Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa UhLee k tomuto seriálu (6)

Série 1 (2013) (S01)

První série - (8/10). Začíná se to teprve pořádně rozjíždět, ale už teď musím ocenit kvality, kterými Peaky Blinders disponuje. Ať se bavíme o špinavé atmosféře plné popela, uhlí a prachu. Zapíjené je to plnými hlty whishey, nebo zapálenou cigaretou. Birmingham plný dělníků je zachycen opravdu přesně a autenticky. Cítíte se tam jako doma. Ani nemluvím o parádní hudbě, které vévodí Nick Cave s jeho parádním chraplákem. Zápletka není tak rozmáchlá, aby dokázala úplně uhranout, ale to provedení vezme dech. Cillian Murphy jako šéf tohoto gangu působí nemilosrdně a neohroženě. Jde vidět, že ho válka totálně změnila a podle toho se taky chová. Celá ta skvadra je prostě hrozně cool a badass. Jejich účesy a elegantní obleky ihned uhranou a divák chce nosit to samé. Jejich accect je už jenom perfektním dokreslením atmosféry, který když po nějaké době zase uslyšíte, tak pousmějete a uvědomíte si, jak skvělý je to seriál. Odolával jsem dlouho, ale konečně jsem k tomuto seriálu dokopal. Nelituju, ale hned to hltat taky nebudu.  Nejlepší epizoda: Episode 5 (S01E05) ()

Série 2 (2014) (S02)

Druhá série - (9/10). Občas se setkávám s názory, že shlédnout seriál za co nejkratší dobu je to nejlepší, co může fanoušek udělat. Ovšem u tohoto počinu se mi dostalo pravého opaku. Mezi první sérií a touto druhou jsem si totiž dal 3/4 roku pauzu. Přineslo to ovoce jako nikdy předtím. Přestože jsem se při stisknutí tlačítka PLAY obával, že budu mít problém se na postavy napojit, tak opak byl pravdou. Na postavy jsem se dokázal naladit během pár minut a přeneslo mě to do rodiny Shelby jako nikdy předtím. Zběsilé tempo, které druhá série přinesla je zcela nekompromisní a to, co se zde událo za pouhých šest dílů by vystačilo na zvraty v jednom celém seriálu. Mám hroznou radost, že jsem konečně dokázal ocenit nezpochybnitelnou kvalitu, kterou Peaky Blinders představují a o které pořád všichni básní. Politické hašteření, šarvátky, hromady whiskey a cigaret. Není opomenuta ani romantická linka, která tomu dodává zase trochu jiný pohled. Herci jsou výborní a kvalita z tohoto počinu přímo číší. Doufám, že další série se ke kvalitě druhé alespoň přiblíží, protože tohle bude hodně těžké překonávat. Nejlepší epizoda: Episode 6 (S02E06) ()

Série 3 (2016) (S03)

Třetí série - (8/10). Tak to prozatím vypadá, že druhá série obhájila prozatímní pozici nejlepší série. Minulá série byla opravdu impozantní a tato za ní mírně zaostává. Byl jsem prostě asi moc rozmlsaný z předchozí série, takže když se v některém díle nestal nějaký zvrat, tak jsem to automaticky považoval za nedostatek. V tomhle jsem Peaky Blinders prostě nekompromisní. Trochu mě mrzí, že to má prostě celkem 6 sérii, takže se až tak moc nemusím bát o osud hlavních postav, protože s nimi tak trochu počítám až do konce seriálu. Ne vždy to však musí být pravidlem a tato série mě v tom utvrdila. Musím říct, že herci do toho dávají naprosté maximum a nenašel jsem v rodině Shelby jediný slabý herecký článek. Možná menším mínusem oproti minulé sérii, tak to bude hlavní záporná postava. Sam Neill nastavil neskutečně vysokou laťku, kterou se ani hvězdě Rodu draka nepodařilo překonat. Paddy Considine je výborný herec, ale z jeho kněze jsem nebyl ani z poloviny znechucen, jako tomu bylo u irského policisty. Možná je to tím, že Sam Neill měl dvě série na to, aby se dostal divákovi a postavám pořádně pod kůži. Co však funguje stejně skvěle jako v minulé sérii, tak to je Tom Hardy. Jako postava mě baví strašně moc a jeho židovská povaha se nedá zapřít. Poslední věcí, která mi posunula třetí sérii na pětihvězdičkovou hranici, byla hudba od skupiny Radiohead. Chovám tuto skupinu v lásce a když se v prvním díle rozezněla jejich melodie, tak jsem byl v sedmém nebi. Nejlepší epizoda: Episode 6 (S03E06) ()

Série 4 (2017) (S04)

Čtvrtá série - (8,5/10). Thomas Shelby propadá do ještě většího deliria a já se čím dál víc ponořuji do této gangsterské řezničiny. Je to pořád neskutečně chlapácké, špinavé a nebere si to vůbec žádné servítky. Hlavních přísad, bez kterých by se to neobešlo má čtvrtá série dostatek a řadí se za druhou sérii na pomyslném piedestalu. Tuhle sezónu táhne hlavně namistrovaný wop Adrien Brody, který byl prozatím nejlepším padouchem, jakého Peaky FOKIN Blinders představili. Celkově si myslím, že jeho vendeta je prozatím nejlepší motivací, kterou může záporná postava mít. Navíc se výborně hodí k jeho italské povaze, která rozhodně není bezzubá. Sekunduje mu tady opět vynikající Tom Hardy, který svými trefnými dialogy stírá jednu postavu za druhou a nepotřebuje  tomu kulky. Líbilo se mi, že tyto postavy dostávaly přesně tolik prostoru, aby byl jejich výskyt na scéně, pro diváka dostatečným svátkem. Máme tady plno nových a zajímavých postav, mezi které řadím především zajímavou postavu , kterou hraje nevypočítavý Malíček z Game of Thrones. Výborný hudební doprovod - opět mě potěšila kapela Radiohead, která se k tomuto seriálu prostě hrozně hodí. Poprvé v seriálu došlo i na loučení s hlavními postavami, které bylo rozhodně nečekané a bylo proloženo nepředvídatelnými zvraty. Závěr slibuje opět posun o několik příček výše a já jsem zvědavý, kam se to všechno ještě posune. Dokud má Steven Knight nějakou vizi, kam by měl seriál směřovat, tak jsem otevřený dalším sériím. 🔝Nejlepší epizoda: The Company (S04E06)🔝 ()

Série 5 (2019) (S05)

Pátá série - (8/10). Pátá série měla nesmírně těžkou úlohu. Nastupovala po impozantní čtvrté sérii, která představila ještě impozantnějšího padoucha. Byl jsem proto velice zvědavý, jak se s tím tvůrci poperou. Nutno podotknout, že pátá série v porovnání s tou předchozí v jistých ohledech ztrácí, ale také dokázala svého staršího předchůdce v lecčem překonat. Vůbec jsem si nic nezjišťoval ohledně zápletky nebo obsazení. Přítomnost Sama Claflina mě nesmírně potěšila. Tento britský sympaťák mi už několikrát ukázal, že hrát rozhodně umí. Nebyl jsem si však jistý, jestli dokáže zahrát polohu, která by divákovi naháněla hrůzu jako italský Adrien Brody. Ve výsledku vidím spíš děsivost v myšlence, kterou zastával než v postavě jako takové. Téma fašismu mi přijde samo o sobě nesmírně atraktivní a děsivé zároveň. Velmi mě potěšilo, že se Arthur přestal motat v kruzích a snad dostane v poslední sérii pěkné završení. Mužské publikum včetně mě nemohla nepotěšit přítomnost Anye Taylor - Joy, která tady hraje poměrně druhé housle, ale myslím si, že v poslední sérii bude společně s mladší generací té starší pořádně zatápět pod kotlem. Vidina takovéto zápletky mi nepřijde natolik atraktivní, aby jí byl završen celý seriál, ale nechám se překvapit a doufám, že se mýlím. Pro mě osobně byla však postava, která mi nejvíce přirostla k srdci ztvárněna Aidanem Gillenem. Na druhou stranu takový Brian Gleeson mě nechal naprosto chladným, protože jako herec byl pro mě velkou neznámou. Bavil mě jeho skotský přízvuk a těšil jsem se na konfrontaci s hlavními postavami. Celkově je tady kladem velký důraz na psychický rozklad postavy Tommyho Shelby, kterému už očividně zvoní hrana. Jsem nesmírně zvědavý, jak to tvůrci celé zakončí, protože Peaky Blinders jsou naprostým fenoménem v seriálové tvorbě a Britové na něj mohou být patřičně hrdí. Hodně jsem váhal, kterou epizodu celé série vyzdvihnu, jako tu úplně nejlepší. Váhal jsem mezi čtvrtou, kde bylo fenomenální baletní vystoupení umocněné brilantním hubením podkresem Maxe Richtera. Nakonec jsem to však musel dát infarktovému finále, kdy pro mě bylo 10 sekund jako celá věčnost. 🔝Nejlepší epizoda: Mr. Jones (S05E06)🔝 ()

Série 6 (2022) (S06)

Šestá série - (7/10). Tak jsem dokončil tento irský fenomén a zůstávají ve mně spíše hořkosladké pocity, protože propad kvality je hodně cítit. Nalijme si čistého vína, že koncept seriálu se postupem sérií dosti měnil. Ze začátku to byla fakt pravá a nefalšovaná gangsterská jízda, ale postupem času do toho víc a víc začala zasahovat politika. Tím pádem byla šestá série spíše ve znamení dlouhých dialogů a na to staré dobré vyřizování účtů "By order of the Peaky FOKIN Blinders" nezbyl moc čas. Celkově si myslím, že tvůrce Steven Knight už potom moc nevěděl, jak celý kolos uzavřít a jde to z toho trochu cítit.  Absolutně nechápu, proč tvůrci zakončili pátou sérii tak brutálním cliffhangerem a v šesté potom dělali jakoby nic. Začali rozehrávat nové dějové linky, přitom by měli začít pomalu všechno uzavírat. Absence božské Helen McCrory je nesmírně citelná a celá série stojí prakticky na Tommym. Cillian Murphy je geniální herec, ale tak mohutný projekt nemá šanci utáhnout samotný. Vedlejší postavu mu tady moc nepomáhají. Takový Arthur je celou sérii v totálním deliriu a jeho příběhový oblouk bylo opravdu úmorné sledovat. Absolutně nechápu, proč dostal tak titěrný kousek prostoru Michael jako jedna z hlavních postav a v této sérii navíc hlavní záporná postava. K tomu se tady snaží australský herec James Frecheville hrát drsného amerického bosse, ale místo toho působí jako bezzubý klokánek. Na druhou stranu i šestá série přinesla velice příjemné herecké posily. Pro mě osobně bylo největším potěšením vidět Stephena Grahama mezi touto gangsterskou smetánkou. Navíc jsem si mohl opět plnými doušky vychutnat jeho výrazný accent, který jsem si zamiloval v Bodu varu. Jsem velmi zvědavý, co přinese slibovaný film. Pro mě osobně to bylo docela důstojné zakončení a dokázal bych se obejít i bez filmu. I přes nezpochybnitelný propad jsou Peaky FOKIN Blinders pořád jedním z nejlepších seriálů, který jsem měl možnost spatřit. 🔝Nejlepší epizoda: Lock and Key (S06E06)🔝 ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)