovají jak po lobotomii mozku...scenáristicky neuvěřitelně zazděné a ani finální pointa tak nepotesi nýbrž zhorkne na jazyků... ()

V_erus_h

Nadprůměrné minimalistické scifi se čtyřmi herci.. Rozhodně zajímavý a napínavý snímek, hlavní herečka mě opravdu překvapila, ikdyž jsem si půlku filmu myslela, že to je Natalia Portman.. :D Doporučuju.. :) ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)