Šingeki no kjodžin

• Japonsko 進撃の巨人 (viac)
Japonsko, (2013–2023), 36 h 45 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Romi Paku, Akeno Watanabe, Susumu Čiba, Unšó Išizuka, Hiroši Kamija, Júki Kadži, Juiči Karasuma, Tomokazu Sugita, Kódži Jusa, Minami Takajama, Hideaki Tezuka (viac)

baradapraga

Původně jsem dala 4*, ale po shlédnutí velkolepého finále nemůžu s klidným srdcem toho hodnocení nechat. Jestli si nějaké anime zaslouží všech pět, ne-li šest, je to Shingeki no Kyojin. Co začne jako klasický shounen, kde hlavní hrdina získá výjimečnou, leč nebezpečnou moc a předstupuje před herkulovsky nemožný úkol (zbavit svět lidožravých titánů), ačkoliv možná doplněný na shounen nezvyklou brutalitou a dlouhým listem padlých spojenců, se v druhé polovině ságy změní v počin plný bezmoci vůči osudu, existenciálních otázek a rasismu. A podle mě skoro každý divák se ve 3., a hlavně ve 4. sérii nejen ptá, zda je všechno jinak, než jsme doposud mysleli, ale zda jsou případy, kdy je genocida oprávněná? (není) Tuhle otázku si kladou i postavy, a ke konci série se tak nečekaně z přátel stávají nepřátelé a z nepřátel spojenci. A hlavně opravdu nic není, jak se zdálo. Kromě naprosto špičkového a skvěle promyšleného příběhu, který vám ještě dlouho bude rezonovat v hlavě i srdci, Shingeki no Kyojin nabízí taky dobře propracované postavy, skvělé VAs, nezapomenutelný soundtrack a dechberoucí animaci (zvlášť druhá půlka v gesci Mappa, ale s důstojným začátkem od studia Witt ten kontrast vhodně kopíruje dějový zvrat). Samozřejmě, i toto anime má své mouchy (např. dělení Final season), ale v celkovém dojmu si i tak zaslouží to nejlepší hodnocení. Kdybych měla někomu, kdo anime nezná, nějaké doporučit, tak Shingeki no Kyojin je vedle Death Note a FMA: Brotherhood jedno z nich. Shinzou wo sasageyo. 6/5 ()

Updated_Cake

Recenze se spoilery... Když teď celý kolos skončil, bylo by vhodné celou cestu nějak zhodnotit. Attack on Titan je na začátku zcela něco jiného než v co se to ve výsledku vyvine. Suspense část zde hraje velkou roli, prakticky tu největší a Isayama dokázal vybudovat z obyčejného příběhu o titánech vs lidech gigantickou mašinérii v jednom obřím bootstrap paradoxu, který funguje tam i zpět téměř bez chyb. Tohle je něco, co se moc tvůrcům nepodařilo. Někteří dnešní scénáristé a autoři knih mají štěstí, když udrží podobně náročný příběh 40 minut ve filmu nebo v 1 vydání knihy. Isayama to zvládal po celé tyto dlouhé roky. Počátek cesty v podobně 1. větší série je pro některé větší sousto, problém je v tom, že je potřeba se skrz to prokousat i když tam mají některé díly nudnější pasáže. Celý ten položený základ se totiž odehrává v 1. sérii odkud se pak odvíjí logika do konce anime. Jakmile Eren začne více používat svého Attack titana, příběh se začne hýbat dost svižně kupředu a kdo se nechytil na začátku, tak už nemá šanci se chytit dále, proto je 1. série důležitá, zde to ale hodně lidí dropne a už se k tomu nevrátí. Skrz 2. sérii se dostáváme k adaptaci části mangy, kde Isayama začíná házet nápovědy a nenápadně pošťuchovat diváka k onomu suspense rozuzlení příběhu a pointy zdí, titánů a Erena. Jakmile je píseček připravený, ve 3. sérii to vše bouchne a celá pointa příběhu a osudu Erena se dere neskutečně rychle dopředu, kde každý díl prakticky dává divákovi cokoliv co chce: další příběh, akci, strategii... Za mě určitě nejlepší část celého anime, kdy Paradise island objeví vnější svět, pravdu o titánech a Eren zjistí pravdu o sobě. 4. série se pak už nese víceméně na vlně dohry důsledků z chování národů mimo Paradise island. Eren je příběhově s Mikasou hozen do takových situací, že člověk má opět zábavu z několika pohledů a může si vytvářet vlastní názor a domněnky, které anime ve finále stejně jako vždy předčí. Válka ostrova s vnějším světem a vyvolání rumblingu je docela šílená jízda, kde Isayama si dal vážně hodně práce s character developmentem jednotlivých postav a dotáhl každou z nich do dokonalosti. Ať už Erwina posmrtně, epický odchod Hange nebo i změnu pohledu Leviho. Závěrečná epizoda bohužel trochu nalomila kontinuitu logiky a příběhu a celého bootstrap paradoxu, který Isayama vytvářel, ale anime dostalo decentní a úctyhodný konec, který končí v lidském cyklu lásky a nenávisti a s Mikasou u Erenova hrobu, kdy Eren přesně věděl, jak to dopadne, ale snažil se udělat to nejlepší pro své přátele. Ve výsledku se jedná asi o nejlepší suspense anime, co člověk může najít a určitě bych to doporučil i jako návrh pro lidi, kteří anime neholdují. Anime odměnilo dlouhodobé diváky, kteří neztratí pozornost po 1 dílu a naservírovalo vážně dost komplexní a velký příběh, který stojí za všechen ten čas. Samostatnou pozornost a uznání si myslím zaslouží i hudba a animace, které jsou jednoduše perfektní po celou dobu tohoto anime. ()

teekanee

Psal se asi rok 2021 a já během covidu a učení na zkoušky objevil AoT. Tolik anime jsem za život neviděl, ale musím říct, že tohle mě poměrně nadchlo. Dílu se daří velmi dobře dávkovat informace, tajemství a mytologii světa. Všechny věci dávají zpětně smysl a všechno má svůj význam. Hodně musím pochválit vizuální stránku, akci a hudbu. To je fakt naprostá špička. Postavy jsou určitě dobře napsané, ale musím přiznat, že hlavní trio kamarádů mi tolik k srdci nepřirostlo s tím, že Eren je z nich určitě nejzajímavější. Mikasa je trochu taková nijaká a Armin mi přijde ufňukaný a divný. Nejlepší a nejvíc badass postava je suverénně Captain Levi, jediný problém je v tom, že je v podstatě neporazitelný, takže ho tvůrci musejí neustále "nerfovat" různými zraněními, jelikož když je stoprocentní, tak proti němu žádný titán nemá šanci. Taky musím říct, že jsem asi trochu víc preferoval první dvě série, kdy ještě člověk netušil moc o co jde. Než poslední sérii, kde jedou hlavně témata jako genocida, tribalismus, osud, svobodná vůle atd., který jsou sice zajímavý, ale ten pocit z neznáma se už trochu vytratil. Dále taky musím říct, že mě finální epizoda i přes svojí kvalitu úplně nestrhla. I přesto jsem rád, že jsem tento fenomén viděl. 89% ()

TomPlaysCZ

Hmm, můj názor na toto anime se dělí na 2 skupiny, a díky tomu tomuhle dávám 3 hvězdy, takže +- asi 60%. Jaké dvě skupiny? Skupina "mínus" a skupina "plus". -Styl anime vůbec nemám rád, -Pokaždé, když jsem se na to šel dívat, musel jsem se trochu nutit, +Příběh mě do toho nějak vtáhl, +Když jsem si to už pustil, musel jsem shlédnout několik dílů protože mě zajímalo co bude dál :D Takže nějak abych to shrnul, tohle je první a asi i poslední anime na které se kdy podívám, ale pokud taky nemáte rádi anime a chtěli by jste s tím začít, tak jak už jsem sám několikrát slyšel, tak tohle je dobrá volba na začátek :D ()

Tomjeczech

Už od prvního dílu mě titáni přišli hodně děsivý, ale díl od dílů je to prostě lepší. Příběh je hodně dobře promyšlený. Za mě další nejlepší anime. 100% ()