Školský rok sa končí a konečne prichádzajú dlho očakávané prázdniny. Malý Mikuláš s rodičmi a babičkou odchádzajú k moru do hotela Beau-Rivage. Mikuláš si na pláži rýchlo nájde nových kamarátov - Bena, ktorý tu nie je na prázdninách, ale žije tu, Freddyho, ktorému chutí všetko, dokonca aj ryby, Georgea, ktorý nehovorí rovnakou rečou, pretože je z Anglicka, Paula, čo stále plače, a Christophera, ktorý chce mať vždy pravdu a všetkých to pekne štve. Potom je tu však aj Elisabeth, dievčatko, ktoré sa na neho stále čudne pozerá a o ktorej je Mikuláš presvedčený, že ho s ňou chcú rodičia oženiť! Nedorozumenia sa začínajú hromadiť a šibalstvá sa začínajú... Jedno je isté - pre všetkých to budú nezabudnuteľné prázdniny... (TV Markíza)

D.Moore

Je to pořád dobré, nebojte se a na zdejší hodnocení nehleďte. Připravte se snad jen na to, že Mikulášovy patálie na prázdninách věnují větší pozornost Mikulášovým rodičům, ovšem to není vůbec na škodu, protože ať sledujeme děti nebo dospělé, stále jde o skvělou, výborně zahranou prosluněnou komedii s nesmírně krásně barevnou výpravou a dobrou náladou od začátku do konce. Kdyby se scenáristům zachtělo alespoň trochu uzavřít minipříběh s krásnou německou turistkou a kdyby do finále zbytečně nenaplácali kdeco (policejní rojnici, lovce, hrad plný munice), případně kdyby alespoň něco z toho dávalo smysl a neobjevilo se to jen tak, dal bych i pátou hvězdičku. ()

LadyPupu

V předvánočním čase příjemná a milá připomínka léta. To za prvé. Film pro děti (i dospělé), který má hlavu a patu. To za druhé. Knihy o Mikulášovi mám ráda. To za třetí. A líbilo se mi to téměř bez výhrad a je mi líto nízkého hodnocení některých, takže to za čtvrté. Tím pádem čtyři hvězdy. Zaslouženě. ()

Georgex

Pohodová rodinná komedie, která pobaví diváky všech věkových kategorií, díky čemuž ji lze odpustit i slabší scénář. Na druhou stranu tvůrcům se podařilo velmi dobře vyobrazit danou dobu a atmosféra působí okouzlujícím dojmem, proto se jedná o ideální komedii na odreagování, která nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Moje hodnocení 60%. ()

novoten

Sympatická letní vyprávěnka, ze které čiší francouzská lehkost i problesky skvělé literární předlohy. Doplácí ale na to, že první díl se víc opíral o titulního hrdinu, zatímco pokračování soustředí polovinu času svou pozornost na jeho rodiče. Ti si sice díky famózní dvojce Valérie Lemercier - Kad Merad znovu bez problémů razí cestu do diváckých srdcí, ale ono neodolatelné mikulášovské kouzlo se pomalu vytrácí. ()

ABLABLABLA

Samozřejmě na Mikulášovy patálie z roku 2009 to nemá. Už jen proto, že tu jsou jiní dětští herci a pro to, že je to pokračování, ale stále se nasmějete nad myšlením a výtržností těchto malých ničemů. Z Mikuláše se nám vyklubal malý Casanova aneb nestačí mu, že v minulém díle sbalil jednu slečnu, on si tady s ní celé léto dopisuje a při tom si tam začne s další slečnou... se kterou zdrhne do hradu plného výbušnin, bomb a zbraní... Který se úplně komplet zřítí do moře, těsně potom, co přejdou most... oba se na sebe jen podívají, pokrčí rameny a jdou dál.. ach ta dětská lhostejnost. Následně se vrátí domů a je nucen první slečnou rozejít se s druhou, s níž si začal dopisovat. Překvapil mě ten klučina jakože z Anglie... mluvil vážně dobře francouzsky (logicky, když je Francouz) s naprosto skvělým britským přízvukem... zírala jsem... musí mít prostě oba tyto jazyky jako rodné, jinak nechápu, jak by v takovém útlém věku, dokázal takhle dobře jazykově zvládnout svou roli. No co na to říct, všechno to bylo takové plné barviček, aspoň jednou jsem se díky tomu podívala letos v létě na pláž a Mikulášova nová parta byla stejně nezbedná jako ta předešlá a opět stejně charakterově rozličná. ()

• Scéna s chrápáním v hotelu je podobná (nejspíš ovlivněná) té samé scénce z  filmu Velký flám (1966). (mar48)
  • Film se natáčel na ostrově Noimoutier v provinicii Vendée ve Francii. (Laslo)