Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

sheldonka.

Ani nedokážu vyjádřit, jak moc mě baví takové filmy. Kdy divák neví, co si myslet a pořád jen přemýšlí, co je skutečné a co ne. Věřím, že Jake Gyllenhaal by uhrál jakoukoliv roli, tady byl naprosto výborný a ani jeden charakter mu nedělal žádný problém. Po skončení mi to všechno začalo docházet, všechno do sebe začalo zapadat. Enemy je jeden z filmů, kdy prostě musíte dávat pozor, všímat si okolností a poslouchat každou větu. Za mě jasný plný počet, nechápu to nízké hodnocení. Někteří film asi nepochopili a nemají chuť se podívat znovu, což je obrovská škoda. (btw. Scéna s obrovským pavoukem ve městě byla božská!!) ()

JohnSmith

Hodně temný a záhadný film, což je moje gusto. Nicméně jsem čekal, že oba muži budou hledat svůj původ a ne že si budou navzájem......No a závěr dost divnej. ()

fefee

Veľmi zvláštny film ktorého podstatu nemožno odhaliť a identifikovať hneď a hodnotiť na základe len vizuálu je nezmysel nakoľko sa v ňom nič zásadne nedeje ale obsahovo to riadne poláme hlavu. (3,5*) ()

VanTom

Pomalá, hutná, lehce artová a vyspěle natočená psychologická "lynchovina". Čili jaksi "rozumově" nepodložená, kdy nic v průběhu (minimálně prvního zhlédnutí) divákovi nenapovídá, proč to vlastně ten profesor historie dělá, proč je tak posedlý svým dokonalým dvojníkem nebo proč je z něho tolik vyplašený. A poslední záběr tomu nasazuje hodně WTF korunu. Samozřejmě mě zpětně napadají teorie (a nějaké další jsem si našel), ale ty mne tedy moc neuspokojují (i když ta ulítlá "arachní" invaze uchvatitelů těl se mi docela zamlouvá :-)). ()

Mishqo

80-85% ... Po dlhej dobe konečne ďalší mindfuck. Mysteriózne, atmosférické a opantávajúce. Voľný k divákovej interpretácii, končiaci otvorene. Všímajte si pavúčie motívy, možno vám to pomôže lepšie pochopiť film, keď viete čo pavúčia symbolika obnáša. Ak neviete prečítajte si to až po filme, nie pred. ()

zigíš

(Villeneuve) má skutečně neskutečný cit pro komponování scén -kamera, střih, výprava: brilantní- obsahově svým způsobem prostá story ..co může nadělat zmatek v hlavě jen těm, co maj zmatek v hlavě :) 100% ()

s.e.p.p

Villeneuve je jedním z nejzajímavějších tvůrců v průmyslu. Nejenže si vybírá pro mě velice přitažlivá témata, on je i navíc téměř bezchybný v jejich realizaci. Nepřítel je toho dalším důkazem. Nemá cenu se tady rozepisovat o ději, z toho si každý vezme, co chce, a interpretace se bude lišit od člověka k člověku, přičemž nemalý zlomek lidí snímek odsoudí jako pozérský blábol. A to tak trochu souvisí s tím, co se mi na filmu líbí možná nejvíce - je nevšední, vyžaduje stoprocentní pozornost a diváka odmítá vodit za ručičku. Villeneuve naplno využívá obrazových prostředků a s divákem komunikuje skrze detaily. Ono to občas svou zmatečností trošku připomene až Davida Lynche, ale u Nepřítele jsem si více než jistý, že každá scéna, každý záběr a každý detail má svůj smysl. Extrémně chytrá práce s kamerou a střihem, přesný Gyllenhaal a atmosférický soundtrack, to všechno přispívá k ojedinělému filmovému zážitku, jakých tu máme až trestuhodně málo. Villeneuve nám během roku naservíroval hned dva a já se nemůžu dočkat, s čím přijde přístě, protože ten chlap má svůj nejlepší film ještě před sebou. ()

ghatos

Jebe vám? Pojďte k nám! Snění, ve kterém vyplouvají na povrch potlačené psychologické podněty...no budiž. Mě osobně zaujal ženský prvek. Manipulativní nebezpečné samičky, co z jedné strany darují život, ale zaroveň ho vysávají ze samečka... :) . Hold muži jsou citlivé stvoření a nějak se ten mozek musí s tím srovnat ;) . Souhlasím s Jitkou Cardovou, akorát si nejsem jist třetí osobou, jinak to analyzovala zcela přesně. Za depresivní a nezvyklou atmosféru nakonec dávám milostivých 53%. ()

klima777

Tohle je PODVĚDOMÍ: Paranoia a perverze.----------- Mysl kontra systém. Textura kontra petrifikovaná struktura (a vice versa). Možnosti různočtení kontra dobrovolná slepota. Aneb jak z banality vykřesat interesantní poklonu Lynchovi a Cronenbergovi, jež překypuje černým humorem, jakož i chytrým, do značné míry poťouchlým ikonoklasmem (3,5*). ()

L_A_D_A_S

Skvělý film který i přes své plíživé tempo neuvěřitelně šlape a když už se všechno blíží ke konci, vy si říkáte jak to všechno do sebe vlastně do jisté míry logicky zapadne, tak přijde ta poslední scéna kvůli které neusnete. Obzvláště pak ti z vás kteří neradi nechávají něco nedokončené. Internet je plný teorií o tom co to vlastně celé mělo znamenat a už jen to to že mi to neni jedno, že mě baví je číst a přemýšlet nad nimi je skvělá přidaná hodnota. 5* ()

Lukyn007

Nic pro širokou veřejnost, to je fakt. Dost mě to ale přinutilo přemýšlet, protože po skončení filmu jsem měl v hlavě pěknej guláš :) Jo a závěrečná scéna je fakt úžasná. Asi jedna z nejlepších závěrečných scén vůbec. Ta mě naprosto uzemnila. 70% ()

Ichabod

Komorní, intimní a trochu klaustrofobní vstup do života Adamovi je vcelku hutným zážitkem. Po skončení jsem o filmu ještě hodinu přemítal a četl jisté rozbory a film si tak užil ještě jednou. Ono to snad jinak po "takovém" konci ani nejde. Možná více náznaků a jasnější uzavření by tu nahodilo hodnocení výše, zároveň by se ale ztratila jistá radost z objevování skrytých významů. ()

vyfuk

A tohle bylo co za kravinu? Škoda, že se snažím být na ČSFD v komentářích ne tolik následován mainstreamem, takže tady nebudu psát vytlemený smajlíky, ale rád bych, abyste každý chápali jaká je to prdel. Říkal jsem si, že mne čeká další film s tématem, který mi vyšuká mozek z hlavy. Upřímně jsem se takhle dlouho nebavil. Mne to připadalo jako v celku průměrná suchá komedie. Většinou, když někdo natočí mysteriózní film, tak bych očekával, že bude vysvětlený konec a nebo ještě lépe, že bude vysvětlenej plot (jakože zápletka a příběh, ne to co jsi musel minulý léto natírat u babičky na hnědo). Zase na jednu stranu, jo taky jsou super filmy, u kterých si ten jinotaj musíte pochopit sami. Ale nemusím snad kvůli jednomu filmu studovat filozofii, že ne? Tenhle film, sorry, ale je tupý jako zedník bez základky a jako nůž od Horsta Fuchse po porcování celé krávy. Tenhle film nemá žádné rozuzlení, nemá žádný podklad, ten film je prázdný jak obal od Milky v diabetické léčebně. Jak by řekla moje oblíbená chemikářka: "Ani obraz, ani zvuk." - a tady to platí dvojnásob. No a ten konec, to je spíš výsměch než mindfuck. Sorry lidi, ale tohle byl fakt výsměch. ()

MichelSmith

Rozhodne zaujímavý film na neskorí večer s dobrou tajomnnou zápletkou aj dobre zahratý,len mám pocit,že ani sám režisér a scenárista nemajú tušenie ako to naozaj vlastne bolo s tou podstatou,rád by som sa ich na to opítal! No myslím ,že logiku tam hladat ani nemusíme,kedže je to mysteriozný film a tam je možné všetko... ()

greath

Arachnofobici pozor! Film vlečúci sa po celý čas ultrapomalým tempom na psychológických myšlienkach hlavnej postavy (v tomto prípade dvoch hlavných postáv). Strnulá atmosféra po celý čas miestami nudí. ()

DeathTheKid

Twoman show Džejka Jilenchůla s takovým dějem, že ani nevím, co si myslet. S tímto si Denis počínal mnohem lépe než se Zmizením. Hutnější a chytlavější pojetí děje, který už tak sám o sobě nabízí pokroucené myšlenky, creepy soundtrack že by z toho nejeden zvažoval návštěvu ústavu a tak vizuálně osobité, že by jednomu explodovala stylová žláza (u mě to bylo při záběru na Jakea, čekajíc na motorce), no a do toho takové kobry, že bych si rád osobně interpretoval vlastní verzi "S cizí ženou v cizím pokoji". Za těch 900x filmů, má tento modrý nejblíž k "pěti". ()

jefff

Villeneuve je velký režisérský talent, o tom není nejmenší pochyb. Ale pravdou je, že v Nepříteli trochu přecenil své síly. Očividně se vzhlédl v Lynchovi, ale tu abstraktnost úplně nedokázal podat divákovi přesvědčivě. Atosféra je brilantní, herecky skvělé a napínavé. Ale šlo to nějak podchytit ještě lépe a vtřícněji. Pavouková a finální scéna jsou jen těžko pochopitelné. ()

Hugo01

Tenhle devadesátiminutový Villeneuveův masterpiece jsem chtěl vidět už dlouho, ale nějak jsem poslední dobou neměl 'filmovou slinu'. Konečně jsem se k tomu dostal a i v netradiční dopolední hodinu mě film svojí kvalitou naprosto omráčil. Jake je prostě pan herec a Villeneuve pan režisér a kdykoliv tihle dva spojí síly, tak to je pecka! Už se nemůžu dočkat, až se to stane znovu. ()

netahlo

Zajimava podivnost, ktera vyzaduje neustalou pozornost, jinak se v ni clovek snadno ztrati. Nebylo to jednoduche, ale myslim, ze jsem se v tom celkem zorientoval. Teda az na ty pavouky ... tam tapu. Mozna nekdy pri druhem shlednuti. Gyllenhaala dvakrat nemusim, ale tady zavalel. Ale bordel to teda byl ... ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014