James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

Adam Bernau

SPOILERY Mrzí mě, že i někdo takový, jako je Terry Gilliam, si myslí, že mě dojme pohled na úžas v očích filmové postavy vědkyně, která právě zjistila něco, o čemž až dosud věděla, stejně jako to ví každý divák, že to není možné. Pokud jde o novátorství Gilliamových postupů, tak to jsem zase přišel pozdě. Z průměru toho lepšího z popcornové produkce zvedají tento film jednak scény s tím samozvaným vládním výborem zdecimovaného lidstva budoucnosti, jednak fakt, že titulních Dvanáct opic je nakonec jen směšně falešná stopa, kterou chudák Cole po celý film sleduje. (Jestli tento film měl mít nějaké ekologo-civilizační poselství, tak je zašifrováno právě v pocitu z té podivné ne-katarze kontinuální slepé peripetie překrývající zápletku.) Starej bourák Bruce (potácející se jako obvykle mezi průsery a záchranou lidstva) je umělec, kterého sice nemusím, ale rozhodně můžu a jako nedobrovolný cestovatel v čase byl k pomilování. Pitt mě moc nebral. O čtyřech hvězdičkách jsem ochoten diskutovat, ale čtyři zhlédnutí, která doporučuje Astu., asi nedám. ()

mzss1

(60%) 12 OPIC, slavný a výborně hodnocený film, co mi tolik let unikal. Po skončení filmu jsem měl dost smíšené pocity. Rozhodně z toho až takovou pecku neshledávám, ale chápu, proč se to divákům tak líbilo, zejména na tu dobu. Námětem mi to vzdáleně připomnělo tématiku Terminátora (to cestování v čase z budoucna do minulosti, a to zde několikrát). Tempo to má ale docela pomalé, chvílemi jsem se nudil a finále bylo takové divné, i když to vše téměř vysvětlilo. Docela jednoduše, ale proč ne. Nevím, jak to mám celé popsat, moc to nejde. Je to netradiční dílko, které na tu dobu jistě působilo dost inteligentně, mělo to svou vizi, obsahovalo to časové paradoxy, nápady atd. Jenže celkové pojetí mě až tolik nebralo. Věčně zmatený Bruce Willis na jednu stránku působil hrozně, ale v dalších scénách mě zase bavil víc. No a Brad Pitt ten byl skvělý od začátku do konce. Včetně sympatické Medeleine Stowe. Hudba - nic extra. Přesto tu jisté dovysvětlení jistých scén chybí, nebo je prostě hůř natočené. Víc k tomu asi nedodám. Shazovat tento snímek nehodlám, svoji úroveň určitě měl, ale víckrát ho vidět nemusím. Prostě je to u mě při nejlepším lehký nadprůměr, nic víc. ()

k212

Ač jsem tento film viděla nejméně desetkrát, ač vím, co bude následovat, vždy v něm objevím cosi nového, a vždy mám v posledních minutách v očích slzy. Terry Gilliam ve spojení se scénaristou Davidem Peoplesem ( vyzdvihovaný Blade Runner by bez výborného scénaře nenabízel tak skvělé možnosti ani Scottovi, ale o tom se moc nemluví) vytváří dechberoucí úchvatný svět, naplněný šílenstvím, depresí, paranoiou, bolestí, smrtí, láskou, nadějí a jánevímještěčím. Děj je rafinovaný v hříčkách s časem a postavami i přesto, že základní atributy jsou jaksi vyčpělé a využívané v každém druhém béčkovém sci-fi. Herci odvádějí naprůměrné výkony a Brad Pitt coby praštěný Goines dostal snad nejlepší příležitost za celou svoji kariéru. Vlastně tento film je malým veledílem výborného režiséra, který přesně ví, co udělat s naprůměrným scénářem. Vizuální složka filmu je také dost originální a divná instrumentální hudba umocňuje silnou výjimečnost tohoto díla. ()

kingik

Mně tahle sci-fi přišla spíše nesmyslná, než nějak zvláště propracovaná. Zhusta přehrávající Pitt byl dobrý, ale Willis hraje pořád stejně. Nevyrovnané kiksy ve scénáři není jednoduché zamaskovat. 60% ()

Snorlax

Velmi slušné sci-fi, u něhož mi nevadila ani přiměřená dávka akčnosti. Zřejmě to bude tím, že Willisovo charisma by mohlo lámat skály. Ale ani to nezachránilo ten dojemně blbý a sentimentem napuštěný konec. Pravda, díky němu vím, že v Americe se umírá zásadně za zvuků lkajících houslí. ()

Aknah

Velice zajímavý a promyšlený příběh, který si zahrává s časem - cestování z budoucnosti do minulosti . Brad Pitt tu hraje naprosto skvěle pošahanýho blázna, který hraje tak přesvědčivě, že je až k smíchu. A Bruce Willis jako vždy dokonalý, kdo jiný by líp zahrál nebo ztvárnil hlavní roli, která je natolik zajímavá a důležitá jako je právě James Cole - opravdu se toho perfektně zhostil... Já mám ráda filmy jako jsou tyhle, prostředí blázince a všechny ty emoce a napětí, mě baví sledovat. Taky mi ale hrozně vadí lhostejnost a nedůvěřivost doktorů... ani se nedivím, že se tam někdo pomine, já bych se z toho taky zbláznila... Naprosto působivý, nevšední a uvěřitelný film, kde jsou skoky v čase jasně propojeny a všechno má svůj důvod. Také se mi líbil rozvíjející se vztah mezi pacientem a doktorkou, který tak trochu mírnil tu vážnost. Špetka romantiky a herecké výkony jen potvrdily tenhle skvělý snímek. Dojemný konec jen všechno podtrhnul, ale přišlo mi líto, že nakonec bylo zbytečné zabraňování a snažení, když k tomu nakonec stejně dojde, to mi přijde takový nedoladěný... Ale i přes tento malý detail, film neztrácí na kouzlu ani na kvalitě. ()

Legas

Nejlepší sci-fi o cestování časem. Film je na první shlédnutí hůře stravitelný, možná je i místy komplikovaný, ale napodruhé je to bomba. Opravdu chytrý film s velice vymakanou režií, úžasně temnou atmosférou, originální hudbou a skvělými hereckými výkony. ()

Šakal

Tentokrát budu stručný. O velikosti snímku a samotného T. Gilliama svědčí jeden (neodiskutovatelný) fakt. 99% z nás má velký problém ukočírovat jednu (ranní) "vopici". Terry jich ukočíroval hned dvanáct najednou. Šakal smeká klobouček. Herecky, scénáristicky, hudebně, režijně... není co vytýkat. S dovětkem, že toto je jeden z těch mála případů, kdy si divák užívá snímek při každé další (opakované) projekci stále víc a objevuje (si) pro sebe stále nové věci (skutečnosti). Twelve Monkeys je snímek připomínající cibuli. Je složen z několika (na první pohled) neviditelných slupek (vrstev). Tak usedněte, začněte pomalu odlupovat a poodhalovat......Tohle je totiž jeden z těch mála případů, který si vaši plnou pozornost bezezbytku zaslouží. ()

InJo

Mistrovské dílo sci-fi žánru, které téma cestování časem zpracovává možná nejlépe ze všech dosud natočených filmů. Zatímco jiné slavné a uznávané snímky a filmové série (Planeta opic, Terminátor, Návrat do budoucnosti aj.) ho obvykle využívají především jako katalyzátor dění pro rozvíjení jiných témat, motivů a myšlenek, 12 opic ho (společně s motivem nevyhnutelnosti osudu) precizně rozpracovává do (úctyhodné) hloubky a (brilantních) detailů, takže i při opakovaných zhlédnutích má díky vynikajícímu scénáři divákům hodně co nabídnout. Špičkový mainstream, jenž je unikátním intelektuálním i emocionálním zážitkem. Pro mě nejlepší dílo Terryho Gilliama. 95 % ()

HoneyBunny

Skvělá hudba, dobří herci, zmatená režie. Jednotlivé scény sami o sobě fungují skvěle, ale dohromady působí jako podivný mix. A navíc se mi moc nelíbil konec. Toť můj první dojem. ()

Sinecod

Když jsem to viděla poprvé, líbilo se mi to, ale tak nějak normálně. Hodně jsem se snažila, abych se v tom orientovala a neztrácela. Vlastně jsem se soustředila hlavně na to, abych to pochopila. Po druhé a poté několikáté projekci už jsem ale zjistila, proč že jsou všichni nadšení. Celý film má skvělou atmosféru a výborné herce, miluju okamžik, kdy se to krásná Madeleine ve scéně v hotelu snaží všechno pochopit, miluju šíleného Brada i uslintaného Bruce, vlastně miluju každou scénu a každý záběr tohohle filmu! ()

Tsuki

Takový typ filmu se podle mého jen tak nevidí. Samotnou mě to překvapilo, protože jsem čekala něco docela jiného. A velmi těžko se tento divácký zážitek zároveň popisuje. Je to jeden z těch filmů, který se hodí vidět dvakrát, jelikož má dost komplikovaný děj, který do sebe pořádně zapadne až na konci. Netřeba proto říkat, že na sledování jde o poměrně náročný film. Nebyla mi úplně příjemná ta znepokojivá nehostinná atmosféra, ve které nám film ukazuje budoucnost světa (z pohledu filmu současnost světa). Ale z žánru samotného (mysteriózní sci-fi thriller) se to samozřejmě dalo čekat. Spíš tím chci říct, že samotný žánr sci-fi/thriller nikdy nespadal mezi mé oblíbené žánry. Ale je třeba vyzdvihnout promyšlenost příběhu (přestože si troufám říct, že by se tam daly najít mezery a že na způsob fungování cestování v čase, který je ve filmu zobrazen, je těžké logicky přistoupit), a také vyzdvihnout herecké výkony Willise a Pitta. Ani jednoho z nich jsem v takových rolích do nynějška neviděla, takže bylo o to víc zajímavé jejich herecké výkony sledovat. Za mě rozhodně nadprůměrný a velmi zvláštní film, který jsem ráda viděla i přes to, že nejde o mnou preferovaný žánr. ~(4,0)~ ()

Anderton

Už som to videl asi paťkrát a stále som nedošiel na to, čo je na tomto filme tak úžasné. Okrem hereckých prekvapení Pitta a Willisa a obligátneho vizuálu Gilliama. Originálne scifi, ktoré sa dá pozerať stále bez klesajúcej tendencie, ale ten koniec ma stále nie a nie poriadne dostať. Zvláštny prípad, keď medzi moju klasiku, ktorú nikdy nevynechám v tv, patrí 4 hviezdičkový film. Niekoľko scén je ale geniálnych, napríklad vypustené zvieratá. No asi to chce ďalšie pozretie. ()

Frajer42

No, ať si kdo chce co chce říká, já se nudil pořádně. Aspoň nežli jsem se trošku zorientoval v ději, pak jsem se nudil o pořádný kus méně. Ale nudil. Bruce i Brad podali svůj standartně vysoce kvalitní výkon. Žádné přelomové intelektuální poselství jsem zde nezaznamenal, ale to jsem ani nečekal. Já se chtěl hlavně bavit, bohužel se zábavou se tu šetřilo rovněž. Takže asi mi zůstane záhadou co tenhle tuctový film dělá tak vysoko. * * s odřenýma ušima za pár efektních pasáží. ()

boshke

V poslední době mám respekt z dějově hlubších filmů (ke kterým 12 opic bezesporu patří). Mám "strach", že mi nebude umožněno ocenit ten všemi uctívaný a obdivovaný símek, jak se mi nedávno stalo kupříkladu s Requiem za sen (ano, nijak mne neoslnilo). Naštěstí to však není případ 12 opic... Hned ze začátku jsem tušil, že děj bude více než spletitý a budu mít problémy se v něm orientovat. Zároveň jsem však z prvních záběrů cítil, že zde jde "o něco víc"... Pitt zde hraje, a to s velkým H. Jamese Cola představuje "standardní" Bruce. Nemyslím to nijak negativně, prostě Bruce, jak ho známe. Zvláštní hudební motiv se mi také velice líbil (harmonika?). Děj, skákající tu přítomnosti, tu do minulosti a tu do budoucnosti, se postupně rozplétá a divák začíná pomalu chápat... Velice dobré, duchaplné sci-fi... 90% ()

Kothy

Celkem psycho sci-fi s Brucem Willisem. Brad Pitt tu hraje pěkného magora. James Cole se vrací 30 let do minulosti, aby zabránil armádě 12-ti opic vypustit smrtelný virus, který vyhubí téměř celé lidstvo. Docela povedený snímek. "Už i ženské dělají psychiatry." :D ()

swamp

Prostě Terry Gilliam. Přestože se jedná o budoucnost, věřím, že žádný jiný režisér by se jí nezmocnil tak zvláštním způsobem. Celková atmosféra filmu vyznívá zcela Gilliamovsky, což je jen dobře. Bruce Willis zde předvádí jeden z nejlepších výkonů svého života, Brad Pitt je zde šíleně šílený a celkový průběh filmu se závěrečnou pointou vám dá materiál k přemýšlení, což je něco, čeho se nyní ve filmech už běžně nedostává. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil