Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (CinemArt SK)

Maulincio

Jestli sem dal Rivalům 4*, tak tohle musí mít hvězdiček 5... ano je to jiný typ filmu, ale co se postav a ztvárnění týče, tak je o něco výš i když z historickýho hlediska událost neberu jako nějak významnou (američani dělaj jak kdyby to bylo přistání na měsíci), tak příběh jako takovej je zajímavej a ve filmu skvěle podanej. ()

thf/42

Oceňuji "analogové" zpracování závodů a aut, CGI scén je tu minimum, nebo alespoň tak působí. Přesně to mi vadilo např. u Rivalů. Celkově na mě film nezanechal hluboký dojem, je to prostě řemeslně skvěle zvládnuté a 150 minut uteče jako voda. Dávám 5 hvězd bez debat ale bojím se že si za týden ani nevzpomenu, že jsem to viděl. Viděno doma, ale mám pocit že zvuky aut by mohli být lepší a víc viniknout, stejně jako hudba, byla tam vůbec? Alespoň je trochu slyšet rozdíl mezi buranským fordím 7 litrem a italským uječeným 12 válcem. ()

jauahaoas

Problém na 4 = FORD, ale tyto speciály byly vyjímkou, tedy až na ty dveře. Bylo to moc americké přehnané a dalo se to natočil asi lépe a citlivěji. Za mě 4,5*, (Rivalové 5*). ()

RavenSpector

Pro fanouška pořádných aut je to splněný sen. Pro McLarena rozhodně. To je ten hajzl co na to před cílem dupnul a projel první. Ve filmu se to zahrálo jakože projeli všichni tři zároveň. Nu, a pro EU zřejmě problém a to dost trapný. Není daleko doba kdy nám vrchnost bude kázat kterou rukou si vytírat prdel. Mimochodem, je super, že tento spektákl nenatočil Netflix. To by tam byli ti tři jako Tři králové. Žlutý, černý a možná modrý šmoula. Bílá se teď nějak nenosí, že pane Homozaklínači. ()

PaulBarva

Motosport miluju. GT40 je pro mne pastva pro oči. Jsem sice na "japonce" a "italy", ale tohle auto má koule. A nedivím se, že amíci museli natočit něco takovýho. On totiž amík nikdy nebyl mistr světa v F1 nebo Rallye. A myslím, že se toho nedožijou ani moje šedivý a fousatý vnoučata. Takže shrnuto a sečteno, nic jinýho co by znal celej svět, vlastně z motosportu ani natočit nemohli. Jen hodně suchý konstantování k převelice namyšleným amerikáncům. Pět hvězd za scénář, kameru, střih, hudbu a obsazení. Bylo to hodně dobrý Pavlíku. ()

ondra.p

Již pro mě neplatí, že Rivalové jsou nejlepší "závodnický" film. Le Mans mě skutečně dostalo. Neskutečná jízda (doslova). Úžasný vizuál, poutavý příběh, skvělé scény závodů a dojemný závěr. 100% ()

Kamil111

Nemá sice takovou osudovou hloubku jako Rivalové, ale má stejně dokonalé řemeslo - šmrnc, perfektně zvládnutou akci, krásně vystižená šedesátá, a čiší z něj radost tvůrců z toho, co dělali. ()

MyPupa

Byl jsem zvědavý, zda film splní má očekávání, daná vysokým hodnocením. Splnil je dokonale. Jde o poutavý příběh, z kterého nespustíte oči. Christian Bale je skvělý, parádně zahraná role. Matt Damon zaostává jen o kousek:-) ()

injoy

Film pěkný, ale za mě je to opět silně nadhodnocené, stejně jako Joker. Né, že by Le Mans bylo špatné, ale když má film 92%, očekávám, že z něho nebudu moci usnout... Místo toho mi to za týden splyne s podobným filmem Rivalové. ()

Mrsina

Za mě naprostá jednička za rok 2019 a zároveň jeden z nejlepších filmů celé dekády. Velmi příjemné herecké obsazení, kterému to šlapalo jako snad nikde jinde ve filmu. Opravdu nádherné stroje s luxusními zvuky samotných vozů, kdy je člověk víc a víc zatnutý, když víc a víc ručička na tachometru stoupá a čím víc stoupá, tím je člověk do toho zatažený až po všechny citové vjemy, které vlastní. Zkrátka a jednoduše řečeno, tohle mistrovské dílo má to to cosi neurčité kouzelného, po čem se člověk po celou dobu sledování rozplývá. ()

Tezuka

Když jsem před pár lety zhlédnul film Rush (Rivalové), který reflextoval motoristickou kariéru Nikiho Laudy v F1, říkal jsem si, že něčeho podobného už se asi těžko dočkám. I když motorismus nepovažuji za sport v pravém slova smyslu a ani jej od té doby, co se přestala vysílat F1, aktivně nesleduji, musím uznat, že na plátně je to neskutečný odvaz a adrenalin. O rivalitě Fordu s Ferrari v 60. letech jsem slyšel i četl, takže jsem zhruba tušil, čeho se ve filmu dočkám. Ale netušil jsem, že to bude tak vymakaná pecka, tak detailně vypiplaná, tak skvěle zahraná a že všechno bude tak nádherně působit. Matt Damon si střihl Carrolla Shelbyho, legendárního designera slavného Mustangu, a já mu to prostě všechno věřil. Christian Bale v roli slavného závodníka Kena Milese - WOW. Dejte těmto chlapům Oscary, dejte oscara kameře, dejte oscara filmu, dejte je těm autům, která byla tak úžasná, dejte je střihu..., protože pokud jim je nedáte, tak ta soška ztratila regulérně na významu. Bohužel, film má jen 4 nominace a žádná z nich není herecká. Neviděl jsem ještě Tenkrát v Hollywoodu, kde Brad Pitt za svoji roli obdržel Zlatý Glóbus, a je tak horký adept i na Oscara, ale myslím si, že zde by měl Oscar směřovat Christianovi. Když jsem o slavném úspěchu Fordu na Le Mans poprvé četl, přál jsem si, aby jej někdo zfilmoval a přiblížil dnešní generaci a heuréka. Režiséra Jamese Mangolda jsem doposud neznal, ale od teď jsi pro mě "goldie". Díky moc, byla to paráda. ()

sha.piro

Skvělá podívaná. Jediné, co mi trochu zkazilo dojem z filmu byl závěr závodu, kde jedou tři vozy vedle sebe a cílem projíždějí v jedné lajně. Ti Američané si zkrátka neodpustí "klasický" konec (ve skutečnosti cílem projížděly vozy s odstupem cca jednoho metru a černý vůz s č, 2 projel první), ale musí to mít zase pohádkově pozlacené. Jinak fakt fakt perfektní! ()

vladi3

Ponuka sa nam tu porovnanie s Rivalmi... Ale nieco malo chybalo na plny pocet... Koniec bol famozny a kazdy kto pozna Kenov zivotopis vie, ako sa to skonci... Ale ani to nepomohlo, aby som tomu dala plny pocet... Aj ked chybalo "takto" malicko... Matt aj Chris boli skveli... Chris je cool AF! ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)