Šingeki no kjodžin - The Final Season

(séria)
Japonsko, (2020–2023), 13 h 9 min (Minutáž: 23–85 min)

Predloha:

Hadžime Isajama (komiks)

Scenár:

Hiroši Seko

Masaja Macukaze, Júmi Kawašima, Ajumu Murase, Tošiki Masuda, Manami Numakura, Ajane Sakura, Nacuki Hanae, Takehito Kojasu, Hiroši Kamija, Romi Paku (viac)

Finále oceňovaného anime Shingeki no Kyojin podle předlohy Hadžime Isajamy. Před několika lety se národ Marley pokusil jednou provždy odstranit nebezpečí, které představuje pro budoucnost světa ostrov Paradis a jeho titáni. Mise, na kterou byli posláni vybraní válečníci – nositelé Síly titánů, však nešla podle plánu a nakonec zcela selhala. V důsledku těchto událostí byla těžce poškozena reputace Marley jako přední vojenské a politické mocnosti na kontinentu.
Falco je mladý Eldian, který byl vybrán do programu, jehož úkolem je vytvořit novou generaci válečníků. Jeho křest ohněm přichází dříve než čekal, když musí bojovat na straně Marley ve válce. Na základě projevených schopností v boji má být on nebo někdo z dalších kandidátů vybrán pro čestnou pozici nového nositele Síly titánů. Jeho kamarádka Gabi je sebevědomá, ctižádostivá Eldianka, jejímž jediným přáním je být tou, kterou na tuto pozici vyberou. Chce tak ukázat všem Marleyanům i celému světu, že ne všichni Eldiani jsou stejní jako nebezpeční ďáblové, kteří žijí na Paradis. Poté, co se Falco při jedné příležitosti seznámí s tajemným mužem, jsou však oba dva i všichni ostatní v Marley vrženi do víru událostí, které nikdo nemohl předvídat. (TheDarKnig)

Blackhand47

Myslím, že jako jeden z mála tu půjdu proti proudu, když řeknu, že finální řada a závěrečná epizoda nejsou natolik geniálním dílem, o kterém by se pěly písně ještě dalších tisíc let. Proč tomu ale tak je? Jako jedno z možných vysvětlení je, že k seriálu nemám nostalgickou vazbu, jelikož jsem jej zkouknul víceméně měsíc před samotným finále. Druhé vysvětlení je, že se nedržím pouze v komfortní zóně jednoho jediného žánru, konzumuji tvorbu napříč celým spektrem (klasická literatura, modernismus atd.), kdy se tak můj vkus vyvinul jinak a nejsem proto cílovka. Jak jsem jinak zmínil už u minulé série, rozhodnutí naprosto překopat celý svět mi jednoduše nesedlo, kdy tu máme příběh Židů a koncentračního ostrova. Závěrečná řada v této myšlence pochopitelně pokračuje, kdy máme možnost vidět více i vnější svět a postavy tak pro nás nejsou úplně černobílé. Bohužel se to postupně ale veze na vlně klasického šónenu, kdy hlavní postavy přežijí a máme tu akorát obří rubačku, během které hlavní záporák vyvolá hromadu minibossů... s nimiž by měl ve skutečnosti vyhrát, ale plot armor hrdinům umožní dotáhnout to až do konce. Fakt, že bylo vyhubeno 80 % lidí, se přejde mávnutím ruky, kdy to vlastně ani nedává smysl, jelikož by to znamenalo, že titáni nasadili turbo rychlost a během pár dní přešli dokola celou planetu. Animačně je ale poslední série bezkonkurenční... postavy jsou ale nezajímavé a já neměl vůli komukoliv fandit. Škoda, od celého příběhu jsem čekal něco úplně jiného... ale jsem rád, že jsem mu dal šanci a poznal zase kus mainstreamu. Hodnocení: 55 % ()

Jeoffrey

Pro někoho dneska jen skončilo jedno anime, pro jiného se právě dopsala celá éra. Přestože jsem v předchozích sezónách nikdy nebyl tím největším fanouškem AoT a u každé minulé série jsem si dokázal najít nějaký důvod, proč jsem nemohl dát 5*, tady se mi to už zkrátka nepodaří a vlastně i chápu, proč je pro mnohé konec AoT tak velkou událostí. Přeci jen jde o seriál, který (stejně jako předtím Pokémoni, One Piece, Naruto a po něm SAO) stvořil celou jednu generaci nových otaku (nebo prostě jen anime fanoušků), byl vstupní bránou k anime pro nespočet lidí, kteří třeba až zde pochopili, že ne všechno kreslené je pro děti. A tenhle jejich seriál, první pravá japonská kreslená láska – skončil, musí to být zvláštní pocit… Jedinou výraznou výtkou k téhle poslední řadě, tím, z čeho jsem si dokázal sám několikrát dělat legraci, byl vysílací formát. Takhle to natáhnout, použít snad všechny možné způsoby, jak značit pokračování jedné série, a tak stvořit „final season, final part, part 2“ nebo to bylo „final season, part 3, part 2“, na tohle určitě budu vzpomínat i celou další dekádu. Ale dá se to pochopit, byla to cena za udržení kvality, čekání, díky kterému byl každý další díl tím velkým a honosným zážitkem. MAPPA nic neuspěchala, všechno si pohlídala, dokonce i to CGI (pojem při které většině anime fanoušků běhá mráz po zádech) vypadá skvěle, a tak jedinou drobností, na kterou se ale dá zvyknout, je i zde výrazné stínování postav za pomoci šrafování (takže čáry pod očima, čáry pod krkem…) a znám minimálně jednoho kolegu, který si z toho nejspíš dělá srandu dodnes. Z čeho si ale už dělat legrace nejde, je příběh. Tahle poslední série je vytěžením všeho, co si autor během sérií předchozích připravil – včetně toho, co jen ukryl v drobných náznacích. Je to rozšíření příběhu do celého světa, přidání nových rozměrů a zároveň krásné otáčení úhlů pohledu na spoustu věcí a událostí, které jsme viděli. Je to nádherné filozofování o morálce, o lidech, o nenávisti, o válce – těch témat je tam nepočítaně a nic není černobílé a vše je otázkou úhlu pohledu, protože i hranice mezi hrdinou a teroristou může být velmi tenká, nebo spíš neexistující, protože vždy záleží, kdo se na naše činy dívá… Pro přemýšlivého člověka je poslední sezóna lahůdkou, kterou si užívá, skládačkou, která konečně zapadá do sebe a obraz, který dává, je tak nádherně komplikovaný, že si zaslouží další a delší rozebrání. Fungují tu emoce, které jsou sice pořád stejně intenzivní jako v předchozích řadách, ale s tím, jak je příběh pořád těžší – zvedají se sázky, jsou naprosto opodstatněné. Na postavách mi konečně začalo opravdu záležet, nikdo tu neměl nic jisté, takže mě smrt některých z nich opravdu zasáhla. Navíc jsem nečekal, že mi ukápne slzička i za jednu, z které jsem si dokázal dělat v předchozích sezónách akorát legraci. Samotné "finále" (poslední dva díly) bylo velkolepé, filmová kvalita, zúročení všeho, vysvětlení všeho, zakončení všeho --- no to bych zrovna neřekl, jsou věci mezi nebem a zemí, co neskončí nikdy – což je taky jedním z poselství celého tohohle anime. Co napsat víc? Pro někoho dneska jen skončilo jedno anime, pro jiného se právě dospala celá éra a Jeoffrey může jen říct, že pochopil, co lidi na těch "Titánech" vidí. 9,5/10   () (menej) (viac)

Flopik

Štvrtá a zároveň posledná séria AoT dostála očakávaniam a predviedla zavŕšenie príbehu, ktorý sa len tak nevidí. Neviem či som niekedy videl viac prepracovanejší príbeh. Budovaný od prvej série, kde sme dostali snáď nula odpovedi, so stále pribúdajúcimi otázkami v ďalších sériách, aby sme nakoniec dostali odpovede na všetky v nich práve v poslednej sérii. A všetko do sebe zapadlo na výbornú. Skončila tu jedna dekáda a rozhodne nie som sám, kto si na konci poplakal. Možno ste si pri niektorých epizódach hovorili čo sa to deje, ale len preto aby vám potom ďalšia vytrela zrak a vy ste sa dozvedeli, že všetko bolo potrebné. Poklona ako seriál z pôvodných záporákov dokázal spraviť vlastne kladné postavy a ako sa na konci spojili aby bojovali proti väčšiemu zlu. Zlu, ktoré v postate malo svoje dôvody a kde by sa dalo polemizovať. Teamovka v posledných častiach nemala chybu. Vidieť po kope všetky postavy, do toho peckový soundtrack no mal som neraz zimomriavky. Seriál ostane navždy v mojom srdci a myslím, že aj u väčšiny divákov. MAPPA ďakujem. Eren, Mikasa, Armin, Levi, Erwin, Hange, Jean, Sasha, Connie, Reiner, Annie a celý Scout Regiment plus všetky ďalšie postavy ktoré sme si za tie roky zamilovali Ďakujem. Teším sa ako si dám tento príbeh znova, tak zatiaľ. "Shinzou Wo Sasageyo" ()

gumbo

Stalo se přesně to čeho jsem se od druhé série obával a to že autoři se ztratí ve vyprávění a nedokážou to pořádně zakončit. Je to způsobeno zejména tím, čím trpělo tohle dílo od samého počátku. Tím je naprosto nekonzistentní a nelogické chování postav ještě umocněné nekonečnými zvraty ve směřování děje, uvažování skupin i jednotlivců, scénáristickými dírami a v téhle poslední sérii také evidentní snahou natahovat to co to jde. Tím jak se tu autoři neustále snaží prakticky všechny nějak zašpinit od bahna války někdy některé emocionální scény naprosto nefungují. Člověk prostě nemůže být zároveň psychopat i empatická milující osoba, to prostě nejde. A když takových postav tam máte hned několik, je to už naprosto mimo realitu. Od podprůměru to opět zachraňuje skvělá akce, animace a hudba, to jsou věci ve který AoT vždy exceloval. Těch špatných věcí je tam ale tolik, že jsem vůbec měl problém to dokoukat. 60 % ()

Kaqes88

SAO ma k anime nasmeroval a SNK zdrapil a spravil zo mňa fanúšika japonskej animovanej tvorby. Vždy som sa tešil na ďalšiu novú epizódu a to trvalo až do samotného konca. Preto ma mrzí, že mi po posledných dvoch epizódach zostala v ústach mierna pachuť. Po animačnej, či hudobnej stránke nie je čo vyčítať, mne osobne sa však nepáčilo, ako bol príbeh zavŕšený. SPOILER Eren má na povel absolútnu moc na ovládanie celého sveta v podobe titanov a navyše vidí do budúcnosti a ako najlepšie riešenie mu napadne vyvraždiť 80 percent obyvateľov zeme? To by nemalo patriť ani medzi prvých desať riešení konfliktov v tomto seriáli. A zmienka o nemennnej budúcnosti je pekná konina, keďže ju práve Eren aktívne menil a ovplyvňoval. Z postavy, ktorej som roky držal palce sa stal generický záporák, ktorého smrť vo mne nevyvolala žiadnu emóciu. KONIEC SPOILERU. Napriek mojim výhradám k posledným dvom epizódam bude SNK patriť aj naďalej k mojim najobľúbenejším a v budúcnosti si ho rád znova pozriem, možno však bez final chapters. ()

• Plačící dítě během scény s Duněním je nahrávka skutečného pláče dítěte Júkiho Kadžiho, který namluvil Erena Jeagera. (mikki089)
  • V deň vysielania sme mali možnosť vidieť len 17 minút z epizódy, čo tvorilo približne 3/4. Bolo to spôsobené silným zemetrasením, kvôli ktorému sa pokazili miestne vysielače práve počas vysielania tejto epizódy. (Petra321)
  • Scéna s pochodem titánů u útesu odkazuje na film Schindlerův seznam (1993). V této černobílé scéně jsou jedinými barevnými prvky matka a její dítě, které je zabaleno v červené přikrývce – to odkazuje na holčičku v červeném kabátě ze Schindlerova seznamu, která symbolizuje nevinnost židovské mládeže zabité během holocaustu. (mikki089)