Le Mans '66

• Slovensko Ford vs. Ferrari (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Francúzsko, 2019, 152 min

V roku 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na obsolútnom vrchole, vyhral najťažší automobilový závod na svete 24 hodín Le Mans. Po najväčšom triumfe nezdolného Texasana ale príde zdrcujúca rana – lekári zistia, že má srdečnú vadu, ktorá mu nedovoľuje ďalej v závodení pokračovať. Shelby tak začne novú kariéru automobilového konštruktéra. Stane sa členom tímu, do ktorého patrí aj vynikajúci skúšobný jazdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nielen špičkový jazdec oddaný svojej rodine, ale aj neznesiteľne arogantný muž, neschopný akéhokoľvek kompromisu. A práve tento tím automobilových šialencov si najme Henry Ford II, aby pre jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodné auto. Ford sa totiž rozhodne pomstiť Enzovi Ferrarimu za to, že nakoniec odmietol dohodnutú fúziu svojej automobilky s Ford Motor Company. Autá stajne Ferrari víťazia na okruhu Le Mans nepretržite už od roku 1960. Shelby, Miles a ich tím sú odhodlaní s autom Ford GT40 túto víťaznú šnúru pretrhnúť. Proti nim stojí neporaziteľné Ferrari, fyzické zákony a ich osobní démoni. Navzdory prekážkam a obmedzeniam, ktoré im do cesty stavia aj samotný majiteľ Ford, vyvinú revolučné vozidlo, ktoré prevalcuje každého konkurenta. Ich úsilie si vyberá nemalú daň – týmto mužom však víťazstvo stojí za to. (Cinemart SK)

Flopik

Tak po Rivaloch tu máme ďalšie majstrovské dielo, tento krát však nie formule ale Le Mans.Herci fantastický, Matt a v prvom rade Christian to zahrali neskutočne. Odsýpa to riadne rýchlo, dej je vtipný, svieži a nenudí ani sekundu. Závody sú natočené skvelo, no a tie nervy ktoré máte som nemal už dlho pri žiadnom filme( myslené dobre). Koniec krásny a bohužiaľ aj nevyhnutný. Soundtrack vo filme sa mi páčil. Za mňa rozhodne 5* a chápem prečo je ten film tak vysoko. ()

nonick1

Bohužel jen průměrná záležitost, marně se snažící trumfnout Rivaly (nebo aspoň místy napodobit - přeměřování pneu / přeměřování kufru), navíc na CSFD nepochopitelně nadhodnocená stejně jako Bohemian Rhapsody. Hned ta úvodní, těžko uvěřitelná scéna s hořícím palivem při tankování poněkud zviklá pozorného diváka a s přibývajícími minutami začíná být jasné, že tenhle film se přes veškerou snahu jeho tvůrců člověku jen tak pod kůži nedostane. Přitom retro vizuál je téměř bezchybný, auta dostatečně rámusivá a příběh vychází ze skutečných událostí - takže srovnání s podobným snímkem Rivalové je na místě. Jenomže, málo platné - Rivalové jsou v pomyslné cílové rovince o několik kol vepředu. Inu, říká se: když dva dělají totéž, není to totéž...a ono to stále platí. ()

Pawlisman

Uff, to je americké, hloupé, nezajímavé, nereálné, zfilmované jako už tisíce filmů předtím. Ne se, ztracený čas bez kouska umění či vkusu. Toto se vám skutečně líbí kolegové? Den předtím jsem viděl Knives Out, jiný druh filmu, ale ta použití filmařina. Nesrovnatelné. 4/10 ()

majec4

Tak toto je cisto zazitkova zalezitost. Velmi putavo natocene bez jedineho miesta, kde by som si hovoril, ze ma to nudi. Este aj humor bol skvely, ked uz bol. Bale a Damon to zahrali skvele. Ten Bale je fakt super herec, zahra asi hocico. Tohto blazna Milesa som mu uveril vsetkymi desiatimi. Niektore zatacky som ale ani nedychal, lebo som to prezival s nim. Takuto euforiu som z filmu nemal davno. Rivali boli fakt super, lebo je to film z prostredia mojej oblubenej F1, no toto radim pred Rivalov aj ked je to o niecom inom. Vlastne uz od prveho dialogu citit, ze toto nie je odflaknute. V poslednom obdobi som sledoval 2 -3* filmy a tu som citil strasny rozdiel v kvalite dialogov, scenara, vyberu hercov, .... Pozeral som to s kamosom, obaja sme sa pocas filmu len usmievkali blahom. ()

Skarface

Naprosto famozní podívaná. Jestli to je přesně podle skutečné události jsem nezkoumal, ale mohu říct že drásající nervy? Na 100 procent ano :) Co víc říct ? Ve 30 letech to budí emoce a když si na to vzpomenu, tak motor trpí do nejvyšších otáček :) ()

M1k9

Nezvyklé. Abnormálně vysoká preciznost zpracování. Taková ta americká srdcovka. Pochopitelně že. Scénář mě bavil. Herecky velmi povedené. Každá postava nabízí něco jiného. Ch. Bale už léta dělá ze skvělých filmů dokonalé filmy. M. Damon neurazil. 9/10 ()

TheSpearCZ

Je až k nevíře, jak může film tak krásně a plynně utíkat, a zároveň si ho má člověk možnost užít v daném momentu, podobně jako když projíždíte v 7000 otáčkách, kdy všechno splývá. James Mangold tímto již definitivně stvrdil, že je v dnešní době jedním z nejtalentovanějších režisérů vůbec a vybral si na to tu nejlepší partu, kterou mohl sehnat, protože hlavní dvojka Damon/Bale a do toho lehce v pozadí schovávající se Bernthal, to už je teda kvalt. A přesto mě překvapilo, že ten snímek byl v době vydání (a i tři roky po vydání stále je) takovým tím nepřímým mainstreamem, jestli se to tak dá nazvat, není to film, o kterém by se dostatečně mluvilo, ačkoliv po zásluze proměnil dva Oscary. A co se týče příběhu, tak ten je správně silný, s první hodinou jsem teda ještě lehce váhal, ale jakmile dojde na Le Mans, tak to už jde husina po celém těle, ty záběry, ten styl natočení, to je Mangoldův rukopis a jednoduše věřím tomu, že dostat tenhle námět nějaký jiný režisér, tak to takhle dobré prostě nebude. A v neposlední řadě ten závěr. Reálné události jsem neznal, a právě proto mě ten konec úplně oddělal. Ať už finále závodu nebo události po něm. Tohle byla jízda, na kterou dlouho nezapomenu a společně s Rivaly se jedná o nejlepší závodní film vůbec. 5* ()

petikacka

Dala jsem si načas s podíváním se, ale zato jsem si to teď vychutnala. Domácí kino s vytuněným zvukem a 7000ové otáčky motoru byly prostě boží. Příběh ještě lepší a ukázka podrazáckého Fordoporátu na blití. Stopáž jsem vůbec nevnímala poněvadž mi to uteklo jako voda s dunivým hhrmmm hřměním...Bez takových benzínových nadšenců by závody nemohly vůbec existovat. Za mě nadšených 90% ()

ROCK,THE

Bravo! Opět po úspěchu Logana se James Mangoldovi povedlo udělat další nádherně zpracovaný impozantní snímek. Ruku k dílu přidal jeho dvorní skladatel Marco Beltrami s jeho špičkovým soundtrackem. Hlavní role v podání dua herců Matt Damon a Christian Bale jsou absolutně nadhraniční, zejména Christian Bale který opět pro roli udělal absolutně vše. Nádherný snímek vyprávějící jednu kapitolu jednoho z nejepičtějších soubojů aut v historii. Takže pokud máte rádi rychlá auta, kus historie, kvalitní dramatický snímek a neskutečné herecké výkony tak okamžitě běžte do kina! Mé hodnocení: 8.5/10 ()

Chundys

Bez debat nejlepší film roku 2019!!! To vrnění motoru a ty auta, ty AUTA! Dost k rozvášnění! Herecké duo BAMON si to tak s přehledem dávalo! Ten vztah byl tak krásný a celý příběh! U filmu se vlastně vůbec nenudíte a vy víte že se vám líbí, u nějakých scén se potutelně usmíváte a přejete si tam být taky! Pro jednou zase bude těžký výběr na Oscary: to máme Phoenixe, Balea, Damona. Jako tady by byli Oscary fakt zaslouženě! No z kina jsem odcházel nadšen a byl šťastný jako trám :-) ()

katalog

Konečně zase čistá upřímná filmařina, dostal jsem v co jsem opravdu doufal, přes báječná auta, výtečně zahrané role, chytlavý příběh, výbornou kameru, akci, soundtrack i smích. Tohle se povedlo. ()

Saur.us

Rivalové poznali svého největšího rivala. A jak jsou si neuvěřitelně podobní. Nejen, že se z obou ihned po premiéře staly mezi fanoušky autosportu takřka modlami a mezi obyčejným, nezaujatým divákem tím lepším, co v ten rok viděli. Spojuje je i silný příběh, velice podobný humor a obrovský závodní adrenalin, který umě dokáží předat z plátna na diváka. Zároveň je ale spojuje i ne vždy přesný přepis historie (jako všechno s přízviskem Na motivy skutečné události) a velice často nepříliš povedené CGI. Všechny malé neduhy ale nakonec žehlí herecká extravaganza Ch. Balea a jeho bouřlivého K. Milese. Dvě a půl hodiny čistné petrolheaďácké onanie! ()

ddf76

Nejlepsi film roku 2019. Uz dlouho se mi v kine nestalo, ze jsem uplne zapomnel na cas a na konci filmu si rikal, ze to snad byla pulhodina od zacatku a pri tom ma film dve a pul hodiny. Parada. ()

TomasKotlant

Film se nějak nedokáže rozhodnout, jestli chce divákovi zprostředkovat emoční drama nebo pravý srdcařský závodění, takže ve výsledku nedostanu plnou měrou ani jedno... Je to fajn film, ale asi jsem měl až moc velký očekávání. A Rivalové byli přecejen o notný kus lepší. Ve zkratce: Někdy se prostě z hořícího auta nedostaneš včas... ()

barteca

Benzínem vonící historie je zajímavější o to víc, oč více odhaluje vztahové pozadí a rozdíl v přístupu dvou autoklanů Forda a Ferrariho, kde lidsky vítězí Ferrari. Nádherná kamera . ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (viac)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (viac)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (viac)