WikiLeaks: Informačná vojna

• Česko WikiLeaks (viac)

Mladý nemecký novinár Daniel Berg (Daniel Brühl) sa zoznámil na internete s vizionárom a bojovníkom za právo poznať informácie v ich čo najmenej skreslenej podobe, Julianom Assangeom (Benedict Cumberbatch). Prehovorí Berga, aby s ním spolupracoval na internetovej stránke WikiLeaks, ktorá bude mať za úlohu odhaľovať kauzy o zneužívaní moci zo strany vlád a mocných tohto sveta. Oficiálne médiá začínajú brať WikiLeaks ako sebe rovnú. Assange chce stále väčšie kauzy. A tak, keď sa mu do rúk dostane video z Iraku, kde sú zabití dvaja novinári americkými vojakmi, neváha ho zverejniť. Aj napriek odporu Berga začne uverejňovať veľké množstvo amerických diplomatických depeší, ktoré svojím obsahom nielenže destabilizujú medzinárodné vzťahy USA, ale tiež môžu dostať do ohrozenia života obrovské množstvo ľudí po celom svete. (TV Markíza)

Looka odpad!

0% hodnotím špatně pouze proto, že se jedná o tendenčně protiwikileakovský blábol zhrzeného parťáka J. Assange. ()

Maniik88

Momentálne (apríl 2019) aktuálna téma, pretože bol zatknutý Assange priamo na Ekvádorskom konzuláte v Lodýne. Bol som zvedavý, kto to sú, prečo to robia, ako to robia a tento film mi priniesol odpovede na moje otázky. Brühl a Cumberbatch boli dobrí. No akosi bol film dosť dlhý a rozprávacia linka bola kostrbatá, zdĺhavá a niekedy nie moc zaujímavá. Wikileaks priniesol revolúciu v mainstreame, odhalili veľa svinstva na najvyšších miestach aj vo svätom USA. No a ako to dopadlo? Wikileaks je žalovaná za odhalenie a tí ktorí by mali sedieť, žalujú. ()

Amonasr

Zpočátku jsem se obával, že půjde o propagandisticky sofistikované znevěrohodnění Assangovy osobnosti, aby se tak snížil význam a věrohodnost WikiLeaks. Díval jsem se tedy na první polovinu filmu s jistou nedůvěrou, což umocňovala i poměrně značná chaotičnost vyprávění, podtržená ještě i chaotičností kamery. Tyto prvky nemám ve filmu příliš rád, ale postupně se na to dalo zvyknout, jak děj nabýval na zajímavosti. Nakonec mi ale vykreslení Assange příliš dehonestující ani nevěrohodné nepřišlo - pokud se někdo pustí do něčeho tak grandiózního a riskantního, asi musí být tak trochu egocentrik i psychopat. Ostatně mnohem větších a nebezpečnějších egocentriků a psychopatů je dnes v politických špičkách jak naseto a pokud se má s těmito prolhanými a ničeho se neštítícími týpky někdo pustit do křížku, musí se jim možná i sám trošku podobat, aby věděl, jak na ně. Film dle mého nikomu vysloveně nevnucuje nějaký jednostranný pohled, staví proti sobě relevantní argumenty z obou nesmiřitelných táborů a je jen na divákovi, zda chce být konformní s politickou mocí a přitakat celé té špíně pod povrchem nebo se naopak ztotožní s požadavkem vidět mocipánům pod prsty, i když to nechtějí z dobrých důvodů za žádnou cenu dopustit. Assange se nakonec možná stane (částečně už jím dokonce je) dalším z mučedníků, kteří přinesou na oltář demokratické kontroly politické moci velkou osobní oběť - bez takových osobností bychom ale byli jen nevědomou poslušnou masou, která se nechá bez reptání manipulovat a oblbovat. Mé sympatie, které Assange od začátku má, tak ani po shlédnutí tohoto filmu nijak neutrpěly. Nic není zkrátka jen černobílé. Rád jsem nahlédl trochu hlouběji do problematiky WikiLeaks, i když to kvůli stylu vyprávění nebylo zas tak úplně snadné, jak je ostatně zřejmé i z řady zdejších komentářů. ()

šakal007

Skvělé téma! A tak špatně natočené. Co je ale podstatnější - tak strašně se svět za deset let změnil. Dneska se pod praporem ochrany před dezinformacemi zase snaží vlády tajit svoje kroky (během kovidu si ověřily, že tahají za silnější konec, protože udělat z občanů poslušné ovce je tak snadné!). Až už je Assange sám o sobě jakkoli kontroverzní osobou (a jako člověk asi velmi nepříjemný), pokud netoužíme po "správné totalitě", musíme trvat na konceptu svobodného přístupu k informacím. Proto taky měním hodnocení ze 2 na 3 hvězdy. ()

Hawaj

"Jestli chcete znát pravdu nikdo vám ji neřekne. Jen vám řekne svojí verzi. Tak jestli chcete znát pravdu, musíte si jí najít sami. Tam se totiž nachází ta pravá síla... A pokud budete pokračovat v hledání jste pro ně nebezpeční. Toho se bojí. Vás." / Dobrý téma, slabé zpracování, mizerné dialogy, plytký hudební doprovod, který příběhu nepomohl ani za mák. Cumberbatchův Assange nemá štávu, ale to není jeho chyba, je to chyba režiséra. Škoda, že to nenatočil nějaký špičkový režisér, takhle je to jen plytce odvyprávěný příběh na úrovni hraného dokumentu. Znovu a lépe! / Pěkné vizuální efekty. Pěkné začáteční titulky. Velmi pěkné metaforické scény, ale bohužel dost režijně nevyužité. / Přesto je důležité ten film vidět, aby si lidi uvědomili co se vlastně stalo, protože tím nastal zásadní zvrat ve vnímání médií, propagandy, politiky států atd. Tomu se ošklivě říká posun paradigmat. / Natočeno na kamery Arri Alexa ()

Berty00

Rozhodne to nieje dokonalé...Povedzme si na životopisný film to bolo také ani nie mastné ani nie suché...Určite každý z vás videl aj lepší životopisný film...No cena informácii je privysoká..Síce tam je pomalší a vizuálne škaredší rozbeh no postupom času to lepšie funguje a vyzerá to už ako seriózny film...A hlavné postavy skvelý Cumberbatch a Brühl takže to bol aj zaujímavý film čo sa obsadenia týka...Odkaz skvelý i keď ten posledný Cumberbatchov monológ bol zcela zbytočný,skôr mohli zohnaž ozajstného zakladateľa WikiLeaks.... ()

Tominni

Tak jsem se těšil a nakonec jsem se zklamal. WikiLeaks mohl mít daleko větší potenciál, ale celý film je příliš jednostranný, nejde do hloubky, do které by mohl. Když se k tomu přidá nepevná kamera, tak to na víc než dvě * nedá. ()

spotczek

Tím, že příběh v podstatě stále probíhá, je trochu troufalé o něm začít točit. Na jeho hodnocení je ještě brzy. Rozhodně tento film není životopisný a já ho pro sebe chápu jako jeden z příspěvků do debaty o zveřejňování informací. Když totiž člověk přežije (především počáteční) přehršel až zmatečných informací, pak může vyabstrahovat podstatu prostého sporu o to, zda se lidem může říkat všechno nebo je třeba něco "upravit". Z filmu se zdá, že Assange chce publikovat vše neupravené, zatímco vlády, média a všichni rozumní raději informace předžvýkávají. Já do konkrétního problému nevidím a nehodlám ho soudit. Jen je mi jasné, jak se dá zneužít cokoliv, tedy jak ono předžvýkávání motivované dlouhodobými zájmy chlebodárce, tak také nekritická upřímnost podbarvená rozjitřenými emocemi, která se snadno poddává propagandě i taktice tajných služeb. Vlastně by to měl být film o tom, co jsou to pravda, fakta a emoce a jak se jejich pojetí mění s časem i s veřejným míněním. Víc než co jiného by z toho mohlo být zřejmé, jak moc jsme ještě jako lidstvo nedospělí, když nás zaměstnává víc boj o právo na informace či diplomatickou imunitu, než neschopnost zhodnotit míru vlastní odpovědnosti za nakládání s dostupnými technickými a informačními prostředky. Jak je možné, že se to, co se jednomu jeví být pouhým slovem, v rukách jiného mění ve vražednou zbraň?! Co na tom změní hon na Assange a Snowdeny?! Bohužel už od Čapkových časů stále platí, že se technicky vyvíjíme rychleji než eticky! ()

mnx

Nevím doteď, jestli měl film poukázat víc na revoluční wikileaks nebo na šílenstvího jejich zakladatele. Vizuální stránka mi vůbec neseděla. Takový blbosti se daly dělat v době Hackers, ale o 20 let později, kdy všichni znají počítače a umí je ovládat, to vypadá celkem divně. Herecké výkony byly slušné, ale zase ten scénář.. proč to proboha udělali takhle? Celkem vzato, další promrhaný potenciál. Možná někdo příběh Wikileaks natočí mnohem lépe. ()

CAR0DEJ

Človek sa musí zmieriť s tým, že to je tak trochu hraný dokument, ale s prvotriednymi hercami a zaujímavou "zápletkou", avšak sám neviem, nakoľko je to teda vierohodná verzia skutočných udalostí, keďže ide o pohľad jedného zo zainteresovaných, ktorý očierňuje Assangea vlastne v plnej miere zodpovednosti. Sám som si nehľadal informácie o tejto kauze, teda to pre mňa bolo zaujímavé aj čisto z informatívneho hľadiska, čo možno dopomohlo k pravému filmovému zážitku, aj napriek trochu chladnej atmosfére. ()

Richi007

Zajímavý námět se silným příběhem a kvalitním výkonem Benedicta Cumberbatche. Jen škoda, že se tam odehrávalo spousta dialogů, kterým jsem úplně nerozuměl a tak chvílemi se pro mě stával film velmi nudný. Trošku zjednodušit a zkrátit a bylo by to fajn. ()

BoKo_CzT odpad!

Praktická ukážka mainstreamovej, no kvalitnej propagandy. Assange je tu vykreslený ako psychopat, ktorého v detstve zblbla sekta. Samozrejme informácie sú dávkované postupne, vzbudzujúc v divákovi pocit, že tvorcovia sú skoro na jeho strane. Tak radi by, ale keď on je chudátko taký psychopat. Je to však tradičné, že role treba úplne prevrátiť. A kto neuverí, bude označený za konšpirátora. A kto by o to mal záujem, keď konšpiráciám veria iba tí neinformovaní, polovzdelanci, či úplní nevzdelanci, že? Mocní tohto sveta však vedia, že ľudia už nečítajú (iné zdroje než facebook a wikipedia). Takže prejsť im môže aj argumentácia cyklicky podporená sama sebou. Ostatným iba pripomeniem, že aj Daniel Elsberg musel pôvodne odolávať rovnakej dehonestačnej kampani. Tento svet ešte na Assangeov nie je pripravený. Snáď o sto rokov? ... Mimochodom vložiť Assangeovi do úst kritiku Kropotkina, Solženicina, Bakunina či Orwela, to už je skutočne trochu silná káva. Tvorcovia tejto propagandy si svoje domáce úlohy spravili na jednotku a nezabudli, že Assangea je nutné sprotiviť najmä rebelom, umelcom, anarchistom, hackerom a iným libertiánom. Veď na prvom mieste je potlačenie odvahy jednotlivca a jeho neutralizácia. Iba tak Veľký brat udrží oťaže pevne v rukách. ()

BarVo

Priemerný film s výborným hlavným predstaviteľom, pri ktorom však nešlo prehliadnuť zlú predlohu a silnú zaujatosť. Assange je nepochybne kontroverzná bytosť, pod kožu sme sa mu týmto kúskom ani o chlp hlbšie nedostali. Stratená šanca. ()

bonovox

Film, ktorý sa snaží klamať svojou formou, strihom a zápletkou. Ak by to natočil Fincher bolo by to asi iné kafé. Takto ide o priemerný film s výborným obsadením. ()

PanK.

Vlastně jako film je to fajn, ale jestli chcete něco vědět o WikiLeaks podívejte se na dokument. Když se podíváte na Ramba je to taky paráda, ale o válce ve Vietnamu to fakt neni. ()