Pád

• Veľká Británia The Fall
Dráma / Thriller / Psychologický
Veľká Británia, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvorcovia:

Allan Cubitt

Scenár:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (viac)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

zlishaack

POZOR, SPOILER. Výborná podívaná, kterou kazí snad jen to, že je hlavní hrdinka úplně, ale úplně blbá. Moc jsem si užil, jak jí Peter Paul rozbil ksicht, bohužel z diskotéky jí to neprobralo. Vůbec celá 3. série byla dost utahaná, zbytečně rozplizlá (absolutně mě nezajímá, co kterýmu postřelenýmu kriminalnikovi dávají za léčiva a kolik miligramů) a hlavně v ní ejakulovala demence některých postav. Kdyby si během psaní 3. řady někdo nešlehl jedlou sodu do čelního laloku, dal bych 5 hvězd. ()

orangee

Poslední série mě dosti zklamala, vlekla se příšerně, ale vcelku nic se neděla. Pak poslední díl, hrc frc a tady máš konec. No zvláštní to ukončení. Každopádně pokud budu hodnotit myšlenku seriálu jako takovou, tak je to dobře koukatelné a vcelku myšlivé. Dornana osobně moc nemusím, ale role psychicky narušeného cholerika mu rozhodně seděla více než pokus o "sexy alfa samce" v 50 odstínech. Hodnotím průmerně kvůli poslední řadě, škoda ... ()

MartinNewman

Nevěděl jsem co očekávat a dostal jsem naprostou pecku, ještě navíc skvěle obsazenou. Skvěle rozehrané psychologické kriminální drama s Belfastu, kde se tak všichni milují že nemají problém sejmout souseda jen proto že nemá správnou víru. Gillian Anderson se ukázala v hlavní roli vyšetřovatelky, která má chlapi pouze jako objekt na píchání mimo jiné, ale jinak jde nekompromisně do svého cíle, kterým je dopadení sériového vraha v podání Jamieho Dornana, který se u mě tímto vykoupil a vystoupil ze své role v hrozných odstínech šedi. Dornan si střihnul roli zmrda excelentním způsobem a měl by to dělat častěji. Příběh série vtáhne člověka do děje a nejde se od toho odtrhnout i když víte kdo je vrahem. Hra na kočku a myš se v tomto případě rozvíjí do širší roviny v které se rozmotávají složité příběhy každého z protagonistů a každodenní život Belfastu, kde je napětí cítit ve vzduchu. Takové dílo lze ohodnotit pouze plným počtem hvězd, takže za 5. ()

klaranapoli

Nevim me to moc nebavilo. Pribeh zajimavej, konec by me nenapadl ale za me to byla hrozna nuda. Ja u kazdyho dilu usla. Strasne se to vleklo a jejich hlasy byli tak nudny ze me to pokazdy uspalo ()

studentice

I když je tempo seriálu pomalé a od začátku známe vraha, nemohla jsem se od koukání odtrhnout. Atmosféra je úžasná a Jamie Dorman mi malinko v něčem připomíná Dextera. Přestože jsem viděla, jak dokáže být krutý, nemůžu ho úplně odsoudit. Libí se mi psychologie postav, jejich barevnost a složitost. Závěr první série byl pro mě dechberoucí, nemůžu se dočkat druhé. Mimochodem Gillian Anderson to stále neskutečně sluší. Druhá série je stejně tak dobrá jako ta první. Užívám si každou minutu. ()

Major776

Tempo seriálu je často až zbytečně pomalé, jakoby bylo potřeba nějakým způsobem natáhnout stopáž. Celých jedenáct dílů by tak šlo nacpat do poloviny a seriál by byl rozhodně "silnější" v základech. Závěr bohužel jen zklame a nic nerozvine....jen lehce naznačí a tak chybí ta správná tečka, kterou by si jistě celá série zasloužila. Takto však celkově spadá do průměru. ()

sun.eagle

Napínavé jako hrom, tak jak má správná krimi být. Těžko říct kdo byl větší hvězdou zda Gillian nebo Jamie Dornan protože oba jsou skvělí a celý seriál na nich vlastně stojí. SPOILER!! Co mě zklamalo je u tak dokonale promyšlené krimi dosti neuvěřitelné nalezení klíčového důkazu. Boužel druhé serie taky trpí značnou rozvláčností děje a táhne se to a táááhne seee tooo a tááááááhne....a tak, jestliže jsem první sérii obětoval spánek a koukal celou noc do půl šesté do rána, tak druhou už jsem musel až protrpět do toho finále kterého jsem si myslel že se nedočkám. Konec může být pro leckoho nejednoznačný, i když pro mě ani tak ne, a myslím že je to důstojné a hlavně nečekané finále které se jen tak z hlavy nevykouří. Pokračování bych už nedělal. ()

Anubiska

Perfektní psychologické krimi přesně podle mého gusta. Anderson opravdu není jen agentka Scullyová :-). Tady hraje naprosto bravurně a Dornan jí skvěle sekunduje. Všechny ty CSI slátaniny ať jdou někam,takto má vypadat kriminální seroš! ()

Krismi

Velká lahůdka :) Perfektní herecké výkony, obzvlášť Jamie. Ten jeho psychopatický pohled je tak mrazivý, že jsem chvilkama přemýšlela, jestli to opravdu jen hraje :) A při závěrečné konfrontaci mezi Stellou a Paulem jsem ani nedýchala. Skvělá kamera, skvělé dialogy. Doufám, že se dočkáme season 3 i s Dornanem. Moc se mi to líbilo. ()

Ekdahl

Yes, madam! Yes, BBC. Vida, co dokáže veřejnoprávní televize. Tedy ne ta česká, ta vyprodukuje tak Případ pro exorcistu... Tohle je výborně udělaná "oddechová" záležitost o touze ovládat: ano, je to pocit moci, co rajcuje nejvíc. Ovšem náš záporný hrdina u autora knihy, kde se píše o tančící hvězdě, přehlédl, že podstatné je, jak silného soupeře si zvolíme. Zvolíme-li si slabšího soupeře, projevujeme slabost, nikoli sílu: to je i případ Mr Spectora odpravujícího fyzicky slabší ženy. - K tomu jistá dávka sentimentality, bez níž bych se obešel, ale budiž. Hlavní postavy nejsou černobílý, což je v daným žánru klíčový. Postava Gibsonové velmi zdařilá, líbily se mi ty feministický momenty. Irsko bezvadný (až na tu podivnou hovorovou angličtinu), déšť, cajti v neprůstřelných vestách, obrněný kárky etc. Good job. ()

dalia

Velmi dobrá napínavá detektivka, po dvou sériích poměrně otevřený konec, který snad slibuje další pokračování. Dobře vykreslená psychologie pachatele. Ono cosi, co mi brání dát plný počet hvězdiček, je jednak méně sugestivní atmosféra ve srovnání se seriály typu The Killing nebo Bron/Broen, jednak až moc očividná snaha tvůrců maximálně využít fyzických předností Gillian Anderson (o kterých jinak není pochyb, opravdu jí to velice sluší a bezesporu umí nosit elegantní oděv i boty, nicméně opravdu je ideální obléci se na ohledání místa činu v terénu jako na recepci či do divadla?). Po 3. sérii - trochu zvláštní zakončení, po objevení se motivu ztráty paměti jsem čekala nějaký působivější a dramatičtější vývoj, tato série se nesla ve skutečně pomalém, zasněném duchu... Řada věcí zůstala jaksi nedořešena (Paulova manželka a syn, předstíral nebo ne?, co se nakonec stalo s Alvarezem? apod.). Atmosféra a herecké výkony na jedničku, detektivní linie už ovšem v této sérii téměř chybí. Tak nějak jsem pořád čekala ještě nějaké překvapení, které ale nepřišlo... ()

peppita

Nedavno si vravim, ze ma uz davno nic naco som pozerala nedostalo, a ono to prislo, pri seriali. Drsne, premyslene do detailov, napinave, plne zaujimavych myslienok a hier obrazu a slova. A niekto tu rad dokonca Nietzscheho.Jednoducho tlieskam!!! ()

Macinkacz

Hned na zacatku musim rict, ze Gill je proste ve vsech smerech fakt sexy baba :-D Jamiemu role sedla perfektne a ja mu to sezrala se vsim vsudy, ten jeho pohled, je fakt zlej... Bronagh ukazala, ze umi taky zahrat vcelku dobre, skoda, ze nemela moznost vice roli... Co se tyce serialoveho deje, me to vtahlo, prvni serie byla lepsi jak ta druha. Druha uz byla zbytecne zdlouhava a minimalne dva dily tam vubec nemusely byt. Avsak to nemeni nic na tom, ze sem po dlouhe dobe shledla kriminalku, ktera stala fakt za to, ponevac to co davaji v TV kazdy den, to je totalni odpad. Hodnoceni 1S: 95% 2S: 85% ()

KcarlosK

1. série - Celkem dobrý nápad a zpracování, ale moc hluchých míst. 2. série - Krutý propad. Hluchá místa převládají a logika je na dovolené. 3. série - To už snad ani není třeba komentovat. Totální blábol založený na náhodách. ()

ReeseB

Zlatá žíla mezi kriminálními seriály. Takhle poutavý děj, to je opravdu na poklonu! Nemluvě o skvostných hereckých výkonech, které The Fall dodávají na naprosté dokonalosti. Pro mě osobně je tento seriál záležitostí, od které se snad nikdy neodpoutám. ()