Do jedné nejmenované jihoamerické země přijíždí v nákladním vagónu muž. Až splní svůj úkol, vyinkasuje peníze, stejně nenápadně ze země zase odjede. Tím mužem je Rital, nájemný vrah, který má zabít prezidenta při návštěvě jeho milenky. Rital čeká na svého muže v hostinci vedle honosné vily, kde se má prezident objevit. Spolu s ním čeká na konec samozvaného diktátora vnuk bývalého presidenta Chico, naivní mladíček, který má ihned po atentátu, za podpory revolučních sil, nastoupit svůj úřad. Ale ideály a cíle revolucionářů nejsou zdaleka tak čisté a vlastenecké, jak se Chico domníval… (Česká televize)

patrikus

Giovanni je můj oblíbený režisér, ale tohle je zatím nejslabší film, který jsem od něj viděl... Zdlouhavé, nudné, zbytečně dlouhá expozice, únavné... Akční závěr a Ventura samotný film zvedá na nadprůměrnou úroveň, ale myslím, kdyby tam Lino nebyl, dal bych asi jen jednu hvězdu, nebo spíš bych se na to vůbec nedíval. A ta hudba, že by byla nějak zajímavá... no podle vkusu. Mě teda moc nezaujala. Takže, škoda... ()

Enšpígl

Tak tomu se říká filmový dezert, žádnej dialog navíc, žádná zoufalá scéna, všechno do sebe krásně zacvaklo a vytvořilo moc příjemný čas stravený u tohoto filmu. Lino jako neznámý cizinec co se zaplete s politickým spektrem kdesi v jihoamerický prdeli nemá chybu "další lidovej hrdina, kterýmu smrdí lid....jako vždycky." Ironii i osobní nezúčastněnost na nějaký vykurvený revoluci v podání hlavního hrdiny jsem baštil i s papírem. ()

dobytek

Nechal jsem se nalákat na to, že ve filmu hraje Lino Ventura, ale ani jeho účast toto "veledílo" moc nezachránila. Postavy tam spolu vedou pořád nějaký revolucionářský debaty a je to ukecaný jak jihoamerická telenovela. Mě to vůbec nebavilo a bylo mi naprosto ukradený, o jakou tam jde revoluci a kdo je ten "hodnej" a kdo "špatnej". K tomu je nutno ještě připočítat dost otravnou hudbu. Měl jsem chuť to vypnout, ale nakonec jsem to teda dokoukal. V závěru přišla aspoň nějaká akce a finální přestřelka na mostě byla docela povedená. Film sám o sobě je tak za 1 hvězdu. Druhou hvězdu dostane Lino Ventura, protože ten je tradičně výbornej. ()

gudaulin

Dravec rozhodně nepatří mezi tituly, které můžete v krátkých pravidelných intervalech sledovat ve vysílání televizních stanic. Je to spíš rarita, kterou po letech vytáhnou ze zapomnění. Čekáte skrytý poklad, jenže ouha, jde o kousek, který v archívech odpočívá oprávněně. Ventura je sice charismatický stejně jako v jeho nejslavnějších snímcích, ale promiň, Lino, přítomnost hvězdy kvalitní snímek zdaleka nezajistí. Vyzvednout se dá určitě hudba a osobně mě zaujalo i exotické prostředí země, kam je příběh zasazený. Jenže režie je těžkopádná, snímek vyhlíží, jako by vznikl počátkem 50. let, herecké výkony ve vedlejších rolích se dají označit za ochotnické a scénář, darmo mluvit. Na dobrodružný film se v Dravci příliš mluví a schůzuje, na společenské drama je to zas naivní a schématické. Jako thriller to selhává na nemohoucnosti José Giovanniho. Celkový dojem: 40 %. ()

sud

Působivý thriller z exotického prostředí s minimalistickým (ale chytrým) scénářem a charismatickým chlapákem Linem Venturou - v rámci žánru netřeba chtít více. Jinak ústřední hudební motiv od Françoise de Roubaix nemá daleko k dokonalosti. 85%. ()

Aky

Drama stará dobré francouzské školy o sváru revolučních ideálů a nadšení - (ve výsledku vždycky naivních a krutých) a na pohled drsných pravidel fundamentálního života. Film táhne herecký král Ventura. ()

Šakal

Lino Ventura v pro něj poněkud netypické roli nájemného zabijáka s morálním kodexem, se slabostí pro mladé, čerstvé.....cibulky, najatého revolucionáři na vraždu tamějšího prezidenta-diktátora, krátící si dlouhou chvíli partičkami dámy a dávající rychlokurs zvaný škola života, mladému idealistickému revolucionáři, třesoucího se na převzetí moci. Plán je zcela prostý. Jak už to však s revolucemi bývá, můžete se spolehnout pouze na jednu věc. Dopadne (to) přesně naopak. Nastrčená figurka, společně se žoldákem, je potřeba odstranit, neboť další (předem domluvení) hladoví vlci, se třesou na převzetí moci a žijící svědek je luxus, který si nemůžou dovolit. A tak než Lino resp. Rital naskočí na vlak s příští stanicí „neznámá“ , bude muset za těch dvacet tisíc, snížit počet místních obyvatel, o více než jednu původně zamýšlenou. [Le rapace není veskrze nekompromisní syrovou žánrovkou, jak by se mohlo na první pohled zdát, nicméně charismatický Lino Ventura, dávající své postavě další rozměr, je společně s hudebním doprovodem F. de Roubaixe dostatečným důvodem, pro jeho shlédnutí]. ()

Anderton

Lino Ventura vymenil Paríž a baloňák za Latinskú Ameriku a prepotenú košelu...a veľa sa toho nezmenilo. Vo svojom jadre ide o klasický western, aj keď sa film tvári ako politický thriller. Lenže tu nejde o žiaden politický komentár, ale o starú dobrú chlapskú zábavu a nejaké tie všeobecnejšie múdra. Prvá polovica sa odohráva takmer celá v jednej miestnosti, až má človek dojem, že ide o adaptáciu divadelnej hry. Tá druhá rozväzuje všetkým ruky, rozumej začne jedna veľká prestrelka, kde sa bojíte, že bude vystrielaná minimálne polovička Latinskej Ameriky. ()

dopitak

Příjemná hudba jihoamerického kontinentu, slibný začátek. Stačí ale pár nekonečných scén a dialogů uvnitř, a zájem je ten tam, pak už dokoukáno z povinnosti. Napětí nula, zábava jakbysmet. Nelíbil se mi ani novácký dabing. Kromě hudby lze zapomenout. ()

CarloRizzi

Opět jsem nic nečekal od tohoto filmu a dočkal jsem se skvělého snímku. Film má spád bez hluchých míst. Úvodní první hodina výborná konverzacka uzavřeném pokoji mezi Ritall Chico neměla chybu. Snímek Dravec je šité na míru Linovi Venturovi. ()

classic

V meste Veracruz, ktoré mimochodom leží v Mexiku, sa v roku 1938, schyľuje k akejsi menšej (kontra)revolúcii, no skôr by som to nazval tak, že sa pripravuje očividný „puč” , ktorý je priamo koordinovaný z tých najvyšších sfér, pretože odstránenie bývalého prezidenta republiky, tak jednoznačne pociťujem a vnímam, keďže namiesto obete, má zasadnúť do úradu jeho, povedzme tak trochu naivný vnuk Miguel "Chico" Juarez, že by sa následne mal stať „národným hrdinom”. Samozrejme, že sa „chlapec” na túto akciu nepodujme úplne sám, vlastne je to ešte len taký (ne)obyčajný „zelenáč”, no zároveň by som ho určite nepodceňoval, a ani vonkoncom nezatracoval, o čom sa v podstate neskoršie presvedčí i sám protagonista, čiže profesionálny a chladnokrvný vrah, menom Rital, ktorý sa musí najprv nejako na to konkrétne „miesto činu” aj dopraviť, čo mám možnosť hneď vidieť vo vkusne zostrihanej, úvodnej pasáži, čím som sa rovnako sám presvedčil, že v žiadnom prípade nebude hroziť časté zívanie, či poprípade ešte častejšie sa pozeranie na hodinky, kedy už konečne „dorazia” tie záverečné titulky. Síce sa nasledujúce udalosti sakramentskym spôsobom pohnú dopredu, aj so zopár zvratmi na konte, že ma to vôbec ani neprekvapilo, a to už len z toho prostého hľadiska, keďže nálady niektorých zainteresovaných postáv, ktoré majú zvyčajne „zajačie úmysly”, sú mi okamžite známe, čo si práve uvedomujem, s akými kartami sa väčšinou hrá, čo vie najmä divák, že hlavná postava to tiež extrémne tuší (asi má 6. zmysel ?), a tak takáto kombinácia je pre mňa veľmi mätúcou, lebo už pomaly sám dobre viem, kto za najbližším rohom striehne s kvérom v ruke, čo je ináč veľké mínus ! Film je bezpochyby nadpriemerným vo svojom koncepte, no súčasne aj predvídatelným v celkovom spracovaní, a tak sa opäť uchyľujem k priemernému hodnoteniu, a to i napriek tomu, že som videl absolútne nekompromisného Lina Venturu, ktorého čoraz viac obľubujem, ale svedomie mi to skrátka nedovolí, aby som udelil viac, ako tri hviezdičky, i keď svoje nespochybniteľné kvality snímok jednoznačne má. ()

Flego

Príbeh z nemenovanej juhoamerickej krajiny, kde spoľahlivý Lino Ventura ide ako žoldnier zabiť tyranského prezidenta. Očakával som hutnejší dej, celý námet zostal kdesi na polceste. ()

borsalino

Lino Ventura v netypické roli drsného, zkušeného a nekompromisního žoldáka, najatého na vraždu diktátora. Úsporný herecký projev, žádná zbytečná gesta nebo slova, dobře vystavěný příběh a výborná hudba si jednoznačně zaslouží plný počet hvězdiček. ()

evapetra

Pomalý rozjezd druhá polovina filmu náležitě vynahradí. A to napětí na konci... Nebyla jsem si do poslední chvíle jistá, jestli se budu usmívat nebo slzet. ()

Pink.Panther

Tak si hned zkraje zhrňme nešvary tohoto díla: nerovnoměrné tedy značně rozkolísané tempo, některé sekvence jsou poněkud prkenné, v jiných je kamera zas zbytečně ambiciozní, míra nevkusu hudební složky filmu by se mohla vyučovat na hodinách estetiky jako odstrašující příklad. Tato se naštěstí neozývá příliš často a z filmu nestihne vzniknout karikatura laciného špagety westernu. Každopádně vložení soundtracku do sekvencí působí dost amatérsky._____A klady: úvaha filmu o přípustných prostředcích a smyslu revoluce a jejího možného zneužití je realistická a vždy aktuální, v závěru se Giovannimu povedlo vystupńovat napětí a některé scény jsou výborně zrežírovány, tady je inspirace westernem cítit v pozitivním smyslu a poslední čtvrthodina je zajímavým mixem westernu a neopolaru. Největším kladem filmu ale zůstává Lino Ventura, který je v roli jak ryba ve vodě. Produkce: Cinétel ()

NinonL

Drsného Lino Venturu si najmou revolucionáři odkudsi ze Střední Ameriky, aby zabil tyranského prezidenta. Pod ochranu mu dají i náhradní hlavu státu, vnuka prezidenta bývalého. Aby problémů nebylo málo, začnou se, jak tomu obvykle bývá, vraždit i revolucionáři mezi sebou a země spěje k chaosu a občanské válce. Celkem dobrý film. ()

Pierre

Na Giovanniho poměrně neobvyklý film, který mě bohužel trochu zklamal. Tempo je vražedně pomalé, ty politické pletky zmatené a plytké a nějaká větší pointa nebo silnější zakončení chybí. Celé je to tak nějak o ničem. Hlavním tahounem filmu je tedy pochopitelně Lino, který zachraňuje leccos. Jeho záhadný cynický zabiják je vskutku zajímavý. ()