Tak ako jeho snímka Dvanásť opíc, tak aj tu umiestil Terry Gilliam príbeh do ťažko definovateľného obdobia v budúcnosti, kde armády bezmenných úradníkov strikne dodržiavajú kancelársku etiku a na každom rohu ich sprevádzajú fantaskné prístroje modernej doby. Sam Lowry je tiež úradník. Sníva o živote mimo technológií len so ženou svojich snov. Stretáva sa s Jill, ženou z jeho snov. Nič však nie je také jednoduché ako sa zdá a systém nakoniec dostane každého. (ASFK)

Spectre

Predstavte si život v spoločnosti typu Orwellovej 1984 postavený nepriamo a to na rôznych vtipných situáciách a existenčných útrapách hlavného hrdinu. Na tomto filme sa človek nasmeje o dušu, ale aj keď s úsmevom na tvári, niekde vnútri sa dostaví hlboké uvedomenie a pochopenie. Brazil je vtipný a smutný film zároveň a jeden z najlepších filmov vôbec. 5*+ ()

conery1

Totalitné zriadenie po Gilliamovsky + Gilliamovská výprava o tom, ako s tej do detailu premyslenej, na prvý pohľad neporaziteľnej mašinérie uniknúť. ()

Zombi

Jak se na Gilliama sluší a patří, opravdu bizarní film s kupou nápadů, fantaskním světem, Orwellovskou myšlenkou a hutnou atmosférou. ()

Shogin

A pak přišli titulky a já zkrátka seděl a vstřebával ten vyjímečný filmový zážitek, který jsem právě prožil a snažil se v něm nějak zorientovat, v hlavě si ho uspořádat, jenže to není jen tak. Film který přináší tolik nepopsatelných věcí, nevídanou atmosféru, postavy a to jak působí celkově. V první chvíli jsem si říkal, že vlastně nevím tak úplně, co si mám myslet a to mám rád, když člověk nad filmem musí přemýšlet a stále na něm lze něco objevovat. Na jakékoli místo filmu jsem se v duchu vrátil, pocítil jsem ten příjemný pocit, který to ve mně zanechalo a tu dokonalost a s radostí mohu říct, že Brazil je pro mně nejlepším dílem Terryho Gilliama a moc se těším na druhou projekci! (Viděno Director´s cut.) ()

simply

Potřebovala bych to vidět ještě nejmíň dvakrát. Ted' jsem schopná říct jenom to, že je to tak absurdní, až je to úžasné. ()

sona123

Terry, jak ho známe - některé prvky z Brazil zopakoval např. i v Imagináriu a celkově je fajn vidět, že někdo drží svůj styl. Celé to bylo "kafkovské." Byl tu také mladý De Niro, který v tom hábitu nebyl skoro poznat a nevědět, že zde bude hrát, asi by mi to ušlo. Filmu bych vytkla zbytečně dlouhou stopáž a ke konci už jsem se trochu nudila. Je to taky dost staré a je to znát. A jinak je to film na mnoho podívání a asi se na něj dát dívat z řady úhlů...je to pro intelektuály a milovníky filmu, protože tak, jak si hraje s obrazy a scénami Terry, to dokáže málokdo. Je mi jasné, že se k filmu asi budu muset (a budu chtít) vrátit a vracet. A už teď jsem zvědavé, jaké dojmy budu mít příště. Třeba se přidám k zástupu nadšenců zde. Zatím rozpolceně za lepší tři ***. ()

Jorge-Z

Gilliame, Gilliame. Co k tobě a k Brazilu říct? Mě to přišla jako kopírka (až moc velká inspirace) Orwellova románu 1984 s prvky pythonovského humoru. Potěšil mě snad jen Robert De Niro jako údržbář. Postava Michaela Palina byla neskutečně odporná. ()

aLPaC

Nevím, zda-li je to filmový skvost, možná ano, pro mě je však rozhodující, jestli mě to baví či ne. A Brazil mě většinu času moc nebavil. Nejlepší scény byli ty s De Nirem, bohužel se zde objeví všeho všudy na čtvrt hodiny. Pryce hraje dobře, ale celkově to prostě nudí a na kvality 1984 nedosahuje ani omylem. ()

sweeta666

Přiznám se, že stále hledám zalíbení v grotesktně působících filmech (viz zde komentovaný Brazil nebo film Delikatesy) a nemůžu říct, že by mě tento styl "vyprávění" bavil a dávala bych u jeho sledování plně pozor.... U snímku Brazil tomu nebylo jinak, avšak nakonec i u tohoto snímku zpětně docházím k názoru, jak geniálně se podařilo autorovi komicko-naturalisticko-fantaskně zachytit možný obraz budoucnosti v naprosto chaoticky působících a navazujících scénách. V celkovém pohledu tento film je protkán červenou nití, která mapuje příběh jednoho úředníka na pozadí byrokratického světa. Film vykresluje tento svět do naprosto absurdních rozměrů, což působí místy komicky, místy děsivě... A to se mi právě suma sumárum na tomto díle líbí! ()

slajsik

Brazil mě zaujal hned od začátku, protože tolik nápadů naráz jsem už dlouho neviděl. Vyobrazení ponuré byrokratické budoucnosti, kde všude vedou trubky a lítá spousta papírů, je sice děsivé, avšak zároveň velmi propracované. Film v mnohém připomíná Orwellův román 1984, ale navíc přináší spoustu černého humoru. Při prvním shlédnutí mi určitě spousta věcí utekla a ne všechno jsem pochopil (Proč se to sakra jmenuje zrovna Brazil?), takže se na na to ještě nejmíň jednou podívám. Jediné malé mínus za délku, ale jako celek se mi to moc líbilo, takže *****. - Evidence obyvatel ho vede jako "nečinného", počítač jako "vymazaného", získávání informací jako "neúčinného", bezpečnost jako "odstraněného", administrativa jako "uzavřeného". - Je mrtvý. ()

Alien220

Skvěle zahraný a dobře zrežírovaný snímek zachycujíní konec společnosti. Mnoho nápadů a z každé vteřiny vdechující apatická nálada. Nejvíce mě zaujalo, že se s námi nikdo nesnaží měnit celý systém, pouze zachycuje pár dnů ze života jednoho úředníka. Doba kolem vánoc je trefně zvolena a dokresluje tak již natolik tíživivou atmosféru. Skvělý film s mnoha krásnými detaily a jedním butterfly effect :) ()

dehlie

Veľmi ťažké niečo napísať. Futuristické, depresívne, bizarné, miestami aj vtipné. Čosi ako 1984 Vol.2. Rozhodne na zamyslenie. 3 a 1/2*. ()

Emo-haunter

Jojo, Orwell s Kafkou by byli nadšeni, ta inspirace od nich jde na filmu velmi znát. Kvalitní propracovaná sonda v podobě satiry byrokratického systému a dalších záležitostí, které svádějí člověka žít v Matrixu, pokud se tedy člověk do Matrixu už nenarodí. A sny jsou tak jediným zprostředkovatelem revolty v podobě svobody a touhy utéct pryč, kde neexistují problémy, ale jen láska a svoboda. "Zabil jsem tě, podle systému jsi mrtvá! Co takhle trochu nekrofilie?" Originální metaforické dílo, které svým pojetím a rukopisem může vyvolat u mnoho diváků rozporuplné dojmy, a těžko být přijatelný i stravitelný, jelikož je dozajista intelektuálním podobenstvím. I přes pomalejší rozjezd oceňuji skvělý futuristický vizuál, kopu černého humoru i pár kvalitních myšlenek. Herecké výkony rovněž na vysoké úrovni. Celkový dojem - 8/10 ()

hacho

Vyborny konec, jako vzdy krasne vytvarne pojato, kvalitne zahrane, ale prestoze me zmatenost Monty Pythonu nikdy nezaskocila, tady toho na me bylo nejak moc... Mozna byl dej zbytecne "natahovany". ()

Pedro

Ne, ne a ještě jednou ne. Já, jakožto člověk, pro kterého je Orwellovo 1984 "posvátná kráva", se nemůžu zbavit pocitu, že autor tohohle paskvilu genialitu téhle knížky prostě nepochopil. Jinak by si z tak geniálního a kompaktního díla nemohl dle libosti vybrat pasáže a motivy, které se mu zrovna "hodily do krámu", a libovolně je přetvořit a zasadit do úplně jiného kontextu. Po drtivé většině ústředních myšlenek knížky není ve filmu ani vidu ani slechu a co se celkového dojmu týče, tatam je téměř asketická atmosféra knížky - u tohohle hybridu říznutého groteskou, sci-fi, akčním filmem a bůhvíčím ještě se o něčem podobném dá jen těžko mluvit. Jsem přesvědčen o tom, že po uvedení tohohle filmu se musel Orwell obracet v hrobě. ()

Ridley Scott se vrací ke kořenům

Ridley Scott se vrací ke kořenům

05.06.2008

Tedy ke sci-fi. Vetřelec a Blade Runner Ridleyho proslavili. A teď by se k rodnému žánru rád vrátil. Prý to plánoval už dobrých 20 let, ale nedařilo se mu získat práva na předlohu, kterou už dlouho… (viac)