České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

P. J. D.

Kulisy, práce maskérů i kostymérů, kamera, příprava interiérů a exteriérů, hudba - ty a další my přišly naprosto super a nemám, co vytknout. Scénář mi ale občas pěkně lezl krkem, protože mi místy připadal až příliš šroubovaný, kýčovití či zbytečně škrobený. Pakliže chtěli v některých případech vzbudit dojem dobové mluvy, nepovedlo se (stačí kouknout na jakýkoliv snímek pro pamětníky z daných dob). Některé pasáže byly málo extrémní a vyhrocené, tudíž se dané době těžko mohly vyrovnat (konkrétně epizody 3 až 5). Ale chápu, že pak by mohl být problém s věkovou přístupností (o to by to ale autentičtější). Každopádně celkově se jedná o zajímavý počin. Bohužel celkový dojem kazí (a znevažuje) již zmíněné. ()

FOCKE_WULF

Výborný Huba jako Masaryk. Líbil se mi jeho rozhovor s britským ministerským předsedou, který ho sice respektoval, nicméně mu taktně rozporoval, že české království je tu tisíc let. Sám si to prý vyhledával a našel, že první osadou na našem území byl Wogatisburg. No jistě, patříme do německého prostoru, proč asi mají naše hrady takové názvy (Karlštejn, Valdštejn, Šternberk)? Navíc prvním historicky doloženým vládcem na našem území nebyl prakokot Čech, ale germánský Marobud. Dále výborný Daniel Landa jako kolaborant Moravec, který si po konfrontaci s Benešem, který se posral z Hitlera, prostě vybral svou vnitřní pravdu. Proaktivní Kléma, ano, on byl zdatný židobolševický warlord, organizačně a takticky na výši. Oba představitelé presidenta Beneše věrohodní, takhle nějak to bylo, inteligentní beta-samec, jehož slabinou byla vyšší citlivost na hrozbu a když umřel jeho medvědář tgm, tak už na tu první ligu neměl vůbec. ()

tančísvlky

Po prvom diele: Dej je úplne chaotický evidentne tvorcovia nevedeli , čo vlastne chcú. Kompars je na úrovni céčkových filmov a to strašne vyrušuje všetko ostatné. Skutočne excelentne zamaskovaný a herecký maximalizmus v podaní Martina Hubu. Nikdy som ho nevidel podať vo filme takýto výkon. Až to vyzerá , že je to skutočne Masaryk ... Veľká jednička za M.Hubu , zbytok len slabý odvar... ()

ChickenPate

Jeden z nejkvalitnějších českých seriálů poslední doby. Pouze minimální nedokonalosti, které jsou převálcovány pozitivy. Seriál nevhodný pro každého. Je potřeba mít alespoň minimální povědomí o událostech, které v seriálu budou, určitě kvituji, že to není jen nějaké povrchní opakování informací z vlastivědy 1. stupně ZŠ. ()

waska

1.díl - herecky vcelku zvládnuté, historicky celkem také, až na to, že se někam vytratila docela významná část mezi lety 1916-1918. Každopádně zajímavé a určitě je dobré si dějiny naší mladé republiky připomenout. **** -------- 2.díl - Beneš mi do role nesedl, vyjadřování, hlas, navíc nahota při četní Mnichovské dohody... Herecky tento díl taky asi nebude patřit k těm lepším, některé dialogy k uzoufání, cameo Gottwalda...*** -------3.díl - Beneš už mě vyloženě leze na nervy, jen doufám, že opravdu nebyl tak nesympatický jak působí tady, Trojan jako obvykle výborný a drží selý díl. Už jste pochopili, že Beneš byl opravdu zrádce? *** -------- 5.díl - Asi zatím nejlepší díl, kdy je jasně vidět jak všichni členové zasranejch komančů jsou jen Stalinovy panáci.. ()

JOKR44

Moc jsem se na tento seriál těšil, sliboval mnoho - včetně hereckých výkonů. I když se zatím podařilo dobové scény, dialogy a postoje postihnout, výsledek není nijak převratný. Je to dost statické, dialogy předlouhé, některé postavy i ne zcela přesvědčivé..........snad to jako celek a s odstupem času vyzní lépe, ale zatím se mé očekáváníne nenaplnilo, i když je produkční počin ČT chvályhodný. ()

Hannibal1913

První díl 5* Druhý díl 3* Jako neznaboh veškeré historie jsem očekával, že se mi znalosti do hlavy dostanou - když ne knihou či dříve školní docházkou - alespoň filmem. Bohužel jsem se mnoho nového nedozvěděl. Nicméně je tento seriál co do hereckých výkonů a dialogů nejlepším českým, Moravským či slovenským seriálem poslední dekády. ()

bakeero

Zatím 3* a to jen velice těsně. Škrobené dialogy v unylých interiérech a skokové vyprávění mě fakt nebere. 1. díl 3*, 2. díl 2* ()

AloisNeuman

Tento seriál je o tom , jak se utvářely situace, které změnily náš národ. Jak se píše v Bibli na počátku bylo slovo. A tak je zajímavé se na tyto události podívat z úplně jiného úhlu pohledu. ()

Trias

Především bych chtěl uvést, že se s historií setkávám doslova každý den, takže můj pohled nebude asi plně objektivní. Zadruhé bych chtěl podotknout, že Česká televize není žádné BBC nebo HBO, proto dokumenty/seriály z historie nemohou hýřit výpravnými scénami, a proto jsem přesvědčen o tom, že sázka na dialogy je do značné míry správná. Nyní k jednotlivým dílům: 1. díl, Vznik ČSR ****: Mnozí zde přicházejí z kritikou, že obsah úvodního dílu je nevyrovnaný a že se v mnoha případech zbytečně skáče. S tím téměř bezvýhradně souhlasím. Na druhou stranu výkon Martina Huby je perfektní a obsah dialogů doslova bere dech. Bohužel se již hned v úvodu ukázalo, že zvolená forma bude náročná na pozornost. Půl hodiny a dost. Čtyři hvězdy za zajímavé myšlenky Pavla Kosatíka. 2. díl, Mnichov 1938 ***: Navzdory překvapivě kvalitnímu výkonu Daniela Landy a závěrečného duelu Moravec-Beneš jsem se v tomto případě nedokázal ubránit pocitu, že seriál sklouzává k průměrnosti. Na to, že se v oněch osudných dnech rozhodovalo o existenci státu, dílu chyběla dramatičnost a jednoduše mi přišel zdlouhavý. 3. díl, Kulka pro Heydricha ****: Pravděpodobně ještě lepší než Masaryk a spol. Benešovy rozhovory s Jakschem byly nejlepší, zajímavé mi přišly také úvahy o tom, jak nejistá je existence našeho národa, příp. státu. Jan Masaryk správně nevypadal jako nějaký zapšklý diplomat, ale jako veselý člověk s trochou nadhledu. Též jsem rád, že se nesklouzlo k heroizaci parašutistů, kteří byli v podstatě představeni jako anonymní lidé, což zpětně odpovídá realitě. ()

Inozuka

Historické inscenace, které se snaží jít do hloubky doslova hltám a proto jsem byl nadšený, že něco takového ČT připravuje. Přestože po prvních dílech mám rozporuplné pocity stran historických skoků - myslím, že i za První republiky nebo z let Druhé světové války by se našlo víc událostí, které by stály za zfilmování - celkově beru snahu ČT o zachycení klíčových politických rozhodnutí jako za dobrý tah. Zvlášť v době, kdy je podobná snaha předem odsouzena k záplavě reakcí o vyhozených prostředcích z televizních poplatků. K jednotlivým dílům: ____1.Velké bourání - asi nejslabší díl série. Moc velký časový rozptyl, který chtěli autoři zachytit. O samotném vzniku republiky je toho zde pomálu, závěrečná "dějová zkratka", kdy najednou TGM přijíždí do svobodné Prahy byla až šokující. Herecky perfektní - fenomenální výkon Martina Huby. Dobrý i Miroslav Donutil. _____ 2. Den po Mnichovu - mnohem lepší než úvodní díl, protože se soustředí na několika dny orámované dějinné události. Věrně zachycené vření v armádě kolem Mnichova a Benešova nelehká situace. Výborný Martin Finger jako Edvard Beneš a Karel Dobrý jako generál Prchala. Daniel Landa v roli Emanuela Moravce evidentně hraje "sám sebe", takže výsledek je také dobrý (stejně jako četař Halík v Černých baronech).______3. Kulka pro Heydricha - vedle linie sledující důvody, které vedly velení západního odboje k vyslání výsadku s úkolem atentátu na zastupujícího říšského protektora je mnohem zajímavější druhá rovina sledující Benešovu cestu k poválečnému odsunu Němců. Z toho až mrazí. Díl herecky stojí na geniálním výkonu Ivana Trojana alias generála Františka Moravce. _________ 4. Vítězný únor - rozpracované pozadí nástupu komunistů k moci a bezvýchodnosti tehdejší politické situace. Konečně jsem pochopil, proč tehdy Beneš tu demisi přijal. Hodně autentický Jan Novotný jako Edvard Beneš, David Novotný jako Rudolf Slánský a Jaromír Dulava jako Tonda Zápotocký. Hodně se mi líbil i Jan Budař jako Václav Kopecký. Jiří Vyorálek mi ke Klementu Gottwaldovi moc nešel, ale hrál skvěle. ___5. Slánský - jednoznačně nejlepší díl z celé "první série". Vyorálek jako Gottwald neskutečně válí. Skvěle vystihnutá atmosféra, kdy zdejší komunisté zjišťují, že jsou vlastně jen figurky na šachovnici Moskvy. Přestože jsem si to již dříve uvědomoval, zde vykreslená atmosféra je opravdu dusivá. Ne že by banda kolem Gottwalda byli nějací beránci, ale je patrné, že realita předčila i jejich nejhorší obavy. Nevím nakolik to tak opravdu bylo a film mě inspiroval k tomu, si o politickém pozadí padesátých let něco přečíst. A to byl přece i záměr seriálu - donutit lidi, aby se zajímali o svou historii. U mě to zabírá.... __________ 6. 1968 - Češi se vždycky sehnou aneb i šedesátnící byli především komunisti a i když za jejich éry došlo k uvolnění, stále nedokázali pohlédnout za roh. Zajímavý, ale nijak výjimečný díl. _______ 7. Charta - tenhle díl mi moc nesedl. Zdálo se mi, že se trochu minul atmosférou i obsazením. Daniel Marek jako Havel celkem dobrý, i když chvílemi se mi zdá, že až moc paroduje. Představitelé undergroundu mi absolutně typově nesedli.______ 8. Listopad 1989 - výborný díl o zákulisí předávání moci. Perfektní duo Lábus, Kaiser a i Marek se mi zde zdá havlovitější než v předchozím díle. Společně s dílem o monsterprocesech v padesátých letech asi nejlepší. () (menej) (viac)

Parm1

Průměrný seriál, ale 5.epizoda Zabíjení soudruha je něčím vyjímečná. Nevím, jestli se to tak skutečně stalo, ale zajímalo by mě, jaký názor na ni mají novodobí komunisti. Jestli je těší, že Gottwald byl přecijen trochu člověk a že za ty popravy a všechno kolem toho, nemohl jen on a nebo je štve, že mohl být jen loutka ovládaná Sověty. ()

bono22vox

Nebudu a nechci se k tomuto dílu vyjadřovat... Jsem patriot a nebudu se tu s mnohými dohadovat, jak co bylo, je to tu jeden lepší historik než druhý... Říkám jen díky, díky, že něco takového vzniklo... ()

Pathrose

Je těžké hodnotit seriál celkově, když každý je díl kvalitativně na jiné úrovni. Celkově však jde na naše poměry o velmi dobře zpracované dílo, prakticky ojedinělé a ikdyž historicky občas něco úplně nesedí nebo jsou některé události až příliš idealizovány, tak si určitě zaslouží naši pozornost. Líbí se mi hlavně styl jakým je seriál zpracován. ()

rejsek9

Asi bychom našli lepší a věrohodnější historické snímky, ale i přesto není České století vůbec špatné. Tak nějak obecně je to podle pravdy, takže se člověk i něčemu přiučí. Některé věci mi trochu vadily např. u Masaryka, že tam vybrali prostě jen nějaké úseky, které třeba nebyly ani nejdůležitější v porovnání s jinými. Ale díky Klausovi(Pleslovi) nemůžu jít pod čtyři...:) ()

rublik05

Zajímavé pojetí české historie. Hrané seriálové zobrazení od roku 1918 až do roku 1992 není vůbec špatně pojaté a dokonce i herecky celkem dobře zvládnuté. Některé díly (zejména rok 1938, 1951 a 1968 jsou výtečně zpracované a nechybí jim perfektní atmosféra a skvěl herecké výkony, na druhou stranu zase některé díly (1941, 1976 a 1989) jsou těžce podprůměrné až extrémně nudné takže takový hezký průměr a jeden z těch lepších seriálů České televize. 6/10. ()

MaryLynn

Tenhle seriál mne vůbec nenechává chladnou. Na první díl jsem nadávala jako špaček a strašně mne naštval. Dalšími díly jsem se chytla a hltám... 1. díl: 20 % .. jen jestli se na to vydrží lidi dívat. Zvuk příšerný. Buď pan Huba nemluvil dostatečně výrazně nebo zvukař potřebuje ušního lékaře. Bohužel celkově hodně nuda. A ten skokový závěr. Bože proč? Chybí mi tam cesta do Ameriky, zakládání legií. Masaryk v tom díle, alespoň pro mne, vyzněl jako doma nechtěný idealista, který nic nezmůže a nikdo mu nevěří - kromě dvou lidí v UK. A pak najednou BUM a máme republiku. Místo celé písně Ach, synku.. mohli dát víc příběhu, nebo dva díly. Tohle bych jako výukovou látku dětem nepouštěla, akorát je to zmate. Kostýmy, výprava, výběr herců v pořádku. Když přišel na scénu Donutil, scéna ožila. A to jsem ho dávno přestala mít jako herce ráda. Druhé shlédnutí: musela jsem to stáhnout a vidět znova. Když přidám zvuk na hodně a slyšet podruhé, je mnohem lepší. 2. díl: 60 % mnohem živější, ale zasloužilo by si to prostě delší stopáž. Daniel Landa, ta role mu sedla dobře. Proč jsme museli vidět Beneše nahého?3. díl: 60 % 4. díl: 70 % Je dobře, že to někdo natočil. Viděno v kontextu s 20 minutami Radiožurnálu, kde vypovídal scénarista Českého století. Doufám, že další díly budou pořád lepší. Pane Kosatíku, nechcete místo posledního dílu přetočit ten první? Prosím! 5. díl: 80 % Je to pořád lepší a lepší. Klému pan Vyorálek hraje báječně, stejně dobrým partnerem je můj oblíbený David Novotný jako Slánský. Ta atmosféra podezřívání, to muselo být něco strašnýho. Kvůli tomu se snad nevyplácí chodit do politiky.. Krásný díl. A díky za úvodní epizodu před titulky. Jde Vám to, filmaři. Uf. CELKOVĚ ZATÍM: 2 a 1/2 hvězdy ()