České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

Darth Kedr

První díl se mi líbil - dobře vykreslená atmosféra doby dělá své. Také musím ocenit dobré herecké obsazení spolu s podanými výkony. Vypadá to nadějně, ale nějaké výtky by se přece našly - bylo to velice stručné a v ději bylo mnoho velkých časových skoků, kdy byly vynechány mnohé důležité události. Potom je také škoda, že vše bylo mluveno česky - němčina a angličtina by hodně pomohla autenticitě, ale to už bych chtěl od české tv produkce moc... ()

Sakulnikov

obecně: chvályhodný počin, který snad bude dobře provedený (hodnocení budu postupně upravovat podle dílů) 1. díl: Masaryk je obrovská látka a chtělo by to zvláštní seriál (třeba podle stylu minisérie John Adams), tedy chápu proč bylo nutné vybrat jen nějaký úsek. Problém je, že vybrané úseky mají mezi sebou příliš velké mezery a zvláště skok z roku 1916 do návratu v roce 1918 je špatný. Aspoň, kdyby u toho byl lepší vypravěč, ale nic. Chybí toho příliš mnoho (zvláště cesta do USA a Ruska, Beneš se jen mihne, Štefánik vůbec, ...). Na druhou stranu byl díl podán velice řemeslně pěkně a zvláště obsazení Huby a Donutila sedělo. Scény rozhovoru těchto dvou byly prostě výtečné jak herecky, tak tématicky. Celkově tento díl za 1,5* a to hlavně za pro mě sympatičtější pohled na Masaryka, jako někoho, kdo si do značné míry Čechy a ČSR vymyslel sám pro sebe. 2. díl: V něčem lepší než Masaryk, ale jinak se opakují stejné chyby. Pozitivně bych hodnotil udržení úzkého časového rámce (závěrečný odskok se nevztahoval k Benešovi, a tedy byl sice zbytečný, ale nerušil). Herecky skvělý byl Daniel Landa, u kterého se projevilo, že role byla psána přímo pro něj. Beneš je zobrazen správně ambivalentně (můj osobní názor na něj není podstatný), ale i tak mi chybělo větší zdůraznění jeho profrancouzského a protiruského postoje. Celkově mám z tohoto dílu lepší pocit 3,5* ()

madam.art

Dojmy z prvního dílu: Zajímavá ztišená atmosféra, ale "uježděná" kamera, snad těmi věčnými nájezdy chtěli tvůrci dodat dynamiku jinak suchým diplomatickým hovorům. Významné pohledy a dlouhé pauzy v dialozích, které mají dodat váhu vyslovenému podle mě moc nefungují. Až legračně působí scéna od stolu ve Švýcarsku ( Vaše dcera.....byla zatčena.) Vynikající rozhovor britského premiéra a Masaryka (Donutil vs. Huba), napětí se dalo krájet. Těším se na další díly a věřím, že autoři překonají prkennost rozjezdu. ()

Stauff

Takový hodně naředěný výcuc...Čekal jsem víc, alespoň formou komentáře. Kde je Masarykovo působení v Rusku? Zakládání Legií? Kde je jeho mise v USA? Když se na tento film podívá někdo, kdo o té době a událostech nic neví, musí to v něm vzbudit dojem, že získat samostatnost byla celkem brnkačka a v podstatě se ta samostatnost vyčekala.... Po druhém dílu hodně zvyšuji hodnocení. Tomuto dílu tleskám. Tak jsem právě shlédnul Zabíjení soudruha. Ještě pěknou chvíli po titulcích jsem jen civěl před sebe. Tak dokonalý popis komunistů a jejich metod. Tleskám a smekám. ()

Luckyboy

Velké bourání - trochu zkratkovité, a kvůli stopáži zjednodušené; zaměření zejména na Masaryka a také trochu na jeho charakter byl dobrý nápad; ()

jack_scott

Na televizní produkci dobré, ono s ohledem na krátkou stopáž a skromný rozpočet se toho nedá vymyslet moc. První díl nastavil laťku docela vysoko, obzvláště Donutil byl excelentní. Tím končím s obecným přehledem, a začnu kritizovat. 1) Zjednodušování je jasné, s danými penězi a rozsahem nejde obsáhnout celou, velice komplikovanou tématiku. Navíc výběr scénáře pro důležité scény je poněkud zvláštní, dostávají prostor méně podstatné věci, a ty více podstatné jsou často jen zmíněny 2) se mi nelíbí tendenčnost seriálu. Chápu, že ČT natáčí na přání politické garnitury propagandu republikánství,ale mohla to udělat rozhodně chytřeji a propracovaněji. 3) nechápu, proč se ve filmu mluví jen česky, to snad neumí průměrný divák ČT číst? Titulky tedy ne.... celkově není dojem valný, na druhou stranu- v rámci možností - je to docela dobré a koukatelné. 80% ()

maxnot

Viděl jsem jen první dva díly. První (Masaryk) byl dobrý, ale druhý (Mnichov) byl tak skvělý, že mi naskakovala husí kůže. Jen tak dál!! ()

wocicko

Jako televizní počin rozhodně pět hvězdiček! Je to dobře zvládnuté - jak tehcnicky, tak obsahově a co se týče lidského přístupu k velkým mužům našich dějin, velmi odvážné - ale to je samozřejmě jen dobře! No ale z Gottwalda jsem znechucena: fakt jsme komunistický národ! Vždyť z něho udělali nejprve šviháka, co to má pevně v paži a pak mučedníka. No, co se dá dělat, proti vůli lidu TV fakt jít nemůže... a hlavně nechce. ()

papuchalk

5.díl Dvěma popravami vyšperkovaný díl snad nemůže mít hustčí atmosféru. A o tu šlo především. Dokonale vykreslené prostředí elitního vedení strany, kde nikdo netušil na koho padne vina příště. Stalin chtěl hlavy, musel nějaké dostat. Paranoia a nedůvěra vzrůstá. ############################# 4.díl. Na tento díl jsem se těšil asi nejvíc (spolu s pátým) a bohužel mne lehce zklamal. Vypadalo to jako běžná politická krize, které tu máme každý měsíc už několik let. Až Sedláček natočí krizi, kerá nedávno skončila pádem vlády a odstoupením Nečase (a to se opravdu chystá, mluvil o tom na radiožurnále že už píše scénář..) bude to vypadat uplně stejně "nudně", ale tak to prostě je, taková je politika. A to prosím ještě v té naší současné krizi k jisté zajímavosti dopomohla Femme Fatale Nagyová, díky které si bude moct Sedláček ve filmu trochu zapřehánět. Přecijen uvedu jedno plus - Vynikající role Gottwalda!!! Ten si vzal celý díl pro sebe, a ostatní tam byli trochu do počtu. Ale na tento díl se asi znovu už nepodívám, tak nějak mi nedal nic co bych nečekal, na zadek mě to neposadilo. Ale jak už jsem napsal, lépe to natočit nešlo. ############################## 3. díl. I tento díl nabízí mnoho podnětů k povšimnutí, zamyšlení. I přestože plynul asi nejpomaleji ze tří uvedených dílů. Zaprvé - velmi věrohodné zobrazení exilu. Zadruhé - bezvýchodná situace pro německého demokrata Jakše, se kterým Beneš projednává odsun němců. Jejich dialogy patřily k tomu nejlepšímu v tomto díle. Zatřetí - najednou v kontextu událostí pochopitelný Benešův příklon ke Stalinovi, jelikož v průběhu války vůbec nebylo jasné, jaké hranice nám budou po válce uznány, takže se Beneše celkem pochopitelně klonil na tu stranu, se kterou měl největší jistoty uznání předmnichovských hranic. Začtvrté - postavou Moravce a jeho monologů byla velmi dobře vysvětlená důležitost našeho odboje, a to zejména po politické stránce globální, tedy zase z pohledu Beneše, a zároveň byla dobře vysvětlena jeho nedostatečná aktivita. Shrnuto> Velmi dobrý díl plný podnětů... Trochu mě zamrzelo, že byl jednoduše odbyt poslední rozhovor Beneše s paragány těsně před jejich odletem, to by byla velmi emotivní scénka. I když nebyl tento rozhovor asi nikde oficiálně zaznamenán, bylo to vlastně naposledy kdy s nimi hovořil někdo, kdo mohl o jejich postojích a názorech později informovat. Dál už hovořili jen s lidmi v čechách, a většina z nich nedožila konce války :-/ #######################2. díl Zvyšuji hodnocení na 5 hvězd. Myšlenkově totálně nabušený díl. Do této stopáže nešlo narvat více argumentů pro a proti, myslím tím pro obranu a pro kapitulaci. Líbilo se mi, že dostal dost prostoru Beneš pro svou obhajobu, protože dnes je velmi moderní říkat, že jsme se měli bránit (a to i podle "zasvěcených" vojenských analýz). Přesto bych ještě na Benešovu stranu přidal, že správně přepokládál, že Německo zase válku prohraje, až spojenci rozjedou svou válečnou výrobu naplno. No a pokud bychom se bránili, byli bychom považováni za toho, kdo válku způsobil, a po válce by se s námi jaksi nikdo nebavil. Bohužel, tak jak se stalo to muselo být, abychom nakonci války byli na straně vítězů, a ne poražených. No a v neposlední řade, ale to zmínil i Beneš ve filmu: "Ale vy válku BUDETE MÍT, generále, to vám slibuji!", tímto řešením umožnil našim nejlepším vojákům odejít do zahraničí a bojovat tam, kde to mělo smysl. To považuji za geniální vojenský tah, který pro své velké ego dokáže udělat málokterý vojevůdce. Ještě bych vyzdvihl nádhernou gradaci, zakončenou vynikajícím rozhovorem Moravce a Beneše. To byl zatím jeden z nejlepších okamžiků série. Mohli ještě nakonci zmínit, že Moravec zakončil svou kolaboraci sebevraždou v den pražského povstání, ale to je jen maličkost, přecijen bude tato postava vystupovat ještě v dalším díle. ############################ 1. díl mne velmi překvapil a přitáhl k celé sérii. Tento styl historického dramatu - ukážeme radší méně, delší záběry zadumaných postav, pozvolnější tempo, při kterém má divák čas si třídit děj s tím co ví, skvělé dialogy - mám velmi rád a k tomuto tématu se hodí. Dokonce tleskám nad skokem z roku 1916 do roku 1918!!! Masaryka totiž v té poslední scéně v anglii britský premiér totálně rozebral na atomy s tím Sámem a jeho hradem, TGM odchází jako poražený a totálně zesměšněný. Kdyby to v této chvíli vzdal, nikdo by se nedivil - a najednou skok do roku 1918 a na nádraží přijíždí vlak s prezidentem !! Plné nádraží, a vítá ho např. Alois Jirásek. Velkolepé, nádherný skok, vzbudilo to ve mne velké emoce, ten kontrast se Sedláčkovi moc povedl a ještě tak zvýraznil Masarykovu nezdolnost. Byl to jistě tvůrčí záměr, nikoliv že se tam toho víc nevešlo!!! Masarykovo tažení ruskem a amerikou bylo omnoho úspěšnější, a tak by prakticky do konceptu konce filmu nezapadlo, a navíc každý ví co bylo a jak to dopadlo. Takhle to bylo omnoho lepší, a donutí to celou řadu lidí včetně mě, přečíst si více. Pan Huba v hlavní roli - nářez ! () (menej) (viac)

Gortyna

Není to ani dokument, ani hraný film. Není to nic. Provedením to připomíná Cimrmanovu práci s paraguayskými peony ve stylu oživlého dřeva. Herci strnule sedí a deklamují archivními prameny ničím nepodložené monology - to by se snad nedalo promítat ani jako výukový film pro střední školy - natož to pustit v ČT v primetimu. Ale vždyť se to tak moc neliší od všech těch estrád včetně televizních novin, které teď na ČT 1 vysílají. A přitom Kosatík píše svoje knížky dobře. ()

Fíma

Někdo seriálu vyčítá, že přeskakuje, že vynechává důležité události, ale já si myslím, že je to tak správně. Cílem seriálu zkrátka není popsat to, co všichni dobře známe z učebnic a starých filmových záběrů. Proč natáčet scénu procesu se spikleneckým centrem Slánský s nepříčetně řvoucím Urválkem, když máme nepříčetného Urválka natočeného živého? O tom to není. Je to o dějích a hlavně rozhovorech v pozadí. Někomu se možná "mluvící hlavy" protiví, ale tohle je skvělé konverzační drama. A to je právě asi zamýšlený cíl. Jednoduchými, ale přesto účinnými prostředky ukázat, co stálo za pozadím klíčových historických okamžiků, co stálo za jednáním a rozhodováním významných historických hybatelů. 1. díl - TGM: Masaryk: vědec a intelektuál se snaží o své pravdě přesvědčit svět. Velmi zajímavé dialogy, například s místodržícím Thunem, konzervativcem, který tvrdí: "Mou ctí je věrnost habsburskému domu," (Mou ctí je věrnost - nebylo to heslo SS?). Dialogy, ale i špionáž a ze všeho nejdůležitější kontakty. Jak lépe ukázat, že to byla právě skvělá síť Masarykových mezinárodních kontaktů a jeho přesvědčivé charisma, kterým vděčíme za republiku? 2. díl - Mnichov: Benešove velké dilema. On viděl dál, mnohem dál než většina Evropy a světa. Mnichov je velké dilema i dnes. Landa v roli, kterou umí - uřvaný voják. Martin Finger skvělý představitel Beneše. Scéna s přebíráním mnichovského textu, pro někoho zbytečně podbízivé, pro někoho tím měla být ukázána"fyzická stejnost velké osobnosti s ostatními", ale já v tom viděl dějinnou důležitost chvíle, která je tak významná, že prezident ani nemá čas na župan. 3. díl - atentát: Spíš než o samotném atentátu byl film o postupném docházení k závěru, že s Němci už dál nepůjdeme. Klíčové dialogy snad celého seriálu s Wenzelem Jakschem. Otázka odsunu je dnes možná palčivější než posledních padesát let a tento díl se snaží ukázat pozadí, které vedlo bytostného demokrata Beneše k nelehkému rozhodnutí. 4. díl - únor: Docela mi vadila výměna představitele Beneše. Martin Finger se mi na Beneše hodil víc, navíc tu změnu nechápu - to měl jako za tři roky od války tolik zestárnout? Klíčové dialogy mezi vedoucími představiteli demokratických stran a rozvrat uvnitř sociálních demokratů. Komunisté a párky - no dejme tomu. Celkově možná nejméně povedený díl. 5. díl - Slánský: Úvodní scéna z popraviště dává tušit, že tento díl bude obzvláště povedený. A byl! Jiří Vyorálek je jako Gottwald přesvědčivý. Poslední scéna s odposlechem vážně povedená a hlavně trefná. Dobře vystižena atmosféra všeobecného strachu, z které není vyjmut ani sám prezident, ba právě naopak. Kdo se Stalina bál ze všech nejvíc? Aneb jak ze strachu obětovat starého přítele. 6. díl - Srpen: Tuhá moskevská atmosféra by možná mohla být ještě tužší a tlak ještě silnější, možná jsem pod dojmem výborných, byť vyfabulovaných, dialogů z Banášovy knihy Zastavte Dubčeka!. Každopádně další díl ze série bílých míst české filmografie historických událostí 20. století. V poslední době se sice skoro nenajde film, který by se alespoň neotřel i srpnovou invazi, pokud se během ní přímo neodehrává, ale nevzpomínám si na žádnou rekonstrukci událostí na ÚV nebo v Moskvě. A mimochodem, Svoboda byl dostatečně vojácký, ale nechápu, proč ho hrál Slovák? 7. díl – Charta: Možná jeden z nejlepších dílů. Opět vynikající dialogy a i zachycení atmosféry. Možná, že to není přímo na medaili za zásluhy, ale České století z filmařského hlediska plní ta bílá místa novodobé historie velmi zdařile. 8. díl – Sametová: Hodně mě překvapil Oldřich Kaiser v roli Oskara Krejčího, kterého jsem onehdá viděl mluvit v nějakém dokumentu a úplně ho v té roli vidím, jak se snaží tahat za nitky, ale nitky už jsou zpřetrhány. A Hrušínský jako nekňuba Urbánek rovněž nemá chybu. Diskue mezi vedením OF i jednání s Adamcem a pouhým výrazem tváře dokonale vystižený Klaus, to jsou další plusové body této epizody. 9. díl – Rozpad:Tak po tomto díle těžko říct, který je ze všech mým nejoblíbenějším, ale tohle je horký kandidát. Klaus je tu vystižen opravdu bravurně, hlavně dialog u bazénku na něj sedí, dle mého, dokonale. Zajímavé také je, že se o něm první půlku jen mluví, aniž by se objevil na obrazovce. No a proč jsme se vlastně rozpadli? Čerti vědí... tedy Klaus s Mečiarem. () (menej) (viac)

Luswani

Zbytečně promarněná šance. Obrovský potenciál, který nebyl využit. Tak nějak vnímám České století. I historická fakta se dají prezentovat poutavým způsobem, ale tvůrci bohužel zvolili extrémně nudné podání! Nemá to vůbec žádný spád. Prostě kamera zabírá herce, kteří odříkávají obrovské množství textu a většinou velmi strohým způsobem. Ano, mám rád spíše filmy založené na dialozích, ale co je moc, to je moc. 55% ()

g.laudeo

Zjevení. Hluboce se skláním. Nic srovnatelného ČT po revoluci nevyprodukovala. V prvním díle mě otravovali Rakušák a Britové hovořící s Masarykem česky, o to víc mě všechny ostatní díly (zatím po Zabíjení soudruha), které se této lacinosti vyvarovaly, pohltily. Přesvědčivé, odvážné, strhující. Hvězdy: Huba, Finger, Landa, Vyorálek, Dulava, Trojan. ()

calculus

Umělecká dramatizace, která přešla až v teatrálnost!!! Tak to je přesně to, co se mi u daných témat příčí. Počáteční rozpaky vystřídalo zděšení, když nám pan režisér servíruje nahého Beneše přijímajícího Mnichovský diktát. K tomu všudypřítomné titulky, které mají zařadit naprosto idiotsky zvolené herce do nějakého "historického kontextu". Proboha! Generál Luža byl legionář, během války padl se zbraní v ruce. Svou přezdívku Boris Hrozný v Rusku nedostal proto, aby z něj někdo udělal přestárlého roztřeseného prdlavku kujícího pikle na hradním hajzlu! ()

martins

Bohužel zklamání, čekal jsem od seriálu daleko více. Seriál je koncipován jako tlachání několika lidí v různých situací, kteří vedou dialogy sem tam proloženy nějakou akcí(1938 v pohraničí, svatba Moravce atd..). U roku 1942 jsem čekal aspoň natočení Atentátu na Heydricha, ale film končí odletem parašutistů z Anglie. Nejvíce k smíchu působí rok 1948, de facto úplně totožně pojatý jako v seriálu Gottwald 1986 díl 5. Ale pobavila mne ta scéna u Gottwaldů doma, kdy budoucí první dáma chodí kontrolovat Klému jestli nepije...Herecký též slabě obsazený, vyskytují se tady zase ti samí herci z ostatních seriálů. Hodně nepovedená trojice: D.Novotný, J.Dulava a J.Budař v rolí komunistů Slánského, Nejedlého atd.. Naopak J. Vyorálek na Klému vynikající stejně jako J.Novotný na stárnoucího Beneše. Než tento seriál vidět znovu raději si na místo něj pustím: Uloupená hranice než rok 1938, Atentát než rok 1942, Doznání nebo Jen o rodinných záležitostech než rok 1951 a možná i seriál Gottwald díl 5 než rok 1948. Pouze k prvnímu dílu jsem nenašel adekvátní náhradu.. ()

pavliCZECH

Seriál snažící se interpretovat československé dějiny 20. století. Místy je seriál, dle mého gusta, až moc patetický. V patetičnosti vyniká obzvláště díl 1, tatíček Masaryk tam je vsskutku vyobrazen dosti čítankově - přiblble. ()

Thinger

Pro mě poměrně velké zklamání. Asi jsem moc rozmlsaný zahraničními seriály, ale tenhle český mi připadá moc nelogický a neúplný. V jednotlivých dílech se najdou docela dlouhé scény, ve kterých se jenom žvaní a děj se posouvá dopředu hlavně tím, co v seriálu není, než tím co v něm je. Místo aby představil české dějiny bez nánosů ideologie a mýtu, vytváří jenom trochu jiný mýtus. ()