Šingeki no kjodžin - Season 2

(séria)

Druhá série úspěšného seriálu Šingeki no kjodžin (2013). Eren Yeager přísahal, že vymýtí všechny Titány. Jenže v lítém boji o svůj život se stává tím, co nejvíc nenávidí. S nově nabytými schopnostmi bojuje za svobodu lidstva a brání jejich poslední útočiště. Po hořkosladkém vítězství nad ženskou titánkou nemá Eren žádný čas k odpočinku: Zeď Rose byla proražena. (Scalpelexis)

Hitman_47

Neuvěřitelné, jak si nějaký seriál dokáže udržet pořád stejnou úroveň epiky a totální badassery .... opět nabušený OST a i pár nových zjištění. Produkce je top notch, nicméně je škoda, že to celé uteklo tak rychle. 12 dílů je málo, teď zase čekat rok na sérii třetí. No .. alespoň to čekání stálo za to! ()

Starletka

Tato část mangy mě osobně bavila asi nejvíc, protože v sobě měla ještě dostatek akce, plot twistů a vývoje, které mě nutili číst (sledovat) dál a dál, a také jen ku prospěchu dostala prostor celá řada do té doby nevyužitých postav, na úkor hlavního tria nesnesitelných sucharů. Takže jsem i ráda, že tato řada měla méně dílu, protože jsme se tak ještě pořád úspěšně vyhnuli té neskutečně dlouhé, nudné části o politice, která mě málem donutila mangu dropnout, a od které to podle mě jde s celým příběhem od desíti k pěti. Mimochodem opening je těžce meh, takový mix obou předchozích, jak hudebně tak vzhledově, zato ending je naprosto, ale naprosto geniální. A taky mi dost chybí ta creepy tune, co vždycky hrála u názvu epizody, protože bez ní je to takové suché, i když ta co hraje úplně na konci v preview to dostatečně vynahrazuje. 9/10 ()

Larky

To, co je pro herní průmysl Call of Duty, co je pro klasické filmy Transformers, to je pro Anime Shingeki no kyojin, tedy na pochopení zcela triviální, násilný, hlučný ultra-mainstreamový blockbuster. Zároveň pro něj, stejně jako pro ostatní jmenované, platí, že i lidé, kteří se v daném průmyslu příliš neorientují o něm s velkou pravděpodobností slyšeli. Svou nekomplikovaností se mají zalíbit zejména nenáročnějším divákům. To pochopitelně automaticky neznamená, že se náročnějšímu divákovi nebude líbit, jen už se to asi neobjede bez nejrůznějších výtek. A že se jich dá v tomhle seriálu najít celá řada. -------- Druhá řada Shingeki no kyojin se blockbusterové mantry drží jako klíště, možná o něco málo více než řada předchozí. To by samo o sobě vlastně ani tolik nevadilo, kdyby scénář neměl opět, stejně jako minule, naprosto nevyrovnanou kvalitu napříč jednotlivými díly. Začátek je pro mě nečekaně příjemný a zábavný. Dost to podtrhuje fakt, že právě v prvních dílech téměř nevystupuje ústřední trojice (Mikasa, Eren, Armin), která má zdaleka nejtupější, nejpatetičtější a nechtěně srandovní dialogy. Stojím si za tím, že v seriálu jsou nejlepší vedlejší postavy (Krista, Connie, Sasha) a scénář v jejich společnosti v rámci své nenáročné zábavy funguje poměrně dobře. Zejména v druhé polovině sezóny však nastoupí hlavní trojice a kvalita jde opět dolů. -------- K postavám ještě jedna věc, opravdu mě fascinuje, jak scénář zametá s Mikasou. V první řadě to byla hrdinka, která něco dělala, něco vymýšlela a byla to významná hybatelka děje. V řadě druhé je zcela zbytečná, v podstatě je tu jen proto, aby neschopnému a hloupoučkému Erenovi utírala zadek a v kritických chvílích hádejte koho zachránila. --------- Scénář celkově je o něco málo lepší než minule, dozvíme se kdo to Titáni opravdu jsou, tajemství zdí a do plusu určitě zařadím i nového Harambe-like mluvícího titána. Sice v téhle sezóně nedostal příliš prostoru, ale scény s ním patří k tomu nejlepšímu. Akce je fajn, s dialogy už je to horší a vyloženě hloupě působí, když na sebe postavy zcela nelogicky pořvávají v klidových situacích, působí to poměrně rušivě. --------- Rozhodně bych vytknul opravdu hodně špatný opening a ending, hudebně je to tragédie a překvapuje mě, že ani v seriálu samotném hudba za moc nestojí. -------- Animačně seriál působí jako podivný kočkopes. Na jednu stranu skvěle vypadá prostředí a spousta efektů v akčních scénách je prostě famózních a třeba titáni vypadají skvěle. Nicméně opravdu ošklivé jsou obličeje lidí, vlastně lidé celkově vypadají poněkud srandovně. -------- Můj celkový dojem je prostě rozporuplný, jsou tu věci, které jsou super a které nefungují buď vůbec nebo jen rámcově. Nikoho za to, že se mu Shingeki no kyojin líbí ale neodsuzuji, chápu, proč je seriál tak populární a nemám s tím nijak výrazný problém. Za mě je to čistý průměr, který mě sice nějak extrémně nenaštval, ale ani nenadchnul. Po těch 700+ shlédnutých seriálech mám už prostě trochu jiné nároky na 4* a 5* Anime. Ale každý tohle máme nastavené jinak a každý má nakoukáno jinak. Nikomu neurčuji co si má o tomhle fenoménu a samotném seriálu myslet, ale co si o něm myslím já. Za mě tedy čisté 3* -------- Pokud by pak kdokoli chtěl potěšit po tomhle blockbusteru své intelektuální já, ať zkusí Mushishi, Casshern Sins nebo třeba Serial Experiments Lain. () (menej) (viac)

novoten

I kdyby se jen zůstalo stát na jednom místě, prázdně se tlachalo a občas se libovolná jednotka střetla s libovolným titánem, měli by tvůrci úspěch zaručen. Ti ale nevsadili ani na bezhlavou akci, ani na natahování zápletky a místo toho veškerá očekávání staví na hlavu. Nechávají do děje vstoupit nové postavy, bez okolků kolem nich staví základy pro očividně velkolepé budoucí příběhy a právě ve chvíli, kdy už je toho dialogového napětí příliš, přijde scéna souboje, která vyrazí všem dech a opět tak dokáže, že tenhle Útok má na svou konkurenci pěkných pár pater náskok. V kombinaci s velmi střídmým kořením v podobě alespoň drobných mytologických novinek je z druhé série událost, na kterou se vyplatilo ony čtyři roky čekat. ()

Scalpelexis

Nejočekávanější, již mnohokrát odložené, pokračování v rámci anime světa je konečně na obrazovkách! Spousta z nás ty 4 roky nemohli samou nedočkavostí vytrpět, pustili se do mangy, ale narozdíl od Starletky jsem ji dropnul. Už pro mě mírně hyplá první série mi nabídla sic neskrývané řešeto a graficky nádhěrne provedenou adaptaci, ale krom toho ryze průměrný zážitek. Dvojka měla před sebou velmi obtížnou úlohu to napravit, protože právě ona předloha skýtala si kvalitní, za to vratký materiál s nejistou podpěrou. Zprvu si nejde nevšimnout, že se na jistotu vrátilo k zavedenému, resp. co fungovalo v sérii minulé. Na nic se nečeká, krev nám skrápí políčka do té doby ovládaná lidmi a vyloží se na stůl hned několik klíčových otázek. Studio WIT se výtvarně nikterak neodklonilo od své předešlé sezóny, jen navrch přidává dodatečné CGI prvky (u extériéru s koni to až tak nevadí, ale jeden konkrétní titán to hodně odskákal), takže se kocháme z vizuálu stále do aleluia (kredit jde navrch detailnímu stínování) v onych morbidních výjevech titanního stravování a motivech piruet, salt a vzdušných tanečků čety v zelených. Nejde než jen kvitovat zkrácení na 12 dílů, které zapříčinilo větší hustotu důležitého probraného materiálu a zajistilo, že vyjma 2. prapodivného dílu jsme se konzistentně posouvali skrz další důležitá odhalení a neměli čas na řešení jakýchkoliv osobních moresů či vyřvaných výlevů, kterými v 1. sérii byly konkrétní postavy velmi profláklé. Emoce prosakují z plátna stále silným proudem, ale krom vrcholné 6. epizody už jsme těch skutečně ultimátních, zapamatováníhodných momentů naneštěstí byli ušetřeni a tak jsmě svědky pouze solidně důstojné podívané. Znechutil mě špatně napodobený opening a z endingu jsem měl zvláštně bizarní feel. V konečném zučtování se dlouho očekávaná 2. série poprala s vkládanýma nadějema víc než zdatně a nejde hovořit jinak než o úspěchu. Slušné 4*. ()