Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Johny_fork

Pak, že Turingův test nemůže být sexy! Jedinečnost Ex Machiny nespočívá v předkládání nějakých revolučních myšlenek v problematice vytvoření umělé mysli, či vztahu člověka se strojem. Originální je forma prezentace, která působí nečekaně civilně, jednoduše, logicky až chladně. Divák není upozorňován na pasáže, ve kterých by si měl uvědomit něco zásadního, přesto ho postupem děje víc a víc mrazí v zádech. Hodně oceňuji to, že se tvůrci vyhnuli použití nějakého šokujícího zvratu (scéna s rozříznutou rukou). Závěrem se jen krátce zmíním o vizuální stránce, Ex Machina je ve všech ohledech esteticky nádherné dílo. ()

m.krudenc

Ano, zajímavé Sci-Fi, ale můj vkus žádná sláva to zas nebylo. Celí film se táhl ve velmi nudné linii i když na konci bylo zajímavé rozuzlení. Je s podivem že v tak dokonalém komplexu byl geniální šéf úplně sám, no to mu se dá těžko uvěřit. Taky bylo zajímavý že jeden robot směl chodit všude a druhý ne. Ale budiš. Zajímavý námět který se měl natočit trochu akčněji. Po druhé bych na to už nešel. ()

JohnCZ

"Are you alive? The simple answer might be, you are alive because you can ask that question." Při sledování jakéhokoli filmu o umělé inteligenci mi na mysl přichází právě tato památná slova z Capricy. Pro sci-fi, která si pohrávají s myšlenkou umělé inteligence a po psychologické stránce zkoumají, kdy se dá AI považovat za živou či nikoli, mám velkou slabost. Ex Machina mi v tomto ohledu naprosto padla do noty a nejen v něm. A teď možný drobný spoiler. Film si po celou dobu pohrává se zažitými filmovými stereotypy a dělá tak trochu z diváka blbce v tom, že se v něm snaží vyvolat očekávání pro nějaký velký zvrat, který se vyloženě vybízí. A ono nakonec ne. Jde si úplně jinou - střídmější a logičtější - cestou. Ve finále mi ale přesto chyběla nějaká silnější katarze, protože i přes parádní vizuál, atmosférický minimalistický soundtrack a chytře podaný příběh si nejsem jistý, zda si na film po nějaké době vzpomenu. Emocionální dopad to na mě totiž mělo prakticky nulový. Každopádně druhá projekce na sebe nenechá dlouho čekat. ()

corpsy

Zaujímavé vyhrotenie situácie, kde určite neočakávate záver, ako tento. To by však musel byť hollywoodsky mainstream, aby sa veci končili stereotypne. Treba podotknúť, že z celkového pohľadu ide o nie veľmi zaujímavú a občas aj zdĺhavú sci-fi mašinu, ktorá trpí silným ( vykalkulovaným ) útokom na intelekt diváka ( konzumenti rôznych vedeckofantastických béčok a blábolov újdu strachom ). ()

joehot

Audiovizuálně skvěloskvělé, atmosférou uhrančivé. Ale ve výsledku mnohem méně inteligentní, než jak se tváří. Navíc chybí i nějaký výraznější zvrat nebo dokonce nějaká pointa. ()

Padme_Anakin

Pořád to na mě působí, ta příjemně mrazivá atmosféra uzavřeného domu, který se nachází daleko od civilizace v nádherné přírodě.. Alicia Vikander je v roli Avy dech beroucí, nádherná a v té své touze po skutečném životě lehce uvěřitelná.. Oscar Isaac jako geniální a svým způsobem šílený vědec a stvořitel umělé inteligence báječný, bez připomínek.. No a Domhnall Gleeson, s nímž jsem na první pokus měla problém, na druhý už ne, byl dobře vybrán a velmi povedeně ztvárnil nejistého programátora bez rodiny, bez přítelkyně, snadný terč.. Hodnocení ponechávám beze změny.. ()

salisbury

Karel Čapek by při sledování tohoto filmu odhodil velmi rád svého prachem zaneseného Rossumového univerzálního robota a začal lízat pln chtivosti kybernetické obvody. Skvělý film, ve kterém se nádherně prolíná člověkem opomenutá panenská příroda s futuristickou modernizací. Umělá inteligence rozevřela svou hambatou náruč, já zapojil mozek do zásuvky vnímání a jak chycen v pasti nedutaje naslouchal. Ex Machina je geniální film a moc dobře vím, že to takhle zůstane i při dalším připojení mého zrakového orgánu k obrazové ploše tohoto nadčasového snímku. ()

DEXTER099

Tak dlouho to na mě na hlavní stránce koukalo až jsme to konečné zhlédl a musím konstatovat,že jsem měl až moc velké očekávání,ale pokud hledáte film u kterého se chcete opětovně zamyslet nad naší existencí lidí jako druhu a k tomu si na druhou stranu dát umělou inteligenci a pak se kouknout na misky vah co je víc a kdo je vlastně víc člověk tak to doporučuji.Za mě celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

PauloZ

Velice střízlivý a uvědomělý přístup k tématu umělé inteligence a zcela reálné přednesení jak kladné stránky, tak té nepředpovídatelné inteligentní, která by nás mohla nemálo mrzet. ()

Lama.Lama

My mind was fucked. Parádní snímek, který mě během sledování naplnil luxusně creepovským pocitem (velice přispěla hudba). Brr. Hodně mi to atmosférou připomínalo Sunshine, což (jak jsem záhy zjistila) není vůbec překvapivé, jelikož to vzniklo pod taktovkou Alexe Garlanda. ()

ConanVJ

Jako pecku bych to určitě nebral, ale celý mě to chytlo a nepustilo až nepřišly titulky. Konec filmu se dal čekat a asi nikoho moc nepřekvapil. Herecky to bylo dobře zvládnuté a efekty byly povedené. 70% :) ()

F.man

No, moc dobře mi u toho teda nebylo. To video, jak chlap píchá hokejkou do robota jste už viděli? Až ho uvidí i nějaká AI, dopadneme přesně takhle. ()

Tryskomyš

Absolutně nedotažené. S tímto tématem se dalo pracovat o hodně lépe. Tudíž dobrá je pouze myšlenka filmu, téma. Skoro celou dobu jsem se absolutně nudila. Nemá to žádnou šťávu, akci a konec je také nedotažený. 50 %. Nebylo by fér vůči ostatním filmům dát 3 hvězdy. Prostě mě tento film nezaujal. ()

hous.enka

Ex Machina je dalším (zatím)sci-fi snímkem o umělé inteligenci, o robotech s city. Pocitově je to dobrý film, ale celý trochu sterilní (a to nejen tím prostředím), neustále si udržuje od diváka odstup a po pár minutách po závěrečných titulkách mám pocit, že šlo spíš o lehce artový film bez děje. Ve výsledku a při závěrečných scénách je jasné, že to k tomuhle spělo hned oz začátku: výherce v loterii mi připomněl filmy Dárce nebo například Ostrov. Herecky se mi nejvíc líbila Ava (chudák Caleb mi přišel mimo už po výstupu z helikoptéry, Nathan je zas takový ten borček, který si myslí, že mu projde všechno, a ta Japonka byla jasná taky velmi záhy) a její zkoumavé pohledy přes sklo.Ex Machina rozhodně patří k těm povedenějším filmem o robotech a jejich pocitech, ale na top ten neútočí. ()

ledzepfan

Po všech stránkách formálně dobrý film, který ale pracuje s příliš obecnou a tuctovou sci-fi zápletkou. Tohle prostě z šedých vod sci-fi průměru vyčnívat nebude, nedej bože aby to dokázalo něják zásadněji nadchnout a uchytit se v paměti... ()

maddy

Minimalistické sci-fi o dvoch postavách, jednom high-tech dome a jednej robotke, ktoré citlivo vykresľuje kde sú hranice medzi umelou inteligenciou a človekom. Len ten minimalizmus v scenári je trocha na škodu, pretože Ex Machina rozpráva iba to čo už bolo v kinematografii niekoľko krát povedané (neraz aj lepšie a prvý krát dávno pred 50 rokmi) a tak nemá výrazne čím prekvapiť. Avšak to čo chce film povedať hovorí rozumne, pomaly a s citom. V závere sa síce k ničomu prekvapivému, šokujúcemu, nečakanému alebo akokoľvek inak netradičnému nedopracuje, ale cesta po ktorej sa k tomu dostane je natoľko presvedčivá a rozumne vystavaná, že to takmer vôbec nevadí. Výborné technické spracovanie, inteligentné postavy, dialógy na zamyslenie, dôraz na psychológiu a neistá, stiesnená atmosféru tu hrajú prím, akurát chýba väčšia dramatizácia udalostí, prípadne aspoň záverečného vyústenia alebo nová myšlienka ktorá by diváka rovnako intelektuálne odrovnala ako postavy filmu. Tým pádom by aj finále malo o niečo väčší dopad, to by sme sa už ale museli pohybovať v inom žánri, čo film evidentne nechcel. Vo výsledku tak zámerne chladná, slušne spracovaná, silne atmosférická komorná dráma o jednej umelej inteligencii. CELKOVO: 3,5* (7/10) ()

VojinRyan

Alex Garland a Alicia Vikander. Dve postavy, ktoré dokázali dať dokopy Masterpiece za málo peňazí. Thriller, ktorý sa len tak nevidí. S trochou sci-fi podtónu. Ale vážne len trochu, pretože umelá inteligencia nie je nič sci-fi u nás. Možno v stredoveku by aj bolo. Ale vtedy bolo aj auto sci-fi. Skvele zahraté od Alicie a skvele zrežírované od Garlanda. To to je presná úkážka toho, že dobré filmy nemusia byť len 250 miliónové blockbustery, ale aj malé komornejšie filmy dokážu viacej zaujať a pripútať ku kreslu svojím príbehom a napätím. A dokáže to viacej prekvapiť v závere. Ocenenie pre Aliciu za jej výkon. hudba len pridávala na tajuplnosti a napätí a film Vás potiahne celých zhruba 100 minút. Vážne platí pravidlo v jednoduchosti je krása. 85%-4*. ()

agentmiky

Alex Garland je skvělým scénáristou,což už ukázal v mnoha filmech,ale na filmu Ex Machina se podílel i jako režisér.Filmy zabývající se umělou inteligencí mám velmi rád,a tak mě určitě potěšilo,že do této kategorie přibyl další snímek.Všichni tři herci v hlavních rolích zahráli výborně,ale musím hlavně pochválit Oscar Isaaca,který podal ze zmíněné trojice asi nejlepší výkon.Alicia Vikander opět nezklamala.Celkově se film povedl,ale mělo to pár slabších okamžiků.I tak doporučuji všem příznivcům filmů zabývající se AI.Hodnocení:80% ()

Alqarin

Chytrá i chytře vytěžená idea, co pne tak akorát, je sympaticky precizní i minimalistická zároveň a nesnaží se o žádnou zbytečnou žánrovou revoluci. Isaac navíc stoupá, jako zhýralej genius je skvělej... ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)