Čierny zoznam

• Česko Černá listina (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Jon Bokenkamp

Réžia:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (viac)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (viac)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (94)

Tom Keen (č. 7) (2015) (S02E16)

"Jmenuju se Raymond Reddington. I když riskuju, že to bude znít neskromně, moje pověst mě, doufám, předchází." Red s Tomem to tentokrát rozjeli docela zábavně, ale kam se hrabou na soudce Dennera. Ten je sice vykreslen, jako arogantní zmetek, který by si snad dovolil soudit i hodňounkou agentku Keenovou za malou vraždičku, ale já ho viděl jinak - jako hrdinu, který se pokusil vytřít si zadek Patriot actem. Ono opravdu není možné jen tak si v "národním zájmu" páchat zlo, ale díky Vlasteneckému zákonu je to realita. Doufám, že si za to George W. v pekle užije. ()

Iniciativa Dlouhověkost (č. 97) (2015) (S02E17)

"Lidi jako druh jsou nespolehliví tvorové. Nikdo z nás si nezaslouží žít věčně." Iniciativa dlouhověkost mě zklamala tím, že v podstatě nenabídla žádného pořádného padoucha, takže to musela zachraňovat Tomova linie a vydírání Coopera. Obojí celkem šlo, ale tentokrát se nevyřešilo, neodhalilo ani nerozstřílelo vůbec nic zajímavého. ()

Vanessa Cruz (č. 117) (2015) (S02E18)

"Přes 270 lidí přišlo o všechno, kvůli ... duchovi." Cesta Vanessy Cruz za pomstou mě bavila, ale agentka Keenová to se svou dětskou paličatostí už přeháněla. Prostě nedám nikomu fulcrum, jsem čestná agentka, nemůžu dát nikomu fulcrum, nechci poslouchat žádné argumenty a rozhodně nikomu nedám fulcrum. To bylo dost otravné. ()

Leonard Caul (č. 62) (2015) (S02E19)

"Agenti fasují Glocky nebo Sigy. Ať jsou ti pánové kdokoli, nejsou z FBI." Tohle je epizoda několika skvělých momentů "pana" Kaplana a to zejména proto, že Red v bezvědomí není zrovna zábavný a když se občas probere, tak je příliš patetický. Nicméně operační tým byl brilantní a mě nejvíc potěšilo doktorovo přiznání, že při studiu pracoval i o víkendech, ale stejně si musel brát půjčky a po létech úspěšné praxe dluží pouhých 376.422 dolarů. Už jsem o tom něco málo četl, takže systém amerického vzdělávání považuju za jedinečný, protože nedává lidem moc šancí, aby se nestali otroky bank. ()

Quon Zhang (č. 87) (2015) (S02E20)

"Tohle je agentka Navabiová. V Mossadu jí vycvičili v metodách intenzivního a účinného výslechu. Napadlo mě, že byste se měli seznámit." Red se zase začal dostávat do formy, ale ta vyšetřovaná čínská úchylárna mě moc nebavila. Nicméně jsem se naučil vychytralou metodu FBI určenou k zastavování vozidla čelním nárazem a tu se pokusím uplatnit v praxi. Půjčím si Tatru plně naloženou štěrkem a na úzké silnici čelně vyzvu na čestný souboj nějakého troubu s driftující Audinou. Ať vyhraje ten lepší. ()

Karakurt (č. 55) (2015) (S02E21)

"Ten kluk byl tvrdší než má první žena." Ale nakonec to z něj vypadlo, což dalo Redovi zase jednou zahýbat figurkami na šachovnici. Jenže tato partie byla hodně defenzivní a mně se hodně líbilo zobrazení toho, jak se chovají mocní k těm, kteří dávají najevo, že něco ví. Takže pokud nyní někdo z tajných služeb analyzuje můj komentář, tak by měl vědět, že já vůbec nic nevím o politice, o provázanosti policie s organizovaným zločinem a rozhodně ve volném čase nepotápím lodě s migranty. Netřeba mě honit, dohoním se sám. ()

Tom Connolly (č. 11) (2015) (S02E22)

"Nemůžou dokázat, že jsem zločinec. Můžou to říkat, ale nebudu se tak chovat." Naivita agentek FBI mě baví. Tady se přece věří ve spravedlnost a vykonstruované obvinění nepřipadá v úvahu. Nebo jak je to? Mě tedy nejvíc potěšilo, jak se Máša vypořádala s panem ministrem, protože to bylo správné a tak to má být. Rovněž mě pobavilo drobné dovysvětlování některých epizod z manželského života Keenových, nedobrovolný sraz investigativců a zejména vyléčení agenta Coopera. To byl medicínský zázrak, díky kterému již nebudu ke svému lékaři chodit neozbrojený. ()

Season 3 (2015) (S03)

"Nebudu vás trestat za vzájemnou rivalitu, ale osobně vás vykleštím, jestli přijdu na to, že nesdílíte získané informace." První polovina třetí série, zakončená Ředitelovým "přistáním", se mi hodně líbila, i když Red s Liz jenom prchali a tak spolupráce s FBI za moc nestála. Pak přišly hodně slabé epizody typu Lady Amdrosia či Mys May, které mě hodně otrávily, ale konec už byl zase slušný. Avšak laciný trik spočívající ve vstávání z mrtvých si tvůrci mohli ušetřit. ()

Krmič Trolů č.38 (2015) (S03E01)

"Vyhnali jsme je z úkrytu. Reddington měl plán, už ho nemá. To je výhra." Třetí série se rozběhla ve zběsilém tempu a to se mi líbí. Proměna slušňačky Liz v divokou Mášu se povedla, váhání bývalých parťáků dává zajímavé možnosti do budoucna a výroba hoaxů na počkání mě zaujala. Jen si myslím, že to ti Číňani s blafování trošku přepískli a že Ruská ambasáda uprostřed Washingtonu bude o něco lépe hlídaná i v době oběda. ()

Marvin Gerard (č. 80) (2015) (S03E02)

"Násilí nás z tohoto maléru nedostane, Lizzy. Musíme to zvládnout hlavou." Takže je třeba přivolat právníka z vězení. Super. Mně se tedy nejvíc líbil způsob, kterým Ressler "citlivě" zastavil diplomatické vozidlo a také etuda na téma obhájce Marvin a štěnice. Navíc mě potěšil Tomův návrat, takže asi bude brzy o zábavu postaráno. ()

Eli Matchett (č. 72) (2015) (S03E03)

"Řekněme, že jsme až příliš dlouho hráli obrannou hru. Nyní je na čase přejít do protiútoku." Sice se těžko útočí, když je FBI krok za nimi, ale Red s Liz to zvládají slušně. A mě přitom hodně potěšilo to zarytí do geneticky modifikovaných potravin firmy Monsanto, tedy vlastně Verdiant Industries. Klika mi totiž nápadně začíná připomínat to, co se v současném světě skutečně děje a je jen otázkou, zda tento seriál odvážně kopl do vosího hnízda nebo jen vytváří mocným alibi před konspiračními teoriemi. Ať je to tak či onak, mě to zajímá. ()

Džin (č. 43) (2015) (S03E04)

"Pravdou je, že militarizaci amerických bezpečnostních složek obecně neschvaluji, ale hodilo se mi vojsko a tak je tady." Na Džina bez pinďoura jít s vojskem? Tak to by u mě Red trošku klesl, kdyby to bylo schválně. Ale nebylo, takže si odškrtněme další položku v boji proti Klice a těšme se na to, že dál to bude zajímavější. ()

Arioch Cain (č. 50) (2015) (S03E05)

"Nehledáme obětní beránky ale pravdu." Ta hodná teta, tedy prezidentova poradkyně pro národní bezpečnost Laurel Hitchinová, mě hodně pobavila tím, jak Resslera nejprve uklidnila a poté nekompromisně ugrilovala. Ta byla prostě vynikající a když k tomu Tom v sobě probudil zvíře a Dembe předvedl parádní nástup, tak mi ke spokojenosti scházelo jen to, aby zkušený zabiják Wendigo uměl trochu střílet. ()

Sir Crispin Crandall (č. 86) (2015) (S03E06)

"Dnes stojíme na prahu toho pátého vymírání, které zaviní jedna chytrá avšak chamtivá opice jménem Homo sapiens." Tak to je jasné, to se musí kryogenizovat nejlepší mozky světa, ale tady nejde o mozky, ale o palce. A taky o Ředitele o Karakurta a o očištění jména Liz. A v tomto směru se mi Redovo i Tomovo počínání dost líbilo. ()

Zal Bin Hasaan (č. 31) (2015) (S03E07)

"Očistíš Liz. A pak ti osobně připravím chutnej sojovej koktejl, abys mohl natáhnout brka po vegansku." Tak to je nabídka ke zvážení a mně laškování Toma s Karakurtem celkem bavilo. O hodně horší to bylo s "nepolapitelným" teroristou Zal Bin Hasaanem, protože jeho totožnost byla jasná na první pohled a jeho vytahování i kňučení před sestřičkou zase celkem trapné. ()

Králové silnic (č. 108) (2015) (S03E08)

"Můj otec pro svoje zásady zemřel. Když ustoupím z těch svých, tak zemřel pro nic." Zásadový Ressler je ve své naivitě dokonalý, avšak Králové silnic mě spíše nudili a ono závěrečné překvapení mě dost zklamalo. Jednak proto, že tato členka Kliky mi byla jasná od začátku a také kvůli vykradení filmu L. A. Přísně tajné. Vždyť Tommy Markin je evidentně kopií Rollo Tomasiho, což činí další děj lehce předvídatelným. ()

Ředitel (č. 24) (2016) (S03E09)

"Celé tři hodiny na likvidaci jedné ženy? Bez obav. Rychleji jsme položili celé vlády." Takhle se mi Černá listina líbí. Klika vytahuje další a další chapadla, zmatený Ressler začíná chápat, do hry vstupuje Venezuela a hlavní roli si pro sebe tentokrát ukradne agent Mojtabai. Tady se mi líbilo všechno od přestřelky u jezera, přes trávení Keenové, výměnu důkazů až po nástup paní Panabakerové. ()

Ředitel č.24 Dokončení (2016) (S03E10)

"Jen klid, Harolde. Mám v ruce všechny trumfy. Já budu vynášet, vy hrajete hlupáka a bank bude Váš." Únos byl skvělý, vyjednávání taky mělo šťávu a finanční nezávislost bych Venezuele fakt přál. Jen jsem přitom čekal trochu rafinovanější hru. Ta se sice nekonala, ale Ředitelovo přistání mě pobavilo a podle mého by tohle byl skvělý konec série. Ale není. ()

Pan Gregory Devry (č. 95) (2016) (S03E11)

"Bylo mi jasné, že někdo pomáhá FBI. Ovšem překvapilo mě, když jsem zjistil, že jsem to já." Dva Redové na scéně nepřinesli dvakrát tolik zábavy, ale očištění práskačova jména mě docela bavilo. Ovšem mnohem horší to bylo s logikou pracovnice FBI Janet MacNamarové, která se chovala jako slepice a nikoli jako cvičená osoba. Tu paní by omylem dokázal unést i účetní Fantozzi a to k dramatičnosti děje moc nepřispívá. ()

Féma (č. 132) (2016) (S03E12)

"Féma čistí náš svět od Božích omylů." Oblafnutý soubor vykastrovaných pedofilů mě moc nebavil, ale úkolující pan Kardinál nebyl špatný. Zejména jeho rozhovor s Redem stál za to a poslední akce Fémy byla vyloženě vymazlená. Ovšem ty rodinné vztahy, svatba a adopce to trošku srážely. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (viac)