Temný prípad

• Česko Temný případ (viac)
Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2014–2025), 31 h 7 min (Minutáž: 54–86 min)

Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan, Colin Farrell, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly, Vince Vaughn, Michael Potts (viac)

Ústředními postavami seriálu jsou dva detektivové, jejichž životy se srazí a propojují během sedmnáct let trvající honičky sériového vraha v Louisianě. (oficiálny text distribútora)

DavidWebb

Tak takto: Thriller som v tom vlastne nikde ani nevidel. A samotný detektívny príbeh takmer zanikol v hlušine všetkého možného okolo ústrednej dvojice vyšetrovateľov. Herecké výkony už vyzdvihli všetci, za seba snáď len, že mňa Woody svojou neustále našpúlenou hubou skôr vytáčal ako ohuroval, aj tak ma ale neskutočne pobavila jedna scéna v 6. časti: Sedel u svojho šéfa v kancli so svojím parťákom a rozoberali prípad. Woody je po opici, je spotený, strapatý, má uvoľnenú kravatu a v ruke drží hrnček s kávou. Šéf sa neho otočí a vraví: "And you, look at... you look like you haven't seen your own bed in a couple days, huh? What a fuck is wrong with you? / / "Ehm... Well, I... I can't speak for Rust, but I got a flu." No neni to milé? A Matthew v prvých dieloch trúsi okolo seba myšlienky tak depresívne, že sa čudujete ako je možné, že si ten chlap proste nevystrelí mozog z hlavy. Enyvej, na yankeeov je to fakt hustá pecka, ale z jedného dôvodu nemôžem dať za päť. Pýtam sa totiž sám seba či mám chuť to ešte niekedy vidieť znova. A momentálne proste neviem. ()

vZeč

Jediným problémem toho seriálu by mohlo být, že to není seriál, ale osmihodinový film, kdy celek má přednost nad jednotlivostma (jednotlivýma epizodama), takže čím menší rozestup mezi díly, tím lépe, maraton ideální. Výhoda, že děj se může rozvíjet pozvolna, přirozeně, nikam hollywoodsky nepospíchat, vtáhnout a nepustit. ()

crjules

Po dlouhe dobe mne neco doslova dostalo! Od prvniho dilu do osmeho, jsem byl naplno udrzovan v pozornosti, napeti a sklicenosti, vse diky naprosto precizni rezii, kamere, dialogum a hercum, prostredi a pribehu. Proste tady budu pet ody na komplet cele to dilko,se vsim okolo. HBO zainvestovala velmi dobre! Matthew je tady az demonicky! Skoro mne mrzi, ze zastinil i skveleho Harrelsona, ale byl tak dobry, ze by zastinil snad kazdeho. Fukunagovo Sin Nombre drzim ve sbirce hned jak vybehlo a tesi mne, ze se i ted potvrdila reziserova kvalita! Kluk umi a ja se budu tesit na dalsi jeho pociny. Jinak serial je pro mne na jasnych ***** a kdyby slo dat vic, tak dam vic. Protoze je o dve tridy lepsi, nez vetsina, do teto doby mnou ohodnocenych petihvezdickovych serialu! ()

Dantte..

1.série - 100 % - Ten výkon McConaughey je neskutečný, tvůrci člověka nutí dávat maximální pozor a dokonce diváka přinutí aktivně pátrat a doplnit si znalosti, aby případný konec skutečně zapadl, jako dvě ozubená kola. Dlouho na tenhle seriál budu vzpomínat, už dlouho se mi nestalo, že bych si určité scény pouštěl znovu a znovu. ()

klochy

Jeden z najväčších audiovizuálnych zážitkov v živote. Asi sa vlámem a pustím si to znovu v noci niekde v tmavej kinosále. ()

goodnic

Je mi jasný, že to v tom žebříčku musí časem spadnout níž, ale stejně - zbláznili jste se? Člověk se podívá na profil tohohle seriálu a získá pocit, že by snad mělo jít o nějakou dokonalost. To vůbec ne. Hodně mě bavil a zhlédnul jsem ho celkem rychle, ale nedostavil se ten pocit dokonalosti a perfektní načasovanosti jako třeba u House of Cards. Ano, má to příjemnou atmosféru a i přes rušivé skákání v čase se dá děj dobře sledovat, ale to je všechno! Čtu zde komentáře o nějaké hutné, hororové atmosféře, ale to je strašné přehánění. Popravdě jsem až do konce čekal, kdy že se to konečně pořádně rozjede a nedočkal jsem se. Což ani tak nevadí vzhledem k tomu, že i tak je to skvělý seriál. Co jsem si ze sledování odnesl - Matthew McConaughey je výborný herec a jeho postava je sympatická, Woody Harrelson umí dělat zajímavý ksichty a jeho postava je extrémně zmrdsky nesympatická. [SPOILER] Čekal jsem, že se děj tak v polovině trochu rozjede a detektivové začnou rozkrývat nějakou spletitou síť organizovaného zla a i když to tak až do poslední chvíle vypadalo, dočkal jsem se jednoho buráka, který byl mírně řečeno k smíchu. Jestli seriál nebude pokračovat, tak nasrat. [/SPOILER]. ()

PavelH

Libovka s dvěma perfektně vykreslenýma detektivama! Matthew i Woody úplně geniální. Případ zamotanej, napínavej a samozřejmě temnej .) Když k tomu přihodíte chytlavou znělku, je výsledek úpe jasnej. A z toho jednoho (!!) záběru na konci 4. epizody jsem byl naprosto nadšnej. ()

Weyden

Takže dokoukáno a musím dát za pravdu těm, kteří si myslí, že seriál je tak trochu vyhypovaný. Jako určitě je velmi kvalitní a ještě po úžasném čtvrtém díle jsem si myslel, že to vážně může být takový zázrak, ale po osmém díle si myslím, že průměrné hodnocení je zde i na IMDb nepatřičně vysoko. Řekl bych, že scénář je vlastně dost klasický, s řadou hluchých míst, filozofování na mě často nepůsobilo a finále mě do kolen nedostalo, není tu nic jako překvapivé rozuzlení nebo tak něco, ale de facto již mnohokrát viděný krimi thriller, akorát povýšený o minimálně jednu úroveň výš díky hutné atmosféře, vynikajícím hercům, především tedy McConaugheymu, kameře, hudbě a vztahu dvou hlavních postav, o kterém je seriál koneckonců především, což dává najevo anglický název, na druhou stranu pro našince se v tomto ohledu může jednat o překvapení kvůli českému názvu a prvním dílům, věnujícím se hodně pátrání. Jinak kdybych měl zhodnotit jednotlivé epizody, na které si vzpomínám, tak první a druhá byly dobré, naznačily velký potenciál, třetí pak byla pro mě docela nudná, protože to v ní tvůrci přepískli s těmi existenciálními kecy od stolu, čtvrtá, točící se okolo motorkářského gangu a finišující dechberoucí desetiminutovkou, je nejlepší, pátá v první třetině navazuje na kvalitu předchozí epizody a v poslední třetině je zase až skoro hororová, z té atmosféry se mi až podlamovaly nohy. Šestku až sedmičku si příliš nevybavuju a jak jsem již zmínil, poslední díl mě tak trochu z hlediska scénáře zklamal. ()

Dampfer

Že by byl True Detective naprosto odpoután od seriálových klišé a originalita sama? Jednoznačně ne. Ústřední dvojice je tradiční kostra, avšak dovedená k dokonalosti, jeden velký sebemrskač, který tvrdí jak strašné věci se kolikrát musí učinit pro dobro rodiny a je neschopen si pořádně zamést před vlastním prahem, druhý (jako obvykle) s citelnou ztrátou, zde však zabalenou do propracovaných nihilistických frází, jež jsou však stále jenom lepší variací "Všechno jde do sraček". Co ale pro mne činí seriál hodnotným je atmosféra. Hutná hudba, prostřední spodiny v scenérii, ve které nepoznáte, zda li je před či po hurikánu, nekonečné plochy bažin, v nichž se neustále plíží něco, co vyloženě žere děti. Hlavní záporák je celou dobu jakýsi bubák. Všudypřítomný, zanechávající nejasné, avšak souvislé stopy, rozdělen do více postav. Strach z toho úchylného zla mě celou dobu držel v napětí a konečná přehlídka jeho výtvorů... navíc jak bylo to zlo zalezlé úplně všude.... působivé. Temná strana táhla tenhle seriál nahoru mnohem víc, než ta světlá, i když se o to snažila. Připočtu li ještě precizní práci kamery a dobré ukončování dílů, hodně těch nedostatků jsem schopen odpustit. ()

Hisnuklusi

Skvost. Není co dodat. Není co psát. Kdo nevěří a ještě tam nedoběhl, tak ten ať běží. Jediné co lze napsat. Tahle věcička je v současném, jak filmovém tak i serialovém světě naprostým a skvostným vrcholem. Scénaristicky, příběhově, režijně a samozřejmě herecky. ()

J.e.r.e.c

„World needs bad men. We keep the other bad men from the door.“ Dva známí hollywoodští herci, dalo by se říct hvězdy, se dočkali své životní role až po nějakých dvaceti letech kariéry, v seriálu z produkce HBO. Dřív by to znělo jako vtip, ale díky tomu, jak silnou roli má televizní formát v posledních letech, to vlastně až tak překvapivé není. Právě oni dva, Matthew McConaughey a Woody Harrelson neboli Rustin Cohle a Martin Hart, jsou ti praví detektivové, co nesou na svých bedrech tíhu celého díla. To, že byli oba zainteresovaní i v rolích producentů, vypovídá mnohé, tomuhle projektu věřili, dali do něj všechno. Pokud to ještě zúžím, tím nejvíc true detectivem a hlavní postavou je Cohle, protože, přesně jak říká: „Without me, there is no you.“ Jeho postava je tak fascinující a jiná, že vedle něj vynikne i relativně normální a průměrný „regular type dude“ Marty se svým "relativně normálním" rodinným životem. Rust je naopak ten nejvíc hardcore detektiv široko daleko, stará škola podle vzoru Marlowe, pro něhož vyšetřování zločinů není práce, ale poslání, smysl života, kromě kterého nemá vůbec nic. Je jasné, že takový typ člověka mezi ostatní moc nezapadne. Přišlo mi až vtipné, jak se můj vztah ke Cohlovi měnil; zpočátku jsem ho vnímal jako mimoňského nihilistu, ale postupem času jsem jeho přístup začal respektovat, aby se z něj nakonec vyklubal realista (což ostatně sám o sobě tvrdí), který vidí svět i sám sebe velmi střízlivě a dalo by se říct pravdivě. Mnohem pravdivěji, než všichni ti teoreticky daleko normálnější lidé kolem. Seriál táhnou dialogy a je hlavně o několika málo lidech a vztazích mezi nimi, samotný případ jsem vnímal spíš okrajově. Upřímně řečeno, v rámci kriminálního žánru a škatulky „sériový vrah“ už asi nelze vymyslet nic originálního a nového. Ne, že by se autor Nic Pizzolatto nesnažil, naopak, namíchal do kotlíku zajímavou směs folklórního okultismu, pedofilie a prohnilosti náboženských institucí, z níž vybublal na povrch pěkně temnej případ, kterej se rozlezl po bažinách jako rakovina v lidským těle a napadl spoustu důležitých orgánů. Ale to intenzivní napětí, co přijde s odhalením další stopy, jako třeba u The Wire (btw.zde zastoupen hned třemi herci), jsem tady necítil. Čímž se dostávám k mínusům, které mají většinou podobu poněkud nepřesvědčivých detailů. V první řadě, casting ženských rolí asi probíhal v modelingové agentuře : manželka, Martyho „kamarádka“, manželčina kamarádka, dcery, dokonce i řadové šlapky, vypadají daleko líp, než jak si představuju průměrnou holku z vidlákova někde v Louisianě. Jako fanouškovi ženské krásy mi to nevadí, ale boří to dojem realističnosti. Co se týče vyšetřování, připadá mi, že úvodní „veřejně vystavená“ vražda nedává příliš smysl v souvislosti s tím, co dělo pak. S psychologií zločinců si tu hlavu moc nelámali. Nepozdává se mi ani striktní postup nadřízených proti Cohlovi, nebyl snad, přes nesnesitelnou povahu, pokladem oddělení a esem na uzavírání případů ? Pochybuju, že by s ním šéf takhle vyjebal a nebral jeho podezření vůbec na zřetel. To jsou ale jen drobné jizvičky kolem úst na jinak dokonalé tváři krále současných krimi seriálů. 90 % ___ P.S. : Kredit si zaslouží i autoři titulků, například z překladu „pure gibberish“ jako „totální srance“ jsem spadnul pod stůl. Dobrá práce Hurley a iHyi ! 2.řada: Už jsem to psal, ale budu to klidně opakovat do alelujá: Nová éra televizní tvorby a seriály jako True Detective jsou pro hollywoodské hvězdy darem z nebes! Vemte si takovou Rachel McAdams – ta je se svým ksichtíkem předurčená hrát pořád dokolečka v romantických komediích nebo sladkobolech, kde bude objímat Čejningův totem nebo jezdit v Harrisonově fordu, ale na pořádnou charakterní roli nemá šanci. Vince Vaughn je něco podobného, jen v mužském vydání. O hezounkovi s pověstí hereckého dřeva, který si asi řekl: „Taylore Kitschi, kariéra v piči, ve filmech máš samý krize, zachrání tě televize!“, je zbytečné hovořit. Jediný Farrell už má za sebou dostatečně pestrou filmografii, ale i tak je pro mě jeho výkon v TD tím zdaleka nejlepším, jaký jsem od něj viděl. Už první série zaváněla lovecraftovskou atmosférou louisianských blat, a tentokrát, přestože se jeviště přesunulo do města padlých andělů, byl tenhle „deadly“ odér snad ještě výraznější. Audiovizuálně labužnické, zejména při výškových nájezdech kamery doprovázených různými temnými zvuky a strašidelnými tóny... super! Bohužel, ve větší míře to vydrželo jen asi dva díly, režírované Justinem Linem. Ve třetím přišla hned na úvod fantastická lynchovská vložka (pozor, závěr je spoileroidní), ale tím jako kdyby dostaly všechny podivnosti a odchylky zaracha a dál už se jelo podle vzoru klasických kriminálek, jen s o něco větší příměsí mouru. Existenciálního mudrování se tentokrát nedočkáme, a byť každý ze čtyř hlavních hrdinů by vydal na slušný spis, nikdo z nich nedisponuje tím já-truchlivým-božanstvím Rusta Cohla. Škoda. Nakonec se mnou pánové a dáma docela zamávali a potvrdili, že vsadit na jiný koncept, než je u seriálů tohoto typu běžné, a rozjet od začátku nový příběh s novými tvářemi, byla jednoznačně správná volba! Tenhle přístup tvůrců respektuji a maximálně oceňuji; ve světě, kde všichni sázejí na jistoty a dokolečka točí klikou od flašinetu, dokud se sypou prachy, si to takhle odvážný stylový obrat plně zaslouží. Uctivá poklona, pane Pizzolato! A – na rozdíl od jiných seriálů – těším se na další řadu! 85 % () (menej) (viac)

maruli

Seriál zhltnutý se zatajeným dechem (ano, i ty trapný existenciální kecy mě bavily!), občas s přivřeným okem a rozhodně s napjatým uchem. Hlavní dvojka je dokonalou syntézou protikladů, a i když mě oba chvílema neskutečně s..štvali, dala bych za ně ruku do ohně (a pevně doufám, že nezůstanou neoceněni). Škoda, že je už v druhé sérii neuvidíme. Geniální minidílko, kterému se podařilo udržet mou nezředěnou pozornost od začátku do konce. Pro mě s dokonalým tempem, tak akorát temné, tak akorát nechutné, tak akorát násilné, zkrátka taková akorátní nepřehnaná detektivní jednohubka z geniální seriálové dílny HBO. Už se třesu na další. ()

dkas

1. Sezóna: Dle mého názoru trochu přeceňovaný seriál. Sice to není špatné, ale to tempo, ve kterém jsem se několikrát ztratil, co že se tam vlastně má dít. A na začátek se musí "protrpět" první tři díly, aby se začalo vlastně vůbec něco dít. No a na závěr, ten konec... Pro mě trochu zklamání, váhal jsem mezi hodnocením 3 / 4, nakonec jsem se přiklonil ke 4 :) 2. Sezóna: Líbila se mi víc, než ta první. Sice asi jako jednomu z mála, ale ano. Ty chladné industriální exteriéry mě bavili víc. Co se děje týče, tak je to hodně depresivní, vlastně žádná kladná postava, jen samí více či méně padouši. A to i hlavní postavy. Je to chvílemi trochu moc komplikované, naštěstí to hodně zachrání poslední díl, který stojí za to :-) Hodnotíme mezi 4 a 5 :) 3. Sezóna: Tři časové osy, dva detektivové, jeden případ, který jim obrátí životy vzhůru nohama. Třetí sezóna řeší případ, který se několikrát vrací, proto tři časové osy, ve kterých se ale kupodivu neztrácíte, takže není problém pochopit děje. Tentokrát je to více pomalé, než temné, i když pár hutných scén se také najde, viz uzavření prvního vyšetřování. Temné je to totiž hlavně pro dva hlavní detektivy. Určitě zajímavý počin, ale asi ne pro každého. Za mě mezi 4/5 :) ()

P.H.

Teď asi půjdu proti větru, ale... Seriál je opravdu výtečně zpracován, což o to, herci famózní, gradace by se dala krájet - ale k čemu to celé, když závěr vypadá, jak vypadá? Celou dobu nás připravuje na něco velkého, rozlezlého bůhví kde všude, a pak tohle? Béčkovému hororu bych to možná i odpustil, ale tady se cítím vyloženě podveden. Skoro to vypadá, že se tvůrci koncem šestého dílu dozvěděli, že jich seriál nebude mít dvanáct, ale jen osm. Tak to honem honem splácali, jak se zrovna namanulo. No nic. Prostě zklamání, přes všechny zmíněné kvality. // Druhá řada - po pilotu to vypadá, že se snaží honit moc zajíců najednou. Uvidíme, jak z toho tvůrci vybruslí. Zatím opatrné tři hvězdičky. ()

seiffs

Slušné, velmi slušné. Ze začátku si člověk musí zvyknout na takový velmi pomalý styl, až by se chtělo říct nudný. Ale nudný není. Graduje jen velmi pomalu. Má to temnou atmosféru a určitě to stojí za to. Jediné co bych možná vytknul je malá komplexnost a vlastně není proč to někdy shlédnout znova. ()

hero_bk

Objektivně je to tak mezi dvěma a třemi hvězdičkami, ale protože jsem od toho hodně čekal, tak hodnocení záměrně snižuju. McConaughey je mi tady nesympatickej víc než obvykle a Harrelsonova postava se taky chová docela jako kikot, fagt. Rozsah 8 hodin je úplně zbytečně nastavován filozofickými kecy o ničem, které zabírají snad půlku stopáže, na druhou stranu v dějové lince chybí kupa souvislostí a vedlejší postavy se objevují a mizí, aniž bychom věděli, kdo to byl, co byl zač. Ten, kdo tvrdí, že má tohle dobrou atmosféru, asi neviděl Dextera, Hannibala nebo nikdy nečetl nic od Kinga... 92% je opravdu těžký výsměch. Dále odkazuju na verbalův komentář. ()

Lednové tipy z VOD služeb

05.10.2023

Blade naverboval scenáristu Temného případu

Blade naverboval scenáristu Temného případu

29.04.2023

S blížícím se začátkem natáčení nového Bladea přichází nyní zpráva, že na projektu už pár týdnů pracuje také scenárista a vůbec tvůrce seriálové antologie Temný případ Nic Pizzolatto. Pizzolatto… (viac)