Český umělecký film s vesnickou thematikou. Vypráví o jedné vesnici v jižních Čechách v roce 1953, kde vesničtí boháči organisují záškodnické akce a pomocí výhružných dopisů a zapálení vesnice se snaží zamezit růstu družstevního hnutí. Stane se pravý opak; vesničané, místo aby se zalekli, se rozhodnou pro družstvo. Ze Západu se tajně vrátí syn kulaka a spolu se svým bratrem chtějí dále terorisovat vesnici. Jsou však zatčeni a film končí radostným mírovým pochodem vesničanů. (Filmový přehled)

Pohrobek odpad!

Jako film absolutně impotentní, s nulovou gradací, nefungující pointou, hloupými postavami. Jako agitace zobrazující těžké podmínky na českém venkově, kde bylo velmi nesnadné vypořádat se s kulackým nepřítelem, který podporován imperialistickým Západem pobíhal po lesích se samopaly a zapaloval vesnice, dost nechutné. Trochu směšné to s nadsázkou asi být může, ovšem nějaká pozitiva se hledají opravdu těžko. Tak aspoň Rudolf Hrušínský si vystřihl celkou pěknou postavičku kulackého synka, diversanta Ládi, taky žádný super výkon, jeho postavě pochopitelně zoufale chybí kloudný scénář, který by jí dodal trochu psychologické věrohodnosti, ale aspoň trochu zaujme, a tady vážně platí, že tonoucí se stébla chytá, i když film moc diváky netrápí, takže je kraťoučký a místy sklouzává jakoby ke zrychlené grotesce. ()

Subjektiv

Kratičký film s jednoduchou zápletkou a až na vzácné výjimky i jednoduchými, schematickými postavami, což mu mimochodem vytýkala už dobová kritika. V modelové vesnici všichni radostně budují družstvo a mají mezi sebou ty nejlepší vztahy. Všichni až na rodinu místního kulaka, jemuž vadí ztráta majetku, postavení a moci. Spolu se svým odbojným synem doufá v pomoc USA a návrat starých časů. Proti pracujícímu lidu, jenž má úsměv od ucha k uchu však nemá šanci, zvláštěpak když i jeho dcera začíná chápat, na čí komunistické straně stojí pravda. +++++ Filmík je to přímočarý, z propagandistického hlediska bezzubý nejspíše už v dobách svého vzniku. Zápletku má banální, ale filmy z druhé strany barikády na tom nejsou lépe. Medřická ve své roli v mezích daných možností podává poměrně slušný výkon a rozohňovat se nad tou hrůzou je zbytečné. Připitoměle usměvaví vesničané a dementní bratr kulackého synka jsou na hraně karikatury... No a co? Zdá se mi, že spousta komentátorů chce tu spíše než o filmu hovořit o sobě: "Já teda s komoušema, já bych teda nikdy to... Dyť sou úplně blbí." Proto nejsou ochotni filmu přiznat ani řemeslné kvality. Hloupost - v tomhle není nijak extrémně podprůměrný.... Silná *. ()

sportovec odpad!

Souhlasím s POHROBKEM. Film je opravdu natolik impotentní, že - podle mého názoru - překonává i neblaze proslulého Steklého HROCHA. Zejména závěrečná akční scéna, prokládaná mírovým průvodem k světlým zítřkům pochodujících vesničanů, doslova buší do očí. ()

ripo

Po filmu „Usměvavá zem" je tento film jíž druhým filmem, v němž režisér Václav Gajer zpracovává námět o současné vesnici, jeden z dosud nejnesnadnějších úseků naší současné filmové tvorby. „Usměvavá zem" byla nenáročnou „optimistickou hrou ze života naší vesnice". Autoři filmu však zaměnili mnohdy optimismus za schematické skreslení. V tomto falešném optimismu ztratily svou přesvědčivost dobře viděné a s rutinou napsané postavy vesničanů. To si zřejmě Václav Gajer uvědomil, poznal, že třídní boj na vesnici nelze skreslovat pokojnou idylou. Ale dík novému námětu o vesnici plné ostrých bojů a konfliktů, končících vražedným střílením, se dostal do druhého extrému. Natočil film o nepřátelích družstva a jejich záškodnické činnosti a život té druhé, větší části vesnice zůstal jaksi na okraji, jako fabulačně nutný protihráč. Všechny kladné postavy zůstaly bez charakterisačního prokreslení. Na druhé straně kulacká rodina Junků, hlavně Ladislav a jeho otec, jsou postavy daleko přesvědčivější a místy jako by v nich ožívaly postavy sedláků z našich klasických dramat. Filmový přehled 22/1954 ()

Wacoslav1

Další budovatelská agitka tentokrát na téma záškodníci na vsi a mě to opět celkem bavilo. Tématicky to trochu připomíná jeden z dílů majora Zemana vrah se skrývá v poli se kterým má minimálně společné to, že konec mi přišel hodně useknutý a nevím proč to nemohlo být o pět minut delší. Jinak standartně černobílé postavy a to nejen obrazem, ale zase mladý Hrušinský který se nebojí zapálit stoh a prásknout fízla neměl chybu.50% ()

Big Bear odpad!

Jižní čechy, pohraničí 1951 (v obsahu mylně uvedeno 1953 asi podle doby vzniku). Největší statkář z typické vesničky byl za spolupráci s nacisty odsouzen k nuceným pracem a jeho syn Rudolf Hrušínský vesnici škodí co to dá pokud zrovna nechlastá a neprohrává v kartách... Zapálí jedné větrné noci stoh od nějž se požár rozšíří i na další chalupy... Vesničané drží při sobě a tak se jim i s pomocí jednotek LM ze závodu ve městě podaří požár zdolat. Mezitím hlídka SNB narazí na žháře a dojde k přestřelce. Rudovi Hrušínskému nestačí jen pálit stohy, on je i ve spojení s protistátními živly, kteří nutně shání razítka a dokumenty KSČ...Naštěstí SNB všechny zatkne a nic nebrání slavnosti pochodu míru, kdy celá vesnice s transparenty a sv.obrázky Klémy a Vladimíra Iljiče táhne za hry na garmoška krajem... . --- Snímek naráží hodně okatě na odpor některých velkých držitelů půdy na kolektivizaci a vznik družstev. Vesnice je líčena jako společenství hodných lidí (většinou více dětné rodiny), bývalý velkostatkář a jeho rodina jako teroristé, prakticky nepoučitelní a neschopní se přizpůsobit novému (dobrému) pořádku. Jsou zde i narážky na náboženství (téměř retardovaný a nestále se modlící s růžencem v rukách E.Cupák coby druhý sedlákův syn) atd.. Snímek je plný budovatelských hvězd ( Mixa, Sejk, Švorcová, Kemr), - jsou v něm i jména známá z let předválečných (Vojta ad..). Jedná se o naprostou tendenční slátaninu, která zapadla coby veledílo už v padesátých létech. Jediné pozitivum je stopáž v délce 60 min. - odpad ()

mchnk

"Pamatuj, bude válka...a dostaneme od Američanů všechno zpátky, i ty Brůny!". Je docela s podivem, že na tuto zrudlou, krkolomnou estrádu nedostal soudruh Gajer barevný materiál. Na druhou stranu není s žádným podivem, že díky hercům jako Hilmar, Medřická, Kemr či skvělé hudbě Jiřího Srnky, je celá tato pokrytecká komédia sledovatelná, zvlášť, když k tomu připojím jakousi povznešenost nad tématem diváka jednadvacátého století. ()

Snorlax odpad!

Nesouhlasím se Sporotovcem, Hroch je jednoznačnou jedničkou mezi stupidními československými filmy. Tady se sešla poměrně silná herecká sestava, která pod režijním vedením neschopy Gajera předvedla své nejhorší životní výkony. Přehrávání, trapná gesta, idiotská deklamace podivných textů by se snesla u amatérské šmíry, u herců jako Medřická či Hrušínský poněkud vyráží dech. ()

Fingon

Podivný mix, který v hromadě hnoje skrývá i jednu či dvě dobře udělané věci (scéna požáru skvěle podbarvená hudebním doprovodem - ale hned to zkazí naháněčka lesem, kde je světlo jako za poledne - u Hrušínského je vyloženě vidět potenciál pro padoucha). S přibývající stopáží se však to dobré ztrácí. Ještěže to má jen nějakých 58 minut a asi se tu hojně stříhalo, výsledek je možná ideologicky nezávadný, ale zároveň trapný a zmatený. ()

Arsenal83

Rudolf Hrušinský ako záškodník, našťastie si tu ale nezahral príliš a nepošpinil si tak svoju slávnu povesť. Všetci budujú, len jeden Hrušinský hnusne všetko podpaľuje a strieľa čo mu príde. No je to už tak. Za neúspechy kolektívu môžu jednotlivci - záškodníci. Hovorili to komunisti a hovoria to aj dnes koronafašisti. ()

Flego

Bolo otázkou času kedy si komunistická moc pri agitácii vypomôže atraktívnymi žánrami. Svedčí o tom aj táto kombinácia drámy a dobrodružného filmu o diverzantoch, ktorí sa snažia záškodníckou činnosťou odvrátiť snahy o vstup dedinčanov do družstva. Tvorcom sa nedá uprieť pokus o gradovanie deja práve v "akčných" scénach ( požiar, prenasledovanie ), celkový dojem je však zúfalo smutný. Už podozrivá minutáž ( nemôžem sa zbaviť dojmu, že bol film zostrihaný ) čosi naznačila. Množstvo motívov ( napr. Cupákova postava ) je nedotiahnutá, niektoré postavy nemajú vykreslený charakter... Ale to som mohol čakať od boľševickej agitky. Záverečné sekvencie prepadu a mierového pochodu sú viac ako veľavravné. ()

ledzepfan

První 2/3 jsou parádní zábava kde by se každá druhá věta dala tesat rovnou do mramoru.. Je tak obrovská škoda, že se tvůrci rozhodli celou tu rafinovanou zápletku rozplést tak zkratkovitě a nenápaditě... Na brilantní "Botostroj", nebo polobrilantní "Zítra se bude tančit všude" se to teda sice nechytá, ale i tak je to myslím velmi povedená propagandistická taškařice. :D ()

MikO_NR_1909

Myslím, že keby sú protagonistom vštepované hĺbavejšie a ďalekosiahlejšie postavy, skrátka lepšie napísané a dramaturgicky zosnované príbehy hoci aj zo socialisticky sploštených námetov, vôbec by neprepadli. Dobové politbyro a rámce vtedajšej kritiky sa však zmohli len na lacné schematizované stupne možného a nemožného a akýkoľvek odliatok od tvrdých dogiem vzbudzovalo velice odvážne, nezávislé rysy, ktoré bývali bezprecedentne potlačované. Bohužiaľ, Přicházejí z tmy skutočne nedisponujú žiadnym momentom prekvapenia a s odstupom desaťročí jeho vzťahový tón čo i len z ideologickej vierohodnosti je pošľapávaný v podobnom merítku ako dokumenty z dielne ministra propagandy v Nemeckej ríši z počiatku 40. rokov. Akurát s tým rozdielom, že tu máme ambivalentný príbehový naratív vstupujúci do konfrontačného kolegiálneho súperenia spoločenských tried a tam si dovolili skutočne bez okolkov štvať proti parciálnym základom identity a genetiky jednotlivca z princípu dedičnej príslušnosti a nie(len) disponibilitou majetku. V Gajerovom filme sú za čertov vyobrazení kulaci; ku ktorým boli priradené osobité vlastnosti, charakter a temperament, ale umelecké ambície sú vo všetkých úrovniach nulové a ani sa nesnažia preukazovať snahu o ich bádací rozbor. Preto je oná schematickosť vysoko účelová. ()

kaylin

Začátek by ještě prošel, začíná to být zajímavé, trochu temné. O tom, že je z toho hodně cítit, že to má nějakou tu ideologii, to je jedna věc, ale o tom, že to není schopná nápad vhodně rozvinout a hlavně strhnout, to je věc další. Je to jednoduše nudný film, který nezachrání ani mladá herecká esa. Odpad to určitě není, ale zábava nebo dobrý film také ne. ()

slunicko2

Herecky skvěle obsazená režimní agitka podle všech zvyklostí. V paměti mi zůstal adorační vesnický průvod nesoucí monstrance s portréty zločinecky vyhlížejících soudruhů Gottwalda a Stalina. ()

Martin741 odpad!

LOL ..... zase dalsia dementna komunisticka agitka. Chamtivi kapitalisti, zenusi sa za majetkami, domami, bytmi, peniazmi .... naviac este veriai ... verzuis charakterovo spravni komunisti mysliaci viac na druheho nez na seba a za majetkami sa nezenu. Najviac ma dostala ta stalinisticka formula "Bud ides s nami alebo proti nam" : nasrat! Drzim sa hesla kultoveho madarskeho politika Janosa Kadara : Kto nejde proti nam, jede s nami". Jo a k filmu nieco : Hnoj a vykal . 0 % ()

rakovnik odpad!

Těžká propaganda. Lidé adorující masové vrahy, a ti kdo se bránili násilné kolektivizaci, byli za vrahy označeni a kriminalizováni. Hloupé, lživě, či překrucující dobová fakta. Zlatý Anděl na dovolené. ()