Kalvária

• Česko Kalvárie (viac)

Otec James (Brendan Gleeson), duchovný z malej írskej vidieckej farnosti, sa počas nedeľnej spovede dozvie, že jeden z farníkov sa ho chystá zavraždiť. Sediac za mriežkou spovednice však netuší, o koho sa jedná. Smrť nevinného farára by pre nešťastného muža bola zadosťučinením za zneužívanie, ktorého sa na ňom v detstve dopúšťal iný katolícky kňaz. Nechce zabiť vinníka, ale nevinného človeka, lebo len ten svojou smrťou vykúpi hriechy hriešnikov. James, ktorému zostáva len sedem dní na to, aby sa v rámci svojich príprav na smrť zmieril so svetom, sa vydáva na kalváriu naprieč malým írskym mestečkom, stretáva sa s jeho obyvateľmi a snaží sa pritom vypátrať potenciálneho vraha. Na svojej púti zisťuje, že tunajší ľudia nemajú žiadne ciele, nenašli zmysel života ani svoje miesto v ňom. Spoločnosť je presýtená zlobou, životným sklamaním a úplne je ľahostajná k otázkam viery. Poznanie, že inštitúcia, ktorej zasvätil celý svoj život, je dnes už tak zastaraná, že nikomu nepomôže, v ňom začína vzbudzovať vážne pochybnosti o zmysle vlastného života a viery. (TV JOJ)

Hees

Zaujímavý film kde kňaz, ktorého hrá Brendan Gleeson musí niesť váhu problémov celej dediny a dokonca má aj svoje existenčné problémy. Na tomto filme je vidieť aj ako sa ľudia zmenili a ako niektorý berú kňazov v tejto dobe. V podstate je to dosť opovrhovaná práca v tejto dobe. Som zvedavý koľko ľudí dokáže počúvať problémy druhých ľudí vo väčšej intenzite. V tejto dobe nie je komu sa zveriť s problémami. Samozrejme v tomto filme je to všetko prehnané, aby to bolo čo najviac prínosné pre diváka. Film je zasadený do výborného prostredia kde sa obyvatelia navzájom dobre poznajú. Jednotlivé postavy majú svoj vlastný pohľad na vieru a svoje vlastné problémy, s ktorými sa zveria hlavnému hrdinovi skrze, ktorého sledujeme celý príbeh. Veľmi dobrý film, v ktorom sa naučí každý základné pravidlo života a to to, že život nikdy nie je spravodlivý. Ak je spravodlivý tak nie hneď, ale o 50 rokov (každý musí raz odísť pod ľalie). ()

Martin741

Suverenne zatial jeden z najlepsich filmov neznameho rezisera Johna Michael McDonagha, kde sa v hlavnej ulohe predstavil Brendan Gleeson /Zelena Zona, Braveheart/. Gleeson v ulohe katolickeho cernoprdelnika, ktory je suzovany zlomyselnymi ludmi zo svojej farnosti. Nikde nie je napisane, ze je to komedia, skor husta drama, s prvkami artovych filmov. Irsky vidiek hra samostatnu ulohu, coz maximalne kvitujem : 94 % ()

dezorz

Zopakujem, čo som povedal o predchádzajúcom filme John Michael McDonagha. - Ir je clovek, ktory vyzera akokeby sa dozvedel dve spravy naraz. Vyhrali ste milion. Zajtra zomriete.- V tomto filme sa zomiera do týžďna a bez miliónov. V tomto filme sa umiera bez vtipu zato s Dylanom Moranom, pôvodcom spomínaného vtipu. ()

dubinak

Nepříjemný snímek v jistém slova smyslu. Humor tentokrát zcela úplně absentuje. Celou stopáží se proplouvá bez větších zápletek a zvratů. Postavy jsou ale výborné, charakteristické a depresivní. Jsem moc ráda, že se v jednom snímku sešlo tolik skvělých irských a zároveň ne často viděných herců (Chris O'Dowd, Dylan Moran) v čele s Brendanem Gleesonem. Hodně jsem přemýšlela jen o průměrném hodnocení, protože akce tam není z 90% ani za mák. Posledních pár závěrečných scén mě ale přesvědčilo o lehčím nadprůměru a vlastně o pocitu docela intenzivního zážitku. ()

boblig

Kdybych odešel z filmu pět minut před koncem a neviděl ten z prstu vycucaný konec, tak bych přihodil i čtyři hvězdičky. ()

annihilation

Může být klišé o tom, že cesta je cíl, pravdivé? Řekněte sami - protože se hned v prvních minutách dozvíte, jak nevybíravě snímek skončí. Řekněte sami, jestli za tím suchým černým humorem skrývá více než zrnko pravdy? Jestli vidíte do duše všem? Jestli se hranice koukatelnosti zase o něco posunula? Jestli je Brendan Gleeson geniální herec? Jestli by měli bratři McDonaghové vymyslet nějaký společný projekt, protože nám již bratři Coenové nestačí a chceme navrch horu irského bizáru? ()

campix

Hutné irské drama Calvary mě zas až tolik nezaujalo především díky svému konceptu. Hlavní hrdina Brendan Gleeson pouze chodí od jedné postavy k druhé a takhle se s pomocí nepříliš zajímavých (pro mě) dialogů děj posouvá dál. Naopak se mi líbil nápad s původní scénou ze zpovědnice a nechal mě tak dumat zda se všechno vyplní či ne. Celkově mě film ovšem až tolik nezaujal. Spousta nudy a dialogů na irském venkově, s kvalitním hereckým obsazením. Ovšem tak nějak bez atmosféry a nápadu. ()

papaJA21

Na další film McDonagha a Gleesna jsem se vážně těšil. Ale že to bude možná nejlepší film za poslední roky bych nečekal. Výjimečný snímek. ()

dr.fish

Tenhle film mohl být zrovna tak western nebo příběh rytíře ve středověku. Téma je velmi obecné. Je to prostě křížová cesta. To zasazení do Irska je velmi šťastné řešení. Je tu spousta vynikajících postaviček, všechno ujeté, vždyť je tu i Dylan Moran z Black Books....Humor suchý jako drn, ale taky drsná a nepříjemná realita, která člověku denně podráží nohy. Smát se je povoleno, ale smutno je asi víc. Přestože je ve filmu využito spoustu klasických myšlenek ze starých filmů, povedlo se sestavit moc dobrý film nový, který jde na dřeň ve stylu kovbojek let šedesátých....85% ()

Ice123

Kazdy mame sve demony, ale jake je to nest demony vsech ostatnich? Jak se zachova spolecnost pokud si dovolite vypadnout z role nosice bremen vsech okolo? Na tohle a spousty jinych hlubokych otazek Calvary odpovida s primesi cerneho humoru a bozskym Gleesonem. ()

Courtemanche

Na Dylana těším vždycky, navíc tady se objevil také Chris O'Dowd (Ajťáci), k tomu Brendan Gleeson hrál bezkonkurenčně, ale film mě stejně nudil. Pro mě jen slušný průměr, trochu stojatá voda, a nesmyslný filmařský konec. Ten černý humor byl sakra dobře schovaný, protože já ho tady neviděl. ()

flyboyeda

Idealni vecernicek pro melancholiky a fanousky Brendana Gleesona s citlive davkovanym sentimentem. Gleeson byl pro podobne trpke role snad zrozen. Moc fajn premyslivy film se spoustou vice i mene bizarnich postav a nekdy i docela prekvapivym castem, minimalne vzhledem ke komedialni historii nekterych jejich predstavitelu. Mozna proto obcas i maly naznak pusobi tak nejak tragikomicky... ()

Radiq

Někde jsem četl, že tohle má být část režisérovy trilogie, ale já to beru jako samostatnej film. Taky je všude napsaný, že to má černej humor. No, já tam toho humoru moc nenašel, kromě několika málo pár dobrejch hlášek a situací. Spíš je to ale drama a to jako vážně. A ne normální drama. Je to plné kontroverzních postav, postav, které se kontroverzně chovaj, kontroverzně mluvěj, plné dialogů k zamyšlení a celé je to hlavně depresivní. I když nemám rád náboženství, hlavní postava je kněz, a přesto se mi to líbilo. Je napínavé sledovat, kdo je vlastně ten, kdo ho má v neděli přijít zabít. Ale mezitím najdeme zajímavej děj, kterej nám přiblíží nejen kněze, ale i Irsko a problémy v něm. ()

chelseaman22

Víc filmů končit takto a na světě by hned bylo lépe! Skromný snímek s nadmíru kvatlitními účinkujícími nabízí divákovi pohled na děvky, pracháče a onanisty. Chudák pan otec v rouchu musí pravidelně poslouchat jejich hříšně úkony, načež obvykle reaguje omletou frází "pět otčenášů a den bez honitby". Ale ouha - jednoho dne tomu tučňákovi onanista sdělí, že ho prostěza týden napálí koltem do hrudi a budeš šlus. A světe div, předně za týden se farář zastaví na pláži, aby se nechal penetrovat kulkou vyvrženou z koltu! 69% ()

Doudis19

Hodně pohnuté drama s řadou iracionálních postav mezi kterými se snaží vykonávat poslání kněze jeden obtloustlý cynik s ledovou tváří Brendona Gleesona. "Zvláštní" je asi ten nejvýstižnější přívlastek tohoto originálního dílka. ()

Tosi

Je mi až s podivem, jak se tento pochmurný příběh povedlo natočit tak strhujícím a okouzlujícím způsobem. Ve filmu totiž neexistuje nic, co by někam spěchalo, ale nudný nebyl ani chvíli. Brendan Gleeson ztvárnil spravedlivého a čestného kněze, jehož si vybral neznámý zpovědník jako pomstu církvi, za roky sexuálního zneužívání právě z rukou církevních hodnostářů. Film je dále vyprávěn v denních epizodách směřujících až k osudové neděli, kterou si záměrně jako den vraždy čestného kněze zpovědník vybral. Všechny postavy jsou nepředvítalené, tudíž zjistit, kdo je ona mstící se osoba, je velmi těžké. S využitím prostředí úžasného irského pobřeží, se povedlo vytvořit ponurý příběh s jemným chytrým humorem, jenž pomale směřuje k neopakovatelnému konci. ()

Mrkvič

Příjemné povídání si postaviček, které jakoby vypadli z Troškova Kameňáku. Na tom není vůbec nic špatného, jen to nějak nedrží pospolu. Hlavní osa, která se nastíní na začátku, celý film se neřeší, ale divák stejně celou dobu čeká, co teda bude na závěr. Všechno uprostřed je pouze dílčí, se začátkem nesouvisející, a vpravdě ani nijak úžasné. Holt forma vítězí nad obsahem. Film má skvělé herce, příjemnou hudbu, nádherný humor, ale jako celek jen lehký nadprůměr. ()

Malíček míří do Labyrintu

Malíček míří do Labyrintu

27.09.2014

Irský herec Aidan Gillen se objevil třeba v Temný rytíř povstal, kriminálce Blesk nebo letošním dramatu Kalvárie. Nejvíc lidí ho ale zná jako Malíčka ze Hry o trůny, kde pletichaří jako o život a… (viac)