Hrôzostrašný Dr. Phibes

• Česko Ohavný Dr. Phibes (viac)

Doktor Phibes měl jednoho dne autonehodu, která mu změnila život. Při autonehodě přišel o svou ženu a ztratil půlku obličeje. Měl strašný vztek na doktory, kteří operovali jeho ženu a vyčítal jim že ji nezachránili. Doktor Phibes se chtěl doktorům pomstít tak, že na ně pošle morové rány jako v Egyptě, které by je zlikvodovali podle bible: mraky kobylek, armády žab, regimenty krys a další... (JayCZ)

liquido26

Skutečně celkem originální horor. Tím nemyslím příběh jako takový, protože pomsta šílence za smrt manželky příliš originální není, ale to pojetí. Doktor Phibes skvěle zahraný Vincentem Pricem a jeho Henchgirl jsou skutečně vraždící páreček k pohledání. Vraždy podle biblických morových ran jsou nápadité a originálně koncipované. No a ten zbytek je také poměrně bizardní - např. ta Phibesova vilka s umělou kapelou, opalování obličejů voskových figurin atd. ()

Astaroth12

Hneď začiatočná scéna z varhanmy ma uistila,že tento film bude mať od klasického filmového diela ďaleko a moje tušenie sa vyplnilo.Vraždy boli neskutočne originálno bizarné.Príbeh má punc originality,lebo vrah zabíja 10 faraónskymi kliatbami.A to si myslím že tu ešte nebolo.A tak šialene bizarného zaporáka som asi ani ešte nevidel. V.Price ako nekontrolovateľný nástroj pomsty bol úžasný aj keď skoro nič vo filme nepovedal.Filmu by som dal hádam 5* keby filmu neznožovali úroveň satira policajných zložiek.Ked máme byť vážny tak budme ale tu policajti vyzneli strašne sprosto.Ale aj tak spokojnosť.Kto rad pozerá Saw,tak by si mal pozrieť aj jeho staršiu verziu,lebo tu sa tvorcovia saw určite inšpirovali. ()

fcreading

Vincent Price v roli doktora, ktorý prišiel po automobilovej nehode o ženu a stratil pritom hlas. Je odhodlaný pomstiť svoju milovanú ženu a navrátiť si prostredníctvom elektronického zariadenia hlas. Prisahá pomstu na 9 lekárov, ktorý boli zodpovedný za neúspešnú operáciu jeho ženy. Na pekelnú pomstu si pozval k sebe diabolskú sexy asistentku, ktorá mu úspešne pomáha pri plánoch. Vraždy sú originálne a nepôsobia groteskne ani dnes, obsadenie je skvelé s britským podaním na čele Terryho Thomasa, ktorý mal až príliš pekný portrét a namiesto pochvali dostal odber krvi. Menujem postupné vraždiace metódy, podľa starého zákona: netopiere, žabia maska, odber krvi, krupobitie, kobylky, potkany. PS: The Abominable Dr. Phibes je unikátny, poetický, znepokojujúci, a pre mňa veľmi zábavný horor 100 percent. P E R F E C T !!! ()

BoredSeal

Snímek má zajímavý výtvarný styl, především dlouhé pasáže z doktorova hudebního doupěte. Jinak je to starožitné utrpení, příšerné dialogy, svět veškerých postav od policistů a obětí je tak retardovaný, že se snad i doktor Phibes se svým přehnaně propracovaným plánem pomsty musí nevěřícně podivovat nad tím, že ho nikdo nezastaví. ()

Martin741

Vincent Price v jednej zo svojich najslavnejsich roli a pravom sa Prajs zaraduje medzi hororove legendy. Monology ci dialogy boli vzdy najvacsou devizou Vincenta Prajsa, a tu nejsu, k tomu este Prajs aj zabija aj nezabija. Kazdopadne jeho vrazdy su premyslene, originalne, Prajs je spravne odpudivy a celkovo je to horor bizarny, zaujimavy ale aj nechutny a odpudzujuci. Rozhodne vsak stoji za to, napozerat to . 80 % ()

honajz2

Vlastně ani moc netuším, co jsem to sledoval. Zvláštní viziuál, neustálé lavírování mezi vážným a komediálním laděním, časté střídání atmosférických a nudných scén, taky to není ani pořádně horor, ani pořádně kriminálka... A ani nevím, jestli se mi to teda líbilo nebo ne. Musím ale uznat, že nápadů to má dost, ty smrti jsou celkem zajímavé (ale to hlavně kvůli tomu, že to skutečně je takový předobraz Saw, zvlášť na konci) a Vincent Price tu je naprosto skvělý, ale i tak to na víc jak průměrné hodnocení bohužel nevidím. Zas tak moc mě to opravdu nechytlo... 3* ()

filmmovier

Skvělé, velké překvapení. Není to sice žádné veledílo, ale je to prostě skvělé. Mrazivý, strhující výkon Vincenta Price, který mluví nemluví a má nemá obličej (překvapilo) a který na klavír skoro celý film hraje celkem mrazivé tóny a dodává filmu ohromnou atmosféru. Vraždy jsou skutečně skvělé a dr. Phibes je zjev, který rozhodně stojí za pozornost. Film lze rozdělit do dvou polovin - první, taková mírnější, ještě není zcela dokonalá a místy nudí, ale druhá polovina, ta je parádní, občas až depresivní, jak je Vincent Price s kanálkem na krku působivý. Tu šílenou roli mu prostě věříte, což filmu rozhodně přidává na působivosti. Některé vraždy lze skutečně přirovnat k Saw, inspirace je z toho vidět skutečně veliká. I přesto, že se mi tento povedený "hororový (ale rozhodně napínavější než Krvavé divadlo) zaujal, pokračování vidět nemusím, ale kdo ví? Vincent Price mě dostal tolik, že jsem ochotný sledovat ho i ve špatných filmech. To sice platí už dávno pradávno, ale dr. Phibes mě v tom utvrdil. Viděno ve velmi povedeném slovenském dabingu. 75%. ()

Mr.Bulanek

Další vyvražďovací horor s Vincentem, tentokrát podle 10 ran egyptských. Krvavé divadlo je však lepší, a asi nejlepší co jsem s Vincentem Pricem zatím viděl. Všechny smrti byly krásně promyšlené a s tou závěrečnou si pěkně vyhráli. Humorné části s policisty krásně odlehčily atmosféru, ale nijak neshazovaly. Opět jsem si potvrdil, že Vincet Price je král hororu, i když v tomto snímku nebyl ten jeho klasický hlas. ()

VanTom

Teatrálnost rozmáchlých gest a skromných kašírovaných kulis jsem si i užíval, nicméně jak se příběh rozuzloval, tak jsem spíše kroutil hlavou a zíval nad nesmyslností a náhodností celé komplikované, léta plánované vražedné pomsty. Lehko tak sklouzla "gotická" démoničnost k nechtěné směšnosti, i u persóny takového charismatu jako Vincent Price. ()

pursulus

Skvost, élegáns a míra vkusu s malým výběrem novodekadentních snímků.¬         Pojem dekadence může býti myšlen — ostatně jako většina takových slov — záporně nebo kladně. V překladu do češtiny dekadence = úpadkovost se samočinně nabízí původní, záporný smysl. Časem však se v umění začal objevovati výraz "dekadentní" pro jakési lahůdkové, estétské záležitosti — výrazu byl objeven kladný smysl. Záliba v morbidnosti (chorobných jevech) či zájem o ni se staly vlastními celé řadě umělců (francouzský Ch. Baudelaire a J. K. Huysmans, anglický T. Quincey a O. Wilde, český J. Karásek ze Lvovic a Karel Hlaváček jsou vhodnými ukázkami řady dalších). Zatímco jedni — tvořící hlavní většinu — se v morbidnosti vyžívali, někteří — jako katolický spisovatel Huysmans — psali o morbidnosti za účelem její kritiky.¬                 Skutečné skvosty dekadentního umění se vyznamenávají ne pouze pochmurností či nádechem zvrhlostí, ale zároveň — a to je odlišuje od pouhých nánosů špíny — vytříbenou elegancí a vkusem — citem pro to, jak vyjádřiti věc jakkoli odpornou nebo choulostivou bez použití hrubých, vulgárních, hospodských, uličních, prostě samoúčelných prostředků. Schopnost tohoto citu je přímo úměrná skutečné kvalitě výsledku; žádné jiné hledisko nelze v dekadentním umění uplatniti. Má-li nad to umělec také nadhled nad svou prací, jako Quincey ve svém nádherném "Vražda jako krásné umění" nebo Huysmans v "Naruby", vznikne klenot, drahokam vybroušený a vytříbený, skutečný skvost umění dekadentního. — Tolik ve zkratce o dekadenci, prvku tom, jenž má býti tak uhrančivě přítomen v námi opoznámkovávaném snímku Ohavný Dr. Phibes.¬                 Jde nepopiratelně o velice dekadentní snímek, ovšem, žel, bez takových přidaných vlastností, které by jej povýšily nad pěnu dní. Jak jsem výše napsal, morbidnost sama nepostačí, je třeba jistého (třeba zvrhlého, chcete-li) citu pro věc, pro míru atd. Phibés tento cit do značné míry postrádá, je natočen na pomyslném pomezí umění a bulvárnosti, kýčovitosti. Kdyby to bylo možné, dal bych spravedlivější přisouzení: dvě a půl hvězdičky, to je — čistý průměr.¬¬¬                 Malý přehled pozoruhodných novodekadentních snímků (řazeno od nejlepšího podle mého zhodnocení).¬         'Anima — Symphonie phantastique' z r. 1981 rakouského tvůrce Tita Lebera; 'Mechanický pomeranč' z r. 1971 podle předlohy Anthonyho Burgesse, v režii Stanleyho Kubricka; 'Krtek' z r. 1970 tvůrce Alejandra Jodorowskyho; 'Svaté motory' z r. 2012 tvůrce Leose Caraxe; 'Šílení' z r. 2005 podle E. A. Poea a Marquise de Sadeho, v režii a scénáři Jana Švankmajera; 'Antichrist' z r. 2009 tvůrce Lars von Triera.¬                 Po jejich shlédnutí lze snadno poznati, co odděluje moderní uměleckou dekadenci jakožto nositelku významů od její napodobeniny z pouhého masa v nevhodně kořeněné omáčce. ()

fefee

Ale ano pozerať sa to určite dalo, také podmanivé britské detektívne hororové retro. Dosť naivná pohádka, viac ale už netreba :) (2,5*) ()

bierce

Dr. Phibes se mstí lékařům za to, že nezachránili život jeho ženě.V tomto filmu opět vyniká Vincent Price, tentokrát v takřka němé roli.Obvzlášť vtipná je scéna, kdy Phibes ochutnává roztok skrz díru v krku :-).Další zvláštností, které povyšují tento kousek na poměrně kvalitní zábavu, jsou bizardní, futuristické dekorace - obvzláště pak Phibesovy neonové varhany. ()

Han22

Devět lékařů zklamalo a nedokázalo zachránit manželku dr. Phibese. On sám při šílené jízdě za ní vyboural a v požáru ztratil hlas i obličej. Po letech maniákálního plánování má přípravený dokonalý plán - zabít všech devět. Jako inspirace mu poslouží deset egyptských božích ran. Námět jak lusk, k tomu vynikající nápadité vraždy (za mě plný počet má především žabí maska) a skvělý Price v roli Phibese, který je stále o krok před policií a poslednímu přeživšímu přichystá test, který nemá daleko k sérii Saw. K tomu všemu hraje krásná táhlá smutná hudba. Abych jen nechválil - scény z Phibesova sídla se svítícima varhanama a mechanickým orchestrem jsou jak z béčkové Bondovky a jsou jednoduše stupidní a policajti jsou ve filmu jen do počtu a totálně neschopní. A nečekejte žádné velké gore, stále je to klasický horor ze staré školy. Přesto jednoznačně horor roku 1971. ()

MatejNosal

Zaujímavý mix Saw a Ctihodný občan. Úmrtia sú smiešne a niektoré nedávajú zmysel. Sem tam nejaký ten britský humor okorenil tento film, takže celkovo som spokojný, no nie je to môj štýl. (65%) ()