Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

lakart

Film, který svou dynamikou, uměleckou přesností a úžasným vizuálem mě zaujal hned od první minuty. Zhruba od poloviny se ubralo na tempu, ale stále se bylo na co dívat. I přesto, že forma převládla nad obsahem, jedná se o originální film plný řady vtipných momentů dotažených ad absurdum. Není to na plné hodnocení, ale své kvality film má a doporučuji ho. 85% ()

loveless

Nebylo to špatné, možná jen ne příliš zapamatovatelné, či výrazné, možná mě tohle téma prostě jen nezajímá a navíc jsem se moc nesmála. Ralph Fiennes v jedné z těch příjemných rolí, kde ho i zvládám. ()

mira.l odpad!

4 Oskary? Tahle kravina? Děkuju pěkně. Ne,fakt mě to nebavilo, nic mi to nepřineslo, chvílemi jsem si říkal, že je to trochu jako Tajemný hrad v Karpatech. Anebo ukázka toho, jak by možná tvořil K. Zeman, kdyby žil v dnešní době... ()

Homer.p

Jako joo, dobrý film. Vynikající herci a skvělá jejich režie a takové to výtvarné pojetí, bla bla bla. To je fakt super a byla to i docela sranda a myslím si, že při natáčení si té srandy užili ještě mnohem více. Ale co musím říct, tak ten Zweig musel být hrozný kokot, když takovouto hovadinu napsal a tak se ani nedivím, že si to hodil (nebo teda v jeho případe pozřel). A co už vůbec nechápu je Oscar za hudbu. A kdopak opět oproti tomu přeceňovanému žabožroutovi ostrouhal? No ano, “vítězem” je bohužel opět Hans se svým skvělým Interstellarem 🤪. Prostě mu asi nemohou v USA odpustit že je Němec, protože jinak si to vysvětlit opravdu neumím. ()

Likan7

Skvěle kombinovaná road movie s hotelnictvím. Ani nevím co mě bavilo více. Celé je to totiž galapředstavení neopakovatelného Ralpha Fiennese, který tu předvádí parádní výkon. Vlastně vůbec nesleze z plátna a Vás bude jeho skvělý timing pro komedii bavit od začátku do konce. Přijdete do toho neokoukaný vizuál, plejádu známých herců, které hrají důležité i nedůležité postavičky a dostanete chutnou jednohubku. Už dlouho jsem se tak nepobavil. ()

Klajondr

Film, který sází vše na atypický noblesní humor bez emocí. Nic proti tomu nemám, je to zpracováno velmi dobře (hlavně díky úžasnému Fiennesovi), ale nic pro mě. ()

samkko

Spíš než vtipné mi to přišlo až trapně komické. Po vizuální a herecké stránce, je ovšem film přímo brilantní. Střídání klasických formátu a formátů 4:3 je zde stylové a "cool". Další překvapení bylo hoodně známých herců, kteří odvedli skvělou práci. Příběh byl poměrně jednoduchý a bohužel ne dost zajimavý či zábavný a i přesto, že se zde píše komedie... zasmál jsem se snad jen jednou. 6/10 ()

Fidsta

Krásná a originální vizuální avantgarda, ale ta genialita, kterou disponuje třeba Tarantino, tam k pěti * prostě chybí. Scénář je místy plochý a někdy je to trochu nůďo, obsazení výborné, vizuál geniální. ()

junxi91

Ztřeštěná a sprostá dobrodružná komedie o jednom majiteli lázní a jeho věrném pikolíkovi. Na hřbitově ve fiktivní zemi jménem Zubrowka navštíví žena hrob známého spisovatele, známého jako "Autor" a čte si jeho nejcennější knihu "The Grand Budapest Hotel". Kniha byla napsána v roce 1985 a líčí Autorovu dovolenou z roku 1968, kterou strávil ve starém ošuntělém hotelu, který byl kdysi velkolepý a slavný. Zde se Autor seznámil s jeho majitelem Zerem Mustafou, který vypráví svůj příběh Autorovi u večeře v hotelu. Vracíme se do roku 1932, kdy Mustafa utíká před válkou z nejmenované fašistické země, kde byla zabita celá jeho rodina. Dostává se do hotelu a zde se potkává v hale s jeho conciergem, Monsieurem Gustavem H. Ten s ním provede rychlý vstupní pohovor a přes počáteční odpor jej nakonec zaměstná jako pikolíka. Gustave se zaplétá se starými bohatými klienty a klientkami, včetně bohaté vdovy Madame Céline Villeneuve Desgoffe-und-Taxis, která tajně vlastní hotel. S ní má také sexuální poměr - ano, Gustave má ke svým klientkám opravdu "blízko". Měsíc po své poslední návštěvě hotelu Madame záhadně zemře. Gustave se Zerem navštíví její panství, kde čtou její příbuzní závěť. Právní zástupce Madame D. Vilmos Kovacs oznámí nedávný dodatek v závěti, který Gustavovi odkazuje slavný renesanční obraz Chlapec s jablkem. Syn Madame D. a zároveň agent fašistického režimu Dmitri to ale odmítá dopustit. A tak si Gustave a Zero obraz ukradnou, nahradí jej oplzlým japonským obrazem a schovají ho v hotelovém trezoru. Po svědectví komorníka Madame D, Serge X, je Gustave zatčen inspektorem Alfredem J. Henckelsem za vraždu Madame D. Poté se Serge schová neznámo kam. Gustave se během věznění spřátelí s gangem spoluvězňů a obstarává jim pečivo ze známé pekárny Mendl's. Jeden ze spoluvězňů Ludwig objeví únikovou cestu kanalizačním systémem. Gustave díky Zerovi a jeho krásné bílé snoubence Agátě, která je také pekařkou u Mendla propašuje do vězení kladiva, dláta a pilové listy v pečivu. Strážný pečivo od Mendla totiž nerozřezává, protože jej považuje za umělecké dílo. Během útěku z vězení se však vězni omylem dostanou stropem do místnosti, kde strážní hrají karty. Gunther, jeden z uprchlíků, se kvůli ostatním obětuje, zatímco zbytek vězňů se rozptýlí a uteče. Mezitím Dmitri pošle mezitím nájemného vraha J. G Joplinga, aby zabil Kovasce poté, co zpochybnil jeho oddanost, a také nechá zabít Sergeovu sestru, protože nechce odhalit místo pobytu svého bratra - svědka. V každém případě Gustave uprchne, sejde se s Zerem a jejich úkolem je očistit jméno slavného hotelového pikolíka. K tomu jim pomůže jistý spolek zvaný Společenstvo zkřížených klíčů. Serge se díky tomu sejde v kostele s Gustavem a Zerem a začne se vymlouvat, že na něj byl vyvíjen nátlak. Prozradí také informaci o existenci druhé kopie druhé poslední vůle, která má být použita v případě násilné smrti Madame D. Hned poté je ovšem Serge zabit Joplingem a následuje honička, která končí Joplingovým pádem z útesu, zatímco hlavní dva hrdiny nahánějí policajti vedení Henckelsem. Mezitím se z Grandhotelu Budapešť stalo díky Dmitrijovi fašistické velitelství. Naštěstí se povede najít druhou kopii druhé vůle a díky tomu je Gustave očištěn a navíc zdědí celý Grandhotel. Šťastný konec to ovšem není, protože Zerovy uprchlické dokumenty byly zničeny vojáky ve vlaku...Film, který se odehrává ve fiktivní zemi, kde začala fiktivní válka a po které následovala fiktivní pandemie pruské chřipky, s velice inteligentním a vtipným scénářem a skvělým hereckým obsazením. () (menej) (viac)

vetsinezobri

Groteska, karikatury, nápadité detaily, osobité zpracování, ale když se zdá člověku 100 minutová stopáž moc dlouhá, něco není v pořádku. ()

Lavinia odpad!

Působí jako zfilmovaný comics, pitoreskní fantasmagorie na pozadí neexistujícího fašistoidního evropského státu, kde hlavní hrdina "rozumí" svým hostům pomocí svého penisu. Takže obsluhuje ne anglického krále, ale starší bohaté dámy. Americká představa, jak to chodí a vypadá v Evropě, což není ani k popukání. Řečeno stručně slovy starší dámy, která vycházela ze sálu přede mnou: "Větší krávovinu jsem snad ještě neviděla." A řečeno rozvláčně mými slovy: "Tak zvláštním způsobem jsem se snad ještě nikdy nenudila, jako by se nuda sama zhmotnila a stala se chladně nudnou." ()

fridge

Wes oživil grotesku. Vzal všechno dobré, co v ní bylo, a spojil ji se vším dobrým, co od té doby bylo ve filmu vymyšleno. Ano, postavy jsou trochu ploché; ano, děj nemá mnoho zvratů; ano, emocionální dopad není příliš veliký, ale upřímně - komu to vadí? ()

Taffey

Člověk by , po zjištění výsledku tohoto filmu vpravo nahoře a porovnání slovních hodnocení, musel dojít k závěru, že se nachází v psychiatrické léčebně, ale po několika letech strávených na CSFD.cz je mu jasné, že je tomu skutečně tak. Neuvěřitelných 86%, ale většinou tady čtu, že to má hodně chyb a že to není úplně ono. Třeba ttoto je typickým příkladem: "ale hlubší smysl, větší hloubku a vypravěčskou nápaditost v tom prostě nenacházím. 75%" No, tak 75%, to je hodně dobrý film, ale film bez hlubšího smyslu, vypravěčské nápaditosti...no, nevím, přátelé. ()

Mijagi

Od Wese Andersona se mi líbí v postatě vše, co natočil, ale toto je první film (vyjma animovaného Fantastického pana Lišáka), kde kromě režisérova specifického humoru sedí 100% i dějová linka. Nečekejte tedy ulítlou kultovku, jako byl Život pod vodou, ale spíše divácky vstřícnější záležitost. Jestliže někteří recenzenti vykřikují cosi o vlastním vykrádání se a nepřinášení ničeho nového, já tvrdím, že v Grandhotelu Budapešť dotáhl Wes svůj styl k dokonalosti a vyhrál si i s nejnepatrnějšími detaily. Příjemných 100 minut v kině během mé menší narozeninové oslavy :-) ()

dwbmb

Viděl jsem od Andresona zatím jen Darjeeling limited a Moonrise kingdom a nyný i Grandhotel, který je z těchto jednoznačně nejpovedenější a zároveň nejzábavnější. Takže nejen, že se na to hezky kouká, ale i bránice dostala zabrat, styl humoru mi sedl, což jsem tušil již z traileru. Nevytknu nic, nic mě nenapadá. ()

Mahowny

Z kina jsem odcházel v nezvykle povznešené náladě. Bylo to elegantní a zároveň roztomile neohrabané, vznešené a zároveň lehce úchylné a hlavně inteligentní a vtipné. Tohle se musí vidět. Perfektní obsah, forma, herecké obsazení. Anderson je genius. ()

denulik

Wes Anderson zobral niekoľko zaujímavých čŕt a postavičiek zo zaniknutého sveta c. u k. monarchie, trochu ich zveličil a skarikoval, primiešal trochu bizarnosti, morbídnosti a svojského vizuálneho štýlu a vyšiel mu z toho prekvapivo... chutný koktail, pri ktorom som sa síce celý čas nahlas nesmiala (aj tak je to pre mňa výnimka a nie pravidlo), ale odchádzala som s úsmevom na perách. O vypúlených očiach mladého Zera sa mi navyše bude ešte aspoň mesiac snívať, či našťastie alebo bohužiaľ, to ukáže až čas. ()

pushover

Jasně, že je to přeplácaný, trochu jako když dáte dítěti pastelky ať si maluje co chce, ale tak krásně se na to kouká. No kdo jinej to umí co? :-) ()

rottik-cb

Kýčovitá, rádoby retro jízda, které jsem podlehla po pár minutách. Jistě, postavy jsou ploché, příběh předvídatelný až běda a emoce spíš instantní, ale… komu to vadí? Při sledování se nudit nebudete, kochat se můžete nádhernými exteriéry i interiéry, herectvím mnoha hollywoodských superhvězd, těšit se můžete z poetického stylu vyprávění, výborné kamery, soundtracku, který po dlouhé době můžu někde bez uzardění pochválit a hlavně z maličkostí, které ale zahřejí srdce filmového fanouška nejvíc (republika Zubrowka, lanovka k hotelu, honička na sněhu). Ti co říkají, že se Anderson přibližuje mainstreamu, mají asi pravdu, ale já ho mám takhle radši než třeba v Životě pod vodou, jež beru za jeden z nejdivnějších (a ne v dobrém) filmů, které jsem v životě viděla. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz