Rodičia musia zanechať svojho malého syna Vaška na istý čas u starého otca, hájnika Straku, ktorý žije sám na Šumave a vnuka z Prahy vôbec nepozná, pretože sa so synom kedysi rozišiel v zlom a odvtedy sa s rodinou vôbec nestýkal. Ani teraz sa mu nepáči, že by sa mal o vnuka postarať. Spôsobuje mu iba starosti. Poľovníkovu rozladenosť však predsa len zmierňuje Vaškova bezprostrednosť a jeho záujem o prírodu, zvieratá, a tak ho berie na svoje obchôdzky a ukazuje mu les a krásy zimnej Šumavy. Jedného dňa sa pri stopovaní líšky nechá Strakov pes strhnúť a prenasleduje jazveca až do nory, kde mu jazvec zatarasí spiatočnú cestu, aby ho zahubil. Nebezpečné okamihy, ktoré Vašek so Strakom zažijú pri pokusoch o záchranu psa, nakoniec oboch predsa len definitívne zblížia. (TV JOJ)

Tipko

Klobúk dole pre Gustávom Valachom. Vynikajúce zahratie role starého otca. Celá trilógia je výchovná, dnes už také čosi ani nevidieť. Pekná prírodná scenéria, spojená s myšlienkami rodinného vzájomného odpustenia a zblíženia, tiež prispieva k hodnote tohto filmu. ()

rublik05

I po těch letech se stále jedná o sympatický rodinný film z nádherné šumavské přírody, s lehce protivným dědou hajným a roztomilým Vašíkem. Na filmu mě moc baví jeho místy až kouzelná atmosféra, stejně jako fungující chemie mezi ústřední dvojicí herců. Příběh toho zas až tolik nenabízí, nese se spíše v pozvolném tempu, vzhledem k době vzniku si tvůrci samozřejmě nemohli odpustit nějaké dobové socialistické projevy, výjimečně však v rozumné míře. Milá vzpomínka na dětství. 6/10. ()

Tiiso

Dětský film. Dětský film z konce sedmdesátých let minulého století. Pro znalého člověka místních poměrů je tímto řečeno vše. Největší a nejlepší co na tomto snímku existuje byl dětský herec Tomáš Holý. Film jako takový je podprůměrný a jako dětský snímek oslovoval nás co jsme v té době byli děti. Dnes se na něj podívám z nostalgie kvůli vlastnímu dětství, které je už bohužel dávno pryč. Rozhodně se na něj nedívám pro jeho kvality. Moc jich totiž nemá. Pochybuji, že dnešní děti film dokáže oslovit a tudíž tento snímek souboj s časem bohužel prohrál. Není divu, poněvadž kromě zmíněného Holého nemá celkem nic co nabídnout. ()

dawid

Já zkrátka nemůžu dát míň - dědečkův bratr měl chalupu u Chalupské slati kousek od Kvildy. Ta místa ve filmu jsou zkrátka moje dětství... ()

eagles22

Předně chci říct, že nesnáším myslivce. Povětšinou jsou to magoři, kteří pálí po všem, co se šustne a až pak začnou přemýšlet, co nebo kdo to je. A rádi si hledají záminky, aby mohli něco zastřelit. Mám naopak moc rád zvířata, ale jedna z výjimek je jezevčík. Jsou to neuvěřitelně ukňouraný, uštěkaný, otravný a zákeřný lumpové. Ostatně jediný pes, který mě v životě pokousal byl právě jezevčík, když znenadání a bez varování vyběhl z křoví a prokousl mi nohu. A co onen jezevec z filmu vlastně dělá tak špatného? Je ve své noře a nikomu neškodí, jenže tam za ním nabíhají zmagořený jezevčíci a snaží se ho zakousnout a pak se všichni diví, že se jezevec brání. To se má nechat zabít? Kdyby ho zakousli je to v pořádku, ale jelikož zlikviduje jezevčíka, je z něj jezevec zabiják. No a film vrcholí zabitím nádherného jelena, fakt šťastnej a harmonickej konec... No ale nechci jen kritizovat, protože vzhledem k zmíněným věcem, nemohu tento film posoudit moc objektivně :) Jako na celek a odpočinkový film se na to koukat dá a určitě jedna hvězda za Šumavu a druhá za Tomáše Holého. ()

Rattlehead

Stará dobrá poctivá česká filmařina. Snímek mě vždy nadchne krásnou přírodou a spontánním projevem Tomáše Holého, nejlepšího dětského herce všech dob. ()

Havala

Filmy jako je tento vždy potěší, i když to není to nejlepší z naší produkce. Rozhodně se raději podívám na toto než na nějaký nový český "trhák". ()

ostravak30

Kdo by nechtěl mít dědu a trávit prázdniny v tak krásném prostředí? Je to taková milá klasika. Tomáš Holý byl skvělý herec a jeho filmy jsou skvělé. Jsou to rodinné klasiky, u kterých si oddychnete a na chvíli zapomenete na všední starosti. Žádné akčňárna, střílečka, psychologická dramata ani přesládlé vztahové zamotance. Jsou to filmy, které pohladí duši. Tomáš Holý se svou dětskou naivitou, se kterou se zajímá o přírodu, vždy oslní. Hajný, který pod drsnou slupkou skrývá duši milého a trpělivého dědy, jež se nakonec s Vénou sblíží a je rád, že má vnuka, kterému může předat své zkušenosti a zájem o přírodu. V době, kdy nebyl internet, tablety a v televizi nic nebylo, nemohla zůstat krásná příroda okolo opomenuta. Šťastné to dítě. A já Vénovi nejen v dětství, ale i v pubertě, záviděl. Film, který si vždycky rád pustím. ()

DAF1

Nemůžu dát jinak: malebná šumavská příroda podkreslená decentní hudbou a duo Holý - Vlach představuje ideální kombinaci vnuka a dědy, která by se hodila snad do každé domácnosti ()

zbynacz

Jedna z mých nejoblíbenějších trilogií z dětství. Teď už mi vadí některé neduhy, které jsem jako malý neviděl, stejně jako nevidí žádné dítko. Přesto u těchto skvělých filmů (ano, jsou skvělé, nejen pro malé diváky, kteří mají krapet méně náročné požadavky na kvalitu produkce) , pokud jednou za čas otevřu program a zrovna vysílají, rád strávím sychravé sobotní/nedělní odpoledne. Krásné záběry šumavské přírody jsou stále dechberoucí jako byly v době, kdy jsem zažíval euforii z každého z Vénových příběhů. V dětství mi přinesly hodně, probudily touhu toulat se po lesích a užívat si všechnu tu krásu, kterou nám příroda nabízí... ()

Diskantka

Pod jezevčí skálou, za trnkovy keřem, je to všechno stejný. Ano Češi to považujou za rodinnou klasiku a já to nenávidim. Občas bych chtěla bejt myslivec a brouzdat se s dlouhym psem po lese, to ticho chápeš, ale pak vám tam vaše dcera zaveze tohohle malýho smrada, co neumí na chvli držet hubu. Nejradši bych ho zavřela do ohrady k tý srně co má za chalupou. Tady cenim jenom Kemra a mam takovej pocit, že ani neni v tomhle filmu....whatever man ()

Stumbleine

Z trilogie o vnoučkovi, pobývajícím na prázdninách u svého dědy, který je myslivcem a permanentně nasraným cholerikem s diktátorskými sklony, jsem měl jako dítě vždy deprese. Proto jsem se této sérii pokud možno vyhýbal. ()