Čierny zoznam

• Česko Černá listina (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2013–2023), 156 h 23 min (Minutáž: 41–45 min)

Tvorcovia:

Jon Bokenkamp

Réžia:

Joe Carnahan, Nick Gomez, Vincent Misiano, Michael Waxman, Bill Roe (viac)

James Spader, Megan Boone, Ryan Eggold, Diego Klattenhoff, Harry Lennix, Annet Mahendru, Parminder Nagra, William Sadler, Aja Naomi King, Alan Alda (viac)

Najhľadanejší kriminálnik sveta Raymond Reddington (James Spader) sa z neznámych dôvodov vzdá do rúk federálov a ponúkne im pomoc. Nie však obyčajnú: je ochotný loviť a chytiť najväčších kriminálnikov. Teda tých, s ktorými doteraz spolupracoval a ochraňoval ich. Jeho jedinou podmienkou je, že bude spolupracovať iba s jedinou, mladou agentkou FBI, i keď s ňou zdanlivo nemá žiadnu spojitosť. (TV Dajto)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (94)

Bratia Pavlovičovci č. 119-122 (2014) (S01E19)

"Lizzy, nepřinese Vám to žádné odpovědi a jen málo uspokojení." Mučení manžela by patrně nejedné ženě uspokojení přineslo, ale agentka Keenová je taková hodňounká, blbounká a citlivounká, že tohle nemohlo dopadnout dobře. Navíc komando Pavlovičů jednou dokonale bojuje a podruhé bych to snad líp odstřílel i já. A ještě k tomu přicházejí náznaky, že Tom je ten dobrý a Red ten špatný, což je směr, který se mi nelíbí. ()

Výrobca mocných č. 42 (2014) (S01E20)

"Nechci čekat, až tví poskoci pošlou mou žádost vzhůru potravním řetězcem." Králotvůrce, výrobce mocných politiků na počkání, šlápl Redovi na kuří oko a mě činilo velké problémy uvěřit, že by si s takovýmto šaškem Red nevytřel zadek s doutníkem v puse. Nicméně prý nevytřel a tak opět dostala FBI šanci dokázat, že peníze daňových poplatníků lze utratit smysluplněji. Nakonec mě vlastně pobavila jen návštěva LeClairovy zastavárny, jejíž útroby byly vynikající, ()

Berlin č. 8 (2014) (S01E21)

"Muž, pro kterého pracuju já, je opatrnější, je zdrženlivější a daleko bezohlednější." Tak to vypadá, že za Redem konečně přiletěl rovnocenný soupeř a mě tentokrát ty hrátky s Cullenovým virem dost bavily. Zejména vesmírný agent UD 4126, komunikující na psychiatrii s Dr. Sandersem, byl vynikající, ale dozvěděl jsem se o něm jenom proto, že mám stejně jako Red vesmírnou prověrku Alfa. ()

Berlin č. 8 Záver (2014) (S01E22)

"Naším spojením jsem z vás všech udělal potenciální cíle." Porcování agentů FBI nebylo špatné a Redův útěk byl naprosto vynikající, ale když jsem Berlinovu totožnost při prvním kontaktu odhalili i já, tak by asi speciální agenti neměli tak snadno skákat na špek. Dále mi vadilo, že epizoda neměla konec, což mě patrně mělo nalákat na sledování další série, od čehož se mě zase pokoušelo odradit to závěrečné slzavé údolí. Mě by zkrátka více uspokojilo, kdyby na závěr efektně chytili nějakého průměrného zloducha, ale říkejte to FBI. ()

Season 2 (2014) (S02)

"Jmenuju se Raymond Reddington. I když riskuju, že to bude znít neskromně, moje pověst mě, doufám, předchází." Druhá série zahrála o něco vážnější noty než ta první, takže už nešlo jen o Redův škleb a posouvání agentů FBI po šachovnici. Některé epizody se podle mě zkrátka moc nepovedly, ale na druhou stranu se mi hodně líbila aukce Kingových, hrátky s ropovodem v Uzbekistánu či seznámení se sympaťákem Lutherem Braxtonem. A jelikož jsem zvědavý, jak moc mocní tohoto světa dovolí, že se o nich točí seriál, tak budu koukat dál. ()

Lord Baltimore č. 104 (2014) (S02E01)

"Znají Vaše zvyky, banky i obchody, prášky, které polykáte, muže a ženy, se kterými spíte. Každá tato informace má pro někoho nějakou cenu." Já to věděl, že Google bonzuje, ale nikdo mi to dosud takto souhrnně nepopsal. Takže až budu na útěku, tak se odpojím od sítě a už mě FBI nikdy nenajde. To samozřejmě neplatí pro mou ženu, sociálku a finančák, protože ti mě najdou vždycky. Nicméně vstup do druhé série považuju za velmi dobrý. Zaujal mě zejména Redův klid, když ho uneslo předpubertální komando opičáků nebo ta "něžnější" část Mossadu, ale taky rozdvojený Lord Baltimore a Ressler na útěku před psycholožkou stáli za to. ()

Banka Monarch Douglas č. 112 (2014) (S02E02)

"Vaše žena se celkem snadno kouskuje." Ve Varšavském dobrodružství mě zaujalo jen přitažlivé paměťové médium, manikérka se skalpelem a skutečnost, že gangsteři a tajné služby celého světa využívají diskrétních služeb společné banky. Jinak mě už Berlin č. 8 trošku přestává bavit a kdyby ho Red brzy sklepal z podrážek svých bot, tak bych mu za to byl dost vděčný. ()

Dr. James Covington č. 89 (2014) (S02E03)

"Je to zázračný lék, ovšem ne moc vhodný pro žrouta s rozhašeným srdcem, ale má své výhody. Zemřete s báječnou erekcí." Redovo krytí zad bylo vynikající, ale padouch měl do démoničnosti Dr. Zlouna dost daleko, takže jsem mu v jeho činnosti celkem fandil. A to je problém, protože v seriálu tohoto typu by mělo být naprosto jasné, kdo je dobrý, kdo je zlý a kdo je Reddington. ()

Dr. Linus Creel č. 82 (2014) (S02E04)

"První fáze: Rozvrácení. Časový rozvrh, práce, běžný život. Druhá: Destabilizace pocitu sebeúcty. A konečně zpřetrhání emocionálních pout. Proveďte všechny: Jackpot." Třífázový aktivační proces se mi líbil. I já v sobě totiž mám gen agrese, ale jsem lehce zabržděný, takže je mimořádně obtížné ho ve mně aktivovat. Jenže tady nejde o mě, ale o Dr. Linuse Creela, což je zločinec zcela mimo mé gusto. Já mám totiž raději padouchy a ne pomatené vědce na stopě objevu. Takže případ za moc nestál, ale Redovo srovnání manželského života své bývalé ženy rozhodně mělo něco do sebe. ()

Fronta č. 74 (2014) (S02E05)

"Aby se zachoval život na Zemi, my musíme zcela vyhynout." Souhlasím s tím, že člověk ubližuje naší planetě tak, jak to žádné jiné zvíře nedokáže. Přesto nemám rád žádné teroristy, kteří snižují počet obyvatel planety. Ani ty ekologické. Navíc třeba taková Fronta mě moc nebavila, správňácká agentka Liz ze sebe dvakrát udělala slepici a Redův cynismus měl do jeho vrcholné formy poměrně dost daleko. Přesto času stráveného s nimi stále ještě nelituju. ()

Mombaský kartel č.114 (2014) (S02E06)

"Tohle dělá dobrý člověk. Právě tohle odlišuje lidi jako on od lidí jako Vy a já." Reddington je zkrátka kouzelný zmetek, ale tady jde o mocné pytláky, které nechává vraždit ještě bohatší pytlák. Smutné na tom je, že totožnost hlavního padoucha se tak moc nabízí, že jeho odhalení pro mne bylo velkým zklamáním. Ovšem lovení "zvířat" se známkou špatné rozhodně nebylo a mumifikování kamarádi taky měli něco do sebe. Asi si jich taky pár pořídím k táboráku na dlouhé letní večery. ()

Scimitar (č. 22) (2014) (S02E07)

"To je taková úleva, když lidi, které honím, přijdou za mnou." Red zase jednou našel svou ironii a já bych skutečně rád někdy pochopil, proč chce Írán zabít amerického vědce na oplátku za to, že Mossad zabil jejich vědce. Asi by pak pro dokončení trojúhelníku měli Američané zabít izraelského vědce, ale to se tady neřeší. Tak dobrá. Mě se líbila Scimitarova podvodnická práce a jen mě mrzí, že mi neukázali jeho typické provzdušňování krkavice vidličkou. A musím se přiznat, že závěrečné hrátky s dcerou mě hodně potěšily. ()

Děkabrista (č. 12) (2014) (S02E08)

"Reddington nám nedá Berlina, dokud my mu nedáme Morozova." Karty jsou rozdány a mě potěšilo, že je to vlastně jen taková sranda odletět do Ruska, podat si Putinova ministra financí a zase v klidu odletět. Jeden by řekl, že by to mohl problém a hle - není. Mně tedy tato část pohádky moc nechutnala, linie s řetězovým Tomem si už taky říkala o ukončení a ani dvojitý úspěch, tedy odškrtnutí Osmičky a Dvanáctky, mi nenahradil tentokrát chybějící Redovo parchantství. ()

Luther Braxton (č. 21) (2015) (S02E09)

"Bohužel na světě neexistuje vězení, kde bych někoho neznal." Jsem nesmírně šťasten, že na světě existují zařízení jako je Továrna, ve kterých usměvaví pracovníci CIA chrání demokracii a lidská práva tím, že rozkládají nepřátelé režimu na jedničky a nuly poté, co oficiálně zemřou. Tentokrát jim to tak úplně nevyšlo a já jsem rád, že jsem v té díře poznal "sympaťáka" Luthera Braxtona, protože mi hodně imponoval jeho úsporný styl pohybu a strohé vyjednávání s úřady. Jenže Red nejsou úřady a tak jsem v odlehlé věznici dostal víc zábavy, než jsem čekal. ()

Luther Braxton (č. 21): Závěr (2015) (S02E10)

"Ten incident, který se nestal, právě dorazil na pobřeží." Druhý díl honění Luthera Braxtona mě nebavil zdaleka tolik jako ten první, ale to je tím, že obsahoval příliš mnoho šťourání v hlavě agentky Keenové a taky tím, že Luther v té politické hře ztratil hodně ze své suverenity. Nicméně, kdo měl být pověšen, byl pověšen, kdo měl být zastrašen, byl zastrašen a kdo se chtěl pobavit, tak si v tom našel skvělou Redovu reakci na tvrzení, že 15 sekund navíc nic neovlivní. ()

Ruslan Děnisov (č. 67) (2015) (S02E11)

"Seberte si svůj ropovod a odejděte." Redova šachová partie v Uzbekistánu mě hodně pobavila. Jeho pobíhání mezi Američany, domácími teroristy a Francouzi je naprosto dokonalé, zákeřnost CIA taky nemá chybu, ale jsou kluci a holky z FBI skutečně těmi hodnými? Jsem si jistý, že nejsou, ale na někoho to padnout muselo. ()

Kenyonova rodina (č. 71) (2015) (S02E12)

"Teď, kvůli politickým ohledům, budou umírat lidi. A až začnou a byrokrati se rozhodnou, že ztráta nevinných životů stojí nad jejich kariérními vyhlídkami, určitě mi zavolejte." Kenyonova sekta mě moc nebavila a taky mě zarazilo, že zatím odešlo k šípku vyšetřování vraždy na lodi, ale jedno pozitivum tato epizoda má - pana Lentilku. Toto "záhadné individuum, která má schopnost najít cokoli", mě hodně pobavilo a Reda řádně vytahalo za fusekli. A ještě učinilo z této slabší epizody alespoň průměrnou. ()

Lovec jelenů (č. 93) (2015) (S02E13)

"Zajímají mě případy, v nichž se Vy a FBI mýlíte." Jaká je cena fulcrumu? Jedna teorie a jeden rozhovor při transportu svědka? Nechci se mýlit, ale tady bude muset Red trošku přitlačit. Přesto jsou jeho provokativní úsměv a historky z mládí tím lepším z této epizody. Samotný Lovec jelenů za to totiž moc nestál a FBI zase jednou prokázala, že jak má myslet, tak je v koncích. Ovšem v elektronickém sledování jsou to jedničky. ()

T. Earl King VI (č. 94) (2015) (S02E14)

"Nechoďte na dvůr, buďte hodní ke spoluvězňům a ať už budete dělat cokoli, nejezte párky s fazolemi." Redovo zúčtování se zazobanými Kingy mě pobavilo, ale i ta jejich aukce byla solidní. Jen bych ji nechtěl organizovat, protože takovou akci by neutajil ani Usáma při oficiální návštěvě USA. Nicméně "upřímnost" Redova poděkování mi vehnala slzu do očí. ()

Major (č. 75) (2015) (S02E15)

"Unesl bych ho sám, ale času je málo, takže je mi líto. Budete to muset udělat za mě." Donutit FBI provést zločin je snadné - dělá to pořád a hájí se přitom nic neříkajícím národním zájmem. Mě tedy tato epizoda příliš nebavila, protože je to samé vzpomínání a toho podstatného, tedy Redova sarkasmu, tam až tak moc není. ()

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (viac)

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

Tvůrce Breaking Bad plánuje buddy-detektivku

29.09.2013

Perníkový táta nadobro končí a Vince Gilligan (foto), kterému svět vděčí za tento brilantní seriál, už pracuje na novém námětu. Lépe řečeno, na staronovém. Původně totiž napsal zápletku pro Battle… (viac)

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

Nový protivník pro Avengers? James Spader.

31.08.2013

Už nějakou dobu víme, že hlavním padouchem v The Avengers: Age of Ultron bude... no ano, Ultron. Konečně ale dostal představitele. James Spader si v devadesátých letech zahrál v několika velkých… (viac)