České století

• angličtina Czech Century
Česko, (2013–2014), 11 h 11 min (Minutáž: 65–83 min)

Daniel Landa, Jiří Vyorálek, Luboš Veselý, Jan Budař, David Novotný, Martin Finger, Miloslav Mejzlík, Martin Stránský, Monika A. Fingerová, Jaromír Dulava (viac)

arcticsky

Líbí se mi celý seriál. Něco je přitažené za vlasy - nahý Beneš nebo "moderní" styl mluvy protagonistů Ale v jinak strhujících dialozích je řečeno vše podstatné, co k dějinným událostem patřilo...Je pravda, že kdo má nějaké vzdělání - formální i neformální a inteligenci o chlup větší než sousedovic jezevčík, nic až tak nového se nedoví. Veliké bourání *** Den po Mnichovu **** Kulka pro Heydricha **** Všechnu moc lidu Stalinovi **** Zabíjení soudruha ***** ()

Pevek2

Esejisticky styl je velmi odvazny, ale jen a prave diky nemu je to nesmirne intelektualne napinave. Dobre obsaezeny a chytre natoceny serial je vedle Pravidel lzi to nejlepsi co Sedlacek kdy udelal. V Rodina je zaklad statu naznacil, ze by se mohl ubirat timhle smerem. Tam mu to nevyslo, tady skoro stoprocentne. Mozna nejlepsi cesky serial vubec. ()

Tochal

Veliké bourání *** Den po Mnichovu **** Kulka pro Heydricha ***** Všechnu moc lidu Stalinovi **** Zabíjení soudruha ***** Musíme se dohodnout **** Je to jen rock'n'roll **** Poslední hurá ***** Ať si jdou ***** ()

Rýža

Tohle není filmová jednohubka nevalné chuti, kterou slupnete před spaním a pak si jdete pro nášup. U tohoto seriálu je potřeba mít nějaké vstupní informace a v ideálním případě vás po skončení donutí sednout k internetu nebo encyklopedii ( u nás doma se osvědčuje dvoudílné Kdo byl kdo v české historii ve 20. století) a některá jména a osudy si dohledat a doplnit. V současné situaci, kdy je český národ - z mého pohledu středokolského učitele - blbější a blbější je to jako živá voda. Znát své dějiny by měla být elementární záležitost každého z nás - a můžem se jen radovat, že máme tu možnost kouknout se na to i z jiného pohledu než je učebnice dějepisu a suchopárné vyprávění (odpusťte tu generalizaci) nějakého uspávače hadů za katedrou. ()

Olczyk

V tomto případě se jedná podle mého názoru o další zajímavý projekt, který mi pomůže si obohatit vědomosti z doby tak zásadní pro vývoj naší země. Líbí se mi také výběr herců, kteří ztvárnily některé důležité postavy naší historie. ()

WinstonS

Díl o Masarykovi mě nevzal, Charta a Srpen 68 taky moc ne (ačkoliv Marek Daniel jako VH je vynikající), Listopad 89 už byl lepší (Lábus s Kaiserem úžasní!), druhá světová válka podaná výtečně, ovšem za naprostý top považuji díly o Únoru 48 a čistkách z 50. let. A co hlavně - Vyorálek hraje Gottwalda fantastickým způsobem, konečně to není jen ožralý syfilitik a Stalinova loutka, ale chladnokrevně uvažující manipulátor, který v Únoru umně využije selhání postupu demokratických politiků a Beneše, aby jej následně soudruzi ze SSSR odstřihli od reálného politického vlivu a nechali jej napospas chlastu, nemoci a tupé Martičce. Kosatík je vynikající autor, jeho knížka České snění je brilantním příspěvkem do debaty o tom, co jsme za národ a jaké hodnoty sdílíme či nás rozdělují. Sedláčka sice moc nemusím, tady se ovšem vycajchoval a režisérsky válí. České století je hodně ambiciózní projekt, který logicky vyvolal řadu kritických připomínek, ale vyšel nakonec nad očekávání dobře. Civilně, bez velkého patosu a v podstatě objektivně (byť tohle slovo k výkladu dějin příliš nepasuje). ()

Strike

Bohužel musím s hodnocením dolů. Po velmi dobré první ,,sérii" přichází zklamání. V podstatě všechny díly z novějšího období jsou nezajímavé, zbytečně ukecané a bez atmosféry. Plus je tu problém, že díly nejsou nijak dobře napsané a díky tomu některé osobnosti jsou zobrazeny v podstatě jako karikatury. Jedinou výjimkou je díl o listopadu 1989, který byl zajímavý a velmi dobře zahraný (Kaiser, Lábus a i Daniel). ()

Milwa

Po pvním dílu dávám za 3. 80 minut je na Masaryka opravdu málo a tak nejvíce dílu ublížily střihové skoky. Chápu jak muselo být těžké vybrat si, co vystřihnout (nenatočit??) Mé srdce milovníka historie plesá, protože se konečně objevilo kvalitní televizní zpracování nejdůležitejších mylníků našich novodobých dějin. Neodpustím si ale mírnou kritiku, opravdu bylo nutné nechat hraběte Thuna mluvit česky?Celkově si nemohu pomoct, Masyryk a vůbec celá generace kolem Mafie by si zasloužili samostatný seriál..kde se mohu složit?Problémem budou jistě finance...tak "Národ sobě" tady už jednou bylo, proč neoživit tuto krásnou tradici?:)) po třetím dílu zvyšuju hodnocení na 5*. Mé srdce zapálené pro historii plesá! Tento seriál je pro poučenou veřejnost, pro lidi, kteří znají fakta a chtějí se zamyslet nad pohnutkami, kontextem a dobou. Díl " kulka pro Heydricha" zatím nejlepší, výborný Trojan, jako F. Moravec a velmi zajímavá linka s W. Jakšem. Mnozí tomuto dílu vyčítají, že se nevěnuje samotné operaci Antropoid. Nevím, nějak by dle mého došlo již k opakování notoricky známého. Tento seriál vnímám jako dílko, které odhaluje zejména dosud slepá místa na mapě - motivy, pohnutky, plánování...prostě zostřuje pohled a za to jsem velmi vděčná. ()

Brusíček

Jelikož jsem Patriot, tak je pro mě tohle téma citlivou záležitostí, z mylníků historie našeho národa je zrovna tenhle nepovzbudivý... co se stalo, s tím už nic neuděláme, ale co s budoucností? Jsem rád že takový cyklus vznikl, je dobré si připomenout kdo jsme a čím jsme prošly... kdo z vás je hrdý že je Čech? ()

fNdEsIECLE

2. díl - Beneš, 1938. (5) Poněkud silně překvapen interpretací Beneše a skrytě/otevřeně skrytými idejemi, které bych na českém veřejném prostoru nehledal. Vzhledem k pamfletům vůči Benešovi, které se vyrojily na různých blozích jako houby po dešti, a jejichž autoři si na nich brousily nejen pero, ale hlavně ego; inu, tak to dopadá, když člověk není schopen vnímat dění v universálních (míněno od slova universe:)) souvislostech a má rozhled mouchy na trusu. Ostatně, národ Čechů jest národ Moravců. Dějiny dávají Benešovi za pravdu, neb by tu nebyla Praha ani Český Krumlov a ani ty paneláky. A na kdyby se nehraje. Jen krátkozraký nevidí, že autoři manipulují, stejně tak jako víceméně průměrné vedení herců, ale na přežvýkání vyhovující. 3.díl - Atentát (2) 4. dí -l Kléma, 1948 (4) Dáme lidem pocit, že to bude jiné. 5. díl - Kléma 2 (5) - Revoluce požírá své děti. ()

plana

České století nám ukazuje dějiny věcně a fakticky, nepotřebuje k tomu výpravné scény, dopodrobna představené soukromí hlavních představitelů nebo nějaký románek, aby se neřeklo a lidi to víc bavilo. Místo toho využívá dlouhých konverzačních scén ukazujících kvality herců, kteří jsou v cyklu obsazení. Nutno dodat, že herecké obsazení má velké kvality včetně Daniela Landy, který mě nakonec příjemně překvapil. ()

vojtaz

Jedna hvězdička za to, že bylo nutné něco podobného o české historii natočit. Druhá za obsazení (Landa, Trojan na výbornou). Bohužel ale je to natočené dost nešťastně, nemá to spád. Prostřihy jsou dost divné, a dlouhosáhlé zbytečné scény jsou ubíjející. Škoda, z toho šlo vytřískat víc. 30% ()

sandinista

Stejně jak psal ChickenPate, ze začátku jsem si musel chvilku zvyknout, že události prezentované v tomto seriálu nejdou podle encyklopedických výkladů. Ale musím říct, že jsem tomu přišel na chuť a teď čekám na každý další díl. P.S.: Směju se idiotům, co píšou komentáře na Novinky.cz ()

cyphercz

Děkuji tvůrcům za tento seriál. Je sice pravda, co zde píší kritikové - dialogy jsou často mdlý, herecké výkony občas na úrovni Ordinace, ale to nic nemění na tom, že je to ojedinělá sonda do naší ne-tak-dávné minulosti, kterou byl ovlivněn každý z nás a určitě je to lepší forma, jak hodiny dějepisu na ZŠ. ()

phamphi

Seriál ve scénách, které se neodehrály, vkládá historickým postavám do úst interpretaci dějin současných historiků. Nepřesné, kontroverzní, neúplné? Možná, ale za mě skvělé. Navíc nevidím důvod, proč by bylo toto dramatické zpracování nepoužitelné v hodinách dějepisu. Nám také fyzikář pouštěl Detektor a následně vysvětlil, proč je to celé fyzikálně špatně. Výsledek byl ten, že jsme si všichni z hodiny odnesli mnohem víc than otherwise would have been the case. ()

godycz

je to vic divadlo, nez film. je to vic politika, nez film. casting je mega dobrej a nechapu jak muze blanik tak dokonale hrat havla. ()