Eric (Jack O'Connell) je mladý, vznetlivý a násilnický delikvent, ktorého preradia zo zariadenia pre mladistvých do normálneho väzenia, kde hneď od samého začiatku začne vojnu proti dozorcom a iným spoluväzňom. Avšak  najväčším problémom je konfrontácia s jeho otcom Nevom (Ben Mendelsohn), ktorý tu strávil už väčšinu jeho i svojho života. Na tomto mieste odhaľuje jeho skrytú slabinu a spoznáva sa s väzňami, s ktorými začína kuť spojenectvo a s ktorými sa učí novým pravidlám prežitia. Avšak v povetrí visí neustála hrozba, číhajúca na moment a vhodnú príležitosť zničiť ho. (sochoking)

dozana

49.MFFKV - Jackem O´Connellem jsem začala a taky jím skončila, jeho herectví se mi začíná čím dál tím víc líbit. :) ()

Santino7

Hlavným a vlastne aj jediným dôvodom, pre ktorý som sa k tejto väzenskej snímke dokopal, je Jack O'Connell. Charizmatický, nepochybne talentovaný Brit ma do značnej miery zaujal už v seriáli Skins (inak mojej veľkej srdcovke), kde spoločne s Kayou Scodelario po hereckej stránke vyložene "ovládli" druhú generáciu (a teda série 3 a 4). Nuž a keďže všimnúť sa ho dalo aj v iných filmových projektoch, a to väčšinou v roli agresívnej, psychicky labilnejšej a zložitejšej osoby (podobne ako tomu je aj v tomto filme), môj záujem bol priam obrovský. Čo sa týka O'Connella, ten ma o svojich kvalitách presvedčil poľahky a stopercentne, nakoľko postava bola typologicky takmer totožná s Cookom z už spomínaného Skins, a teda niečo, čo mu sedí perfektne. Nuž a samotný film? Tu musím povedať, že som oproti väčšine tunajších - pre mňa relevantných - užívateľov bol spokojný asi o trošku viac, páčil sa mi žáner, prostredie, spôsob, akým to bolo podané, pomerne veľká miera násilia, a žiadne príkrasy (takzvaná britská "špecialitka", a jeden z hlavných dôvodov, prečo ich filmy vyhľadávam s takou chuťou). I keď na druhej strane je pravda, že to miestami pôsobilo až príliš prehnane, že by väzni mohli mať až do takej miery pod palcom celý režim väznice vrátane (takmer) všetkých zamestnancov. No a čo mi najväčšmi chýbalo a čo by som si prial, je, že to mohlo ísť predsalen trochu viac do hĺbky, zamerať sa na psychológiu postáv (Eric ponúkal omnoho viac potenciálu, rovnako ako postava jeho otca), možno i na úkor tej dynamiky a akcie, ktorá tu bola prítomná vskutku dostatočne (je mi však zároveň jasné, že keby mi bolo vyhovené, pravdepodobne by to mierne stratilo na diváckej atraktivite). Každopádne film sa mi páčil nadmieru, dostal som omnoho viac, ako som pôvodne čakal, a teda výsledný dojem je u mňa výborný. Nuž a čo sa týka O'Connella, pokiaľ bude mať "dobrú ruku" pri výbere budúcich projektov, tak mu ja osobne veštím (a prajem) priam vynikajúcu kariéru. 85% ()

Brylin

Velmi syrový a násilnický britský snímek Davida Mackenzieho popisuje značně nestandardní vztah otce a syna, kteří se spolu na delší dobu setkávají v synových 19ti letech vlastně poprvé, a to v kriminále. Ač se ho táta snaží po svém varovat a orientovat správným směrem, mladíkovo výbušné chování narušuje zaběhlý chod celé věznice a komplikace na sebe nenechávají dlouho čekat. Zajímavý scénář se solidním vývojem zejména hlavní postavy umožňuje divákovi proniknout do vězeňského prostředí a zárověň pochopit, že i téměř všemi zatracovaní mají naději se změnit. Pozoruhodná je i donquijotská postava dozorce-terapeuta. Celkově působivý zážitek se silným závěrem a čtyři hvězdičky. ()

Thomas_xxxxx

Sem-tam slovo "fuck" vo filmoch z väzenského prostredia je v poriadku. Ale že by bolo v každej vete minimálne 3 krát, tak to už nie. Inak film o ničom, bez nejakého náznaku napätia, dejová línia skoro žiadna. Zbytočný film. ()

chelsea17

Netradiční pojetí a celkem zajímavý film o vězení a hlavně o trestancích. Určitě se najdou momenty, které mě dokázaly pohltit, akorát většinu času to jen tak plyne. Shrnuto: tři hvězdy optimální, potenciál na čtyři to ovšem mělo. Stojí za zhlédnutí. Počet hodnocení: 835 ()

mala_kea

Je to přesně ten typ syrového a "suchého" vězeňského drama, které já prostě můžu. Hlavní hrdina je tak nesympatický, až mu prostě fandím a těším se, až někomu dá zase do tlamy. Vulgaritami a násilím se tady nešetří, ale čím jiným navodit tu správnou atmosféru ? První setkání s Mackenziem hodnotím na chvalitebnou. ()

Kingjiri

Nefunkční dramatickou linku otec-syn korunovanou klišoidnim závěrem občas ožíví nějaká krvavější vězeňská bitka nebo ostřejší slovní výměna názorů. Jenže v tomhle kriminále má spory každej s každym, takže jsem dramaturgickej smysl bitek a hádek hledal marně. Nejhorší však je, že jsem se celou dobu dost nudil a nezaujal ani Jack O´Connell v hlavní roli, kvůli jehož obsazení jsem vůbec přistoupil k projekci. Ta nakonec bolela víc, než vyndavání mobilu z análu jednoho z muklů, dvě slabý hvězdy. ()

mimozakon

Musím sa priznať, že tento drsný príbeh mladistvého v dopeláckom väzení je fakt krutý. Na druhú stranu na mňa z emocionálnej roviny tak nezasiahol. Nikto mi neprirastol k srdcu, nikoho som z nich nenávidel, každý mi bol tak nejak ukradnutý. "Film odporúčam vidieť už len z realistického pohľadu na anglické väznice a život z nich. Na vlastnú kožu a na vlastné oči mám napozerané z iných filmov!" :Đ ()

Miagy

Britsky film o agresivnom a arogantnom mladikovi je sice pomerne uveritelnym avsak tematicky a dejovo dost chabym filmom. Mlady herec je vynikajuci, svoju ulohu zvlada nadmieru uspokojivo a presvedcivo. Vsetko ostatne je len akymsi sivym tmelom na vyplnenie medzier. Zaujimavy avsak nenadchynajuci snimok. ()

gicous

Filmová pamětihodnost bez sebemenších psychologických sond do života věznů. Žádné ambice učinit z hlavních postav divácky vděčné objekty zájmu nebo sympatií. Tady byl jediný cíl - ukázat divákům násilí a brutalitu jednotlivců, ať již bachařů nebo věznů, a zarámovat to celé bezútěšným stavem vězenského systému. Zda-li je tento obrázek podoben realitě, to nechám posoudit povolaným, jenž se v dané tématice orientují. Čistě z laického pohledu mohu říct, že jsem se ani na chvíli nenudil. Film má, co nabídnout v podobě neustáleho napětí, které se vznáší nad Erikem a jeho otcem. Jejich výbušné a nekontrolované chování je hlavním tahounem celého snímku. Neustále verbální a pěstní útoky jsou natočeny skvělým způsobem a udržují tempo příběhu na velmi vysoké úrovni. Ten, kdo hledá hlubší pohled do života věznů, tentokrát spokojen nebude, ale pokud jste spíše na drsné, autenticky pojaté vězenské thrillery bez hlubších psychologických portrétu hlavních protagonistů, tohle bude film pro vás. 8/10 ()

XXXXXXXX

Bukwice a poliční bukwice se takhle NÁHODNĚ potkávaj, v NÁHODNÉM lapáku po x NÁHODNÝCH letech. Celým filmem je provází hromada NÁHODNÝCH jevů a událostí a celé je to zakončeno NÁHODNÝM závěrem. Díky bohu jsem se alespoň na závěr dostal do stavu, který by se dal, byť s krajní nadsázkou, snad i nazvat zábavou. ()

Pitryx

Kriminál bez příkras. Dobrý film, ale ke konci jsem už pospával. Bylo to zbytečně dlouhé. Přesto mohu film doporučit, i když já sám bych na něj asi znovu nekoukl. Tolik nesympatických postav jsem už dlouho ve filmu neviděl, ale co čekat od kriminálníků, že jo. Přidávám dvaciáše za ten konec. *** A PŮL ()

WhiteDuke

Mackenzie byl před oscarovým zářezem hodně podceňováni tvůrce. Mnoho lidí tuhle rodinnou studii - jízdu po zaplivaném Londýnském vězení odsoudí, jako stokrát viděnou drsňáckou pózu, která ke konci vyměkne do klišé a ještě k tomu je to celkem "mess". Ale právě nedořečenost, nahrubo načrtnutost konfliktů dodává hodně vítr do plachet jakou nenuceností působí většina dialogů i neustálého "fuckování". Ve chvílích opožděné otcovské výchovy nebo poletující kamery při oddělení navzájem pořvávajícího otce na syna velká pecka. A výborný poslední záběr. ()

Honzulik

Hvězda kriminálu (Starred Up) - tak tady musím říct, že po shlédnutí filmu jsem byl plný dojmů i rozporů...Je třeba uznat, že režisér David Mackenzie se snažil natočit něco jiného, než bývá z vězeňského prostředí zvykem a částečně se mu to podařilo. Film je drsný a plný akce, ale také trochu překombinováný, což narušuje celkový solidní dojem. Ve filmu určitě zaujme vynikající kamera a herecké výkony Jacka O´Connella a Bena Mendelsohna. ()

DonBraso

Mám rád vězeňské filmy a vždycky mě překvapí,že vždycky je naprosto jiný příběh.Protentokrát je to otec a syn,který se sejdou v kriminále.Když pustím hubu na špacír a začnu laškovat nad duchaplnou revolucí,tak se určitě nekoná ani za mák,ba co víc,hodně zvláštních aspektů film tak filmově ignoruje,kdy si člověk říká,tohle přeci v lochu nemůžete nastat,aby to vypadalo jak na Jarmarku v Bohnicích.Bachaři jsou loutkama,pár divných postav,který jsou jenom proto,aby něco mohli říct,ale právě tady v tom okamžiku si řeknete"Sakra to sedí neskutečně" Eric je talíř jak sviň,prostě boreček,kterému by člověk nejraději rozhodil sandál hned,zato tatík Nev je jeho "mentorem".Tady člověku docvakne jedna věc,proč je synáček stále ve stejném vězení a není deportován(po třetím prohřešku).Samozřejmě filmovost především a surovost dává filmu jistotu kvalit,kdy se vůbec nenudím a jenom čekám,co se z toho všeho vyklube a on naprosto nesmrtelném konec,kdy to člověku celý naprosto přijde pod talíř,jaký drama to bylo. ()

yatan

Jeden z najlepsich outsiderov tohto roka. Film sa na nic nehra Starred Up proste je! Veril som im kazde slovo, kazdu emociu kazdy pohlad. Cim by som, ale hlavne oddelil tento film od ostatnych vazenskych dram je fakt, ze mikroskopicky operuje s pociatkom kazdej hadky, vybuchu hnevu ci nasilia. Ukazuje, ze clovek nedokaze menit okolie, ale seba tak nekonvencnym sposobom, ze som zasol nad psychologickym rozmerom, ktory tento film obsahuje. Nie jedna retazova reakcia na "terapii" je jedna z najlepsich filmovych a hereckych momentov, ktore som videl tento rok. Ked si clovek uvedomi, ze ma v klietke 5-6 psychicky tyranych pitbullov, je to ako, ked sa slepy rozhodne prejst sam cez minove pole. Podobne pocity moze mat clovek, ale aj vo vztahu s manzelkou s manzelom, s detmi, v praci, ci v sporte. Preto povazjem posolstvo Starred Up za velmi univerzalne a sirokospektralne zasahujuce celu spolocnost. Jeden z najlepsie napisanych a zahranych filmov roka 2014. 10/10 ()

CrazymanM

Vypadalo to velmi nadějně,nakonec to bohužel zůstalo jen někde v průměru,ztratilo to šťávu,což je škoda,protože potenciál tu byl!?!Ale ušlo to! ()

Jakupb

Sám Mackenzie na promítání říkal, že naproti jeho dřívější tvorbě je Starred Up striktně bez hlubších myšlenek a snaží se o maximální syrovost a realitu. A jako takový film beru. Jako vizuální orgie, které strhnou drsným prostředím a uvěřitelnými herci. Nad ničím nepřemýšlet a nechat se unášet vlnou nadávek a tělesna. Ano, je to nadsazené a mnohdy vedené do extrému, ale oproti hloubavým snímků Karlovarského festivalu, působí film jak energiťák. A přesně to jsem potřeboval, nakopnout. 85% [MFFKV 6.7.2014] ()

paradoxman

Vyfasovat v 19ti letech stejně dlouhý trest odnětí svobody a potkat tam fotra, kterého naposledy viděl jako předškolák, to by zamávalo s každým. Kdo z nás by reagoval agresí a kdo zcela jinak, nechce asi nikdo z nás nikdy zjistit. A to i díky této výborné ukázce Ericových prvních dnů za katrem. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)