Navždy svoji

Ukážka z filmu 2
Česko, 2013, 4 h 31 min (Minutáž: 45–46 min)

Celých šest týdnů budou moci diváci České televize sledovat osudy tří velmi odlišných párů z různých koutů republiky, které se rozhodly, že v létě roku 2012 vstoupí manželství. V seriálu ale nebudeme pouze svědky předsvatebních příprav a svatebního veselí těchto dvojic, ale především se staneme svědky jejich nejrůznějších partnerských a rodinných peripetií. Proč jsou vlastně spolu a co si od vzájemného soužití slibují? Režisérka dokumentárního seriálu Erika Hníková (Ženy pro měny, Nesvatbov) ve spolupráci se scénáristkou Irenou Hejdovou (Děti noci) zvolila observační metodu natáčení, kdy tvůrci jen minimálně manipulují s natočeným materiálem a nechávají svým hrdinům co nejvíce prostoru a přirozenosti. (Česká televize)

Koryntos

Pro ty kteří čekají, že budu kritizovat, nebudu, mě se to očividně líbí. Ani nebudu vytýkat tvůrcům tu skrytou reality show, oni samotní to nazvali dokumentární komedie a to sedí jak poklice na hrnec. Mým nejoblíbenějším párem jsou Isabela a Lukáš, sice vzhledem k italské domácnosti, jim nedávám moc šancí na delší partnerský vztah. Nevadí mi, jako většině, že slečna Isabela, byla pornoherečka, nó a že se uměla ohánět. :))) Navíc pokud dokáže finančně zabezpečit sebe i partnera který nemaká a svoje děti, tak smekám klobouk před touto dcérečkou, no holt kdo umí, umí a zřejmě jí to i dobře vynáší, což se v Čechách neodpouští. Další páreček pod čepec, teda pod pantofel Zdeňka a Ondřej. Nejinteligentnější pár celého dílu, který dostává od toho druhého jedince na svoje názory nějakou zpětnou vazbu. Žel bohu, na mě působí tak chladně a rezervovaně, jako dva robůtci, kteří mají v hlavě čip morálnosti, ale skrz tu svoji morálnost, postrádají absenci citů, jako je šílená zamilovanost, působí chladně, vypočítavě a odměřeně. Nevím, jestli je jejich víra bigotní, nebo není to je ostatně jejich věc. Podle mě jsou všichni tihle novodobí křesťané přehnaně radikální, neodsuzuji je, ale prostě je neumím a ani nechci pochopit, to přiznávám zcela otevřeně. No a třetí podpantoflák, tedy pár jsem chtěla říct Běla a Jaroslav, co dodat klasická česká famílie Homolkovi hadr. Ze svého okolí znám hafo podobných jedinců a už jen z toho důvodu budu věčně single. Hned na začátek se musím zastat Běly je očividné, že jsou si se svojí tchyní podobné jako vejve vejci a proto se tak nesnáší, mamička si mohla svého fouňu dirigovat do sytosti tolik let, tak jí teď holt vadí cizí narušitelka, navíc je to prototyp tchýně, které by vadila i jakákoliv jiná snacha. Na Jardovi je opravdu vidět, že je to rozený podpantoflák a to vedení potřebuje, takže holt stará královna musí předat žezlo mladé královně, aby ta poté mohla do sytosti panovat nad jardovými pozemskými statky. Na vždy svoji se mi opravdu líbí a chápu tvůrce, že se jim v dnešní době nepodařilo sehnat ani jeden normální pár, je to nedostatkové zboží. Svůj komentář bych zakončila krátkou modlitbou, pane bože, nedopusť, abych se v příštím životě narodila, jako bigotní křesťanka a dej ať je ze mě v příštím životě vilná dobře placená porno star. How ()

zuza99

Zásadní problém vidím v tom, že až na křesťanský pár byli ostatní strašní primitivové, kteří asi nepochopili, že se o nich točí dokument, tím pádem by měli mluvit. Vyvolalo to ve mně spoustu emocí, ale především úzkost. Mám nutkavou potřebu napsat, nedívejte se na to, jenom to z vás vysaje energii. ()

TroiMae

Nevím, pokud chce režisérka hledat "sondy do nitra moderní české společnosti" a možnost "přemýšlet o podobě našich mileneckých vztahů i o smyslu svatebního obřadu v současném Česku", jak jí k tomu pomůže to, že záměrně hledala "extrémní dvojice". Navíc dost nepříjemné bylo mlžení ohledně Isabell, o které jinak všichni včetně režisérky ví, že je pornoherečka. Tím víc se místo opravdovosti podpoří povrchnost a nesrozumitelnost kontextu. Chvílemi nebylo jasné, kdo víc režíruje. Isabell: "To se mi nelíbí." Režisérka: "Co?" Isabell: "Že točíš toho pána." Režisérka: "Aha, tak promiň, to jsem nevěděla." ()

DonQ

Vybrali dobré extrémy, to se musí uznat :) ujetí, byť hodní pánbíčkáři, šlapku s lemplem a mamánka s generálem, nadrženýho hlavně na manželův barák a kojená nenávistí vůči tchýni. Musím uznat, že jsem se neskonale bavil. Především vesnické duo bylo dokonalé, ti zbylí byli jen takové křoví. Nad pánbičkáři by člověk zaplakal, ale zjevně se mají rádi, jejich život mi připomínal spíš nějaký skanzen, všechna čest, že je zcela míjí dnešní konzumní společnost bez hodnot, takových lidí určitě ubývá. Nad šlapkou by člověk taky asi zaplakal, ale z jiného důvodu. Jde o typickou dvojku dnešní doby, lidi bez hodnot, bez zájmů, jen prachy prachy a hlavně si užívat. No děs. Ale ten její frajer byl snad ještě větší blb než ona. Pevně však věřím, že v Řepíně je "veselo" ještě dnes. Dokonce jsme se tam byli s ženou i podívat a doufali, že sexyJarouška zahlédneme běhat po návsi. Dokument mi sedl i z jiného důvodu, a to že v době vysílání jsme sami také plánovali svatbu. Žel bohu jsme si z této šestice nemohli vzít žádnou inspiraci (jen jsem zkoušel marně překecávat na fotku "vášnivého Jarouška", ale marně ! :o) ). Nebudu hodnotit do jaké míry je to autentické atp., ale řekl bych, že všichni celkem bez příkras obnažovali svoje nedostatky a tuto upřímnost (nebo v některých případech hloupost?) oceňuji. ()

ClimbVibe

Erika Hníková si vybrala dobře. Jsme v dokusoap, takže výběr extrémních párů chápu. Celý seriál je svižný a hlavně hodně vtipný. Nejlepší postava je jednoznačně vrchní ředitelka Běla. ()

dan4815

Dal bych vyšší hodnocení, protože se rád dívám na lidi s nějakou mentální poruchou. Vyžívám se v tom, že mnozí lidé jsou na tom špatně a vždy mi to dává dobrý pocit, že já jsem na tom dobře. Na druhou stranu je to někdy až příliš a občas si myslím, že je to skoro až hrané. Neznám totiž mnoho takových lidí podobných k účastníkům dokumentu. Nejlepší z panoptika kreténů je vesnický vidlák, jehož korpulentní žena myslí za sebe i za něj. Nejspíše výběr byl záměrný, smyslem je ukázat extrémnosti, v nichž nejméně zajímavým extrémem je slečna s vytetovaným prstenem na prstu, která nemá ráda hlubokou vodu. Nejvíce podivný je onen vidlák a poté sektáři, kterým jsem záviděl jejich jednoduchost bytí. Co bych vytkl je fakt, že Hníková je občas nejspíše znechucena, a nezabíhá do větších detailů a záměrně ukazuje konfliktní nebo vtipné situace. Jo, pro mě osobně je to super, ale přece jenom by měl dokument ukazovat všechny aspekty manželského života. ()

Illy

Tohle neberu jako dokument, ale rozhodně jednu z nejlepších českých komedií posledních let. Člověk se někdy nestačí divit...... ()

Pevek2

Docela zajimavy napad se v sesti dilech stava opakujicim se kolovratkem par konfliktu a par informaci. Ze jsou akteri nesympaticti neni nutne na skodu, na skodu ale je spise jejich vyber. Hnikova mohla vybrat napriklad nejaky par, kde neni tolik dominantni zena ale naopak muz. A jako velke selhani dokumentaristickeho pristupu povazuji jeji pristup k respondentum, protoze se ji zjevne az do konce nepovedlo prorazit jejich hranici autostylizace. Nejmarkantnejsi to je u katolickeho paru, ktery v podstate jen odrikava, co si nekde nacetl nebo si dopredu ujasnil ze bude odrikavat. ()

TrebleClef

Velmi smutný pohled na nás, zaprděný Čecháčky při křepčení kolem svatby. Nevěřícně sledujeme tři dominy a jejich podpantofláky v nefungujících vztazích. Potetovaná kurva, panbíčkářská intelektuálka a vesnická kysna...člověk až nemůže uvěřit, že je to všechno doopravdy. Autorky zřejmě vsadily na fakt, že realita je schopná trumfnout i Kameňáky. Dokument, při kterym je třeba si dát panáka. ()

BARWA

"české vztahy" v kostce - v tzv. skleněné kostce, drážděné klacíkem režiséra a scénáristů aneb jak z pár ubožáků vymáčknout něco zajímavého... ()

anitae

Vysoké hodnocení dávám především za výběr hlavních hrdinů - héérečka, pobožní a holka, která by svojí mluvou strčila do kapsy dlaždiče... První díl měl šťávu, ale pak už to šlo hodně z kopce a závěr ? byl taky o ničem. ()

Zuzzka

Typicky české až je to děsivé, ale nějak se od toho nešlo odtrhnout. Těším se hlavně na katolický pár, ti jsou aspoň zdrojem takové milé zábavy :) ()

TetaJane

... a mně se to náhodou líbilo! :) Člověk se podiví, zhrozí, zasměje, pobaví a nakonec si řekne, jak by měl být vděčný za to, co má doma :) ... když vidí, co to za experty žije v ČR (včetně paní režisérky) ;) ()