Pred polnocou

• Česko Před půlnocí (viac)

Jesse a Celine jsou manželé a vychovávají dvě dcery. Oba jsou starší, moudřejší, ale také ztracenější. Společně tráví letní dovolenou v prosluněném Řecku. Jesse tu hledá inspiraci pro další psaní, ale Celine již unavuje být mu stále svůdnou francouzskou múzou. Jako dárek dostanou od přátel pobyt na jednu noc bez dětí v luxusním hotelu na pláži. Jak může pár, který žije v dlouholetém vztahu, takový čas strávit? Romantické chvíle narušuje neodbytná realita: rozhovory na téma stereotypní rodinný život, výchova dětí, práce, nena-plněné sny a přání, zklamání, pomalé vyprchávání lásky. Jejich vztah bude prověřen v mnoha nečekaných směrech dříve, než hodiny odbijí půlnoc ... (oficiálny text distribútora)

ecceHOMMO

Boli momenty kedy sa mi to doslova votrelo pod kožu a bol som natoľko fascinovaný vypovedanými pravdami a reálnosťou až som onemel a len tak civel a počúval, ale i také kedy som už nedokázal obsedieť dúfajúc, že sa konečne scéna zmení a diskusia pohne ďalej. (Varovanie: Rozhodne to nie je pre ľudí, majúcich v obľube akčné filmy, či napínavé trillery,. Pre nich by bol film len o akýchsi blbých kecoch o živote). ()

Johnny.ARN

Škoda, že som nevidel predchádzajúce časti a škoda, že som nebol naladený na takýto typ filmu, ale skúste postaviť snímok na piatich scénach a dialógoch. Režisér, klobúk dolu. Veľké majstrovstvo, myšlienky, ktoré nie sú nereálne, situácie, čo sa môžu stať kedykoľvek komukoľvek z nás. A k tomu všetkému ešte tak žalostne využité Grécko. Páčilo sa mi to. Hádam na Cenách zamieša karty. 3 z 5 ()

hajdano

Tohle ukecaný filozofický psycho je dobrý tak akorát na rozbolení hlavy a ta asexualní čůza je zralá na facáka, ale ten její starej místo toho žvaní taky. Celou dobu jsem vlastně čekal, co se bude dít. Ne, není to můj šálek kávy. ()

Dado

Pocitovo asi slabší film než oba predchádzajúce. Napriek tomu však ide o výnimočné zakončenie výnimočnej trilógie, ktoré by som z môjho pohľadu rozdelil na tri časti. Prvou je úvod so skvelým rozhovorom v aute, ktorý pripomína, čo stojí za úspechom tejto série. Druhú tvoria interakcie dvojice hrdinov s vedľajšími postavami, ktoré ma však nedokázali svojím doberaním a historkami zo životov zaujať. Zrejme to je hlavným dôvodom, prečo som sa vôbec prvýkrát v priebehu trilógie v niektorých momentoch nudil. Záverečná a zároveň najsilnejšia časť však opäť necháva priestor ústrednej dvojici a dokonale uzatvára kruh, ktorý sa začal rysovať pohľadom na hádajúci sa manželský pár vo vlaku. Nie som si istý, či by bolo vhodné na tento záver nadviazať ďalším pokračovaním po deviatich rokoch, no v kútiku duše dúfam, že Céline a Jessie ešte nepovedali posledné slovo. (80%) ()

Lachtaan

Není u mě zvykem vidět víc než jeden film denně, příležitost mi ale přihrála vidět v kuse zrovna trilogii, která vám v bezprostřední návaznosti splyne ne v jeden film, ale přímo vás hodí do oné časové linie, jako byste prožili celých 18 let s nimi. Závěr celého příběhu jedné turbulentní lásky mě rozhodně oslovil nejméně, už jen jako nekonfliktního člověka, co se nebude zastávat názoru, že tenhle film nejvěrněji zobrazuje život samotný. Přitom je jen a čistě na nás, abychom nemuseli zažít situace, ke kterým dojde hlavně v druhé půlce filmu. Dost by mě zajímal ženský pohled. Protože tak, jak jsem hlavní hrdinku miloval v prvním snímku, tady jsem ji většinu času nechápal a posléze skoro až nesnášel. [viděno na HBO Max 10.12.2022] ()

venison

Série BEFORE "Před úsvitem", "Před soumrakem", "Před půlnocí" je kinematografický zázrak, který spočívá v naprosto obyčejném dialogu dvou naprosto odlišných lidí, které spojuje láska. Jedná se o filosofické okénko do života přirozeně inteligentních osobností, kteří si povídají o hlubokých i mělkých věcech všedního dne. Zachycuje vzpomínky, sny, touhy, naděje, iluze, starosti, pochybnosti, komplimenty, hádky, vyznání, humor v tom nejvšednějším světle. Divák nespěchá, jen se nechává unášet koncertem prostého děje.. Vztah dvou lidí je jako paleta barev a každý "díl" používá stejné barvy, ale maluje pokaždé jiný obraz. Každý se v jejich příběhu alespoň kouskem najde a pokud ne, tak touží najít. Rozhodně není promarněná ani jedna jediná vteřina filmu. V podstatě příběh nemá děj, jen zachycuje jeden den dvojice po 9 letech vztahu, ale je tak skvostně napsaný, brilantně zrežírovaná a přirozeně zahraný, že se člověk ani na okamžik nenudí.. Pevně doufám, že slavná dvojice Julie Delpy a Ethan Hawke budou pokračovat ve vyprávění i za dalších 9 let.. ()

progression

Volné pokračování příběhu ústřední dvojice z "Před úsvitem" a "Před soumrakem", které režisér Linklater natočil opět po devíti letech tentokrát v Řecku. Podle mne nedosahuje kvalit první a především druhé části. Přesto v celkovém souhrnu opravdu vyjímečné dílo s geniálním scénářem a skvělými dialogy, perfektně vystihujícími pocity i postupný vývoj ústředních postav. Ten nápad vystavět scénář na třech epizodách oddělených devíti lety, a aby nepřestal diváky bavit, se scénáristovi, režisérovi (i hlavním představitelům, kteří se na scénáři významně podíleli) povedl na výbornou. Myslím, že se ho na výbornou zhostili i Ethan Hawke a především Julie Delpy, kteří se dost pravděpodobně s celým projektemi i svými postavami více než ztotožnili, což bylo koneckonců moc dobře vidět. Tak mne napadlo, jestli nás náhodou v roce 2022 režisér Linklater nepřekvapí ještě jednou a jestli ten původní záměr a scénář nebyl ještě geniálnější. Na druhou stranu mne nenapadá, jak by se měl jmenovat ("Před ???"), tím spíše o čem by měl být, ale nikdy neříkej nikdy ... ()

Narya89

Tak tenhle snímek mi vyrazil dech, ačkoliv jsem po předchozích dvou dílech čekala docela hodně. Na Celine a Jessovi jsem vždycky obdivovala především jejich smysl pro humor a otevřenost, se kterou diskutovali o nejrůznějších až trochu filozofických tématech. Nicméně v tomto díle se z konverzačních dilemat stala žitá realita, což příběhu dodalo další rozměr. Linklater má úžasnou schopnost podchytit skutečně to, o čem se nejspíš všechny páry časem hádají a zároveň otupit hrany sporu cynickým humorem. Přišlo mi, jako by Celine v tomto díle mluvila za mně, především ve feministicky laděném proslovu ve stylu 'Kvůli nikomu se nevzdám vlastních snů a nestanu se submisivní ženou v domácnosti.' Podobně mně dostaly hlášky jako "I would prefer to have an unemotional rational conversation" nebo "I love you, but if you wanna know the truth, you're nuts. But I accept the whole package - the crazy and the brilliant.'apod...Myslím, že Before Midnight osloví každého, kdo má zkušenosti s dlouhodobějšími vztahy a tou jejich odvrácenou stránkou, protože právě její zobrazení se povedlo skutečně mistrovsky. ()

Vodou

Postavy dospěli k vulgárnosti. Film vlastně říká, že problému, který prožívají oni dva, není možné se vyhnout. Takže, jen generaci 40cátníků(a těsně před, a těsně po) utvrzuje v jakési neodvratitelné rutinně života, která se nutně musí točit jen kolem toho, o čem si ti dva(a ostatní) povídají. A divák je spokojenej, protože to vlastně taky zažívá. Jejej. A to on je spisovatel a ona jeho múza. Takhle exponovana dvojice, ve strednim veku, se dala využít daleko zapamatovatelněji. ()

uglug

Mega nuda. Film bez jakéhokoliv děje, založený pouze na nezajímavém dialogu dvou lidí, kteří jsou vám uplně jedno a jejichž plkání mi šlo jdením uchem dovnitř a druhym ven. Film jde rozdělit do čtyř částí. 1. - dialog v autě - pár úsměvných hlášek ze života - pořád čekáte, že se bude něco dít. 2. - dialog u stolu - už vám dochází, že v tomhle filmu se toho moc dít nebude a plkání o penisech a "jak jsme se poprvé potkali" vám už pomalu začne obracet oči vsloup. 3. - dialog cestou na hotel - to už prakticky vůbec nevnímáte co si ti dva povídají a šaháte po mobilu a googlujete jestli opravdu na tom csfd má tenhle film tak vysoké hodnocení, že jste se asi museli přehlédnout. 4. - dialog v hotelu - postelová scéna na spadnutí vás donutí zase vnímat. Nic se však nestane a místo sexu je tu hádka přiníž vymýšlíte jakým nejvhodnějšim způsobem byste usmrtili celý film naprosto příšernou postavu ztvárněnou Julii Delpy. Pak konečně přicházejí titulky, na které jste tak upěnlivě hodinu a třičtvrtě čekali. I herecké výkony bych označil za bídné. Celý film jsem se nemohl zbavit pocitu, jako kdyby se pár Delpy, Hawke při svých dialozích před někým předváděli, ikdyž byli na scéně sami. Jít na tohle do kina tak se ukroutim v sedačce. ()

hroubek

Richard Linklater to opět dokázal. A nejen to. Překonal sám sebe. Jestliže první dva filmy byli o potkání osudové lásky, tak ten třetí je o tom co děje pak. Linklater přesně ví kam chce své hrdiny dostat a my to svým způsobem čekáme, ale i tak nás to zasáhne. V první půlce je všechno uvolněnější a upovídanější. Máme tu více postav, které pronáší své zážitky ze života a různě si povídají. Je to zábavné, ale není to co chceme vidět. To co chceme vidět přijde o pár minut déle. Jesse a Celine se vydají na procházku do hotelu a začnou si povídat. Takhle to zní nudně, ale opak je pravdou, jelikož co dialog to perla a zvláště to platí o celé scéně v hotelu, která nemá chybu. Divák nestačí zaujmout nějak postavení a je vhozen do hádky, která směřuje jen jedním směrem. Očima dokořán sledujeme to co se právě děje a fandíme hrdinům, aby to vyřešili. První půlka je zábavná, ale druhá ukazuje velké herectví Ethana Hawkea a Julie Delpy. Tolik emocí během krátkého časového úseku se moc často nevidí. Parádní zakončení, které celou trilogii povyšuje o několik tříd nahoru. ()

Ace.Anita

Happily ever after is a myth. Úplně s Celine straním s výčitkami vůči manželovi, který si celé léto rozvaluje šunky na troskách antického chrámu, kde si s kamarádama hrajou na přímé potomky řeckých filosofů, zatímco jeho žena to léto už po osmasedmdesáté krájí balkánský sýr do šopáku. Nechápu její finální rozhodnutí zůstat s tím šaškem, který ji ani neřekne "No tak víš co, Celine, asi máš v některých věcech pravdu. Každou druhou středu si beru vynášení odpadků a slibuju, že odteď už navždycky až půjdu kolem myčky a uvidím, že domyla, postarám se o to," ale místo toho si vymyslí (a to ne příliš dobře ani logicky),že přicestoval z budoucnosti, kde se potkal s Celine version 2050, která ho nabádá, aby nedělala chybu a nerozcházela se s ním, což je sice kind of cute,ale naprosto se to nehodí do situace. Být holka Celiiných kvalit, vylila bych na Jesse olivový olej a přibližně do sedmi minut bych si našla francouzského frajera s velkým domem v Provence, co by mi VŽDYCKY vzal kočárek do schodů. ()

Mishqo

Ja už neviem čo by som ešte k tomuto mohol povedať aby som sa neopakoval ako pri predošlých dvoch filmoch tejto série. Proste vysoký štandard a úroveň dialógov pokračuje a stále je o čom sa rozprávať bez toho aby dookola recyklovali materiál z prvých dvoch filmoch. Som zvedavý či sa o 9 rokov dočkáme ďalšieho dielu, ale popravde by som ho chcel vidieť už oveľa skôr!! :) ()

Pump

Každý si v tomto filmu najde to "svoje". Ten svůj kousek, který chce prožívat nebo jen sledovat. Fantastický scénář a dialogy ze země filmu zaslíbené. Úžasný pohled na život a přátelství, lásku a smrt očima několika generací. Myslím si, že oficiální text distributora velmi zjednodušuje podstatu filmu a skoro zavádí. Stereotyp jsem ve filmu neobjevil ani v náznaku při konverzaci. Nikde jsem neviděl rozhovor o stereotypním rodinném životě. Podle mě, ten kdo psal obsah film ani neviděl. ()

Natabar

První 2/3 pecka, úžasné dialogy, plasticky a pro diváka pochopitelně vystupující postavy. Avšak od hotelového pokoje jakoby se vyměnil scénárista a najednou se vše přepne, chování postav (zejména jedné) postrádá logiku a přesvědčivost, v kontextu předchozího úplně mimo. Ten pocit zmaru a trapnosti srazilo mé 5* nadšení o dvě třídy níž. Doslova jsem s otevřenými ústy zíral, jako zda se jedná ještě stále o tentýž film... ()

Brain-D

3.Díl trilogie, který zobrazuje naši hlavní dvojici, které se podařilo přes nádherný románek (1.díl), urovnání si životních hodnot (2.díl) absolutně dospět a uvědomit si všechny ty "maličkosti", které pro druhé v předchozích dílech nic neznamenali. Postava Ethana Hawka od začátku vše zlehčovala, vtipkovala, ale i tak brala život jaký je. Postava Julie Delpy pořád fantazírovala a měla postupně problém přijmout a skutečnosti. Vývoj obou postav je opravdu skvěle vykreslen a doporučuji si pustit snímky, co v nejkratším časovém úseku od sebe. 80% ()

IvyH

S velkým očekáváním jsem na Před půlnocí šla do kina a s ještě větším pocitem zadostiučinění z něj o dvě hodiny později odcházela. Nebylo to tím, že by byl film dokonalý, právě naopak. Ojedinělá trilogie v sobě nese nádherný příběh, který stárne a zraje spolu s hrdiny už dvacet let. Jakoby osudy Celine a Jesseho už od začátku směřovaly k vrcholné scéně v hotelu, která má v sobě více upřímnosti a pravdivosti, než všechny romantické filmy za posledních deset let. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Málokterý režisér využívá plynutí času do takové míry, jako Richard Linklater. Jeho snímek Chlapectví se točil 12 let, romantická trilogie Před úsvitem, Před soumrakem a Před půlnocí zase vznikala s… (viac)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014