Endeavour

• Česko Detektiv Endeavour Morse (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
Veľká Británia, (2012–2023), 59 h 8 min (Minutáž: 88–120 min)

Scenár:

Russell Lewis

Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby, Jack Laskey, Simon Kunz, Jonathan Hyde, Nigel Cooke, Chris Larkin, John Light, Rosalind Halstead, Tom McKay (viac)

Seriál se odehrává v 60. letech a soustředí se na začátek kariéry Endeavoura Morse na pozici policejního strážníka. Morse se s partnerem detektivem Fredem Thursdayem zapojí do vyšetřování v Oxfordu. (Viasat)

Recenzie používateľa CSSML k tomuto seriálu (11)

Endeavour (2012)

Tento seriál je detektivním drahokamem zasazeným do krásného britského prostředí. První série: První dva díly seriálu jsou výbornými detektivkami, o chlup lepšími než úvodní film. Skvěle kombinují operní hudbu, v díle Fuga dokonce i operní motivy, s ovzduším hádanek a intelektuálních výzev. Třetí díl má také kvalitní zápletku, dojem však kazí Morse, který skončí v posteli se starou známou. Čtvrtý díl je celkově slabší. Druhá série: Slabší než první s výjimkou dílu Nokturno, který se kvalitou řadí mezi první díly seriálu. Před druhou sérii byli tvůrci zřejmě posednuti nějakým politicky korektním duchem, že nechali Morse navázat „postelový vztah“ s černoškou. Je nepravděpodobné, že by si Morse takovou dívku vybral. Působí zde nepatřičně. Třetí série: Je kvalitním pokračováním předchozích dvou. Černoška zmizí bez vysvětlení ze scény, což jen potvrzuje její nadbytečnost v ději. Díly Jízda a Kořist jsou slabší, Arcadia a Coda jsou velmi dobré s pořádně zapletenými nitěmi příběhu. Zejména díl Arcadia s mírným protipotratovým vyzněním mě potěšil. Čtvrtá série: Dívali jsme se na ni s manželkou, hned jak vyšla. První tři díly poskytují vícenásobné až sériové vraždy v podání jednoho vraha. Je škoda, že ve všech je motivem nějaké trauma a následná pomsta, působí to poněkud jednotvárně. Poslední díl je vrcholem celé série a možná celého seriálu. Skvělá zápletka i režie. 1. řada: 90 % | 2. řada: 80 % | 3. řada: 85 % | 4. řada: 90 % ()

Pilotní díl (2012) (S01E01)

Kvalitní úvodní film ke stejnojmennému detektivnímu seriálu s úžasnou atmosférou Oxfordu minulého století. Morse působí jako správné detektivní ucho, potěší operní doprovod. Zápletka je dobře zamotaná, byť jistě ne neotřelá. Melancholické vyznění se povedlo. ()

Múza (2018) (S05E01)

Jsem rád, že je Endeavour zpět, ale mrzí mě, že není v lepší kondici. Tenhle díl je průměrný, více se řeší vztahy mezi postavami než případ. ()

Patrona (2018) (S05E02)

Oproti předchozímu dílu došlo ke znatelnému zlepšení. Nebýt pelešení Morse, z něhož naštěstí nic neukázali, a proimigrantské agitky, která nemá s hlavní dějem nic společného, zasloužil by si plný počet. Přestože pátrání běží naplno, postavy si najdou čas na vtipné glosy. Jen se obávám, aby v dalších dílech opět nešlo o pomstu za dávnou křivdu jako v prvních dvou dílech. ()

Barvy (2018) (S05E04)

Strašná blbost. Morse píchá nezávazně Francouzku, vrah je jasný od konce první poloviny, agitace za vítání černoušků je všudypřítomná a fašistická zápletka je veskrze béčková. Byla to ztráta času. ()

Kvartet (2018) (S05E05)

Povedená špionážní detektivka. Zavzpomínal jsem si při ní na ještě povedenější seriál Tinker, Tailor, Soldier, Spy. ()

Rekviem (2018) (S05E06)

Slušný díl s hutnou atmosférou, ovšem představa, že vrah svlékne oběti košili a nechá ji na místě činu, zatímco těla se zbaví, je směšná; skoro stejně směšná, jako byla ta „manželská dvojice“ detektivů. ()

Naděje (2019) (S06E01)

Po nepříliš povedené 5. série jsem se dalšího vývoje seriálu obával, ovšem prvním dílem 6. série se Endeavour vrací ke svým kvalitním kořenům. Jak je vidět, jde to i bez souložnic a protiextremistické agitky. ()

Zdání klame (2019) (S06E03)

Nemastné neslané a zároveň překombinované. Skoro jako díl Vražd v Midsomeru. SPOILER: Zapletení Morse s pachatelkou se už v seriálu objevilo, pokud si dobře pamatuji. ()

Věštkyně (2020) (S07E01)

„Některé subjekty projevily nadprůměrnou schopnost tvary správně rozpoznat.“ – „A předpokládám, že jiné subjekty projevily podprůměrnou schopnost. Vzhledem k definici průměru.“ ()

Konečná (2021) (S08E03)

Osmá série patří v rámci seriálu k nadprůměrnými a její třetí epizodu bych se nebál zařadit mezi ty nejlepší díly vůbec. Solidní kriminální zápletky jsou jemně okořeněny vztahy mezi hlavními postavami a motivací pachatelů bývá již tisíce let známá touha po pomstě. ()