Endeavour

• Česko Detektiv Endeavour Morse (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scenár:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (viac)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Vyhy

1. série - 70 % Já vlastně ani nevím, co mi vadí, abych dal co nejvyšší hodnocení. Má to krásný háv, fajn postavy, místy je to i humorné, příběhy jsou fajn propracované, ale možná to má až moc pomalé tempo, není to moc "drsné"...přesto mě to bavilo. ()

annihilation

Exkluzivní exhibice britských klenotů v podobě zvučného jazyka, autenticky černého humoru a stereotypního zobrazení detailů každodennosti na pozadí nerozpletitelných kriminálních případů. Temná atmosféra, tučně podtržená podmanivým výběrem hudby, dopadá na téměř statické záběry nádherného Oxfordu a nechává vyvstat nejprapodivnější figury v podobě hlavních i vedlejších postav, které si záhy nečekaně oblíbíte. Jestli se něčeho tento seriál nebojí, tak je to hra s žánry a závod o nejdepresivnější uzavření série. A nejhorší uzavření vůbec. https://www.youtube.com/watch?v=pC--60PUMSI ()

laik_60

skvelé krimi. Výhoda každý diel o inom, páčila sa mi aj dobo vykreslena atmosféra na policajnych staniciach  v mestách vrátane postrehov medzinarodnych udalostí vo svete. Naviac nikto nebral ohlad na heslo "FAJČENIE ŠKODÍ ZDRAVIU" v tom serialy fajčili ostošesť takmer všetci vrátane mna ako diváka pri sledovaní :) ()

Splasher

Docela far-fetched (nebo hezky česky zavlasypřitažené, chcete-li), hlavně první dva díly (pilot nepočítám). Na ITV mám rád, že nešetří na komparzu a výpravě obecně. Zahráno solidně, i když mě ten opakující se zmatený výraz Morse začínal postupně víc a víc iritovat. Ale řešené případy jsou zajímavé a 90 minut uteče rychle. ()

dr.fish

Nejsem moc velkým fanouškem detektivek, zejména britských. Vždycky mi to pinožení po anglickém venkově a pátrání po zločincích přišlo docela nudné. Tady ovšem je to asi nějak jinak. Ne, že by ti Angláni nějak ožili a byli najednou méně škrobení, ale podané je to věcně, dialogy jsou smysluplné a postavy mají náležitý a hlavně pochopitelný vývoj. Zkrátka jsem s těmi detektivy srostl a nerad se s nimi loučím. Je to skvěle natočený seriál, takových je na výběr docela malinko...85% ()

vesper001

Popravdě, nevěřila jsem, že by mě bavil seriál - ač detektivní, ač britský - s tak mladým detektivem. Ale Endeavour má v sobě něco ze seriálového Sherlocka, jen není tak... vizuálně specifický ;-), ani úplně asexuální. Ale v mnoha ohledech je podobně mimo. Zápletky jsou složité, rozuzlení ještě složitější, a všechny nitky souvislostí člověk napoprvé jen těžko zachytí. Ale pokud se člověk povznese nad to, že řada věcí, motivů, a lidí - Endeavoura nevyjímaje - je divných, a nechá se unášet ponurou atmosférou, propracovaným dějem a obrazovou poetikou, čas, který seriálu věnuje, bude příjemně strávený. ()

filmmovier

Viděl jsem dva díly. Ale protože nevím, kdy se, vzhledem k záplavě jiných seriálů, dokopu ke zbytku, radši to okomentuju hned. Takže tedy - viděl jsem dva díly. Dva díly jedné z nejlepších britských ostrovních sérií, které jsem kdy viděl. Na Sherlocka to nemá, ale Poirota, Midsomer... sakra, všechno ostatní to nechává daleko za sebou, neboť tohle, tohle nemá chybu. Je to absolutně přepychové - dokonalá retro atmosféra, Oxford, univerzitní prostředí, vynikající kamera a hlavně strhující Shaun EVans jako Morse. Hudba hraje perfektně, případy jsou zajímavé a jak už jsem psal u pilotu, nejsou originální, ale to podání je velmi inovuje. Perfektní detektivní potěšení se zápletkou jako víno. Tohle se jen tak nevidí a rozhodně by se to mělo dostat do širšího povědomí, neboť je to snad nejlepší současná detektivka od ITV a to znamená sakra hodně. 95%. ()

Tosi

Jednoduše parádní detektivní seriál s okouzlující britskou atmosférou, nostalgií a dobovými detaily. Každá epizoda začíná z několika směrů, nesouvisejících osob a příběhových linií, aby se při vyšetřování záhadných vražd zapotil nejen detektiv Morse, ale i já, erudovaný přemýšlivý divák. Potěšilo mě i vykreslení několika (přesněji tří) vedlejších postav a že to vše klapalo i bez zjevného násilí a sprostých nadávek, mně při hodnocení ponechalo jen jednu možnost. ()

plechulka

Pokud tu kdy běžel tv seriál Inspektor Morse, tak jsem ho nezaznamenala, ale jeho pokračování - na Primě běžící jako Vraždy v Oxfordu - a hlavně prequel Endeavour se mi moc líbí. Retro Oxford let šedesátých, sympatický hlavní hrdina i jeho mentor přebije i občas za vlasy přitaženou detektivní linku. ()

ghatos

Režie, styl a postupy si berou to nejlepší z klasického detektivního žánru. Je to poměrně dost zašmodrchané a divák musí dávat pozor, aby mu něco podstatného neuniklo. Potěšily také odkazy na politické souvislosti (vnitřní i zahraniční), jenž se různě v jednotlivých dílech prolínaly. Pilot - 74%. 1. díl - 74%. ()

Skeksis

Miestami zdĺhavé a hlúpe, ale veľmi dobre natočené detektívky. Dobrí herci, pekné prostredie. Rušilo ma niekoľko vecí - napríklad daktyloskopia - tá už bola známa, napriek tomu nezobrali odtlačky z volantu, z kľúčov a podobne... Ale výsledok je dobrá detektívka z minulosti, nezaťažená všetkými vymoženosťami budúcnosti. ()

made1

Hledala jsem britský detektivní seriál a narazila na toto. Patrně jeden z nejlepších seriálů z britské detektivní tvorby.  Navíc zasazené do šedesátých let a to bravurně. Sleduji opakovaně a těším se na devátou sezónu. ()

CSSML

Tento seriál je detektivním drahokamem zasazeným do krásného britského prostředí. První série: První dva díly seriálu jsou výbornými detektivkami, o chlup lepšími než úvodní film. Skvěle kombinují operní hudbu, v díle Fuga dokonce i operní motivy, s ovzduším hádanek a intelektuálních výzev. Třetí díl má také kvalitní zápletku, dojem však kazí Morse, který skončí v posteli se starou známou. Čtvrtý díl je celkově slabší. Druhá série: Slabší než první s výjimkou dílu Nokturno, který se kvalitou řadí mezi první díly seriálu. Před druhou sérii byli tvůrci zřejmě posednuti nějakým politicky korektním duchem, že nechali Morse navázat „postelový vztah“ s černoškou. Je nepravděpodobné, že by si Morse takovou dívku vybral. Působí zde nepatřičně. Třetí série: Je kvalitním pokračováním předchozích dvou. Černoška zmizí bez vysvětlení ze scény, což jen potvrzuje její nadbytečnost v ději. Díly Jízda a Kořist jsou slabší, Arcadia a Coda jsou velmi dobré s pořádně zapletenými nitěmi příběhu. Zejména díl Arcadia s mírným protipotratovým vyzněním mě potěšil. Čtvrtá série: Dívali jsme se na ni s manželkou, hned jak vyšla. První tři díly poskytují vícenásobné až sériové vraždy v podání jednoho vraha. Je škoda, že ve všech je motivem nějaké trauma a následná pomsta, působí to poněkud jednotvárně. Poslední díl je vrcholem celé série a možná celého seriálu. Skvělá zápletka i režie. 1. řada: 90 % | 2. řada: 80 % | 3. řada: 85 % | 4. řada: 90 % ()

Dodmund

Výborné. Viděny 4 série. Dobře vymyšlené, poctivě vykreslené charaktery a vyvážený vhled do soukromí. Jediným slabým dílem je s03e03 (Prey), ale to budiž odpuštěno. ()

kolemjdouc

dobře se na to dívalo.Klasická Anglie.Skvělý scénář,kamera,režie.Dobří herci.Pokulhává dabing.Možná jsem tak nadšená i proto,že každý případ je každou epizodou uzvřen a nenatahují to jako cvindu ()

Rose.Tyler

Šedesátá léta, podivín Morse a jeho brilantní dedukce, dechberoucí záběry Oxfordu, opera, Jaguar Mk I, Shaun Evans - seriál mých snů! ()