Šingeki no kjodžin - Season 1

(séria)
Japonsko, 2013, 10 h (Minutáž: 24 min)

Ve světě, kde je lidstvo nuceno žít za obrovskými zdmi, aby se vyvarovalo toho, že je sežerou Titáni, způsobí prolomení vnější zdi chaos. Eren Jaegar, odhodlaný pomstít smrt své matky, se připojí k Průzkumné legii, aby bojoval proti Titánům a odhalil jejich slabiny dříve, než padnou zbývající zdi. (mikki089)

Starletka

Původní komentář z 12.11.2014: Tento kousek mi sedl jako zadek na nočník. Už po prvních pár vteřinách jsem věděla, že tohle bude stát za to. Žádné fillery, žádné fanservice, jenom děj plný zvratů, akce, vývoj postav, sem tam nějaké to vysvětlení a hlavně zase po dlooouhé době originalita, to všechno doplněno jedním z nejlepších soundtracků vůbec. Emocionální epická jízda zběsilým tempem s naprosto skvělým vyjádřením bezmoci, zprostředkovaným i divákům - postavy umírající jako na běžícím páse, kdy nikdy nevíte, která bude další. Z konce prvního dílu mi bude běhat mráz po zádech i na po sté. 9,5/10 Poznámka: Uživatele, kteří píšou, že postavy jsou moc uřvané a ubrečené bych hodila do podobné situace, aby ukázali jak všechno zvládnou rozumně a s ledovým klidem. ()

novoten

Nevídaná bomba, která mě oslnila rychleji, než se po zablesknutí stačí zhmotnit hrozivý obr. Stačilo jen nastřelit pár charakterových vlastností pro Erena, Mikasu i Armina, šikovně jim přihrát do cesty vedlejší postavy (nerozhodný Jean, potrefená Sasha "potato girl" Blouse) a než se poprvé objevily závěrečné titulky, měla mě napínavá akční sága v hrsti. Nedokážu si ani vybavit, kdy naposledy mě animovaný seriál dokázal sežrat takhle rychle, kdy i já - jako osoba, která si oblíbené příběhy alespoň trochu šetří a neplýtvá jimi - nevím, kdy si dát pauzu a nejraději bych v přehrávači nechal běžet celý Attack. Tempo několika prvních story arců (zhruba do konce bitvy o Trost) je regulérně to nejsvižnější, co jsem kdy v anime viděl. V tu chvíli bylo nutné zpomalit, pohrát si občas se vzpomínkami, pečlivě nechávat děj běžet delší dobu na několika frontách a všechno zakončit soubojem, který bere dech snad v každém úderu. Po tolika zdrcujících momentech, kdy si divák zas a znovu uvědomí, že za hradbami tří zdí mohou kdykoli zemřít jakékoli charaktery v libovolném množství, jsem si nic nepřál víc než jen malé, optimistické vítězství. Po první sérii se mi tak v noci pravidelně zdávalo o létání nad střechami, o sekání do obřích krků, o výjezdech bok po boku desátníka Leviho - a v neposlední řadě o tom, že se pokračování dočkám co nejdříve. Sie sind das Essen und wir sind die Jäger! ()

Arkanoid

Spoilery. Survival anime, čo zaujme hneď, aj keď k postavám si treba vzťah vybudovať chvíľu trvá. Pozitíva: napätie, brutalita a krásne nakreslené anime, negatíva: niekedy zbytočné naťahovanie deja, postavy majú reči tam, kde netreba nič povedať. Seriálu pomáha to, že sa niekoľko častí po sebe odohráva v tesnej časovej následnosti, čo je pochopiteľné kvôli akcii a zvyšuje to intenzitu rozprávania deja. S témou Dr. Jekyll / Mr. Hyde sa tvorcovia mohli pohrať lepšie, ale aj tak poteší. Top charaktery: Eren svojou výbušnosťou a húževnatosťou, Mikasa chladnou precíznosťou, Armin: slabý a pritom odvážny, Levi suchým humorom, Jean je zaujímavý tým, že je síce vodca, ale nie hlavná postava a ešte by mohol zamotať milostný trojuholník s Erenom a Mikasou Komentáre k niekoľkým epizódam: 1- 2 Silné charaktery, ktoré väčšinu času prekecajú svojimi úvahami. 3- 5 Už lepšie, menej zbytočných rečí, postavy sa pohli z miesta a začali rozhodovať samy za seba, cítiť heroizmus 6. Tragédia zobrazená desivo precízne. 10. Kvôli úvahám postáv scenáristi spomalili čas rozprávania deja a časť bola dlhšia, než by vzhľadom na zobrazované udalosti mala byť. Leone by mal radosť. 11. Výborné stupňovanie napätia, ide to aj bez mŕtvol. Z takého hromadného Zomri! by mal Jakub Martinec radosť. 12. časť: Tvorcovia vedia narábať aj so surrealizmom a efektne striedať pasáže predstáv a reality. 14: časť: Proces zo súdnej siene som videl už aj lepší, ale tvorcovia to zvládli, aspoň to zbytočne nenaťahovali a Levi sa efektívne predviedol, čím sa definitívne dostal do mojich top 5 postáv Attack on Titan. 15. časť: Najnudnejšia časť celého seriálu. Dej sa síce posunul o krôčik, ale vďaka nudným kecom sa z toho stalo zbytočné prešľapovanie na mieste. 16. Hecovačka, ako vždy vydarená. 17. Boj s titanmi v prírode nie je taký zaujímavý ako v meste. 20. Kvalitné dusno v temnom lese a nikto nevie, kto je zradca. Výborne. 21. Pár drsných scén hlavne v úvode, ale aj opäť zbytočne predlžované omieľanie kecov, ktoré len zdržujú dej. 24. Stačil rýchlejší strih, veľa deja, väčší dôraz na komiksovú štylizáciu, atmosféru podfarbujúca hudba a najepickejšia časť je na svete. 25. Záverečná časť série. Ok, ale veľa otázok zostalo nezodpovedaných a pár dejových liniek neuzavretých. Ten trubiroh Eren by si už mohol konečne uvedomiť, že Mikasa k nemu cíti viac. Časti I. 1-25: 6, 11 - 13, 16, 20, 23, 24 100% 3 - 5, 7, 8, 10, 14, 18, 19, 21, 22 80% 1, 2, 9, 17 60% 15 40%. ()

Luicy

I po osmi letech, kdy jsem první sérii viděla poprvé, musím říct, že je to jedno z nejlepších a nejoriginálnějších anime, které jsem kdy viděla a které zkrátka nemá obdoby. Ve zkratce bych řekla, že je příběh o lidech, kteří žijí jak ptáci v kleci za třemi obrovskými zdmi, které je chrání před lidožravými titány. Vše se zdá v pohodě až do chvíle, kdy se před vnější zdí Maria objeví Kolosální titán gigantických rozměrů a Obrněný titán, který hradbu prolomí a záhy zmizí. Několik set let trvající mír byl narušen. Do přilehlého města Shiganshina se dostanou titáni, kteří bezmyšlenkovitě masakrují tamější obyvatelstvo. Této katastrofě přihlížejí tři mladí hrdinové, Eren, Armin a Mikasa, kterým před očima umírají blízké osoby a jsou donuceni opustit své domovy. O pár let později se přidávají ke skupině rekrutů, kteří se cvičí na boj s titány. Jejich cíl je jasný – pomstít zesnulé a vyvraždit všechny nepřátelé za zdmi.   Celá série má epickou hudbu a krásnou animaci s občasnými 3D prvky, přičemž celý příběh má středověkou atmosféru. Rozhodně tam nechybí akce a zajímavé charaktery, které si zamilujete. I když se anime může zdát jako typický šónen, určitě se tím nenechte odradit. Rozhodně to není sluníčkové anime, které končí happyendem, naopak je to dost temné, depresivní a brutální anime, které se s postavami nesere. Na začátku může sice působit jednoduše, no ve skutečnosti je celý příběh perfektně promyšlen již od samého začátku a určitě stojí za to zhlédnout všechny série, i když nejste anime fanoušek.   Co se openingů týče, tak OP1, Guren no yumia, je prostě všemi milovaná klasika, která je naprosto epická. OP2 taky nemá chybu, je svižný a výborně naanimovaný – tedy že vám hezky nastíní, co se v druhém partu stane, avšak nic nevyspoileruje. Sind Sie das Essen? Nein, wir sind der Jäger! ()

WaraiOtoko

Tak si nejsem jistý jestli se můj vkus s věkem zlepšuje nebo zhoršuje, každopádně dát druhou šanci Šingeki no Kjodžin nebyl špatný nápad. V době premiéry jsem seriál zatratil hned po prvním dílu, přišlo mi, že seriál příliš tlačí na divákovi emoce drastickými scénami (podobně jako nedávné IMHO příšerné Inujašiki), design „příšer“ mi přišel spíše komický než děsivý a celkově jsem k němu přistupoval se zaujetím jako k novému přehypovanému seriálu pro masy. Postupem času mi to ale nedalo, seriál na mě stále odněkud vyskakoval a tak jsem se podíval na video, kde nějaký weeb vysvětloval jak se v názoru na Šingeki no Kjodžin spletl a že je s každou sérií čím dál tím lepší. Dal jsem tedy seriálu další šanci, a byť co jsem psal do jisté míry stále platí, po shlédnutí první řady musím ocenit jak „bezfillerově“ seriál působí, až tak, že bych dokonce za nějaké zvolnění akce byl vděčný, v tom jsem se utvrdil po shlédnutí OVA epizod, které vnikly po první sérii. Docela mě mrzelo, že jsem s nimi neprokládal hlavní dějovou linku (všechny se totiž odehrávají během první série). Obzvláště vzhledem k tomu, že „world building“ je jinak další silnou stránkou seriálu, téměř vždy jsem pauzoval epizodu v předělovacích obrazovkách, které dovysvětlují fungování světa a techniky a těšil jsem se na každý střípek informace o tom co jsou titání vlastně zač. Také musím ocenit nápaditost designu boje s titány styl spiderman, měl jsem strach, že v animované podobě bude působit prkenně, ale musím složit poklonu WIT a I.G. studiu, na rozdíl od jiných akčních anime seriálů, kde tak nějak poznáte, že do pěkné akční scény šly peníze jen v první epizodě, zde vše působilo až „filmovým“ dojmem, což je vzhledem k množství akce skutečně působivé a tohle je spíš subjektivní pochvala ale prakticky úplná absence zjednodušování animace ve formě hyperdeformací a celkově absenci humornějších scének jsem kvitoval s povděkem, které jsou jinak tak populární u shounen mang a do značné míry zcela zničily můj dojem třeba z FMA. Stejně tak si zasluhuje pochvalu zvuková stránka, hudba zde naštěstí „nepodkresluje“ scény, ale je jejich nedílnou součástí. K příběhu se asi vyjádřím až po shlédnutí všech sérií, zatím je to stejně především o akci skoro jako sledovat začátek vojína Rayena, akorát tady vylodění trvá 10 hodin, takže plně chápu kritiku některých lidí na neustálou uřvanost dialogů... ()

Galéria (1 045)

• Ve znělce první série se objevila scéna, ve které Eren zkušeně skolil titána pomocí svého 3DMG při bitvě o Šiganšinu. Nicméně tato scéna se v seriálu vůbec neobjevila (Eren tímto způsobem titána skolil až mnohem později). Účelem pravděpodobně bylo vzbudit v audienci očekávání, že se boj s titány bude dařit hned od začátku a ještě prohloubit šok, který „skutečná“ scéna prvního Erenova útoku na titány přinášela. (vojtaruzek)