Neon Demon

• Francúzsko The Neon Demon (viac)

Jesse (Elle Fanning) je mladá, krásna a má onú tajomnú esenciu, ktorá ju vyčleňuje zo zástupu dokonalých krások uchádzajúcich sa o svojich pár rokov slávy na módnych mólach v Los Angeles. „Kto by chcel kyslú smotanu, keď môže mať čerstvé mäso", poznamená na jej adresu jedna zo závistlivých kolegýň, ktoré ju sprevádzajú po márnivých zákutiach fashion sveta. Neónový pulz večierkov a sektárská atmosféra fotografických seáns začínajú mladé dievča natoľko pohlcovať, že prehliada varovné signály – prostredie plné odleskov a luxusného pozlátka totiž ukrýva zlo, ktoré sprevádza kult krásy od pradávna. Pre naivnú Jesse v ríši divov už ale môže byť neskoro. Zatiaľčo prežíva svoj neonový sen, v diaľke sa prebúdzajú prízraky vrážd, nekrofílie a kanibalizmu. Farboslepý dánsky provokatér Nicolas Winding Refn vyzýva diváka, aby s ním vstúpil do pestrofarevného prázdna, ktoré požiera pôvab a nevinnosť. Horor o kráse a ničote i o kráse ničoty – Neon Demon vťahuje diváka do zvodnej čiernej diery módneho priemyslu i Mesta anjelov. (Film Europe)

Perfo

Chtěl jsem dát **** ale posledních 15 minut bylo tak extrémně špatných a nesmyslných, že mi to uplně zkazilo celej dojem. ()

Silviaxx

Mám dojem, že sa The Neon Demon snaží tváriť ako niečo intelektuálnejšie než reálne je. Alebo je len mojím osobným problémom, že sa v deji snažím nájsť nejakú metaforu, či hlbšiu, šikovne zakamuflovanú myšlienku, no nedarí sa mi to. Čo neónovému démonovi nemožno uprieť je neskutočne hypnotický vizuál, vďaka ktorému som bola výraznejšiu časť stopáže naplno vtiahnutá do obrazu (ťažko to nazvať dejom, keďže dej takmer úplne absentuje). Mimo toho však film akoby umieral, je dosť nezáživný, vlečie sa jak sopeľ a ešte aj to "finále" je také žiadne. K divákovi sa vôbec nedostáva, nenadväzuje ani len kontakt a už vôbec nie puto, pôsobí odťažito a chladne. Jedinú metaforu, ktorú nachádzam je, že rovnako ako tento snímok aj celý svet modelingu je plochý, bez emócií a zblíženia, ale s nádherným pozláteným vizuálom. PS: v Only God Forgives hral aspoň Ryan Gosling! ()

MIMI.kry

Film, v němž hlavní roli nehrají herci, ale vizuální požitek a krásný obraz. Viděla jsem kdysi v kině na premiéře a bylo se v tomto směru na co koukat. Po projekci byl tehdy tuším dokonce raut, rozdávali se módní časopisy, plakáty i artovější noviny s recenzemi na filmy uváděné na rozličných festivalech, byli tam lidé zjevně z branže. Byla to spíše oslava módy a prezentace líbivého světa pro snobské publikum, pocta kráse a mládí, předvedení určitého životního postoje, než přehlídka nápaditého, napínavého filmu. Co se týče filmu samotného: zajímavé prostředí, krásné modelky a lehce naťuknuté odvětví módního průmyslu nahrazují důmyslný děj a příběh. Má to být psychologický kousek, té psychologie jsem osobně zase tolik nedohledala. Přišlo mi to prázdné a osobně bych doporučila horor jen tomu, kdo se spokojí s pěknými obrázky. Neon Demon je kochací, vizuálně nejhezčí horor za poslední léta, jaký jsem viděla. Tím je pozoruhodný a v tom je jeho jediné, ač poměrně silné kouzlo. Zato scénáři bych kvůli jeho plytkosti nedala snad ani hvězdu. ()

kamil.i

Zábavné, že pred Neon Demon som si pozrel Štvorec. (Mimochodom obidva na výnimočnej platforme edisonline.) Štvorec totižto veľmi trefne zosmiešňuje presne takých ako je Refn. Musím ale priznať, že pri Neon Demon mi Refnova intelektuálna a vizuálna onania vôbec neprekáža. Jeho chladný pohľad na realitu, mrazivé metafory, puntičkársky presné snímanie pomalých obrazov a priam dokonale načasovaný strih, všetky tieto atribúty korešpondujú s rovnako chladným a povrchným svetom modelingu. Perlička na záver - Keanu Reeves je vo svojej roli perfektný. Prečo nehrá takýchto chrapúňov častejšie? ()

Fifer

Refn je vynikající vizuální režisér, ale s příběhem bojuje. Důkazem budiž i fakt, že svoje hůře hodnocené filmy (tento, nebo Only God Forgives) si napsal sám a svůj největší hit Drive "pouze" režíroval. Ta hudba a krásné obrazy samozřejmě člověka většinu filmu zabaví, ale místy je to opravdu prkenné a doslovné. Například: již z traileru a námětu je zřejmé, že půjde o souboj modelek o září reflektorů, o první místo. Proto již není nutné to vyjádřit i doslovně scénou, kde režisér nechá modelky rozhodovat, která z nich je nejhezčí. Tenhle souboj přece už vyjadřuje téma samotného filmu atd. Kdo čeká další pecku jako Drive, bude zklamán. ()

Matli

Tak tohle je jeden z mála hodně divných filmů, takže pro mě dobrý :-) Parádní práce kamery a světel, ty barvičky v jednotlivých záběrech jsou k sežrání :-) Samá podstata filmu se těžko komentuje, jen je to občas pro silnější žaludky, hlavně ten konec. Nechápu přítomnost Reevese, mohl to zahrát kdokoliv, absolutně nepodstatná role, ale i tak to hrál jako by hrál hlavní roli. 78% ()

gulista

Prikláňam sa ku kladnému hodnoteniu a mrzí ma, že som Neon Demon pred rokom odložil kvôli nízkemu hodnoteniu. Vizuálne podmanivé, soundtrack kvalitný a záverečná polhodinka fajn psycho. Jesse tu majú všetci plné zuby a doslova im niečo leží v žalúdku. Silné tri. Who wants sour milk when you can get fresh meat? 70% ()

cmuchalprvni

Pozor spoileruji!!! Božsky zkomponovaný soundtrack je to nejlepší z tohoto snímku. Ani ne Elle Fannning, nýbrž Jena Malone byla pro mě hereckým tahákem filmu. Nevadily by mi dlouhotrvající záběry, kdyby jimi ovšem film kýčovitě nepřekypoval. Film totiž oplývá vysokým deficitem dialogů. Fakt, že jedna modelka druhou honí s kudlou, pak jí strčí do prázdného bazénu, zkonzumuje jí, mě nezděsilo. Mrzelo mě, že Refn nevyužil potenciál a natočil béčkový film, kde ani to samotné kanibalství zobrazeno není a musíme na to přijít jen tím, že jedna pipina po půl hodině hekání vybleje lidské oko. Ale abych nebyl úplně kritický, musím vyzdvihnout Jeninu scénu na pitevně, ta mě naprosto dostala! :D ()

Wallis3 odpad!

Barevně blikající nic! Thriller, horor, mysteriózní? Kdo zhulenej to k tomu přiřadil? Kdyby o stěnu opřeli žehlící prkna omotaný blištivými hadříky a pak zběsile spustili blesky foťáků, vyznělo by to na stejno. Anebo to měla být cesta do hlubin modelčiny duše? No to v ní ty holky maj pěknej bordel a v hlavě vybrakovaný. Prehršel stupidních záběrů, co hrdlo ráčí, stupidní dějová linka (řekl bych, že spíš vůbec žádná) Keanu Reeves, tos neměl na najem? 61%? No ty vole...! To je na Chocholouška! ()

Chilly00

Vizuální lahůdka a pastva pro oči. Všechny záběry (i ty nechutné) jsou barevně komponované tak, aby zkrátka vypadaly dobře a zaujaly. Ano, vizuál je tady na úkor příběhu, ale přesně to byl podle mě režisérův záměr. Film je oslavou krásy a dokonalosti, která dokáže skrýt i to shnilé uvnitř. Nablýskaný svět modních ikon působí navenek jako něco nadpozemsky krásného, pod pokličkou se ale skrývá pravý opak. Film bych brala jako i takovou parodii na modní branži, její hloupost a povrchnost. Čekala jsem Refnův film šokoující, už podle dosavadních ohlasů,ale nic zase tak nepřekonatelně odpudivého jsem v něm nenašla. Příjemně překvapila Jena Malone, možná i více než kvalitní Elle Fanning. Jsem ráda, že existují režiséři jako je Refn, kteří posouvají hranice diváckého vkusu. Pro mě je to čerstvý vzduch a doufám, že bude v podobné tvorbě pokračovat. Asi jsem holt na ty třpytivé cetky. ()

Rockerman

Pan Refn si se mnou hraje. Za Drive dám ruku do ohně, Jen Bůh odpouští už bylo dost na hraně, ale Neon Demon je za ní. Těšil jsem se, dokonce můj oblíbený Reflex mi jej nabízel, ale výsledek je nulový. Artové snímky mi nevadí, některé se mi i líbí, jenže nesmí příliš nudit a musím mít pocit, že to má nějaký přesah, nějakou hlubokou myšlenku. Černá labuť to všechno měla, N. D. ne. Jediná hvězda proto za Rubyinu "kreaci" s mrtvolou. P. S. Úpřimně závidím těm, kteří to tady "opětkovávají", asi jsem se měl líp učit, jinak to nevidím. ()

GOREGASM

NWR kašle na všechny a na všechno a je mu vcelku u jeho po dánsku neopálené zadnice jedno, co o něm kdo napíše. Nemá smysl vyzdvihovat jeho audiovizuální styl, protože on sám The Neon Demon je. Není to filmařina pro každého a všechny výtky, které vůči němu mnozí mají, jsou u podobně jedinečného filmaře pochopitelné. Jeho snaha provokovat nejen oko, ale i mozek se datuje od jeho prvního filmu a jistým způsobem graduje. The Neon Demon je podobně jako předchozí Only God Forgives obrazově uhrančivým filmem, který ne vždy používá slova, aby svému divákovi propíchl mozkovnu emocí. Říkejte tomu, pokud chcete, manýra, v mých očích jde o jedinečný filmařský styl, který diváka buď osloví, nebo mu prohloubí kraniální vakuum. Naopak považuji za úžasné, jak pohlcující zážitek dokázal z tak základního námětu (a nenechte se mýlit, scénář tady není slabinou) Winding na plátno dostat. Krása, Nekrofilie, Závist, Kanibalismus, Dokonalost, Datum Expirace "Lidského Masa". A Nicolas Winding Refn žongluje s mnoha dalšími pojmy, které se zaříznou hluboko pod kůži, protože na provokativnějšího a talentovanějšího Evropana si v tuto chvíli nevzpomenu. Nečekejte Aronofskyho filozofování, ale Refnův očistec. 100% ()

Ivua

Audiovizuálna paráda s neutíchajúcou temnou atmosférou a občasnými náznakmi hororu. V niektorých častiach však len akási tichá prázdnota, nebyť tej hypnotickej podmanivosti Elle Fanning. V podstate som dostala presne to, čo som od traileru čakala. Žiadnu hĺbku, len taký ten zvláštny chladný zážitok a kompletné zamestnanie mysle. Asi som dlho nevidela divnejší film, aj keď divnosť v tomto prípade hodnotím pozitívne... a hviezdička navyše za nechutný záver. ()

pilarius

Vizuálně parádní, po herecké stránce jakbysmet, Elle to zvládla bravurně, takže ty dvě hodiny utekly samy. Bohužel se ani v takovém čase nenašlo pár chvil na určité dějové prvky a vykreslení dalších postav, bez čehož to jako celek působilo vyprázdněně. Že by to tak mělo být? Rozhodně jde o film, který si člověk zapamatuje a který by se tu podle mě neměl utápět tak hluboko v modři. ()

Naushika.

Ono by se to asi dalo strhat jakožto na něco hlubšího si hrající, ale ve skutečnosti povrchní pseudoumělecká vizuální onanie. Jenže on je to film o na něco hlubšího si hrající, ale ve skutečnosti povrchní psudoumělecké vizuální onanii. Totiž o světě vrcholného modelingu morbidně posedlého fyzickou krásou, v němž se mimo dohled fotoaparátů a kamer odehrávají tělo (i duši) deformující zvrácenosti a hnusárny. (Vezměte si třeba vcelku běžnou praxi, kdy étericky krásná modelka v jednu chvíli oslňuje na večírku, aby pět minut na to všechny ty luxusní laskominy zvracela do hajzlu, rozcuchaná, zpocená, smradlavá a rozleptávající si zubní sklovinu žaludečníma šťávama, právě proto, aby mohla být později zase tak étericky krásná - ono to vskutečnosti není o moc méně nechutný než kanibalské fantazie s očními bulvami.) Neon Demon má velmi jednoduchou myšlenku a "nic se v něm neděje" a na to já říkám: víc takových filmů - jednoduchost ani pomalé tempo nejsou slabiny. Co slabina je, je ovšem křečovitá snaha šokovat (např. sexualizovaným nožem v krku či vcelku samoúčelnou nekrofilní scénou, která nemá na zbytek děje návaznost) - ta se ale ve filmu nevyskytuje zas až tak často, ačkoli šokujících momentů je v něm požehnaně. ()

skeptic

Vizuálne výrazny film, ktorý spolu s ambientnou hudbou vykresľuje tmavé zákutia ľudskej mysle a módneho priemyslu. Hlavná postava oproti ostatným (potenciálnym) modelkám sa dostáva do centra diania pomerne jednoducho. Je to taký (z časti) zidealizovaný postup k "sláve", ktorý sa môže odohrávať v hlave snáď každého dievčaťa/ženy, ktorá chce raz zažiariť na móle a stránkach prestížnych módnych časopisov. Jesse presne zodpovedá obrazu mladého, naivného dievčaťa, ktoré si predstavuje, že na konkurze jej oznámia, že je výnimočná, že má niečo, čo iné nemajú (vo filme si to Jess nepredstavuje, naozaj sa to deje). ___ "Neon Demon" nám predstavuje svet modelingu, ako nie príliš prívetivý. Buď sa prispôbiš (aj to niekedy nemusí stačiť - viď modelka, ktorá kôli kráse podstúpila niekoľko plastických operácií a aj tak ju niekto/nikto nepovažuje za krásnu, ale iba za "fajn"), alebo si skončil. Jesse čelí podobnej výzve už pri prvom "vážnejšom" fotení, kedy sa doslova stáva pre fotografa objektom fetišizácie (a čelí výzve - "šaty dole!"). ___ Jesse hoci väčšinou pôsobí nevinne a milo aj ona podlieha sebaklamu o svojej nadradenosti (aspoň čo sa vzhľadu týka). Samú seba redukuje len na objekt povrchne krásny (čo vyplýva z jej preslovov). Narcistické sklony (nielen Jesse) zachytáva aj práca zo zrkadlami, ktoré sa vo filme často objavujú. ___ Jesse sa na výslnie dostáva ľahko a konkurentky pripravuje o stabilné miesta. Až to vyúsťuje do trochu prepáleného finále, v ktorom snaha o šok, až zhnusenie trochu ničí doposiaľ "miernejšie" zachádzanie s postavami, výbornú atmosféru a pomalšie tempo. Viac démonizuje samotné modelky ("bez morálnych hraníc"), ako celý systém módneho priemyslu. Samozrejme (nielen) koniec je možné "čítať" dvojako, či už doslovne, alebo skôr v obraznej rovine... PS Keanu Reeves - jeho postava mi prišla dosť zbytočná (až nato, že poslúžil ako podnet pre Jesse-inu "návštevu" kamarátky, mi prišiel pre vývoj deja postradateľný). 80% ()

Rathalos

Neon Demon je pre mna prijemnym prekvapenim,vyborny psychologicky thriller so skvelymi hereckymi vykonmi,ktory ma atmosferu a super zvukovy doprovod,ten sa mi velmi pacil,tazka depresivna zalezitost a Jena Malone,tak pred nou sklanam hlavu,taky vykon si zasluzi pochvalu...:-) ()

MickeyStuma

Výrazné audiovizuální dílo ve své podstatě, skromnosti, extravagantního umění, ctižádosti a kultivovanosti krásy. Každý obraz mající barvy v určité fázi, který je v souladu s doprovodnou elektronickou až psychotropní hudbou, navozuje určitou plachost, nevinnost a hlavně efektivnost. Vášeň a emoce tu hrají hlavní role a byť se to zdá podivné, jedná se o jedinečnost ve své fantasii. Vizuální vyprávění má stále příběh, ale co si budeme nalhávat, tohle není nic pro obyčejné diváky. Film je pro tzv. ´náročné´ diváky, kteří dokáží ocenit vizuální stránku, soundtrack a herecké výkony, což v tomto případě vypadá skutečně velice impozantně. Tohle není nic pro diváky hledající pouze filmovou zábavu a už vůbec ne pro ty, co mají výhrady vůči extravagantnímu umění. Tohle je po filmové stránce úplně jiná liga. Tohle je skutečné filmové umění. ()

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Festival Be2Can, který se uskuteční v kinech v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a Zlíně od 6. do 12. října 2016, zveřejňuje kompletní program, jehož ozdobou bude čerstvá držitelka Ceny poroty z Cannes,… (viac)

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Dánský režisér Nicolas Winding Refn (Bronson, Barbar) si řádně nakopnul kariéru s Drive. Jeho předloňský film Jen Bůh odpouští ale naopak všude vyhořel, takže Refn o mainstreamovější pozornost opět… (viac)

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (viac)