Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Saur.us

Chytrý snímek, nutící diváka k zamyšlení a zároveň úvaha o souboji vědy a víry a hranicí mezi nimi. Krásná kamera. Krásný, citlivý snímek. ()

Eratashi

Jediný moment, při kterém se vytrhnete z jednolitého příběhu, který je načrtlý už od prvních minut, kdy s trochou představivosti budete rovnou znát i konec filmu, je výtahová příhoda. Kvůli tomu se ale na film není potřeba dívat. Film je zajímavý tím, že na začátku to svádí k myšlence, že kdybychom našli prvotní buňku nevyvinutých smyslů, tak bychom ji mohli donutit se vyvinout do dokonalosti. Škoda že nám nenaroste zpátky ocas. ()

pend

Já jsem byl velice spokojen. Inteligentní, mysteriózní, herecky přesvědčivé drama, s vizáží nezávislého filmu, v závěru silně emotivní. ()

piranha

Přetrpěla jsem ten doslova děsný začátek bláznivě romantické lásky, kterou nám Hollywood neúnavně vnucuje spolu se spoustou pseudofilozofických žvástů, a za hlavního viníka v této části označuju šíleně protivnou hlavní hrdinku. To klišé spirituální bláznivky versus geniální vědkyně přežvykuju ještě teď. Pak byla pasáž, kdy šlo všechno nějak moc rychle a - až bych řekla - podezřele zlehka. Nedokázala jsem se smířit ani s těmi událostmi, které sci-fi nebyly. Následně jsem si užila chvíle napětí a konec byl opět o ničem. Chvíli jsem sice doufala, že když to tak protahují, dopadne to třeba jinak, než jsem si už hodně dlouhou dobu myslela, ale byl to omyl. Nějaké hvězdičky dávám za umění úspěšně skrývat, že z toho nakonec nic kloudného nebude. :-) ()

Narciska

K žánrům bych přidala ještě mysteriózní, ve smyslu imanentní síly, která se dává tušit za tím vším. Mysteriózní byla též schopnost získat si moji pozornost a vyvolat stupňující napětí vzdor některým okolnostem. Pěkná myšlenka, povedené zpracování, hezký vizuál. Jen to mystérium se vinou triviální pointy zpětně změnilo v laciný pouťový trik. Taky se zvládli dopustit i pár do očí bijících chyb (jak se tedy dostali do hotelu, hm???). Vlastně je to jako seriál Lost, jako by konec vymýšleli až na úplném konci, takže vše předtím, co nás vedlo k něčemu vyššímu, se stane jen vatou, vhodnou leda tak k tomu pár lidem pomoci, aby ve vatě skutečně byli, zatímco mě připravili o dvě hodiny času a nádavkem vryli jeden velmi odpudivý pohled na smrt do mé mysli! ()

vojtaz

Tenhle film tak moc sráží série těžko uvěřitelných náhod v ději, že prostě nemůžu s hodnocením výš. I když bych rád a mhouřím obě (ať už božské či nikoli) oči. Škoda, hrubý děj je vážně zajímavý a už jen Àstrid by si hvězd zasloužila 5 :- ) ()

Majkak

Mladý vědec Ian je přesvědčený, že to bude právě on, kdo definitivně vyvrátí existenci Boha. Není první, kdo dostal ten nápad, ale je fascinován myšlenkou, že jeho důkaz bude ten nejpřesvědčivější. Zamýšlí totiž nezvratně prokázat evoluci, a to precizním zdokumentováním vývoje oka. Potíž je v tom, že s evolucí mají problém američtí fundamentální křesťané, evropské to nechává zcela v klidu. Stejně jako nevěří v reinkarnaci. Závěr je náborová akce do některého z indických duchovních center. A mezitím love story, přičemž Ian miluje Sofi a Karen miluje Iana. ()

owwidius

Ako prve asi tolko, ze rozhodne neodporucam pozerat trailer - uplne zbytocne totiz prezdradza cely pribeh (nastastie som ho videl az po..). No a k filmu. Zaujimavo natocene (audio/video), civilne ponate sci-fi (dokonca o dost viac science, ako fiction hehe). Plus trochu romantiky, melancholie, filozofie... Inak dost mi to pripominalo Perfect Sense, ale teda hlavne v tom, ze mi to neskutocne sadlo. U mna velmi prijemne prekvapenie a zaver ma tiez celkom slusne zabil. A btw oplati sa preckat aj zaverecne titulky ;) Nevaham dat 5 brmbolcov a som zvedavy aj na prvy film tohto rezisera. [#58/2014] ()

Axident

100% bez mrknutí oka!!!!! Skvělé po všech stránkách a jedna z nejlepších sci-fi poslední doby, ačkoliv ona to ani není vlastně žádná sci-fi, mrazilo mě a i slzu jsem na konci uronil a to jsem starý (a hloupý) cynik, co se víry týče :o) ()

burton

Tento způsob reinkarnace se mi zdá naprosto úžasný. Možné spojení víry v nesmrtelnost duše s vědecky podloženým důkazem se mi líbí. Krásný film. PS: na konci ale znepokojivý "dovětek" v podobě dalších možných, některých opravdu nechtěných! reinkarnací. ()

agassi68

Vystavané perfektne. Kto by nechcel stretnúť tajomnú fešandu nielen na večierku a s ďalšou denne pracovať? Neviem do akej miery je to celé vedecky relevantné, no vtiahlo ma to ako vír lebo presne takéto otázky ma vždy zaujímali. Hudobný podmaz to len pozdvihol. Škoda toho predvídateľného záveru. Ten potitulkový ma však pobavil :) ()

Doomedx

Pekny film, se zajimavou celkovou myslenkou, se kterou se ztotoznuji, ale k dokonalosti mi tam chybelo neco malo a to neberu v potaz nelogicnost nekterych veci co se ve filmu stanou, neni to asi pro vsechny, ale na zamysleni je to idealni dilo a ja se pri sledovani nenudil. Zatim to necham na 4*, uvidim treba se mi to na druhy den rozlezi v hlave a zmenim hodnoceni./Edit: Menim na 5*, bylo to o MNOHO lepsi nez Another Earth, je videt ze se Cahill sakra vypracoval za ty 3 roky. ()

Qeo

Chytře napsané a zrežírované sci-fíčko. Naštěstí se nedrží zavedeného modelu a přináší konečně něco nového na tuto mnohokrát přeoranou půdu. Emocionálně silné, emotivní a nekonvenční. ()

Hapretor

Já se tedy neskutečně nudil. Vydržel jsem to do poloviny, pak jsem to vzdal. Na vině byl nejen nudný průběh děje, ale i nesympatické obsazení v celém filmu. Rádoby hluboká a napínavá podívaná - pro mě nudná - nemůžu si pomoct a chci být upřímný. ()

Rockerman

Určitě tento film uvidím ještě jednou. Působí na mě totiž hodně silně a neobvykle. Je to natočeno nějak spontánně, jakoby mimochodem, jakoby herci nehráli, ale přímo to prožívali. Takový dopad to na mne mělo! Největší devízou je však to, že věda tu není zpochybňována, nikdo se tu nic nesnaží vyvracet. Vědecké objevy jsou tu jen trochu nahlodány, aby si i ten nejortodoxnější vědec a ateista, který věří jen tomu, na co si může sáhnout nebo změřit pochopil, že ne vše se dá logicky vysvětlit a že je legitimní, když někdo věří v něco neuchopitelného a nevysvětlitelného. Vždyť za vědecky prokázané se považuje něco, co ještě v současnosti nelze vyvrátit, což však neznamená, že to za nějaký čas nepůjde. Pokud jsem dobře pochopil to, co následovalo po závěrečných titulcích, tak z některých obrázků nemám radost! ()

SC

Filmová adaptace veledíla z tumblr blogu náhodné hluboce smýšlející dámy, která se jednoho osudového rána zahleděla do potemnělého displeje svého iphonu a spatřila své oko. Ach, jaký brilantní to vynález boha. Nebo snad ne? Co když je to dílo evoluce, znejistěl ji její přítel disponující kromě ateistického pohledu na svět též vybraným chováním a oslňující fedorou. A ejhle, nápad byl na světě. Pak už jen stačilo čekat, kdy Hollywood o tento bravurní námět zakopne a natočí podle něj procítěný film, po jehož zhlédnutí se budete ptát sami sebe: „Je někde na světě spřízněná duše i pro mě? Nezapomněl jsem zhasnout v koupelně? Proč jsem radši dvě hodiny nedělal něco produktivního?“ ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)