Východiskový bod

• Česko Výchozí bod (viac)

Dr. Ian Gray (Michael Pitt) je mladý molekulárny biológ a vedec, ktorého životnou témou je výskum evolúcie oka. Práca ho celkom pohlcuje až do okamihu, keď sa na večierku stretne s krásnym tajomným dievčaťom Sofi a požiada ju, aby si mohol vyfotografovať jej nádherné oči. Oproti vedecky racionálnemu a profesionálne skeptickému Ianovi je Sofi divokým a nespútaným stvorením a tieto protiklady ich vzájomne priťahujú. Ich vzťah je intenzívny a pre Iana aj nečakane vášnivý, ale je krátky a skončí sa tragicky. Po drsnej životnej rane sa Ian ešte viac ponorí do svojej práce. O niekoľko rokov neskôr urobí spolu s kolegyňou Karen nečakaný objav, ktorý spochybní jeho neotrasiteľnú vieru vo vedu a zmení jeho skepticizmus voči mystickým a spirituálnym silám. Potvrdiť či vyvrátiť novú teóriu, ktorá by postavila na hlavu všetko, v čo ľudstvo doposiaľ verilo, môže iba cesta na druhý koniec sveta. Ian sa rozhodne riskovať svoju vedeckú reputáciu i vlastnú racionalitu a vydá sa na šialenú misiu, ktorá má len mizivú nádej na úspech. (TV JOJ)

Devadesát Dva

Existenciální vědecká romance, která se dotýká spirituálna obecně (zejména pak ale buddhismu) a staví ho do kontrastu s vědou. Ale nejvíc mě na filmu vzalo, s jakou ladností je vystavěno seznámení Iana se Sofi, respektive ty krůčky, které dávají tušit romantiku nejvyššího kalibru (a přitom bez sebemenší křeče), protože oba byli pro sebe stvořeni a ze vteřiny na vteřinu se to celé promění doslova v horor (obdobně jsem se cítil při čtení Pěny dní od Viana, ale onen motiv je starý ještě víc, jak Romeo a Julie). Násilně, ale zároveň nijak agresivně pak plujeme dál, za Ianovým prozřením. Nečekejte velkolepost, brilantního Nolana, nebo velkolepou symfonii jako v 2001. Obyčejnost tohohle filmu mu přidává v neuvěřitelných chvílích, protože svými otázkami pracuje spíše ve stejné sféře (zóně), v jaké balancuje Tarkovského Stalker. Jen tohle je doplněno o velmi dramatizující a divácky atraktivní prvky, zároveň velmi intimní film. Ian se striktně drží vědy, aby později přijal spirituálno. U žen ve filmu je tomu naopak. Je to taková krásná malá ukázka samsáry, respektive příběh o všem a zároveň o ničem. ()

korndaddy

Přemýšlím, zda čtyři hvězdy nejsou málo a jestli pět není moc. Film sám o sobě nějaký hluchý místa má, ale ty silný momenty ho převyšují. A tím chci říct opravdu silný momenty, včetně geniální myšlenky, jenž k tomu zamyšlení přinutí a o tom by to mělo být. Pitt tradičně vynikající a obsazení dobrý. ()

DavidS.

Oftalmolog hledá dalajlámu...Brit Marling jako můza a jmenovatelka malých, chytrých filmů a existenciálních otázek...Škoda přílišné doslovnosti a ztráty gradace v závěru... ()

klukluka

Předchozí Cahillův film - Jinou zemi - jsem viděl dvakrát a v obou případech jsem si z něj málem cvrknul do kalhot. Kvůli Výchozímu bodu bych si plínky kupovat nemusel, opět je to ale těžký nadstandard. S tímto režisérem frčím na stejné vlně a těším se jako malej kluk na jeho další věci. ()

KoRner

Zaujímavá, ale tak trochu nedotiahnutá myšlienka o existencii duše. Ibaže po tom všetkom neviem, čo má s tým spoločné očný pigment, ktorý je iba zhoda okolnosti génov a podmienok okolia, ale asi by potom záver s hnedookou nemal ten správny emocionálny náboj. Na modrookom synovi nevadilo, že jeho zhoda je hnedooký černoch, ale pri starej láske to už musí byť 100% trefa, aby si to užili aj diváci. A poučenie? Neukazujte prstom na uja s mastnými vlasmi, keď si vedie na izbu neplnoletú asociálku. Veď možno je to jeho stará laska! ;-D ()

Pelargius

Neuvěřitelně inteligentní a hlavně emotivní snímek o strašně zajímavém problému. Už dlouho jsem nezažil tolik emocí u jednoho filmu. Doporučuji všemi deseti! :-) ()

honzii

Kdybych ten film viděl před pěti lety, asi bych si lehce cvrnknul do kalhot, označkoval ho pětihvězdou a slastně mručel jako kocour. Dnes jsem asi cyničtější a chamtivější, co se týče dokonalého filmového zážitku. Ten se rozhodně nedostavil a podezírám z toho hlavně dvě věci. V první řadě předvídatelnost děje a finále, které nemá extra čím překvapit. A potom mi chybělo větší nadšení do tématu a hlubší filozofování o něm. Celý fenomén je pouze nakousnut, ale ty nejzajímavější paradoxy ani důsledky se nijak neřeší. Přesto jde o sympatický film s krásnou estetikou a atmosférou. A Michael Pitt dokazuje, že je skvělý herec. ()

velkyvezir

Režisér uvěřil v existenci reinkarnace a rozhodl se o tom natočit film. Nic víc, nic míň. Hledat v tomto filmu nějaké duchovno, existenciálno, či jak tomu kdo chcete říkat je nesmysl. ()

Dodmund

Vždy, jak si při filmu začnu číst na mobilu, tak je něco špatně. Potenciál by byl, ale to neskutečně pomalé tempo vše pohřbilo. Myšlenky nerozvedeny a závěr to již nezachránil. Ani ten po titulcích. ()

Seti

Pro někoho nudné, pro mě netradiční a zajímavé (skvělá scéna ve výtahu byla však až fyzicky nepříjemná, tudíž nedopuručuji výtahofobikům). ()

Han22

Jak hodnotit film, který byl dobře natočený, slušně zahraný, ale absolutně mě nezaujal? Výchozí bod není sci-fi jak tenhle žánr chápu já, je to artové vztahové drama, které se v druhé půli překlápí v úvahu na téma věda vs. víra a reinkarnace. Jako takové není špatné, ale nic co bych cíleně vyhledával. PS: Michael Pitt mi přišel celkem podobný na Brada, o to víc mě překvapilo, že nemají nic společného. ()

bari68

Téma reinkarnácie pri dobrom spracovaní vždy zaboduje. Iné to nie je ani u tohto filmu, pretože réžia, potažmo celý príbeh šikovne kombinuje onu mystyčnosť s chytrým sci-fi a romantikou. Bolo to síce predvídateľné, bez nejakého zvláštneho prekvapenia, ale spokojnosť tu je. Michael Pitt ma veľmi prekvapil. ()

Zagros

Výchozí bod je film, který balancuje na hranici více žánrů. Z počátku se tváří jako romantika, posléze jako psychologické drama, přejde do mystiky, duchovna a případně sci-fi. Záleží i na divákovi, jaký má pohled na svět. Mě podobná směsice žánrů společně s trailerem nalákala a s chutí jsem si jej pustil. Zpočátku mě sedla ústřední dvojka, překonal jsem zhruba v polovině dost brutální dějový zlom, od kterého jde o jiný film a v lehkém tápání mezi realitou a sněním jsem film dokoukal. Myslím si, že více než jindy hodnocení bude záležet na tom, v jakém se zrovna divák nachází rozpoložení. Přeci jen romanticky filozofovat o osudové lásce, o převtělení, o hledání své ztracené poloviny, … to není vždy pro každého. Máte rádi citát, že oko je okno do duše? Víte, že naše duhovky jsou naprosto unikátní a neexistují na světě dvě stejné oči? Pokud vás tyto otázky zaujaly, je větší šance, že se vám Výchozí bod bude líbit. ()

HArna

Mám jedinou výtku a to tu, že film neměl být ani tak Sci-Fi. Myslím tím, že vědeckou stránku filmu boří ta nadpřirozená a to se mě až tak moc nelíbilo. Jinak je ten film skvěle natočen a hrajou v něm skvělý herci. ()

Roman.Caesar

Nuda. Myšlenka možná dobrá, ale zpracování silně kulhá. Celý příběh je založen na několika neuvěřitelných náhodách, je to táhlé, nezáživné. ()

Hanys_

Zvláštní film. Taková komorní vědecká romantika se závěrem, ze kterého až mrazí. A bylo fain vidět konečně Jimmyho v hlavní roli nějakého snímku. ()

pajik

Chytrý a promyšlený příběh plný jedenáctek, které mám tak moc rád. Jen ta špičková věda prováděná levou zadní mě vědce neskutečně štvala:) Pokud hledáte pěkný film, který navádí k zamyšlení, směle do toho;) ()

dopita

Spíš zajímavej film, než dobrej film - nebo to řeknu jinak, mý hodnocení je spíš za příběh (80%), než za zpracování (20%). ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

49. MFF Karlovy Vary rozdal filmové ceny

13.07.2014

Slavnostní ceremoniál zakončil filmový festival a poroty v čele s Luisem Miñarrem udělily ceny nejlepším ze soutěžních filmů. Křišťálový glóbus pro nejlepší film si odnesl George Ovashvili za… (viac)