Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (28)

The Great War and Modern Memory (2019) (S03E01)

Z prvého dielu tretej série je patrné, že Pizzolatto sa chce vrátiť k ladeniu prvej série, akoby sa chcel ospravedlniť za odklon v sérii číslo 2, pričom skutočne sa niet za čo ospravedlňovať. Takže tu máme opäť tri dejové línie a mŕtvolu objavenú a obkolesenú tajomnými rituálnymi predmetmi. No a opäť sme medzi redneckmi. Takže jasná namotávka hneď od začiatku, snáď ale nebudeme až príliš kopírovať prvú sériu a tretia si pôjde vlastnou cestou. Ústredné policajné duo je dokonalé. ()

Kiss Tomorrow Goodbye (2019) (S03E02)

Úlohou druhej epizóy je viac menej iba rozhodiť siete, nájsť povedzme prvého podozrivého, naviesť vyšetrovateľov a tým pádom aj divákov na viacero stôp a prípadne viac načrtnúť aj vzťahy, aké v regióne panujú. A to sa "dvojke" slušne podarilo. Zároveň začína byť zrejmé, že sa opäť hrá na strunu pedoffílie, čiže je tu jasná nadväznosť na prvú sériu. Až má človek pocit, že sa nakoniec pretnú. Ale môže ísť len o odkaz a slepú uličku. ()

The Big Never (2019) (S03E03)

Stephen Dorff ročník 1990 je celý Luke Perry. Tvorcovia hrajú s divákom zvláštnu, otvorenú hru, kedy je zrejmé, že vyšetrovanie ročník 1980 aj vyšetrovanie ročník 1990 sa posralo a tak sa veci, zrejme, uzavrú až v roku 2015. Dočkáme sa aj tu ďalších stôp, tá najdôležitejšia ale prichádza zo "súčasnosti", kedy sa dozvedáme o tajomnom hnedom sedane a vzhľadom na to, že išlo aj o neprešetrenú informáciu z roku 1980, tak sa kryštalizuje za všetkým, opäť, väčšie spiknutie na najvyšších miestach. ()

The Hour and the Day (2019) (S03E04)

Povedal by som, že epizóda číslo 4 sa asi najviac vzdialila ladeniu prvej sezóny, i keď témy ako náboženstvo a "pichanie" (a ďalšie) ostávajú. Pridáva sa samozrejme rasizmus a xenofóbia, (plus ten Vietnam) ale tie nie sú jednostranné, návšteva v miestnom prívesovom ghette nevrhla dobré svetlo ani na miestnu komunitu tmavšej pleti. No a ten Indián je kapitola sama o sebe, a je to práve on, kto doslova otvára dvere do časti nasledujúcej. ()

If You Have Ghosts (2019) (S03E05)

Pizzolatto sa drží vlastnej podmienky, že v polovici každej série prinesie poriadnu prestrelku. Tentokrát skutočne pohýňa dejom vpred, vyšetrovatelia v osemdesiatom roku totiž prišli na horúcu stopu a takpovediac prípad vyriešili, i keď my od začiatku vieme, že sa mýlili. No pre viaceré skupiny divákov tak môže ísť o sklamanie, keďže divák je čo sa týka informácií pred postavami, ale aj v tom spočíva Pizzolattova hra počas celého seriálu. Niečo sa dozvedáme aj o parťákovom súkromí, čo je príjemné spestrenie oproti rozhodnutiu venovať sa doteraz podrobnejšie výhradne hlavnej postave. ()

Hunters in the Dark (2019) (S03E06)

Dozvedáme sa viacero dôležitých a zaujímavých informácií, prím hrá najviac rok 1990, kde stále nevieme, ako sa to posralo a čo tak strašné oboch vyšetrovateľov rozdelilo na 25 rokov. Predpokladal som, že tempo bude smerom k záveru o niečo vyššie, stále ale ide o informačne hutný diel, takže nuda nehrozí. No a záver pochopiteľne pripraví chvíľky, že si ihneď musíte pozrieť ďalší diel. ()

The Final Country (2019) (S03E07)

Pre mňa osobne možno najlepšia epizóda tretej série, čo ako pozerám, som jeden z mála. Vyšetrovatelia na to v deväťdesiatom kápli, lenže tak trochu až po opätovnom uzavretí prípadu, takže sa ide na vlastnú päsť. Dozvieme, sa, čo sa medzi dvojicou detektívov stalo a zistíme, že sa prípeh odohráva v rovnakom vesmíre, ako prvá séria. Je teraz otázne, či ide len o postmoderný detail, alebo sa dopátrame k doriešeniu toho, čo prvá dvojka nemohla dotiahnuť do úplného konca. Nech sa v poslednom dieli Pizzolatto predvedie! ()

Now Am Found (2019) (S03E08)

Všetko sa vyriešilo, všetko do seba zapadlo, a išlo sa iným smerom, ako sa možno vopred zdalo a určite inde, než v prvých dvoch sériách. Pokiaľ ste sa naladili na štýl rozprávania a náladu tretej série, tak by vás finále malo dostať, pokiaľ ste stále pochybovali, tak asi pre vás toto pomalé finále určené nie je a zhodnotíte, že tretia séria ako celok vás nepresvedčila. Posledný diel je dielom Mahershalu Aliho a a jeho postave, takže sa tým zdôvodňuje aj rozhodnutie, prečo nebol venovaný obom vyšetrovateľom rovnaký priestor v predchádzajúcom deji. To by sme tu mali potom o zopár epizód ešte naviac. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)