Jirkacek

Snímek Velký flám byl natočen již v roce 1966 a tak není divu, že se za tu dobu nesčetněkrát objevil na televizních obrazovkách. Z toho důvodu na jeho scénách spočinulo i mé oko, nicméně v celku jsem jej viděl asi jen jednou a to ještě před mnoha lety. Pamatoval jsem si proto jen nějaké útržky a tak abych jej správně ohodnotil a napsal zasvěcený komentář, rozhodl jsem se na něj podívat po letech znovu. Francouzská komedie začala sestřelením britského letadla nad Paříží, přičemž se zachránila trojice pilotů - Peterem Cunningham (Claudio Brook), Alan MacIntosh (Mike Marshall) a velitel Sir Reginald (Terry-Thomas). Ti se každý ukryl u někoho jiného a to způsobilo, že dva Francouzi byli přinuceni k hrdinství, aniž by o něj stáli. Jedním z nich hudební dirigent v Opeře Stanislas Lefort (Louis de Funes) a druhým pak malíř-natěrač Augustin Bouvet (Bourvil). Angličanům pomáhali jak mohli, nicméně v patách jim byl doslova celý wermacht v čele s majorem Achbachem (Benno Sterzenbach). Postupně se sice všichni ocitli v německém zajetí, ale společnými silami a důvtipem se zase ocitli na svobodě a to hned několikrát, když jim pomohly dvě ženy - půvabná Juliette (Marie Dubois), do které se zamiloval Augustin a klášterní sestra Marie-Odile (Andréa Parisy). Na druhé straně stál opilý a šilhající německý voják (Michel Modo) s celou německou armádou, ale nakonec se všem povedlo utéci za demarkační linii a to v divoké závěrečné scéně s kluzáky. A byl konec svěží, letní a velmi vtipné komedie, která mne zabavila na 132 minut. I když bych ve filmu našel několik slabších a hluchých míst, tak mne vcelku snímek zaujal a rozesmál. Jen bych připomenul, že v šedesátých a sedmdesátých letech francouzská kinematografie natočila několik filmů, v nichž si dělala legraci z německé armády a tak se jim chtěla pomstít za okupaci v období druhé světové války (Stepující Stonožka nebo příhody Sedmé Roty). Velký flám se podle mého názoru přidal k těm nejlepším, co na toto téma vzniklo a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, snímek Velkých flám ode mne získal čtyři proflámované hvězdy ****. ()

GrooteLulu

....koukl jsem se po letech na film a na hodnocení a vidím stále plnej počet hvězd snad od narození "v kině"...od Funése s Bourvilem nemohu čekat víc... kdyby Forrest Gump "byl" z druhésvětové hrál by tam Funés a Bourvil.."Me for you and you for me" ()

Korpy22

Opět skvělý film s Louisem De Funésem, který je tentokrat v pozici dirigenta, který schovává nežádoucí vojáky. Je zde spousta vtipných momentů a absurdních situaci a celkově film velmi vtipně běží. ()

Cacorka_eliz

Tohle je můj nejoblíbenější film s Funésem. Jednou za dva roky si ho z nostalgie pustím a pořád mě baví. Takové dobrodružství by chtěl snad zažít každý. Děkuji za tuhle velkou éru skvělých film a lidsky naplněných filmů. ()