Príbeh sa odohráva v Nemecku v apríli 1945. Druhá svetová vojna sa blíži ku svojmu koncu a umierajúcemu gigantovi - nacistickej ríši - už výrazne dochádza dych. Nemecká armáda v posledných kŕčoch čelí americkej armáde, ktorej po niekoľkých rokoch bojov už tiež dochádzajú sily aj zálohy. Američania sú vyčerpaní a bojujú v mätúcom prostredí, kde nepriateľom môže byť každý. Do čaty Dona „Wardaddyho“ Colliera (Brad Pitt) nastupuje mladý Norman Ellison (Logan Lerman), ktorý je na vojnu zúfalo nepripravený. Výcvik absolvoval ako pisár, ale nakoniec ho odvelili na front do 2. obrnenej divízie ako náhradného šoféra, aby nahradil mŕtveho vojaka, ktorý tu slúžil od začiatku vojny. Šokovaný Norman je presvedčený, že muselo dôjsť k nejakému omylu, keď sa ocitol v ostrom boji. Ak chce neskúsený mladík prežiť, bude sa musieť zmeniť a dôverovať radám a rozkazom veliteľa. O tom, či sa mu podarí uspieť, rozhodne osud v priebehu najbližších 24 hodín, kedy piati americkí tankisti - veliteľ Don "Wardaddy" Collier (Brad Pitt), strelec Boyd Swan (Shia LaBeouf), nabíjač Grady Travis (Jon Bernthal), vodič Trini Garcia (Michael Peña) a záložný vodič Norman Ellison (Logan Lerman) - budú musieť čeliť trom stovkám nepriateľských nemeckých vojakov v zúfalom súboji o prežitie. (TV JOJ)

baribal

Smíšené pocity mnou zmítají. Akce a rozjíždění nácků tankovými pásy prostě bomba, na druhé straně neskutečně klišoidní příběh podle schématu, který je takřka v každém válečném filmu. Vždyť je to úplně stejná linie jako vojin Ryan! Mladý klučina se dostane kam původně vůbec neměl, nemá rád válku, pak dostane od šéfa seržanta Brad "zase zjizvenýho" Pitta kouř, nemá rád ani svýho šéfa, pak zastřelí pár nácků, začne mít rád svýho šéfa, začne mít rád válku. Plno scén je tak neskutečně umělých a trapných, že jsem měl co dělat abych nevyprsknul smíchy. Asi nejčastěji jsem dusil smích u němčourek doma (a rozhodně to nebyly ty studené němky co jsou horší než teplé pivo). No a ten konec, ten hodný esesák, ten mě skoro dojal. Bazinga! nedojal. ()

agentmiky

Na film jsem se moc těšil a po zhlédnutí už vím,proč tomu tak bylo.Čekal jsem výborný příběh s akčními tankovými scénami,což se nakonec zrealizovalo do každé maličkosti.Musím taktéž pochválit i kulisy rozbombardovaného Německa,které vypadaly velmi věrohodně.Herecké výkony byly taktéž dobré a Brad Pitt se tam docela hodil.Doplňující čtveřice herců nebyla k zahození a nejvíce z nich vyčníval nejspíše Shia LaBeouf(ne kvůli tomu kníru,ale výkonu).Konec na mě zapůsobil dojemně a samozřejmě reálně.Hodnocení:85% ()

VojinRyan

"Sme zasiahnutý". A tak i že sme. Ayer ma trafil presne na 700 metrov. Po dlhšej dobe som sa mohol pozrieť opäť na vojnový epos o posádke jedného tanku M4 Sherman. Ktorá ukrutne bojuje v 2. sv. vojne. Teda na jej konci, kde už obávaní vojaci boli už len príslušníci SS. A to tu Ayer pekne aj vykreslil. Bojuje sa v Nemecku ale oni sa nehodlajú vzdať. Jedná sa o menší film, kde netreba očakávať veľké súboje a rozsiahle bitvy, ako tomu bolo u Save private Ryan alebo Band of Brothers. Ale viac sa Ayer sústredí na surovosť, hnus a všetko s tým spojené. Ako sa žije v takej opancierovanej pojazdnej krabici, kde sa ledva nacpú 4 vojaci tak, že jeden druhému kuká do ksichtu. Najviac zaujal Brad Pitt aj keď sa Shia snažil presadiť tým, že si počas natáčania vytrhol zub, zavrel sa na týždeň do nejakej komory a podobne. Ja mu to neberiem len mi to prišlo zbytočné. Akčné scény sú dobre natočené až na niektoré rýchlo strihy, kde sa snažil ukázať čo všetko sa stane so všetkým, keď vás trafí 88mm delostrelecký granát. No utrhne Vám hlavu. A aj to Ayer nezabudol ukázať. Škoda len tých laserových efektov aj počas dňa, to mi trošku kazilo ten realistický dojem. Film Vám dá pocítiť, aké to je byť tankistom americkej armády, keď sa proti Vám vyrúti obávaný Pzkpf. VI Tiger. Že bez mihnutia dela Vám rozpráši 3 Shermany akoby nič. Ale na nič si nezvykajte a nerobte si k tomu puto. Pretože akonáhle som čakal čo sa stane, predstavoval si ako to bude pokračovať, ako sa budú pomaly blížiť krajinou, ako si mladý bude užívať, ako prídu epické dialógy - no Ayer mi vždy odstrelil moju myšlienku. Vždy dokázal urobiť taký zvrat v jednom momente, že som ostal zaskočený. A to som už dlho nevidel. Ale Ayer je tým povestný. Nakope Vám prdel cez obrazovku. A dodám len, že hudba tomu dodávala tú správnu hutnú a pochmúrnu atmosféru akou sa film celú dobu ťahá. A je to cítiť. 85% - 4*. ()

maddy

Ayer opustil od toho čo mu ide najlepšie - nekompromisné kriminálky a pre zmenu sa vrhol na vojnový film. Napriek udelenému hodnoteniu som však mierne na vážkach. Fury nie je zlý film, práve naopak. Podobný poctivý vojnový film z druhej svetovej tu snáď nebol od doby Zachráňte vojaka Ryana (pokiaľ nepočítam Tarantinových Nehanebných Bastardov, ale to je iná liga a nebol to vojnový film, len sa v tom čase/prostredí odohrával). Napriek úvodným pochvalným rečiam však musím konštatovať, že som čakal o dosť viac. Vo Fury sa totiž Ayer (neviem, či vlastnou zásluhou alebo zásahom štúdia, ktoré pravdepodobne chcelo natočiť film pre široké publikum, ale vsadil by som na to druhé) nevie rozhodnúť, či chce natočiť drsný, nekompromisný vojnový film, z ktorého bude špina a depresia sálať z každého záberu alebo klasický vojnový film so všetkými jeho klišé. Nekompromisné to rozhodne je a podobný hollywoodsky vojnový film, ktorý sa nebojí ukázať krutosť na bojisku a vplyv na psychiku vojakov si ani nepamätám. Ayer sa nebojí krvi, špinavosť vojny ukazuje v plnej jej „kráse“ a jeho postavy si vyslovene prejdú psychickým peklom (zaujímavý je ten kontrast celej posádky, ale hlavne zelenáča, ktorý sa v nej ocitne.). Akurát to nejde veľmi na doraz, aby tá depka a nelichotivá situácia doľahla aj na diváka. V jadre to je totiž typický vojnový film so situáciami odkopírovanými zo všetkých predošlých vojnových filmov naskladanými na seba dosť nesúrodo. Chýba kompaktnosť a príbeh si len odškrtáva povinné zastávky z iných filmov – bitka v poli – nechýba!, prestrelka s nacistami – nechýba!, návšteva Nemky v polorozpadnutom byte – nechýba!, záverečná bitka s presilou – nechýba!. Do toho je ešte zamiešaných pár nedôveryhodných situácii ako napríklad absolútne nezmyselný a zbytočný románik vojaka s mladou Nemkou (to mi chce niekto povedať, že vystrašená Nemka by sa do amerického vojaka ktorému nerozumie ani slovo a vtrhol jej počas boja do bytu zamilovala počas päť minútovej večere, keď jej matka je vystrašená, či ju náhodou neznásilnia?!). Fury je tak len sledom povinných scén pred finále, ktoré je prehnane hrdinské, ale to do vojenského filmu tak nejako patrí a našťastie pri ňom fungujú aj emócie. Ayer je našťastie natoľko zručný režisér, že vie vytvoriť silné postavy, aj keď z celej posádky tanku sú výrazní maximálne traja, zvyšok je zameniteľný a do počtu aj keď ich stvárňujú známe herecké mená, a solídne tankové bitky, takže tempo počas vyše dvoch hodín ani raz nedrhne. Samotné súboje nie sú umiestnené výhradne len do okolia tanku ako by sa mohlo zdať, ale každá je svojim spôsobom mierne odlišná. Má to skvelú kameru, dostatočný ťah na bránku a duo postáv ktoré nie je divákovi ukradnuté. Pittovi rola vyslovene sedí a do toho mu vynikajúco sekunduje Logan Lerman, od ktorého som si po otravnom Percy Jacksonovi takýto výkon ani nesľuboval. Zvyšok sú seriálové/filmové mená ktoré majú jasne vykreslený charakter (LaBeou, Walking Dead - drsňák) a mnoho do deja neprehovoria, no chémia medzi celou posádkou funguje. Vo výsledku tak slušný vojnový film, ktorý sa nebojí byť správne nekompromisný a špinavý presne ako Ayerové kriminálky, no stále sa musí pohybovať v komerčných vodách blockbusterovej zábavky, takže si nemôže dovoliť niečo výrazne odvážnejšie okrem tých pár drsnejších záberov. Výčitiek by som k tomu mal dosť, ale na tie štyri, resp. tri a pol hviezdičky pôjdem. Podobný vojnový akčňák tu už totiž dlho chýbal a z Fury sa pod vedením Ayera stala celkom štýlová jazda. Navyše pre tých ktorí hrajú World of Tanks vyslovene povinnosť. Pre nás ostatných aspoň aká taká satisfakcia po spackaných Clooneyho The Monuments Men. CELKOVO: 3,5* (7/10) () (menej) (viac)

NinonL

První polovina filmu celkem ušla. Dokonce jsem připustila i rytíře Pitta, že se nevrhl na dvě mladé válečné kořisti, u kterých se ocitli na obědě. Druhé polovině, když emeričtí tankisti srdnatě kosili Skopčáky po desítkách až stovkách, už jsem nevěřila ani trochu. Škoda. ()

Wysch

A já tomu nakonec dám i plnou dardu. Pro ty, kteří se na film budou chystat, bych si asi připravil jednoduché varování: Příběh prosím ve Fury nehledejte. Není to typickej válečnej film, ve kterým nakonec jde o myšlenku, která je rozvíjená příběhem. Vlastně je to v tomhle ohledu dost atypickej válečnej film, ale třeba úplně jinak atypickej než Full Metal Jacket. Příběh by se totiž v případě Fury dal převyprávět jednou větou. Jenže, jak už vidno z předpředchozího Ayerova počinu, jemu o vyprávění příběhů vlastně nejde. V Sabotage se o to pokusil a nedopadlo to bůhvíjak. Ve Fury se Ayer vlastně snaží o zobrazení druhý světový z pohledu tankový jednotky, a to se mu celkem dost dobře daří. Hlavní myšlenka filmu není protiválečná, proválečná, prohrdinská ani protihrdinská, neboť veškerá hlavní myšlenka se vejde do závěrečného záběru, okolo kterého je vlastně postavená celá pointa. Stejně jako v případě Patroly, i u Fury platí, že nejde o myšlenkovou nálož, ale o syrové zobrazení pro obyčejnýho člověka naprosto nepředstavitelnýho života. A to se Ayerovi prostě daří. Stejně jako u Patroly. K tomu si člověk prostě musí připočíst syrovost scén, ve kterých odlétávají kousky obličeje, nohou nebo rukou, nebo rovnou celá těla rozcupovaná na kousky; a hlavně fakt, že divák si nemůže bejt jistej, kdo chcípne a kdo přežije. A to i v případě Brada Pitta, dámy. ("Tahleta čára znamená, že budeš mít jednu velkou lásku v životě..."). Samozřejmě, že závěrečná bitva je over-the-top, ale tak to byla i veskrze závěrečná přestřelka v Patrole; a samozřejmě, že Tiger z Bovingtonu si na Shermanech pochutnal, a kdyby byl plně funkční, pochutná si na všech (leč želbohu nemá plně funkční věž a vlastně i podvozek, a tak jen popojíždí sem a tam a tou věží fakt neotočí o 180°). V každým případě já si ten film užil, a to i přes to, že mě brutálně rušily dvě věci: LaBeoufův "ehm" přízvuk, a přítomnost francouzských titulků, neboť film jsem viděl 21. října na pařížské předpremiéře. ()

MartinezZ

Ve zkratce: Skoro 4*, ale nakonec jen 3*. Skvěle to zní v akci, skvěle to vypadá v akci a v tu chvíli byste tam nikdy nijak za žádných okolností nechtěli být. Ale je škoda, že té tankové akce (která musela být drahá) je tak málo a klidně bych jí věnoval víc času ze zbytku filmu a to klidně i celý závěr. Místy mi sedla i hudba, která byla... jiná a k tomu hnoji, krvi, masu a bahnu sedla (žádné líbivé melodie). Neseděl mi přerod humanistického pisálka v Mašinu, příliš rychlý. Neseděl mi heroicky pitomý konec, postrádající logiku, ale nepostrádající přitaženost za kštici. Shia, nelézt mu život a Hollywood na mozek, má na to hrát a mít dobré role. ~ Ayer umí natočit skvěle vypadající syrovou hutnou akci, ale na tu výplň zbytku filmu nestačí, což je škoda. Toho nováčkovského zabředávání do svinstva války tu bylo na válečný film zbytečně moc. A o to je to větší škoda, že je Fury po delší době zase drahý a dobře vypadající druhoválečný akční film. ()

Paxxx.cz

Fury aneb 3 z tanku a bažant. Válečných filmů už bylo natočeno kvantum, ale žádný o tankové posádce si nevybavuji. Ve výsledku je to pro mě spíše průměr. Akce ušla (především bitva s tigerem), ovšem poslední scéna s nehybným tankem byla hodně přitažená za vlasy. Těžce pochybuji, že by se proti takové přesile dokázali 4 chlapi tak dlouho držet, Američani zde udělali z Němců prvotřídní pitomce. Vzhledem k tomu, že jde o film z USA není divu že došlo i na nějaké vlastenecké kecy. Fandům filmů z 2. sv. války bych film doporučil, ale nečekal bych od toho prvotřídní zážitek, bohužel 6/10. ()

SaNcHeZ_cz

David Ayer dokazuje, že na surové vyobrazování různých problematik je prostě machr. Železná srdce jsou neskutečně atmosferická podívaná, která předvádí válku v krvavých a mrazivě surových obrazech ze života jedné tankové posádky. Drsné, přímočaré, skvěle zahrané s výtečným soundtrackem a kamerou a se všemi hodnotami, byť sebelacinějšími, které k tomu patří. Jednoznačná dobová lahůdka, po které vám nebude zrovna dvakrát do zpěvu. [85%] ()

Korbitch

Klasický příklad toho proč nevěřit recenzím. Podle nich ve mě film vzbudil naději v neotřelý, ucelený příběh plný hrdinství. Asi po půl hodině mě naděje poslala do háje a šla zase spát. Sice se díváme na značně odlišnou sortu vojáků, ale těm lezou z huby takový sračky, že by si na ně netroufl ani místní septik. Ani jeden z těch mamlasů mě ničím nezaujal, takže ve finální bitce regulérní gooo wehrmacht , ať už ta chamrađ americká táhne domů v zinkový rakvi. Příběh žádný, emoce nula, postavy slabé a odpudivé. Finální bitka postavená na hlavu. Místo toho, aby Němci naházeli k tanku pár granátů, poslali tam několik panzer faustek, vykašlali se na ně a věnovali hlavní pozornost misi, což bylo zničit vlak se zásobami, tak se tam zbytečně mydlí s jedním tančíkem. Já se smál. ()

pools

Po všech těch War Horse a podobných zhovadilostech konečně válečný film, na který se dalo dívat. Záverečná scéna trochu přitažená za vlasy, ale celkové vykreslení války super. ()

javak810i

Po zklamání v podobě Sabotage dostal letos David Ayer se svým Fury ještě jednu šanci to napravit. Podařilo se mu to? Já bych řekl, že ano, ovšem i tak jsem čekal víc. Železným srdcím hraje do karet fakt, že jsme již dlouho neměli šanci vidět opravdu kvalitní válečný snímek z druhé světové (The Monument men a Inglorious bastards nepočítám, to bylo trochu o něčem jiném). Chybí zde tedy nějaké přímé srovnání, ale o nějaká se přeci jen pokusím. Ačkoliv je snímek relativně dost surový, tak z hlediska reálného zachycení bojové vřavy stále nedosahuje na legendy typu Saving private Ryan nebo Band of Brothers, které v tomto ohledu zůstávají podle mého názoru na vrcholu. Oproti nim působí Fury více "komiksově", za což možná může i velké soustředění na ústřední pětici. Ostatně o nikoho jiného zde v podstatě ani nejde. Příběh a veškeré události slouží k tomu, aby tvořily pozadí pro naši neohroženou tankovou posádku v čele Bradem Pittem, který už má po těch letech války v píči nějaká pravidla a jediné, co chce, je zabíjet nácky a udržet svůj tým naživu. Celkově mě film bavil a i když byla první polovina trochu zdlouhavá a plná tatíkovských motivačních keců, několik vtipných momentů s pár hláškami a nejen emotivně silným finále si mě nakonec získal. 4* ()

Vxxx

Zajímavý snímek. Konec jsem čekala naprosto obráceně... (Ti co umřeli že přežijou a ti co přežili, že umřou...) ale to je vlastně dobře. Každopádně 5* dát nemůžu. Chvílemi byli scény až přehnaně natahované... trochu hluchá místa. Ale rozhodně jsem se nenudila. Scénář se mi moc líbil a krvavé efekty byli udělané naprosto brilantně. Než jsem si zvykla na barvu střel (absolutně se vojenských věcech nevyznám .. Duuuuh :D) tak mi připadalo, že po sobě střílí laserovkama.. Ale ne. Opravdu dobrý film :) Dost emotivní. (A mě když nějaký film donutí soucitně zkřivit obličej... tak to je co říct :D ) 4* ()

Baronne

Fury, Fury, Fury. Zasloužilo by si to docela i trojku, protože je to strašně ohraný téma, a (nemůžu uvěřit že použiju POMOvýraz) dost velký klišé. Kolik už bylo válečnejch filmů, kde bojovali hrdinové proti šílený přesile, ukázali neskutečnou odvahu, a položili život ? 300, Black Hawk, Ryan a tisíc dalších. Na druhou stranu, Pitt mě zaujal, sice to neni můj oblíbenec, ale zahrál výborně roli, která si sice celou dobu hrála na obrovskýho tvrďáka, přitom ale měla dobrý srdce, a vlastně se taky celou tu dobu bál, jen to nemohl z důvodu autority dát před svym týmem najevo. Shia, kterej poctivě držel Movember, asi teda 3 roky v kuse, se mi taktéž líbil, nejspíš to nějak nastrojili, ale celej film mu slzely oči, a přišlo mi to dost reálný, jako když opravdu koukáte do očí někomu, kdo prožil spoustu bolesti v životě. Lerman z Tajemství docela zmužněl, i přestože tady hraje vlastně bažanta. K hudbě nemám co vytknout, vlastně to byl docela příjemnej osvěžující snímek, a to je docela pozoruhodný na to, že se vlastně 2 hodiny odehrává na frontě, a asi hodinu z toho v tanku. ()

Asgy

Vzhledem k tomu, že k realitě měl tento film na míle daleko, asi by neuškodilo víc humoru a méně patosu. Na zabití večera to ušlo, ale díky, znovu nechci. ()

Praxis

Ukrutná pecka. Po více než dvě hodiny jsem skoro ani nedýchal. Ayer nám ukázal zase jeden syrový, brutální, nelidský pohled na něco tak strašlivého, čím druhá světová válka byla. A od dob Vojína Ryana jsem se takhle syrově o hlavní hrdiny nebál. Jasně, někdo hodnotí i ten hrdinský konec, jako něco blbýho, ale přiznejme si, já jsem chtěl, aby tenhle zelenáč přežil. Uf, 90% ()

Karlas

Obklopeni pancíři amerických tanků se prodíráme bahnem a krví západní Evropy a prožíváme hrůzy druhé světové války. Pod smrtící palbou nepřítele trpíme spolu s, více či méně, válkou zasaženými osobnostmi hrdinných tankistů. Bohužel, tento hezky zpracovaný film se zajímavým tématem, se nakonec mění v nějaké malé hloupé tankové Alamo, které jej závěrem usmrtilo, čest jeho památce. ()

ArsenalEagle

Takový skromný velkofilm. Já mám pro takové slabost. Film kde bylo dohromady 5-6 tanků, ale s ohromným potenciálem, který dokázal využít. Dobře, trochu té americké sentimentality tam bylo, ale konec konců, komu to vadí :D Film mě celé dvě hodiny držel u obrazovky, aniž bych měl čas psát si s někým na Messengeru.Zkrátka film stojí za to, nejlepší válečný film co jsem za poslední dobu viděl. Ač mi někdy bylo až líto něčí smrti (Ema..) tak prostě válka je válka. Doporučuju ()

Ellmariachi

Pro mě byl Fury jako čekání na hlavní hvězdu večera. První předkapela vás donutí díky tomu, že hraje, uvědomit si, že už to začíná. Druhá vás donutí se i postavit, naposledy vyčůrat a hledat si cestu k pódiu. Třetí vás donutí zabrat si místo v první lajně a flek nepustit. Pokud by teď přišel headliner asi bych to vzal. Jenže z nějakého důvodu občas na pódium přiběhla zase ta druhá nebo první. Ano, hlavní hvězdy nakonec přijdou a udělají tu show, kvůli které tu jste, ale v tu chvíli, už vás bolí nohy, máte žízeň a poslední návštěva WC už byla sakra dávno.....68 procent za finále. ()

Laxik

Na jedné straně bahno, smrt, fosfor, mrtvoly, mouchy a další bahno, na druhé etická dilemata, střet ideologií, lidské charaktery vykreslené v tisíci a jednom odstínu šedi a důkaz, že lidi se z války dokázali zcvoknout ještě před Vietnamem, a na třetí hrdinství, patriotismus a dospívání. Dohromady trojúhelník tak dokonale narýsovaný, až z toho člověka mrazí. Další důkaz toho, že nebýt milionů a milionů mrtvých, americká kinematografie by přišla jeden ze svých nejlepších žánrů. PS: Ano, konec možná maličko ustřelil, ale celý film k němu sebejistě a cílevědomě směřoval, takže podle mého nakonec nevyzněl do prázdna. ()

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

07.05.2022

Miliardový podvod v Hollywoodu

Miliardový podvod v Hollywoodu

20.02.2022

Hollywood následuje skutečný život, který zase následuje Hollywood. Herec Zachary Horwitz, známý také jako Zach Avery, se v malé roli objevil třeba vedle Brada Pitta ve filmu Železná srdce. Nejspíš… (viac)

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

Shia LaBeouf si zahraje svého otce

19.03.2018

Hvězda Transformerů si v posledních letech užila spoustu průšvihů, zároveň však opakovaně dokázala, že před kamerou pořád umí. Ať už se podíváte na válečný akčňák Železná srdce, nezávislák American… (viac)

Comicsoví kriminálníci od Ayera

Comicsoví kriminálníci od Ayera

21.09.2014

Režisér David Ayer se doteď soustředil na policejní thrillery. Letos ale tenhle žánr výjimečně opouští, a po Drsných časech, Street Kings, Patrole a Sabotage uvidíme jeho tankový akčňák Železná srdce… (viac)