Ex Machina

• Slovensko Umelá inteligencia (viac)

Caleb (Domhnall Gleeson) mal neuveriteľné šťastie. Vo firemnej súťaži vyhral hlavnú cenu, týždenný pobyt na horskej chate svojho zamestnávateľa, geniálneho vedca Nathana (Oscar Isaac). Vo chvíli, keď uprostred pustatiny vyskočí z vrtuľníka, ktorý ho sem dopravil, dôjde mu, že na tento týždeň len tak nezabudne. Lenže ani najbujnejšia fantázia by ho nedokázala pripraviť na to, čo ho čaká v supermodernej stavbe pripomínajúcej protiatómový bunker. Prvotný ostych zaženie Nathanov priateľský prístup. Potom sa však zoznámi s Avou (Alicia Vikanderová), priateľským dievčaťom s krásnou tvárou. Káble prechádzajúce jej priehľadným telom prezrádzajú, že v skutočnosti je unikátnym robotom. Caleb sa stane súčasťou technologického experimentu. Jeho úlohou je komunikovať s Avou, ktorú Nathan pozoruje, zaznamenáva a testuje tak možnosti umelej inteligencie. Dokáže byť Ava natoľko ,,ľudská“, že Caleb zabudne na to, že komunikuje s robotom? Dokáže v ňom prebudiť nejaké city? Calebovi sa však úloha pokusného králika začne čím ďalej tým viac nepáčiť, najmä od chvíle, kedy s Avinou pomocou zistí, že Nathan mu o svojom výskume nepovedal zďaleka všetko. (TV JOJ)

Vědma

Komorní klaustofobie dvou mužů a několika umělých krasavic je napsaná i zrežírovaná dobře. Chvílemi to drhne v tempu, ale nedá se popřít, že je to i díky hercům příjemné sci-fi překvapení. ()

dee-key

Naivní mladíček přijíždí k protřelému superinteligentnímu miliardáři a rázem se z pracovního sci-fi stává komorní superdrama, ve kterém atmosféra přímo bije na dveře a vy tušíte, že něco se tam stane šeredně špatně. Asi to nepatří mezi filmy, který bych si pustil znovu, ale rozhodně kvalitka. ()

TheDon

Minimalistická rádoby sci-fi pecka, která mě zase tak úplně nedostala. Ikdyž je zajímavý přemýšlet, jak by se asi UI zachovalo v mezních situacích. Nápad zase tak úplně špatnej není a konec byl docela překvapivej. Jen Oscar je nesympatickej jak hajzl, ale zahrál to dobře. O tom ani potom. Slušnej průměr. ()

dyfur

.....dobre natočené-exteriéry,interiéry,trikovo dobré - i dej- spád by to ušlo,ale ... ten záver - také moc silené posolstvo čo by sa mohlo stať...keby stroje "mali navrch"....záver bol tým pádom dosť "spackaný".....jednorázová záležitosť - nebude treba vidieť ešte raz - lebo už poznáte pointu a očakávaný moment už nebude fungovať. ()

ilemas

Velmi dobrá inteligentní sci-fi, ale ukecané až hrůza, bez sebemenší akce nebo většího napětí, přesto ani trochu nenudí. ()

lioncel

Užíval jsem si nadšeně 49 minut vizuální extáze připomínající mi tak trochu nejskvělejší scény z mého oblíbeného filmu Hollow Man / r. Paul Verhoeven (křišťálově čistý obraz + dech beroucí trikové záběry) .. zde naprosto okouzlující Ava / moje z nejoblíbenějších nádherná Alicia Vikander, je sama jako taková samozřejmě nekompromisně na 5 hvězdiček, o tom nemá cenu se mnou vůbec diskutovat ... ()

easaque

tohle sci-fi mě překvapilo, protože jsem nečekal, že bude téma umělé inteligence pojato tak psychologicky do detailů. Kdo od něj čeká akce a efekty, tak bude hodně zklamán, protože je to především komorní konverzační drama s chytrým scénařem a překvapujícím, i když vlastně logickým koncem. Prostě další důkaz, že jablko nepadá daleko od stromu. Doporučuji! [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Darth Revan

Tento film je pro mě asi nejpříjemnějším překvapením minulého roku. Má dobrý příběh, skvělý scénář a vynikající hereckou trojici. Gleeson, Isaac a Vikander na plátně čarují a dle mého mínění si právě představitelka Avy za svůj výkon zasloužila Oscara. Ale to nejde, akademie musí ohodnotit Dánskou dívku (pardon chlapce). Domhnall Gleeson a Oscar Isaac, velcí to nepřátelé z předaleké galaxie ve filmu působí jako dva intelektuálové, z nichž Ir je tím klasickým ňoumou a Guatemalan pološíleným géniem. Jelikož je film držitelem Oscara za vizuální efekty, musím vyzdvihnout, jak krásně vypadala Ava a další roboti. Dosáhnout tohoto efektu bez zeleného plátna se rovná magii. Celkově je film naprosto úžasný a velký fanoušek sci-fi jako já nemůže dát méně než 5*. ()

Katarine

Jeden z nejoriginálnějších filmů, co jsem kdy viděla. Na jednu stranu hluboké, silně inteligentní a plné citu, i přesto vlastně prosté, nenásilné a bez zbytečných nereálností. Potěšila mě i netradiční hudba. Skvělá Alicia Vikander, ostatní vlastně také nepokulhávali. ()

applause

Tenhle film mě překvapil. Je to zajímavé a doufám, že myšlenka, co byla ve filmu se nestane skutečností. Konec celé vše obrátil. Nepředvídatelné. Doporučuji. ()

honajz2

Já si nemůžu pomoct, ale nebavilo mě to. Ono je to hlavně kvůli tomu, že tady máme jednoduchý příběh naprosto, ale naprosto zbytečně natažený na dvě hodiny (asi aby to vypadalo velkolepě), na což navazuje ten fakt, že to celé strašně nudí a ani postavy mi k srdci nepřirostly, spíš mi byly nesympatické, hlavně ten Nathan. A když tohle odečtu, tak mi zde jenom zůstane skvělá kamera a skvěle vybraná hudba, asi bych i ten vizuál pochválil, jelikož je sám o sobě pěkný, avšak rozhodně není podmanivý. Vlastně když nad tím teď přemýšlím, tak z celého filmu se mi nejvíc líbila scéna letu vrtulníkem, která je vlastně hnedka na začátku a možný bude jedna z mála, na kterou si v budoucnu vzpomenu. 2* ()

LaRhette

Zdá se, že umělá inteligence se stává závažným současným problémem (viz. Her). Vychází to nejspíše z nezadržitelného technického vývoje, který ale člověka začíná spíš ovládat, než že by mu pomáhala (viz. počítače/internet). Uvědomujeme si to ale? Na filmu táhne hlavně zajímavá myšlenka napínaná až do konce - má umělá inteligence také emoční složku? Film nedává jasnou odpověď, což rozhodně oceňuji. Zvědavost, touha dostat se ven, která zvítězí nad soucitem nad druhým člověkem, může být také určitým způsobem považovaná za lidskou. Intriky a manipulace jsou prvotně lidské, pokud se nemýlím. Celkový dojem kazí hned několik technických detailů i co se týká stavby příběhu. Docela chybí expozice, o hlavní postavě se dozvídáme minimum (je dobrej v programování, nemá rodiče, nemá přítelkyni), stejně tak jako o jeho šéfovi. Nemáme tedy možnost se více ztotožnit ani z jedním z nich, jako by byli součástí odosobněného kolosálního příbytku uprostřed divokého severu. Paradoxně, nejbližším postavou se pak stává Ava, která nemá minulost, ale známe její sny, její motivace, přestože není tak úplně člověkem jako my. Ale možná je to právě naopak. ()

Lischai

Tohle je hezký 7/10 film, co si rádi pustíte v neděli odpoledne, když venku prší - ale do kina mi to připadlo nějak málo. Je to konverzační komorní drama, co se odehrává dohromady asi ve třech místnostech a nikdo se v něm nepohybuje rychleji než chůzí, takže nečkejte žádný ra-ta-ta-ta Ghost in the shell. Zároveň tomu filmu ale schází hlubší obsah, co by se tou konverzací rozkrýval (jako třeba měly filmy 12 angry men, Breakfast club, Whos afraid of Virgina Woolf a tak). Vlastně kdyby ta robotka neměla to cool trikové tělo, tak je to jak epizoda Black Mirror. Včetně toho Domhnalla Gleesona. ()

Aljak

Ja sci-fi akosi nemusím, ale občas dokážu veľmi príjemne prekvapiť a zanechať vo mne vynikajúce dojmy. Čo však žiaľ nebol tento prípad. Po vizuálnej stránke naozaj paráda, no ten cielený mindfuck bol predsa len viacmenej očakávaný, aj keď som koniec predpokladal trochu odlišný. Ale nedá sa povedať, že by to bolo niečo prekvapivé a už vôbec nie také úžasné ako sa tu mnohí nad tým rozplývajú. Kiežby si dal Alex Garland toľko námahy nielen s tým úchvatným vizuálom, ale aj dejovou stránkou filmu, mohlo by to byť skutočne vydarenejšie. Keď už film o robotoch a umelej inteligencii, tak určite radšej španielska Eva, ktorá ma určite zaujala viac ako táto americká Ava. ()

M.i.k.e

pomalá,trošku studená,ale ve výsledku o to intenzivnější podívána.Marně pátrám v paměti,kdy jsem naposledy viděl poměrně jasnou artovku,která by mě dokázala takhle vtáhnout a sežrat autorovi ty příběhové veletoče.Hodně příjemné překvapení...80% ()

Vyhy

Přesně to, co jsem očekával. Sice bez emocí, ale naprosto skvěle propracované a udělané. Myšlenka, napětí. Finální zápletku jsem sice podobnou očekával, ale i tak mě velice překvapila. Doporučuji ()

Figu

Na tomhle kousku jsem nenašel nic tak excelentního, jako tomu napovídá zdejší hodnocení. Příběh o třech postavách, jednom baráku a umělé inteligenci. Nezaujali mě herecké výkony, i když Oscar Isaac byl asi nejlepší, kdy jsem ho viděl. Možná mu trochu pomohla i ta halda vychlastaného moku a denních kocovin, které mě trochu vrátili do mé minulosti, ale to je věc druhá. Ostatně to jen potvrzuje tu skutečnost, že valná většina geniálních vědců prostě kalí do němoty. Škoda, že UŽ nejsem geniální. Ze závěru filmu jsem byl taky rozpačitý. Těžký průměr. 60% ()

Giggo

Zajímavé sci-fi i když na mě asi trošku moc upovídaný nebo jsem na to neměl tu správnou chuť. Když už mě to začínalo nudit přišel velmi povedený závěr, který rozhodně celý film zvedá. Příjemná pohodová podívaná k lehkému zamyšlení. ()

kaposlav

Zaujal ma začiatok a asi po 20-30 minútach som len chcel vedieť koniec. Prevažná časť filmu ma nudila a čakal som len na rozuzlenie. ()

Marqta

To co mě zklamalo byl závěr, možná ani ne tak závěr úplný, jako to co mu předcházelo. Čekala jsem něco víc originálního a nepředvídatelného nebo alespoň ne takhle moc předvídatelného....Ale jinak to není špatný film, prostředí, kamera, hudba všechno je vychytané, herci jsou fajn. Samotné téma je hodně zajímavé, nevadilo by mi, kdyby šli tvůrci víc do hloubky celé té UI otázky...protože bez poutavého obalu a fasády (+ teda zajímavý motiv :)) v tomhle filmu moc myšlenek není. To ale nemění nic na tom, že jsem se slušně bavila a jsem ráda, že jsem se k filmu dostala i když si ho asi znovu nepustím. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech už nám klepe na dveře, vše vypukne na přelomu června a července, kdy lázeňské město opět zaplní davy nadšených filmových fanoušků i… (viac)

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

Režisér Ex Machiny si vybral další projekt

07.01.2021

Režisér Ex Machiny nebo Annihilation Alex Garland si zřejmě konečně vybral svůj další projekt. Původně se zdálo, že se filmař po svém posledním seriálovém projektu Devs uchytí v televizi, nakonec… (viac)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Společnosti DNA Films a Passion Pictures, zodpovědné například za snímky Trainspotting, Pátrání po Sugar Manovi nebo Ex Machina, pracují na novém projektu o legendárním fotbalovém trenérovi Siru… (viac)