Hrôzostrašný Dr. Phibes

• Česko Ohavný Dr. Phibes (viac)

Doktor Phibes měl jednoho dne autonehodu, která mu změnila život. Při autonehodě přišel o svou ženu a ztratil půlku obličeje. Měl strašný vztek na doktory, kteří operovali jeho ženu a vyčítal jim že ji nezachránili. Doktor Phibes se chtěl doktorům pomstít tak, že na ně pošle morové rány jako v Egyptě, které by je zlikvodovali podle bible: mraky kobylek, armády žab, regimenty krys a další... (JayCZ)

ClintEastwood

Naivní, ale o to zábavnější hororová vyvražďovačka, ve které září Vincent Price. Že se tvůrci Sedm i Saw možná inspirovali právě zde, už bylo zmíněno, já bych jen dodal, že je to slušný a nápaditě zábavný snímek z poctivé staré školy. Pro fanoušky žánru povinnost, i když si přiznejme, že Dr. Phibes zřejmě nikoho pořádně nevyděsil ani v 70. letech, kdy vznikl. ()

obitus

Dr. Phibes je jedna z nejslavnejsich roli Vincenta Price, a to i pres to, ze v ni prakticky neuziva hlas, jednu ze svych nejvetsich deviz. Uz uvodni dlouhatanska sekvence beze slov, pouze za doprovodu varhan, dava tusit, ze film bude zvlastni a on opravdu je. Vrazdy, ktere Phibes na sve ceste za pomstou provadi jsou skvele promyslene a originalni, i kdy samozrejmne nesmyslne. Bohuzel film srazi predevsim posazeni atmosfery do dvou odlisnych poloh. Sceny pomsty a vpodstate vse, co se tyka primo Dr. Phibese je temne, vazne a depresivni, ale bohuzel casti, ve kterych se policie snazi odhalit pachatelovu totoznost jsou svym "humorem" a snahou o odlehceni dost rusive. Hlavne proto neni me hodnoceni jeste vyssi. ()

Slasher

Bizarní snímek. Nejen samotným dějem, divný i tak celkově. Vincent Price (znetvořený doktor Phibes, který používá paruku, umělou tvář a z krku mu čouhá kanálek, kterým doplňuje tekutiny a při zapojení do reproduktoru také jeho pomocí 'mluví') je jednoznačně základním pilířem, díky jeho geniálně pomstychtivého výrazu, který ale přitom díky maskérům opravdu vypadá jako umělý. Film se točí kolem jeho pomsty, celkem povedených vražd inspirovaných deseti egyptskými pohromami. ()

Bloody13

Hodně podařený kousek. Snímek vzdává hold gotickým hororům studia Hammer a sytě barevným nasvícením zase staré italské škole, ale záměrně připomíná i jiné klasiky žánru, častou hrou na varhany pak hlavně Fantóma opery. Vincent Price exceluje coby ohavný doktor Phibes, který podle deseti egyptských ran vraždí kolegy z oboru. Na stopě mu je detektiv Trout, který svým zdánlivě přihlouplým ztvárněním vnáší do příběhu vítané odlehčení, místy dokonce až humorné prvky. Samotné vraždy nejsou sice realistické, je jich však dostatek a nepostrádají nápad. Moc příjemný horůrek. ()

Radko

Skvost! Od úvodných tónov orchestra, zloženého z podivuhodných prerastených figurín, dirigovaného mlčanlivým čiernoodencom v akomsi chrámovo pôsobiacom priestore až po záverečný mrazivý smiech: H - H - H - H! Pomsta chutí najlepšie nielen ak je zároveň vychladnutá a dobre odležaná, ale ak je navyše i dôsledne esteticky premyslená! Miestami to pripomínalo experimentálny divadelný kúsok (viď MIMICov komentár o pripodobnení filmu predstaveniu dadaistického kabaretu Voltaire v Zürichu). S tým rozdielom, že pokiaľ sa niekto prostým kamerovým záznamom pokúsil previesť atmosféru divadla do obrazovky, vyznelo to väčšinou katastrofálne, prinajlepšom veľmi splošťujúco. Rovnako tak adaptácie divadelných hier do filmu sa len veľmi výnimočne vydarili. Hrôzostrašný dr. Phibes je však svojbytný artový kúsok, miestami vytvorený s použitím divadelných postupov ale výslovne a výlučne len pre filmové plátno. Výsledok je ohromujúci a povznášajúci zároveň. Pastva pre všetkých dekadentných estétov, interpretátorov starých symbolov, znamení i kliatieb a fanúšikov Vincenta Pricea! ()

pepo

Krasne prestylizovana beckova hovadina, ktora dost trpi pribehovou repetativnostou. Proste vrazda, vtipny pokec policajtov, vrazda, vtipny pokec policajtov...a takto poldruha hodiny dookola bez patricnej gradacie alebo pribehoveho zvratu. Nastastie za kreativitu zabijania by sa nemusel hanbit ani Jigsaw zo serie Saw (ktora si z tohto filmov mnoho pozicala) a niektore foriky by sa nestratili ani v Ruzovom panterovi (scena s vrtakom je dokonala). Takze je to zabava. Aj ked obcas dost bizarna, no stale zabava. 8/10 ()

darkrobyk

Kdykoliv a kdekoliv a znovu se budu dívat na neodolatelného V.Price v roli příšerného Dr.Phibese. Všechny ty rozkošné vraždy prováděné s grácií a zvráceným humorem připomínajícím hrůzy apokalypsy. Nejraději bych je všechny do detailu vypsal, což by však znamenalo ochudit diváka o to nejlepší. Netopýři (zde sice kaloni, ale nechť), krysy, žabí maska, ale úplně nejlepší jsou hladová sarančata! Poetické scény se střídají s vraždami a jejich bezvýchodným vyšetřováním. Oku lahodící kamera zachycuje detaily i karnevalovou hru barev. Britský černočerný humor se zde mísí s bizarností, jaké jen jsou Angličané schopni. Aby taky ne, když dali světu černý román a každý druhý dům v Británii se chlubí vlastním strašidlem...v dálce jsou slyšet varhany a hrdelní smích... ()

JohnnyD

Hlavnou slabinou filmu je, že Vincent Price tu nemôže využívať svoju nadpozemskú mimiku a iba v obmedzenej miere svoj hlas. Inak je to vizuálne pôsobivá variácia na Dom voskových figurín s pomerne nezaujímavou detektívnou líniou. ()

Paldini

Dalo by se říct, že se jedná o takovou retro vyvražďovačku s některými moc "pěknými" nápady, jak sprovodit člověka ze světa. Ve skutečnosti by většina způsobů ve filmu ukázaných vůbec nefungovala, ale přesto nebo zrovna proto, že jsou úmrtí podaná s nadsázkou a s jasnou nesmyslností, jsou zábavná. A dokonce mě u filmu napadlo, že autoři současného hitu Saw se nechali, hlavně poslední pasti, inspirovat při psaní scénáře. ()

pornogrind

Chytnul jsem slinu na nějakej starší kultovní horor a padlo to na tenhle kousek. Popravdě jsem čekal o něco víc, ikdyž z výsledku zklamanej nejsem. Nejvíc mi celkovej dojem kazila ta detektivní linie. Vyšetřující vypadal komicky stejně tak jako jeho marný vyšetřování. Naopak Vince Price v roli Dr. Phibese předvedl skvělej výkon a jeho vraždy v podobě deseti egyptských ran jsou cool. Zub času sice trochu ubral filmu na síle, ale i tak se jedná o povedenej horor a měl by být povinností každýho hororovýho fanouška. ()

MIMIC

Ani horor, ani paródia, ani groteska, ani black comedy (na čiernu komédiu je čierna až príliš) - tým všetkým nie je Dr. Phibes (i jeho rovnako skvelé pokračovanie). Ťažká žánrová zaraditeľnosť (ja razím termín gotické capriccio) na jednej strane a zároveň vyhranenosť štýlu na strane druhej vyvolávajú v divákovi zvláštne šteklivé napätie. Štylizácia prostredia, charakter a konanie postáv i samotná akcia - to všetko je koncipované tak halucinačne bizarným spôsobom, že sa stáva proste neodolateľným. Namiesto toho, aby titulný doktor hneď v úvode svoje obete jednoducho postrieľal, vymýšľa deviantne zábavné spôsoby zabitia, pričom stíha pateticky smútiť za zosnulou manželkou a la nekrofilný poeovský milovník a platonicky flirtovať s nemou spoločníčkou s užitím košatého slovného prejavu, básnivo vzletnej reči, ktorá je tu jednou z hlavných atrakcií a nanovo definuje pojem "nepriamej reči"... Divák má pocit, že naňho z obrazu požmurkávajú tisíce neviditeľných očí. Toto nie je bežný film, toto spadá do kategórie dadistických performancií, ktoré sa cez 1. sv. vojnu konali v kabarete Voltaire v Zurichu - dívať sa naň (i na jeho sequel) inou optikou by bolo obrovským nedorozumením. Určitá "estetická kvalita", či skôr maniakálny panesteticizmus, s akým Dr. Phibes vraždí svoje obete, robiac z nich skutočné ready-made objekty je sarkastickou narážkou na dokonalého getlemana, ktorý robí všetko s "dobrým vkusom". Geniálna alternatíva pre "alternatívnych" ľudí. ()

Goldbeater

Velmi zvláštní a originální snímek, který nechce děsit, ale jen tak bavit (mě například pobavila vražda mosazným koněm, kterou by asi nikdo nečekal). Vincent Price je opět skvělý (i když prakticky nemluví) a jeho plán vyvražďování na motivy pohrom starověkého Egypta je skvělý a bizarní. Místy snímek trochu připomínal Priceův dřívější film Dům voskových figurín a místy také jistě sloužil jako inspirace pro tvůrce série Saw (zejm. vražda v masce žabáka). Tenhle horor je možná těžko stravitelný, ale své fanoušky si jistě najde. ()

hladass

Skvělý, ale trochu zvláštní horor s jakožto vždy výborným Vincentem Priceem, který se mstí za smrt své ženy devíti doktorům... Vraždy jsou hodně originální a působivé, inspirované desíti egyptskými pohromami, ale v některých případech dost nereálné... Co snímek neuvěřitelně sráží, jsou naprosto zbytečné a rádoby humorné scény s policisty... Bez nich by byl Dr. Phibes neuvěřitelně temný a depresivní horor, který svou hudební stránkou připomínal to nejlepší z Fantoma Opery a stránkou vizuální se chvílemi dosti blížil italským mistrům... Takže za mě velká spokojenost, ale kvůli mizerným scénám s policisty dát absolutní hodnocení nemohu... ()

Anderton

Horor, ktorý sa nedá brať vážne, pretože ho do istej miery neberú vážne ani tvorcovia. Dokonalý čierny humor oživuje predvídateľný, ale veľmi vynaliezavý scenár. Takže sa stále znova a znova tešíme na to, aký typ vraždy prispôsobený 10 ranám Phibes pre svoju ďalšiu obeť vymyslí. A medzi tým, niekedy aj počas vraždenia, spomínaný dokonalý humor, či už vizuálny alebo slovný. Logika nefunguje vôbec, ale aj to je súčasťou tejto precíznej, vysoko štylizovanej a gýčovej hry. Pokiaľ sa často spomína, že sa v snímke vzhliadli tvorcovia série Saw, treba dodať, že film možno milujú aj tvorcovia Seven. ()

Campbell

Tak asi stejně jako dvojka kterou jsem viděl dříve. Phibes je senza chlapík a jeho vyšinutost nezná hranic. Hlavně vraždy jsou fakt bizarní a dost povedené jen škoda že příběh mě strašně nudil. Je to prostě stále jedno o tom samým. Price byl zajímavej i když nemůžu moct ocenit jeho herectví protože přeci jenom jen chodí. Což je sice pěkné ale ohodnotit to moc nejde. Zvířátka jsou pěkná a nebojí se kousnout. Ale i tak je to pro mě lepší průměr. ()

VenDulin85

Těžko hodnotit tento starší zaprášený kousek originální pomsty jednoho doktora, ve kterém (jak tu uvádějí i jiní) se musel kdysi zhlédnout i malý Jimmy a natočit pak svůj SAW. Způsoby vražd jsou některé dost podařené, na druhou stranu je tam spousta 'mysteriózního' balastu, který moc nemusím. I tak, sečteno podtrženo jde o slušný průměr (pokud budete mít jako já slovenský dabing, budete spokojeni ;). ()

eraserhead666

Uf. Scény s Vincentem Pricem jsou dobré a on sám je fakt démonický (i když mi občas vadila jeho přílišná teatrálnost). Stylizace do detektivního temného až černého fantomového románu počátku 20. století mi přišla v pohodě. Myslím si, že tohle byl mokrý sen Tima Burtona. Caroline Munro pouze na fotkách je zajímavý článek filmu (nebyl jsem si jist, jestli je to ona a nakonec jsem zjistil, že ji do závěrečných titulků ani nenapsali). Přesto mě to ale nezasáhlo, jak jsem čekal. Místy mi to přišlo dokonce až nezáživně nudné a ukecané. Pro mě tohle rozhodně není nejlepší film ani role Vincenta Price. Ale tak mám za sebou aspoň další (už 72.) kousek z knihy 101 hororů, které musíte vidět než umřete). ()

Xeelee

[FOD 2017] Pozoruhodné Phibesovo panoptikum vražd uchvátí vynalézavostí i stylem, s jakým je vše provedeno a především natočeno. I obyčejný příběh o pomstě se dá přetavit v makabrózní klenot překypující šarmem, černým humorem a opulentními dekoracemi. ()

Litsarch

Moc krásný snímek a skvěle zpracovaný děj. Vincent Price v roli Dr. Phibese doslova exceluje a interiér jeho domu je místy opravdu nádherný (mechanická kapela např.). To, že deset morových ran knize Exodus neodpovídá je naprosto jedno, jelikož i tak se jedná i moc dobrou podívanou. Film si udržuje parádní, mysteriózně hororovou atmosféru po celou stopáž a své místečko si zde našel i dobře použitý černý homor. "Pánové, nemůže být v tomto klubu chvilku ticho?" :) Celkem bych se i vsadil, že zde trochu čerpal Wan inspiraci při SAW, aspoň tedy maska žáby a některé ostatní části filmu (a není jich málo) mi ho dosti připomněli. Taktéž odkazy na starší filmy zde divák najde. To vše uzavírá moc dobrý, až parádní, konec. The Abominable Dr. Phibes se tak pro mě stává do budoucna sázkou na jistotu! ()